Sakem Kursları (Safranbolu)

Genelde büyükşehir ve illerde görmeye alışkın olduğumuz sanat ve meslek edindirme kurslarını ilçe belediyeleri tarafından da uygulandığını görmek bazen bizleri biraz şaşırtabiliyor. Birde bunu göstermelik değilde özverili bir şekilde yapan yerel yönetimler aslında o ilçenin geleceğini tayin etmektedir. Şimdi öylesine başarılı ilçelerden biri olan Safranbolu’ya gideceğiz. Karabük ilimize bağlı bir ilçe olup, özellikle tarihi dokusu ile dikkat çekmektedir. Bugünlerde ise kısa adı SAKEM olan (Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi) kursları ile gündem olmaya devam ediyor. Bizimde uzun zamandır takip ettiğimiz Sakem kursları nüfusu yaklaşık 50 bin olan ilçede sanat, meslek ve istihdam alanları oluşturmaya devam ediyor. İlçeye yapılacak yatırımlara meslek sahibi ve vasıflı elemanlar yetiştiriyor. Safranbolu genelinde bir çok noktada ve ücretsiz olarak yapmaktadır.

Sakem 2015 – 2016 Kayıtları Başladı
Öğrenciler ile geçen 2 aylık yaz okulu uygulaması sonrası sanat ve mesleki eğitimlere kaldığı yerden devam eden Sakem 2015-2016 kayıtları başlamış olup, İnternet üzerinden başvurunuzu hemen yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan linke tıklayarak http://www.sakem.org/site/kayitformu başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğitimlerin başlangıç tarihi sizlere kısa mesaj ile bildirilecektir. Ücretsiz eğitim alabileceğiniz branşları aşağıda yer alan görselden inceleyebilirsiniz. Şimdiden tüm Safranbolu halkına başarılar diliyoruz.

Sakem Kursları Nedir?
Safranbolu Belediyesi tarafından kurulan ve ilçe halkının eğitim ihtiyacını karşılayan sanat ve meslek kurslarıdır. Yaklaşık 100 farklı branşta eğitim imkanı sunan Sakem ilçe genelinde size en yakın noktada 4 kurs merkezi ile hizmet vermektedir. Eğitimlerden yararlanabilmek için öncelikle zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olmak gerekir. Tüm eğitimler ücretsiz olup, aynı zamanda başarılı olanlar için MEB onaylı sertifikalıdır.

Kimler Yararlanabilir?
Öncelikle İlçe merkezinde ikamet eden yada ulaşım sıkıntısı olmayan tüm Safranbolu halkı bu imkanlardan ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Haftaiçi ve haftasonu kursları ile sizde yeni bir meslek, bilgi, tecrübe ve kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Kurslarımız sanat ve meslek edindirme grubunda olması nedeniyle zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Sakem Kurs Merkezleri
6 İlçesi bulunan Karabük’ün en büyük ve en gelişmiş ilçelerinden biri olan Safranbolu yüzölçümü 1.013 km2 olarak bilinmektedir. Böylesine geniş bir aland hizmet veren Sakem kursları sizlere daha yakın olmak adına ilçe genelinde şuan 4 şubesi bulunmaktadır. Aşağıda adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Sakem (Merkez)
İnce Kaya Caddesi Aslanlar Sokak Luna Park Karşısı
0370 712 72 56

Aşağı Tokatlı
Çiftlik Cadddesi Eski İnönü İlköğretim Okulu
0370 712 40 14

Emek
İlkan Sitesi Emek Mahallesi Ihlamur Sokak
0370 712 41 80

Eski Çarşı
Babasultan Mahallesi Han Arkası Sokak No:20
0370 725 52 57

Hangi Eğitimler Veriliyor
Bizi şaşırtan bir diğer gelişme ise yaklaşık 100 farklı branşta gelişmiş bir eğitim sistemi benimsemesidir. Yaklaşık 30 öğretmenin görev yaptığı Sakem benzeri bir çok eğitim kurumundan üstündür. Örnek İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmeb Kursları henüz branş sayısı 50 olmamıştır. Yaklaşık 10 alanda en az 80 branşın bulunduğu Sakem kurslarında öne çıkan branşları aşağıda eşe alacağız.

Yabancı Dil Seçenekleri
Herhangi özel bir dil merkezine gitseniz ücreti ile en fazla 2-3 dil eğitimi bulabilirsiniz. Sakem yabancı dil alanında sizlere çok geneiş bir eğitim ağı sunuyor. İngilizce, Arapça, Almanca, Çince, Rusça gibi eğitimlerden hiç bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ile Geleceğin Mesleği
Şimdi devir teknoloji devri olup, geleceğin meslekleri artık bilişim teknolojileri alanında yer almaktadır. Sakem Bilişim Teknolojileri alanı ise sizlere ilk etapta Bilgisayar Operatörlüğü (Kullanımı), Web Tasarım ve Proğramcılık için en çok kullanılan dillerden biri olan C+ öğretmektedir.

Müziksiz Olmaz Diyenlere Ücretsiz Müzik Kursları
Sanat ve müzik alanında da geniş seçeneklerin yer aldığı Sakem Bağlama, Gitar, Keman, Piyano Ney, Yan Filüt, Mandolin ve Şan eğitimleri ile sizde daha profesyönel ses eğitimş alabilirsiniz.

Spor Eğitimleri İle Sağlığınıza Önem Verin
Sağlıklı bir hayat için spor ve egzersizlerin önemi çok büyüktür. Bunun farkında olan Sakem sadece sanat ve meslek kursları ile sınırlı kalmayarak, aynı zamanda ilçe halkının daha profesyonel spor yapması için ücretsiz olarak Aerobik ve Pilates eğitimleri vermektedir.

Sakem Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Gelişen teknolojiyi yakından takip eden Sakem yönetimi sizlere internet üzerinden sürekli güncel duyurular ile ulaşmaktadır. Sakem kayıt işlemi içinde 2 farklı seçenek bulunmakta olup, gerek size en yakın şubemize gelerek, gerekse internet üzerinden online başvuru formunu doldurarak ilk adımı atmış olursunuz. Aşağıda yer alan linkten sizde Sakem Online başvuru yapabilirsiniz. http://www.sakem.org/site/kayitformu

Sertifika Sahibi Olacak mıyım?
En çok merak edilen konulardan biride eğitim sonunda verilecek belge olup, Sakem’de eğitim gören ve başarılı olan kursiyerler Milli Eğitim Bakankığı tarafından onaylı Türkiye geneli özel ve kamu kurumlarında geçerliği olan sertifika sahibi olmaktadır. Daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır.

İşkur İle Ortak Kurslar Açılmaktadır
Sadece sanat ve meslek kursları ile sınırlı kalmayan Sakem Türkiye İş Kurumu İşkur ile ortak çalışma yaparak ilçemizde yaşayan insanların iş garantili eğitimlerden yararlanmasını sağlıyor. Eğitim süresince günlük 25 TL harçlık verilmekte olup, detaylı bilgi için Sakem şubelerine gelebilirsiniz.

Ödüllü Yemek Yarışması
Bu yılda yorucu bir eğitim öğretim dönemi geçirmiş olan Samek muhteşem bir yıl sonu şenliği ile tatile girecektir. Şenlikte ayrıca ödüllü yemek yarışması düzenlenecek olup, yarışmaya Karabük’ün her yerinden 18 yaşını doldurmuş yaptığı yemeklerin lezzetine güvenen herkes katılabilecektir. Son başvuru tarihi 25 Mayıs olup, sizde katılmak için Sakem Aslanlar Şubesine gelerek form doldurmanız gerekmektedir. Tüm hünerli ellere şimdiden başarılar diliyoruz.

Sakem Yaz Okulu Başladı
Safranbolu’da yaşayan her kesime eğitim imkanı sağlayan Sakem şimdi eğitim sırası çocuklarda diyerek onlara muhteşem zamanlar geçirecekleri bir eğitim dönemi hazırladı. Sakem yaz kursu kayıtları 20 Haziran’a kadar geçerli olup, eğitimler 22 Haziran – 21 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu uygulamadan sadece 2.3.4.5.6.7. ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler yararlanabilmektedir.

Kısa Film Yapımı Kursu Kayıtları Başladı
Sinema, dizi ve film alanında kendini geliştirmek, geleceğin başarılı yönetmenleri arasında yer almak isteyen Safranbolu halkı Sakem Kısa Film eğitimleri başlamış olup, başvurular sakem.org adresinden online yapılacaktır. Geleceğin film yapımcıları, yönetmenler, senaristler hep bu şekilde yetişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir