Grafikerlik Kursu

Çok değil bundan 30 yıl öncesine kadar izlediğimiz TV bile sadece iki renkten oluşan kocaman hantal araçlar iken geçen süreçte daha küçülen, milyonlarca renk kalitesini barındıran araçlar haline gelmiştir. Bu gelişim aynı zamanda bilgisayar teknolojileri alanında da yaşanmış olup, özellikle 2000 yılından sonra hayatımıza giren Bilgisayar aynı zamanda bir çok mesleği de beraberinde getirmiştir. O mesleklerden biride bir çok sektörün olmazsa olmazı haline gelmiş olan Grafiker yada diğer adıyla Grafik Tasarımcısıdır.

Grafik Uzmanı

Grafiker Nedir?
Hayal gücü kuvvetli, düşüncesi ile farklılıkları ortaya koyabilen, hayal ettiğini resimlere yansıtma yeteneği olan herkes aslında bir grafik tasarımcısıdır. Sizlerde de böyle yetenekler bulunuyorsa yapmanız gereken tek şey özel yada ücretsiz grafikerlik kurslarından yararlanmalısınız. Grafiker verilmesi gereken bir mesajı, resim, metin ve renkleri uyumlu bir şekilde bir araya getirerek verebilen kişidir. Bunları yaparken büyük ölçüde bilgisayar ve resim düzenleme programları Photoshop, Corel, Illustrator ve Fireworks gibi yazılımlardan yararlanılmaktadır. Bu programlar piksel ve vektörel tabanlı olup, çalışma alanınıza göre program seçimi yapmaktadır.

Grafiker Nasıl Nasıl Olunur?
Öncelikle bu mesleği sevmeniz gerekir. Aksi halde inanın kesinlikle başarılı olamazsınız. Resim yapmaktan keyif alan biriyseniz bu iş tam size göredir. Grafikerler resimleri deftere değilde programda yer alan sahneye yaparlar. Yapacağınız eserler bazen küçük bir banner olur, bazen sokaklarda gördüğümüz bilboard ve reklam tabelalarında yer alan afişler olacaktır. Bazen bir broşür, bazende bir web sitenin temasının görüntüsünü hazırlayacaksınız. Tüm bu yapılanları genelde hayalinizden kurgulayarak yapacaksınız. Böyle bir yeteneğiniz yoksa, programları profesyonel anlamda bile bilseniz çok fazla işe yaramayacaktır. Yetenekli arkadaşlar için şimdi ücretsiz grafik kursları hakkında bilgi vermek istiyorum.

İsmek Grafikerlik Kursu
İlk olarak Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ile başlamak istiyorum. İstanbul’da yaşayan 16 yaş ve üzeri herkesin yararlanabildiği İsmek Grafikerlik ve Fotograf alanında verdiği eğitimlerden biride Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım olup, temel düzeyde grafikerlik kursu anlamına gelmektedir. 128 Saat sürecek olan İsmek Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım kursu özellikle vektörel tabanlı tasarım ve renk çalışmalarına önem vermektedir. İstanbul’un hemen hemen tüm ilçelerinde bulabileceğiniz bu eğitime Temmuz ayında başlayacak olan kayıtlardan yararlanarak başvuru yapabilirsiniz. Tekrar belirtmek gerekirse bu sadece temel düzeyde bir eğitimdir.

Halk Eğitim Merkezi Grafikerlik Kursu
İkinci tanıtacağımız kurum HEM olup, Türkiye’nin her ilçesinde bulma imkanı olan bir eğitim kurumu Halk Eğitim Merkezi Grafikerlik Kursları 1464 saat sürecek bir eğitim olup, burada sıfırdan piksel ve vektörel programlarla grafik eğitimleri verilmektedir. Yılın 12 ayı kayıt imkanı bulunan Halk Eğitim Merkezi kursları hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için size en yakın şubeye gelmelisiniz.

İşkur Grafikerlik Kursu
Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programı kapsamında verilen eğitimlerden biride Grafik Tasarımcısı olup, hem mesleki eğitim hemde günlük 38,40 TL harçlık alacağınız bir eğitim ve iş fırsatı sizi beklemektedir.

Grafilerlerin Kullandığı Programlar Hangileridir?
Dünyaca ünlü resim düzenleme programları grafikerlerin ortak buluşma noktası fakar çok gelişmiş olan bu yazılımlarda ileri seviyelere gidebilmek tamamen kişinin başarısıdır.

Photoshop: En çok kullanılan resim düzenleyicilerden birisi Adobe Photoshop olup, piksel tabanlı çalışan bu program grafikerlerin her zaman istediği sonucu veremez. O nedenle sadece Phtoshop yerine vektörel çalışma imkanı bulacakları programları ayrıca öğrenmeleri gerekmektedir.

Illustrator: Ve işte o vektörel tabanlı programlardan birisi ve son yıllarda yıldızı en fazla parlayanı Adobe Illustrator özellikle tabela ve matbaa çalışanlarının en önemli yazılımı Illustrator hazırlanan tasarımın kalitesi bozulmadan istediği kadar büyük boyuta getirilebilir.

Fireworks: Özelliklle İnternet sitesi sahibi be grafikerlerin en çok üzerinde durduğu resim formatı PNG olup, arka plan transparan olması ve İnternet sitelerine %100 uyumlu olması nedeniyle PNG uzantılı resimler kullanılır. PNG formatlı resimlerin düzenlenmesi ise Fireworks ile daha kolay ve keyiflidir.

Grakiler Maaşları Ne Kadar?
Bu alanda insanların bilgilerini geliştirmelerinde sınır yoktur. Hayalleri zorlayan çalışmalar yaparak insanları hayran bırakabilirsiniz. Yani herkesin bilgi ve deneyimi farklı olacağı için sabit bir maaş beklemek mümkün değildir. Ama şunu açıkça söyleyebilirim. Bir grafiker çalıştığı firmaya göre 2 ile 20 bin TL arası maaşla çalışabilir. Ne kadar fazla bilgi, o kadar çok maaş anlamına gelmektedir.

4 Yorum

Yorum yap
  1. İzmirde var mı

    1. Fatma: Tabii ki belediyenin meslek kursları yanı sıra İzmir’de hizmet veren halk eğitim merkezlerinde bu eğitimi bulabilirsiniz.

  2. Mrhb
    Ankarada var mi şı grafik tasarımı

    1. Hülya: Evet Beltek ve Halk Eğitim Merkezlerinden eğitim alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir