Grafik Tasarım Okulu Açıldı

Bir mesajı, haberi, tanıtım ya da duyuruyu insanlara iletmek için genelde yazılar (metinler) kullanılır. Peki, bunu hiç resimler ile (görsellerle destekleyerek) yapmayı denediniz mi? Deneyenler sonucun daha etkili olduğunu görmüştür. Çünkü görsel materyallerin kullanıldığı çalışmalar daha dikkat çekici olmaktadır. Bunun nedeni görsel tasarımlarda insanların hayal gücü ön plana çıkmaktadır. Elle ya da bilgisayar destekli yapılan bu çalışmalar günümüzde meslek halini almıştır. Grafikerlik mesleğini yaygınlaştırmak için okul ve kurslarda birçok dalda eğitimler verilmektedir. İstanbul’da yaşayanlar için Grafikerlik eğitimleri İSMEK’TE gelişmiş bir şekilde uygulanmaktadır. Hatta uzmanlık okulu bir açıldığını söyleyebilirim.

İSMEK grafikerlik kursları bir arada

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi İSMEK Grafikerlik mesleğini yaygınlaştırmak için Bahçelievler’de Grafik Tasarım Okulunu hayata geçirdi. 20’den fazla eğitimin yer aldığı kurslar sadece resimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda televizyonculuk alanında da eğitimler verilmektedir. Son model bilgisayarlar ile teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir. Şimdi dilerseniz önce merkezin yer aldığı adres ve iletişim bilgilerine göz atalım. Devamında ise eğitimi verilen dalları kısa özet şekilde tanıyalım.

Adres: Zafer Mahallesi, Camii Sokak, Bahçelievler

Eğitimi Verilen Branşlar Nelerdir?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi 20’den fazla eğitim seçeneği bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü resim düzenleme programlarından oluşmaktadır. Piksel ve Vektörel tabanlı programlar ile aynı şekilde mühendislerin en çok kullandığı proje çizim programları da yer almaktadır. Aynı şekilde 3D (3 Boyutlu) çizim ve karakter eğitimleri de yer almaktadır. Şimdi yazının devamında eğitimleri daha detaylı şekilde görelim.

Photoshop

Piksel tabanlı resim düzenleme programı olan Photoshop, 1990 yılından beri popülerliğini korumaktadır. Smart Object dediğimiz yöntemle yani akıllı nesne olarak geliştirilmiş olan program sadece piksel tabanlı olarak çalışmak yerine aynı zamanda Vektörel çalışmaların kalitesini bozmadan Photoshop ortamına aktarabilmektedir. Dosya biçimi PSD olmasına karşın tüm resim formatları üzerinde çalışma imkânı sağlamaktadır. İSMEK Photoshop kursu 72 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır.

Eğitimlerde genel bilgi ve sayfa yapısına ek olarak araç çubukları ve layer (katman) sisteminin çalışma mantığı anlatılmaktadır. Seçim araçları, transform işlemleri ile fırçaların etkin kullanımı ve doku temizleme, montaj ve hatta sıfırdan İnternet sitesi şablonu hazırlamaya kadar birçok bilgi sizi bekliyor.

CorelDRAW

Şimdi ise vektörel tabanlı bir programı ele alalım. Özellikle matbaa sektöründe en çok kullanılan yazılımlardan biri CorelDRAW 1989 yılında geliştirilmeye başlanmış olup, yazılım diline baktığımızda C++ ve C Sharp kullanılarak hazırlanmıştır. Vektörel tabanlı olması nedeniyle üzerinde çalıştığınız resmi ne kadar büyütürseniz büyütün kalitesinden asla ödün vermeyecektir. Bu nedenle matbaa sektörünün olmazsa olmaz programlarından birdir. İSMEK CorelDRAW kursu da bu amaçla hazırlanmış olup, özellikle matbaa ve tekstil sektöründe kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim süresi 72 saat olarak belirlenmiş olup, eğitim içeriğinde tasarıma hazırlık ile başlayarak reklam ve tabela tasarımı ile devam etmektedir. Devamında ise vektörel çizimler ile etiket tasarımları teorik ve bol uygulamalı olarak öğretilmektedir.

İllüstrasyon (Illustrator)

İSMEK Grafik Tasarım Okulu eğitimlerinden biri de İllüstrasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda tanıma imkânı bulduğumuz CorelDRAW gibi yine vektörel tabanlı çalışma imkânı sağlamaktadır. Soyut ve somut kavramını daha da kolaylaştıran bu program Photoshop’un da geliştiricisi olan Adobe firması tarafından geliştirilmiştir. Programın hazırlanmasında sadece C++ kullanılmıştır. Illustrator programının en güçlü rakiplerinden olan Freehand ADOBE tarafından satın alınarak gelişimi durdurulmuştur. Şuan günümüzde en çok kullanılan vektörel tabanlı program olarak Illustrator ve CorelDRAW bulunmaktadır. İSMEK İllüstrasyon kursu 128 saat sürecek eğitim sürecinden oluşmaktadır.

AutoCAD

Evet, arkadaşlar, görsel düzenleme programlarından sonra şimdi de projelerin olmazsa olmaz yazılımlarına bakalım. İlk ele alacağımız program AUTOCAD olacaktır. AUTODESK firmasının 1980 yılından bu yana geliştirdiği bilgisayar destekli tasarım programı teknik resim çiziminde işimizi bir hayli kolaylaştırmaktadır. AUTOCAD sadece teknik resim çizimi için değildir. Kendi içerisinde bazı farklı türleri vardır. Bunlara bakmak gerekirse makine ve otomasyon tasarımı için AUTOCAD Mechanical, mimari tasarımlar için AUTOCAD Architecture, görsel medya sektöründe kullanmak isteyenler içinde GIS türü bulunmaktadır. 2D ve 3D yani 2 ve 3 Boyutlu tasarım imkânı sağlamaktadır. Programın kullanımı çok yaygın olup, İSMEK kurslarında hangi alana eğitim verdiğini görelim mi?

AutoCAD İle Mimari Proje Çizimi

Evet, arkadaşlar İSMEK Grafik Tasarım Okulunda 2 farklı AUTOCAD eğitimleri yer almaktadır. Bunlardan ilki başlıkta da belirtildiği gibi mimari proje çizimi üzerine olmaktadır. 72 Saat sürecek olan eğitimlerde kursiyerlere temel düzeyde 2 boyutlu mimari proje çizim teknikleri öğretilmektedir. Eğitimin ilk aşaması programın ara yüzünü tanıyarak başlamaktadır. Devamında çizime hazırlık ve çizim komutları ile geometrik çizimler ile başlanmaktadır. Kursun ilerleyen zamanlarında düzenleme araçları ve ölçümlendirme anlatılmaktadır. Aynı şekilde programa yeni özellikler ekleyerek daha kullanışlı hale getirmeyi öğreneceksiniz.

Bilgisayar Destekli Proje Çizimi

2000 Yılına kadar bilgisayarlar çok yaygın olmadığı için maalesef birçok işlem elde uzun uğraşlar sonucunda yapılıyordu. Bilgisayarların daha etkin kullanılması ile iş hayatında birçok yenilik ortaya çıktı. Onlardan biri de bilgisayar destekli proje çizimi olup, daha pratik ve hata oranını sıfıra düşürmesi nedeniyle tercih edilmektedir. İSMEK bilgisayar destekli proje çizimi kursunda 160 saat sürecek eğitimler sizi bekliyor. Eğitimler yukarıda da belirttiğim gibi AUTOCAD programı üzerinden gerçekleşmektedir. Bu dalda çalışmalar 3 boyutlu olarak yapılmaktadır. Eğitimde yer alan konu başlıklarına bakacak olursak çizime hazırlık, üç boyutlu çizim ve modelleme ile devam etmektedir. Tüm bu işlemlerin bilgisayarda ve AUTOCAD programı ile yapıldığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Revit İle Mimari Proje Çizimi

Proje çizimi ile ilgili eğitim alabileceğiniz kurslardan biri de Revit olup, özellikle mimari modelleme konusunda işimizi bir hayli kolaylaştırmaktadır. Yine aynı şekilde 72 saat sürecek olan kurslarda bilginize ek bilgi katacağınızı söyleyebilirim.

Bilgisayar Destekli Harita Çizimi

Çizimlere dair eğitimleri son bir dal daha tanıtarak ara verelim. Şimdi ele alacağımız branş bilgisayar destekli harita çizimi olacaktır. Tabii ki harita denince sadece aklınıza Türkiye ya da dünya haritaları gelmesin. Tapu ve kadastro alanında birçok harita sistemi bulunmaktadır. Bu eğitime dahil olan kursiyerler genelde bu tür iş alanlarında istihdam edilmektedir. İSMEK bilgisayar destekli harita çizimi kursu diğerlerine göre biraz daha uzun zaman almaktadır. 352 Saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, eğitim içeriğine baktığımızda ilk aşamada haritalar ile ilgili temel bilgilere yer verilmektedir. Devamında ise trigonometrik fonksiyonlar ile geometrik hesaplamalar, alan hesapları ve koordinat sistemlerini çok yakından öğreneceksiniz. Eğitim süreci uzun olmasına karşın çok keyifli olacağına eminim.

3D Studio MAX

Evet, arkadaşlar yukarıda ele aldığımız eğitimlerde resim düzenlemeler, proje çizimleri derken şimdi ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren bir uygulama üç boyutlu çalışmalara geçiş yapıyoruz. Teknoloji harikası olan bu çalışmaları yapabilmek içinde yine bilgisayar programlarından yardım alacağımız. En çok kullanacağınız programlardan biri sanırım 3D Studio MAX olacaktır. Birçok alanda kullanılan bu program ile özellikle filmlerde kullanılan özel efektler kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Aynı şekilde endüstriyel tasarımlar ve mimari sunumlarda yine sıkça kullanılmaktadır. Bence bu program mutlaka öğrenilmesi gerekir. İsmek 3D Studio MAX eğitimine göz atacak olursak 160 saat sürecek eğitim içeriği bulunmaktadır. Eğitimlerde iki ve üç boyutlu modelleme yapılmaktadır.

Inventor İle 3 Boyutlu Çizim

Teknik resimler ilk bakışta biraz karmaşık gelebilir. Çünkü düz çizim olduğu için anlamakta zorlanabilirsiniz. Bunun için Inventor programı geliştirildi. Teknik resimleri düz çizgi olarak yapmak yerine üç boyutlu olarak hazırlama imkânı sunuyor. 72 Saat sürecek kurslarda taslak, katı ve montaj modelleme işlemi öğretilmektedir.

Solidworks ile 3 Boyutlu Çizim

3D modelleme yapmak için kullanabileceğiniz programlardan biride Solidworks olduğunu hatırlatmak istiyorum. 1995 Yılından beri geliştirilmesi devam eden Solidworks kullanımı oldukça kolaydır. Örnek vermek gerekirse Tek bir çizgi bile çizmeye gerek kalmadan parça ve montajların teknik resmini hazırlayabilirsiniz. 160 Saat sürecek olan eğitimler gelişimiz ve iş hayatınız için yine çok verimli olacağını düşünüyorum.

MAYA ile 3 Boyutlu Karakter Tasarımı

İSMEK Grafik Tasarım Okulunun sadece resimler ile sınırlı olmadığını belirtmiştim. Aynı zamanda televizyon grafiği alanında da birçok eğitim bulabilirsiniz. Şimdi dilerseniz birazda televizyonculuk alanında gelişmek isteyenleri ilgilendiren eğitimlere bakalım. İlk ele alacağımız eğitim MAYA ile üç boyutlu karakter tasarımı olacaktır. Dikkat ettiyseniz çizgi filmler son zamanlarda hep üç boyutlu karakterlerden oluşmaktadır. Dilerseniz sizde kendi karakterinizi oluşturarak popüler hale getirebilirsiniz. MAYA ilk olarak Alias firması tarafından geliştirilmiş olmasına karşın AUTODESK firması tarafından satın alınmıştır. Açık kaynak kodlu yapısı ile daha fazla kullanım kolaylığı sağlamaktadır. 160 Saat sürecek olan kurslarda baş ve karakter modellemesi önem kazanmaktadır. Aynı şekilde karakterin bulunduğu ortam, ışık uygulaması ve nesne hareketine büyük önem verilmektedir.

Çizgi Film ve Animasyon

Özellikle çocukların severek izlediği çizgi filmlerin yapımı şimdi daha kolay diyebilirim. Bilgisayar destekli programlar gerçekleştirilen çizgi filmlerin yapımını öğrenmek için yapmanız gereken İSMEK çizgi film ve animasyon eğitimine katılmaktır. 160 Saat sürecek kurslarda birçok program kullanılmaktadır. Photoshop, After Effect, 3D Studio MAX, Marwelous Designer ve MAYA programı kullanarak karakterler ve ortamlar hazırlamayı öğreneceksiniz.

Daha Birçok Eğitim Sizi Bekliyor

Eğitimi verilen tüm dalları tek tek ele almak isterdim. Fakat yazı çok uzun olduğu için burada nokta koymak zorundayım. İSMEK grafik tasarım okulunda ayrıca aşağıda yer alan eğitimleri de bulabilirsiniz.

  • Yayın Tasarımı
  • Televizyon Grafiği
  • 3 Boyutlu Yazıcı Eğitimi
  • Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım
  • Dijital Yayıncılık
  • Görsel İletişim Tasarımı
  • Özel Gün Grafik Tasarımları
  • İleri Seviye Reklam Tasarımı
  • Stoyboard ile Görsel Senaryo Hazırlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir