Trikotaj Kursu

Ülkemizin en önemli yönü üretken, zeki ve aynı zamanda çalışkan bir toplum olmasıdır. Öylesine zeki bir halk olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hem kendi ihtiyaçları hemde ticari anlamda üretim yapmaktadır. Ülkemizde yüzlerce üretim faaliyeti olup, kimisi elle yaparken, kimisi ise daha gelişmiş tesislerde yapmaktadır. Ülkemizin önemli gelir kaynaklarından biride Tekstil olup, hemen hemen her alanda konfeksiyon faaliyetleri icra edilmektedir. Penye, Kot, Keten, İç Çamaşırı yada özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmezi triko ürünleri her biri farklı bir bilgi ve deneyim gerektirmekte olup, şükürki ülkemizde bilen, öğrenen ve öğreten insanlarımız fazlaca mevcuttur.

Örme Konfeksiyon

Trikotaj Nedir?
Herkesin anlayabileceği şekilde açıklamak gerekirse trikotaj örme anlamına gelmektedir. Evet değerli arkadaşlar gerek firmaların gelişmiş tesislerinde gerekse hanımların ellerinde iplikle ördükleri kazak, yelek, şapka, atkı, şal trikotaj türlerine bir örnektir. Bir yada birden fazla renk iplik kullanılarak dilediğiniz kıyafeti elde edebilirsiniz. Sayfada daha çok gelişmiş trikotaj konuları ele alınacaktır.

İsmek Trikotaj Kursu
30’dan fazla alanda eğitim veren İsmek Tekstil Teknolojisinede girerek aslında en önemli adımı atmıştır. İstanbul’da yaşayanların %30’luk kısmı tekstil sektöründe görev yapmaktadır. Bu alanda vasıflı elemanların artması ve istihdamın kolaylaşması için İsmek Tekstil Kursları büyük bir önem taşımaktadır. Tekstil teknolojisi alanında verilen eğitimlerden biri trikotaj kursu olup, 680 saat sürmektedir. Eğitim süresindende içeriğin ne kadar geniş olduğunu anlayabilirsiniz. İsmek trikotaj kursu daha çok sanayi tipi makinalar ile yapılan triko tasarımlarını ele almaktadır. Eğitimlerde özellikle triko alanında kullanılan makinaların kullanım ve onarımı öğretilmektedir.

Eğitimlerde öğreneceğiniz makinalar arasında özellikle tekstil’in tüm alanlarında kullanılan düz dikiş makinası, reçme, overlok, ilik-düğme, remayöz makinaları ile hazır olan ürünlerin profesyönel şekilde ütülenmesi öğretilmektedir. Bunun dışında örme alanında en önemli konulardan olan, düz örmede kesim işlemi, etek dikim aşaması, kazak, süveter, şapka, atkı, ve şal dikimi konularında bol uygulama ile sizde artık mesleğin erbabı haline gelerek iş hayatına atılacaksınız. Bu noktadan sonra ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

Örme Firmalarında Çalışabilir
Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz triko üzerine çalışan firmalarda kendinize iş bulabilirsiniz. Maaşları 2000 TL’den başlamakta olup, özellikle İstanbul’da yüzlerce örme üzerine iş yapan firma bulunmaktadır.

Kendi İşinizi Kurabilirsiniz
Tekstil alanında hizmet veren binlerce firma bulunmaktadır. Bunların bir çoğu üretici olup, bir çoğu ise firmalara iş yapan atölyelerden oluşmaktadır. Sizde bir kaç makina alarak kendi işinizi kurabilir ve firmalardan iş alabilirsiniz. Aynı şekilde kendiniz üretim yapıp, yine satışınıda kendiniz yapabilirsiniz.

Kosgeb Desteklerinden Yararlanın
Kendi işini kurmak isteyenlere devletimiz Kosgeb ile maddi imkan sağlamaktadır. Sizde bu alanda bir iş kurarak Kosgeb’in 30 bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 100 bin TL desteğinden yararlanabilirsiniz.

İsmek Trikotaj kurslarından yararlanmak için 16 yaş ve üzeri olmak gerekir. Başvurular internet üzerinden online yapılmakta olup, sizde kursiyer.ismek.org adresinden dilediğiniz eğitime bir tıkla başvuru yapabilirsiniz. Tüm eğitimler ücretsiz olup, %90’ı ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir