İsmek Alibeyköy Kültür Merkezi

Alibeyköy İsmek
İstanbul’u sel alır mı? demeyin çok değil bundan 10-15 yıl öncesine dönüp baktığınızda kış ayları gelince insanları kara kara düşünen bir semt vardı neresi mi? Alibeyköy maalesef hafif yağışta bile derenin taşıp, sel felaketi yaşanan bir yerdi, Eyüp ilçesine bağlı bu semt neyse ki gereken yapıldı, dere yatağında yer alan evler yıkıldı sorun ortadan kalktı. Bu semtin çok farklı bir simgesi olup, sizi mısır heykeli karşılar. Bunun nedeni eskiden Alibeyköy’ün çok önemli mısır tarlaları olduğu bilinmektedir. Tabi betonlaşma ile birlikte o günlerden sadece sembolü kalmıştır.

Semtin adını almasında Karesi Beyliği Emirlerinden Ali Bey olduğu tarih kaynaklarında yer almaktadır. Şimdilerde ise semtin kalkınması yönünde eğitim ve kültür faaliyetleri öne çıkmaktadır. Başta İsmek olmak üzere Alibeyköy’de yaşayanlar için ücretsiz sanat ve meslek eğitimleri verilmektedir

Alibeyköy Kültür Merkezi
Akşemsettin Mahallesi, Elmas Sokak, No:2
0212 627 46 79

3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri
Şeniz Baydemir yönetiminde hizmet veren Eyüp Aliböyköy Kültür Merkezi İsmek Kurslarında ilk ele alacağımız branş çocuk ve anneleri yakından ilgilendirmekte olup, özellikle okul öncesi yaşta çocuğu olan anneleri çok özel bir eğitime 3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri kursuna davet ediyoruz. 464 Saat sürecek olan kurslar biraz uzun gibi görünsede çocuğunuzun geleceği için sizin vereceğiniz ilk eğitimler çok önemlidir. Toplamda 17 modülden oluşan eğitimde adeta çocuk bakım uzmanı haline geleceksiniz.

Bağlama ve Gitar Kursları
Şimdide rotamızı biraz gençlere çevirelim. Müzik denince daha çok gençlerin ilgi alanına girmektedir. Alibeyköy Kültür Merkezi kurslarında müzik eğitimi olarak 2 branş Bağlama (Bağlama ve Bozuk Düzen) ile klasik Gitar eğitimleri yer almaktadır. Müzik alanında daha fazla eğitime ihtiyaç duymanız halinde ise İsmek Müzik İhtisas Merkezi Kursları yine hiç bir ücret almadan eğitim vermektedir.

İğne Oyası
Çocuklar, gençler derken yine hayatın anlamına kadınlara geri döndük, son yıllarda özellikle ev hanımlarının en çok tercih ettiği sanatsal faaliyetlerden olan iğne oyası 216 saat sürecek eğitim boyunca Geleneksel Türk İşleme Sanatına uygun olarak desen tasarımı ve kumaş onarım eğitimleri verilmektedir. Başörtüsü, havlu kenarı vs aklınıza gelebilecek her şeyi kolayca yapın, isterseniz gelir elde edin.

Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı
Madem konu hafiften tekstil sektörüne doğru kaydı burada size önerebileceğimiz en özel eğitimlerden biride Tekstil sektörünün en önemli vasıflarından biri haline gelen Modelist ve Modelist Yardımcılığı kursları olacaktır. Toplamda 584 saat sürecek eğitim sonunda sizde kadın giyim konusunda başarılı bir modelist olarak kalıp çıkarmaya başlayabilirsiniz. Başarınızı bu noktada bırakmak yerine ayrıca kısa süreli Bilgisayarlı Modelistlik eğitimlerine katılmanızı öneriyoruz.

Girişimcilik
Yine çok farklı bir eğitim olan Girişimcilik ile ne iş yapsam, hangi sektörde iş kursam sorunu yaşamayacaksınız. Çünkü Girişimcilik Kurslarında kursiyerlere güncel iş fikirleri ve kazanç yolları aktarılmaktadır. Günümüzde en kazançlı iş alanları ve meslekler tanıtılmaktadır. Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik ile karıştırılıyor olsa da her iki branş bir birinden farklıdır.

Okuma Yazma Kursu
Alibeyköy İsmek kurslarına dair son aktarmak istediğim branş semtin durumuna göre oldukça gerekli olduğunu düşündüğüm Okuma-Yazma kursları olmaktadır. Nüfusun %90 gibi büyük bir bölümü Anadolu’dan göç eden insanlar oluşturmaktadır. Büyük bir bölümü imkansızlıklar nedeniyle okuyamamış, bir çoğu ise yarım bırakmıştır. Bazı aileler ise geçmişte kızlarına çocuk baktırmak için okula göndermemiştir. Okuma yazma bilmeyen kalmasın diye şimdi ücretsiz kurslar ile 16 yaş üzeri herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Ailenizde çevrenizde okuma yazma bilmeyen varsa lütfen onları bu imkanlardan haberdar edin, yararlanmalarını sağlayın.

15 Yorum

Yorum yap
 1. Photoshp bölümünüz varmı acaba açılmak üzere olduğunu duymuştum ?

  1. Nagihan: Evet, İSMEK’TE Photoshop eğitimleri yer almaktadır. kursiyer.ismek.ist adresinden size en yakın photoshop eğitimi olan şubeyi görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

 2. Yedekler yaklaşık ne kadar süre içinde çıkıyor ,

  1. Buket: Yedeklerin asil listeye geçmesi asil listede yer alanların iptal ya da kursa gelmeme gibi durumlarda mümkün olur.

 3. Ingilizce kursu veriyormusunuz 15 tatilden sonra
  Kayıtlariniz varmı Teşekkürler

  1. Deniz: İsmek kayıtları Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Size uygun kursları görmek ve başvuru yapmak için kursiyer.ismek.ist adresini kullanabilirsiniz.

 4. Gitar kursunuz için belli bir yaş prosedürünüz varmı 10 yaşında bir oğlum var kursunuz kayıt ettirebilirmiyim

  1. Bilal Bey: Çocuğunuz en az 15 yaşında olması gerekir.

 5. Ofis programlari ne zaman basliyor kayitlari

  1. Özgür: 2017-2018 kayıtları 27 Temmuz’da başladı ve devam ediyor.

 6. Modelistlik kalıp çıkarma işini istiyirm

 7. Dekoratif ahşap süsleme için 2. Dönem kayıt
  Yaptırabilir miyiz Eylüle kadar beklemek mi
  Gerekiyor bilgi rica ederim

  1. Hülya: Bazı branşlarda 2. ve 3. dönem kayıtları olmaktadır. Bunu görmek ve kayıt olmak için kursiyer.ismek.org adresine giriniz.

 8. cocuk gelisimi kursunuzun basvurulari nezaman..

  1. Sabiha: Kayıtlar Eylül ayında başlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir