Bağlama (Saz) Kursu

Saz yada bağlama Türk Halk Müziği’nde en çok sevilen telli ve tezeneli bir çalgıdır. 7’den 70’e herkesin hayran kalıp mutlaka çalmak istediği bu enstürman sadece bağlama olarak değil yörelere göre adları (Saz, Cura, Kopuz, Dombra, Tar, Tambura, Çöğür ve İkitelli) olarak bilinir. Parmaklar Yada Mızrap İle Çalınır; parmaklarla çalma tekniğine dövme yada şelpe denilen bu enstürman 2’si bam olmak üzere toplamda 7 telden oluşmaktadır. 3 Ana kıısmdan üretilmekte olup parçalara ise (Sap, Göğüs ve Tekne) adları verilmiştir. Bağlama yapımınında bir çok ağaç çeşidi kullanılmakta olup genellikle (Dut, Kestane, Ardıç, Ceviz ve Ladin) ağaçları tercih edilmektedir. Özetle esntürmanı tanıdık şimdide bu çalgıyı öğrenmek ve çalmak isteyenler için ücretsiz eğitim imkanı sağlayan yerleri tanıyalım.

Bağlama Kursu

Bağlama Kursu
Müzik ve gösteri sanatları alanında en çok yer verilen kurslardan biri Bağalam kursu, iki farklı branş olup bağlama ve bozuk düzen olarak seçim yapmanız gerekir. Her ikiside 232 saat sürmekte olup detaylar aşağıdadır.

Bağlama Düzeni;İlk etapta müziğin temel öğelerini göreceğiniz bu kursta aynı zamanda bağlama düzeninde kerem (hüseyni) dizisi öğretilmektedir. İki ve 3 zamanlı ritim konularını işleyip, Beş, Yedi, Sekiz ve Dokuz zamanlı ritim kalıplarına hakim olacaksınız. Garip ve Derbeder Kalenderi dizizi üzerinde seslendirme ile bağlama düzenine uygun olarak halk müziği repertuarı üzerine eğitimler verilmektedir.

Bozuk Düzen; Yukardaki branş ile eğitim konuları hemen hemen aynı olup sadece bağlama düzeni yerine bozuk düzen olarak uygulanmaktadır. Eğitimlerde bağlama hakkında tüm detayları göreceksiniz.

İsmek Bağlama Kursları

İstanbul’un ücretsiz halk üniversitesii haline gelen ismek sadece mesleki eğitim değil aynı zamanda bir birinden önemli müzik eğitimleri ilede sizlerin yanındadır. İsmek Bağlama kursu kapsamında gerek bağlama gerekse bozuk düzen olmak üzere yaklaşık 50 farklı kurs merkezinde eğitim imkanı sağlanıyor. Hemen hemen tüm ilçelerde bir yada bir kaç ismek bağlama kursu bulmanız mümkündür.

İstanbul’un Onlarca Noktasında Ücretsiz Kurslar
İsmek 240 kurs merkezi ile hizmet veren bir kurum olup, sürekli gelişmektedir. Sizde ücretsiz olarak bu eğitimden yararlanmak isterseniz yapmanız gereken tek şey İsmek Online sayfasından iki dakikanızı ayırarak kayıt olmaktır. Sonrasında sizi arayarak kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopinizle gelmeniz istenecektir.

Bağlama Çeşitleri
Kurslar hakkında verdiğimiz bilgiye ara verip tekrardan bağlama hakkında bilgi vermeye devam edelim. Özellikle kullanılan çeşitlerine bir göz atalım. Çöğür (Kısa kol bağlama) türüdür. Kısa saplı bağlama (Yakın zamanda ülkemizde geliştirilmiştir.) Tambura (Aynı zamanda uzun kollu olarak bilinir) Divan ve Meyan Sazı (Büyük ve en büyük bağlama çeşitleridir) Cura (Bu ailenin en küçük üyesidir)

Neşet Ertaş ve Kıvırcık Ali Gibi Ustalar; Saz yada bağlama denince ilk akla gelen rahmetli sanatçılarımızdan Neşet Ertaş ve Kıvırcık Ali yanısıra Arif Sağ, Musa Eroğlu gibi sanatçılar ve daha ismini hatırlayamadığımız üstadlar bulunur. Bir gün sizde böylesi bir saz ustası olmak için ücretsiz eğitim fırsatını kaçırmayın. Severek alacağınız eğitimler için sizleride bekliyoruz.

15 Yorum

Yorum yap
 1. Slm ben bağlama öğrenmek istiyorum ve nasıl kayıt olacağımı bilmiyorum yardımcı olun lütfen

  1. Müjgan: Kursiyer.ismek.ist adresinden başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

 2. Merhaba beyoğlunda ikamet etmekteyim bağlama kursuna katılmak istiyorum

 3. Ben beyoglunda oturuyom yakin baglama kurs yeri varsa lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Değer: Burada yazarsam aktardığım bilgi bir süre sonra güncelliği kaybeder ve diğer insanların yanılmasına neden olur. Bu nedenle kursiyer.ismek.ist adresinden bağlama eğitiminin verildiği şubeler, kontenjanları görebilir ve başvuru yapabilirsin.

 4. Ben İstanbul Kağıthane Gültepe de oturuyorum bu alanlarda ücretsiz kurs var mı acaba

  1. Adil: Tabii ki var, İstanbul’un 235 farklı noktasında İSMEK kurs merkezleri bulunmaktadır.

 5. Zincirlikuyu envyakin baglama kursunuz

 6. Bebek te çalışıyorum ve bana yakın bağlama kursunuza gitmek istiyorum

 7. Baglama kursuna katilmak istiyorum.yaş Sınırı varmi

  1. Melahat: Evet 15 yaş üzeri olmak gerekiyor.

 8. Merhaba ben ankara da ikamet ediyorum kurs varmıdır bulunduğum ikamette

  1. Ferhat: Ankara’da Belmek ve Beltek’te müzik eğitimi bulunmuyor. Bu nedenle Halk Eğitim Kurslarına müracaat ediniz.

 9. Ben kursa katılmak istiyorum nasıl katılabilirim nereden katılabilirim ve kurslar ne zaman başlayacak ?

  1. Tayfun: İstanbul’un onlarca noktasında bağlama eğitimi verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir