Çolpan İlhan Moda Okulu

İsmek Moda Okulu
20 Yıl önce sadece 3 kurs merkezi ile eğitimlerine başlayan İsmek adım adım okullaşmaya devam ediyor. Bunun en iyi göstergesi İsmek moda okulu diyebiliriz. Giyim ve tekstil alanında ihtiyaç duyduğunuz eğitimlere hiçbir ücret ödemeden kavuşuyorsunuz. Bilgi ve teknolojinin bir arada yer aldığı kurslarda sizde geleceğin mesleklerine adım atabilirsiniz.

İsmek Moda Okulu Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi sadece giyim, moda ve tekstil alanına dâhil olan branşların yer aldığı bir merkezdir. Orijinal ismi Çolpan İlhan Moda Okulu olup, rahmetli Çolpan İlhan ünlü sinema sanatçılarından biridir. Oyunculuğu kadar modacı yönüyle de dikkat çeken Çolpan İlhan’ın ismi bu merkezde yaşatılmaktadır.

Yeri Nerede?
İstanbul’da tek noktada Şişli (Mecidiyeköy’de) bulunan İsmek moda okulu hem Avrupa hem de Anadolu yakasında yaşayanların kolayca ulaşacağı şekildedir. Çünkü Mecidiyeköy Metrobüs durağına sadece 2 dakika uzaklıkta olup, aşağıda adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Adres ve İletişim Bilgileri
Mecidiye Caddesi No:2 Kat 6 Mecidiyeköy / Şişli
0212 266 68 64

Moda Okulundan Kareler
Şimdi dilerseniz resimlerle okulu inceleyelim. İçeride yaşanan o mutlu anları sizlerle paylaşalım. Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Kalıp Çıkarma
Kumaş Şekillendirme

Eğitimi Verilen Branşlar
Evet, arkadaşlar şimdi en çok merak edilen hususlardan biri olan branş bilgilerine geçiyoruz. Öncelikle 34 farklı branşta eğitim verildiğini belirtmek istiyorum. Branş detaylarına geçmeden önce tekstil sektöründe akışın nasıl olduğunu özetlemek istiyorum. İlk görev Stilist dediğimiz moda uzmanlarına düşmektedir. Çünkü onların oluşturdukları tasarım üzerine üretim yapılmaktadır. Hayal ettiği modeli kâğıt ya da bilgisayar üzerine çizmekle başlamaktadır. Çizilen modelin beden ölçüleri ve kalıplandırılması modelist tarafından yapılmaktadır. İlk aşamada sadece 1-2 tane olan numune ürün model hanede usta makineciler tarafından dikilerek hazır hale getirilir. Modelin beğenilmesi ile seri üretime geçilir. Bu nedenle branşları tanımaya ilk olarak Stilistlik ile başlamak istiyorum.

Artistik Çizim ve Drapaj
Bilgisayar teknolojileri daha 20 yıllık süreçte yaygınlaştığı için bu işin temelinde elle çizim yatmaktadır. Bu nedenle Stilist olmak isteyenlere ilk önereceğimiz eğitimlerden biri artistik çizim ve drapaj (kumaşa şekil verme) olmaktadır. Bu eğitimde kursiyerlere tüm giysi türleri üzerinde çizim eğitimi verilmektedir. Böylece stilistliğin olmazsa olmaz eğitimini almış olursunuz. 13 Farklı modülden oluşan eğitimler sadece giysiler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda gelinlik ve nişanlık, abiye gibi özel ürünler üzerine de olmaktadır. 368 Saat sürecek geniş kapsamlı ve keyifli bir eğitimi kaçırmamalısınız.

Bilgisayarlı Stilistlik
Teknolojiden bile hızlı gelişen moda sektörü sürekli yeni modellerle karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni tabii ki rakiplerine fark atmaktır. Burada asıl iş moda tasarımcısı olarak da bilinen stilistlere düşmektedir. Fark oluşturacak yeni modelleri hayal eden ya da yurt dışında gelişen modayı takip eden stilistler sürekli çizimler yaparak bir birinden özgün giyim modelleri ortaya koymaktadır. Sizde böyle bir mesleğe adım atmak isterseniz bilgisayarlı stilistlik kursu tam size göre bir eğitimdir. 80 Saat sürecek eğitim boyunca tasarım özellikle ve artistik çizim üzerinde durulmaktadır.

Çanta ve Ayakkabı Çizimi
Stilist denince sadece kıyafetler akıllara gelmemeli aynı zamanda ayakkabı ve günlük hayatta özellikle kadınların vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiş olan çantaların çizimleri de yine bu alanda eğitim almış kişiler tarafından yapılmaktadır. İsmek moda okulunda eğitimi verilen branşlardan biri de çanta ve ayakkabı çizimi olup, 120 saat sürecek eğitim sonunda farklı bir mesleğe adım atabilirsiniz. Aynı eğitimi bir adım daha ileri götürerek bu sefer bilgisayarda çanta ve ayakkabı tasarımı kurslarına katılabilirsiniz. Corel-Draw ve Photoshop gibi programlarda yeni ayakkabı ve çanta tasarımları yapabilirsiniz.

Kalıp Hazırlama (3 Farklı Branş Seçeneği)
Evet, arkadaşlar stilistlerin yaptığı iş olan çizimi geçtikten sonra şimdi artık çizimlerin insan bedenlerine uygun olarak kalıp haline getirmeyi göreceğiz. Bu işlemi yapanlara ise Tekstil firmalarında modelist denmektedir. Size önerim ilk olarak elle kalıp çıkarmayı öğrenmeniz olacaktır. Bunun için 3 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama: Branşlar kadın ve erkek giysileri olmak üzere ayrılmış olup, ilk olarak kadın giysileri üzerine verilen eğitimlere bakalım. 10 Farklı modülden oluşan eğitimlerde ilk olarak insan vücuduna göre ölçü teknikleri öğretilmektedir. Bu noktadan sonra temel giysi kalıpları yanı sıra etek, bluz, elbise ve pantolon kalıpları çıkararak kesim yapmayı öğreneceksiniz.

Abiye Kalıpları Hazırlama: Kadınların özel gün ve gecelerde en çok tercih ettiği giysi türlerinden biri haline gelen abiyeye de özel eğitim bulunmaktadır. Sadece abiye türü giysilerin kalıplarını çıkarmak isteyenler içinde 200 saat sürecek eğitim imkânı sağlamaktadır. Bu eğitime katılmak için temel kalıp eğitimi almış olmanız gerekmektedir.

Erkek Giysileri Kalıp Hazırlama: Şimdi ise erkek giysileri üzerine eğitim almak isteyenleri yakından ilgilendiren eğitime bakacağız. Erkek giysileri üzerine kalıp hazırlama yine 200 saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, özellikle terzi olmak isteyenler içinde güzel bir giriş noktası olacaktır.

Bilgisayarlı Modelistlik
Yukarıda yer alan eğitimlerde kalıp çıkarma işlemi elle yapılırken bilgisayarlı modelistlik kursunda ise bilgisayar programları ile yapılmaktadır. İsmek bilgisayarlı modelistlik kursunda program olarak Wearcad kullanılmaktadır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin tüm giysi kalıplarını çıkarmayı öğreneceğiniz eğitim toplamda 96 saat sürmektedir. Sitede eğitim içeriği ile ilgili geniş kapsamlı bilgilere yer verilmiştir.

Çocuk Giyim Modelisti: Kalıp hazırlama kısmında dikkat ettiyseniz eğitimleri kadın ve erkek olmak üzere ayırdık, şimdi ise çocuk giyimi içinde ayrı bir eğitime göz atacağız. 2-6 Yaş arası çocukların kullandıkları giyim türleri ve beden ölçüleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Dikime Yönelik Eğitimleri Görmeden Karar Vermeyin!
Evet, değerli arkadaşlar çizim ve kalıp derken şimdi ise en önemli aşamaya dikime sıra geldi, bunun içinde İsmek moda okulunda ücretsiz kurslar bulabilirsiniz. Dikim için öncelikle Singer ve Overlok gibi makinelerin kullanımını bilmek gerekir. İhtiyacınız olan bilgiye kurslarda ulaşacaksınız. Şimdi birazda bu yöndeki branşlara göz atalım.

Etek Dikimi: Kadınların büyük bir bölümünün tercihi olan eteklerin dikimini öğreneceğiniz bu kursların sonunda kendi eteğinizi kendiniz üretecek hale gelebilirsiniz.

Ferace Dikimi: Son yıllarda kullanımı hızla yaygınlaşan ferace hafif ve terletmeyen kumaşı ile adım adım pardesünün yerini almaya başladı. Günümüzde 200-400 TL’ye almak yerine kendi feracenizi tasarlayabilir ve dikebilirsiniz.

Şapka ve Çanta: Dikim denince ilk akla kıyafetler gelse de hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen çanta ve şapka gibi aksesuarların dikimini yine ismek moda okulunda bulabilirsiniz.

Gelinlik Tasarımı ve Dikimi
İsmek moda okulunda yer alan eğitimlerden biride oldukça kazançlı bir meslek olan gelinlikçiler üzerine olmaktadır. Bu yönde iki farklı branş seçeneği olup, gelin tasarımı ve dikimi ile tam anlamıyla ihtiyacınız olan eğitimi almış olacaksınız. 200 ve 288 Saat sürecek eğitimlere özellikle hanımların katılmasını tavsiye ediyoruz.

Styling (Stil Danışmanlığı)
Kurslar sadece üretime yönelik olmayıp, aynı zamanda yönetim, satış ve pazarlama odaklı olabilmektedir. Onlardan biride styling dediğimiz stil danışmanlığı olup, 72 saat sürecek eğitimlerde en etkili giyim teknikeri öğretilmektedir. Kursiyer eğitim sürecinde önce kendi stilini düzenleyerek sonrasında ise bu alanda danışmanlık yapar hale gelebilmektedir.

Moda Fotoğrafçılığı
Fotoğrafçı denince ilk akla gelen vesikalık çekim için gittiğimiz yerler olmaktadır. Oysaki kendi içerisinde birçok alana ayrılmaktadır. O alanlardan biride moda olup, yeni kreasyonları en etkili göstermek için fotoğraflardan yararlanılmaktadır. Moda fotoğrafçılığı kursuna katılan adaylara 140 saat sürecek eğitimlerde en etkili resim çekimleri ve modelin duruş, tutuş teknikleri öğretilmektedir. Sizde fotoğraf çekmekten keyif alan biriyseniz bu tutkuyu meslek haline getirebilirsiniz.

Moda Perakendeciliği
İsmek moda okulunda eğitimi verilen branşlar da dair aktaracağım son eğitim moda perakendeciliği olacaktır. Üretimden satışa kadar birçok deneyim kazanmak isteyenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kurs diyebilirim. 48 Saat sürecek olan kurslarda öğrencilere başarılı satış ve pazarlama teknikleri ile koleksiyon hazırlama yöntemleri öğretilmektedir.

Çolpan İlhan Moda Okulu

İsmek Moda Okulu Kayıtları Nasıl Yapılır?
Temmuz ayında başlayan kayıtlar okullar kapanana kadar açık kalmaktadır. Başvuru yapmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir