İsmek İş Başvurusu (Uzman ve Usta Öğretici)

İsmek İş Başvurusu
Kurulduğu ilk günden itibaren milyonlarca İstanbulluya kültür, sanat ve mesleki eğitim imkânı sağlayan İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) aynı zamanda binlerce öğretmen ve usta öğreticiye de kariyer olanağı sunuyor. Eğitimi verilen Branş sayısının 652’ye yükselmesi ile birlikte yeni uzman ve usta öğreticilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hali hazırda görev yapan yaklaşık 4000 kişilik dev kadroya sizde dâhil olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise sayfada yer alan bilgileri incelemeye devam edin?

Usta Öğretici, Öğretmen, (Uzman) Nedir?.

Normalde öğretmen kelimesinin anlamını bilmeyen yoktur. Fakat kurslarda öğretmen yerine daha çok uzman (öğretmen) ya da usta öğretici olarak anılmaktadır. Uzman olmak için yüksekokul ya da lisans usta öğretici olmak içinse en az ilkokul mezunu olmak ve usta öğretici belgesine sahip olmanız gerekir. Tabii ki her Branşın kendine özgü koşulları olup, başvurmadan önce gerekli koşulları incelemelisiniz.

Kimler Usta Öğretici Olabilir?
Yukarıda da belirtildiği gibi uzman ve usta öğretici şeklinde 2 farklı çalışma şekli bulunuyor. Buda gösteriyor ki İSMEK’te ya da Halk Eğitim Merkezi gibi kurumlarda görev almak için ille de üniversite mezunu olmak gerekmez. Tabii ki yukarıda da belirttiğim gibi bazı Branşlarda yüksekokul ya da lisans mezunu olmak gerekiyor. Örnek yabancı dil eğitimi için lisans mezunu olmazsa olmazdır. Tabii ki özellikle el sanatları gibi alanlarda o sanatı icra eden, ustalık belgesi olan ilkokul, ortaokul, lise tüm mezuniyetler kabul edilmektedir. Dediğim gibi Branşlar ve gerekli koşulları incelerseniz severek eğitim verebileceğiniz bir Branş çıkacaktır.

İsmek İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Gelişen teknoloji ile birlikte çok işlemi oturduğumuz yerden bir tıkla kolaylıkla yapabiliyoruz. Onlardan biri de İSMEK kurs ve iş başvurularıdır. İnternet bağlantısı olan her yerden gerek bilgisayar, gerekse mobil cihazlardan İSMEK iş başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kariyer.ismek.org adresine girmektir. Tarayıcınızda yeni bir sekme açarak belirttiğim adrese giriyoruz. Sonrasında yapılması gerekenleri yazının devamında adım adım anlatmaya devam edeceğim

Oturum Aç / Yeni Hesap
İSMEK Kariyer sayfasına ilk defa giriyor ve başvuru yapmak istiyorsanız ilk olarak siteye kayıt olmanız gerekir. Ben Branşları ve gerekli koşullara göz atmak istiyorum. Diyorsanız bunun için kayıt olmanız gerekmez. Kayıt olmak ya da daha önce kayıt olduysanız oturum açmak için sitenin üst sağ köşesinde yer alan Oturum Aç / Yeni Hesap butonuna tıklayınız. Açılan sayfada sizde E-posta adresiniz ve şifre girmenizi isteyen bir akran çıkacaktır. Henüz kayıt olmadığınız için şifreniz bulunmuyor. Bu nedenle siz formun üst kısmında yer alan Yeni Hesap butonuna tıklayınız. Açılan kayıt formunda sizden T.C. Kimlik Numarası + E-Posta bilgileri istenmektedir. Özellikle E-Posta adresiniz güncel ve kullandığınız bir hesap olmalıdır. Çünkü kayıt sonrası aktivasyon yapmanız gerekir. Bunun dışında yine iletişim, sınava çağırma gibi duyurular E-Posta aracılığı ile yapılmaktadır.

Başvuru Formu

CV Doldur / Başvuru Yap
Siteye kayıt olup, E-Posta adresinize gelen aktivasyon linkine tıkladığınızda otomatik olarak giriş yapmış olursunuz. Bu aşamadan sonra sistem sizi CV bilgilerinizi doldurmanız için gerekli sayfaya yönlendirilir. Açılan sayfadaki formu eksiksiz doldurmalısınız. Bu aşamadan sonra eğitimini vermek istediğiniz Branş için başvuru yapabilirsiniz.

Usta Öğretici, Uzman Seçimi Nasıl Yapılıyor?
Yeni eğitim öğretim dönemi ile birlikte Branş sayısını 652’ye yükselten İSMEK daha fazla uzman ve usta öğreticiye ihtiyaç duymaya başladı. Hali hazırda görev yapan yaklaşık 4000 personel arasında emekli olan, istifa edenlerin yerine de ihtiyaç duyulmaktadır. İSMEK iş başvuru süreci açık olmasına karşın alımlar ihtiyaç halinde yapılmaktadır. Yani başvuru yaptım 10-15 gün sonra işe başlayacağım anlamına gelmiyor.

Öncelikle Lisans Mezunlarına Veriliyor: Örnek bir Branş için alım yapılacağında o güne kadar başvuru yapmış tüm adayların bilgileri bir araya getirilir. Burada öncelik lisans mezunlarına olup, o Branşa başvuranlar arasında lisans mezunu yoksa ön lisans ve lise ve ortaokul, ilkokul şeklinde devam etmektedir. Yani mezuniyet durumu haliyle önem arz ediyor.

İş Başvuruları 3 Yıl Saklanmaktadır
Yukarıda da belirttiğim gibi başvuru sonrası hemen aranmayı ya da E-Posta almayı beklemeyin. Başvurduğunuz Branş ile ilgili alım yapılması belki aylarca sürebilir. Bu nedenle başvuru yapan adayların bilgileri 3 yıl boyunca sistemde tutulmaktadır. 3 Yıl içerisinde alım yapılması halinde incelerek gerek görülmesi halinde E-Posta ile adaya bilgi verilir. Bu nedenle İSMEK kayıtlarında yer alan E-Posta adresiniz güncel olmalı ve sık sık kontrol etmelisiniz. İSMEK E-Posta kaynaklı sorunlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Sınavlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılıyor?
Öncelikle sınavlarla ilgili kesin bir tarih ya da zaman aralığı yoktur. Örnek eğitim dönemi başlamadan ya da eğitim dönemi içerisinde herhangi bir Branşta ihtiyaç ortaya çıktı, işte bu şekilde her an işe alınma durumu söz konusudur. İhtiyaç duyulan alanla ilgili başvurular masaya konur ve uygun görülen adaylar E-Posta ile bilgi verilmek kaydıyla sınava çağrılır. Gönderilen E-Posta’da sınav tarihi ve saati ile nerede yapılacağının bilgisi yer almaktadır. Gelen E-Postayı görmemeniz ya da geç görmeniz halinde hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Sınavlar genellikle İSMEK Yönetim Merkezinin bulunduğu İstanbul’un Fatih ilçesinde yapılmaktadır. Historia Avm yanında bulunan İSMEK Yönetim Merkezi adres ve iletişim bilgileri sayfanın alt yer almaktadır.

Sınavlar 4 Aşamalı Olarak Yapılıyor: Sınava çağrılan adaylar genel kültür başta olmak üzere eğitim vermek istediği Branşla ilgili olarak yazılı ve uygulamalı teste tabii tutulmaktadır. Bu aşamaları geçtiğinizde ise mülakata giriyorsunuz. Uygun görülen adaylara çalışma teklifi yapılarak anlaşma sağlanması halinde göreve başlarsınız.

Genel Kültür Sınavı: Tüm başvurularda uygulanan bu sınav daha çok genel kültür konuları üzerine olup, özel bir bilgi ya d yetenek gerektirmez. Yani örgün eğitime dâhil olan herkesin bildiği şeylerdir.

Branş Yazılı Sınavı: Burası ile sizin uzman ya da usta öğreticisi olduğunuz Branş ile ilgili olup, ilk aşamasında yazılı sınava tabii tutuluyorsunuz.

Uygulama Sınavı: Eğitim vermek istediğiniz Branş ile ilgili olarak yazılı sınav sonrası bu sefer uygulama sınavı sizi beklemektedir. Sonuçta yabancısı olmadığınız bir şey olduğu için heyecan yapmanıza gerek yoktur. Örnek bir Kur’an-ı Kerim öğreticisi düşünün. Uygulamada bu hocamıza uygulama olarak Kur’an-ı Kerim okuması istenir. Hocamızda muhteşem sesi ile bu sınavı kolayca geçecektir. Böyle oldukça kolay bir sınavdır. Tabii ki her Branşın uygulama sınavı kendine göre farklı olacaktır. Kuaför olan güzel saç kesimi ve yapımını bildiği için zorlanmaz.

Mülakat: Sınavlara ek olarak kişinin hedefleri, vizyon ve misyon anlayışını ortaya koyacağı bir aşama olup, yöneticiler ile yüz yüze yapılacak bir görüşmedir. Bu noktaya iyi hazırlanmalı ve kesinlikle rahat olmalısınız. Kendinizi sıkarak, ezber yaparak başarılı olmanız pek mümkün değildir. İmkânınız varsa bu aşamadan önce Diksiyon eğitimi almanızı öneririm. Konuşma sanatı anlamına gelen Diksiyon eğitimi ile etkili ve etkileyici, konuşma ve sunum yapma tekniği elde edersiniz.

Usta Öğreticiler Haftada Kaç Saat Çalışır?
İSMEK Usta öğretici ve uzmanlar için 2 farklı (tam gün ve yarım gün) şeklinde çalışma şekli sunuyor. Daha önce özel ihtisas şeklinde kamu kurumlarında görev yapan öğretmenler için özel bir çalışma şeklide bulunuyordu kaldırılmış sanırım. Şimdi dilerseniz çalışma şekilleri ve sürelerini başlıklar halinde görelim.

Tam Gün: İSMEK dışında yapacağınız herhangi bir işiniz yoksa tam gün çalışma modeli oldukça idealdir. Haftalık 40 saat çalışma süresi bulunmaktadır. Aylık maaş + sigortanız aylık olarak ödenir.

Yarım Gün: Özellikle farklı kurumlarda da çalışanlar için yarım gün modeli ek gelir imkânı sağlayacaktır. Bu modelde uzman ya da usta öğreticiye haftalık 4 ile 20 saat arasında eğitim verme imkânı sunuluyor. Eğitim verdiği saat üzerinden ücret ve sigorta primleri ödenmektedir.

İSMEK Maaşları Ne Kadar?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri olmasına karşın maalesef yanıt veremediğimiz sorulardan biridir. Çünkü yukarıda da görüldüğü gibi İSMEK’te görev yapan eğitmenlerin tam gün ya da yarım gün çalışma seçenekleri yanı sıra birden fazla Branşta eğitim verme imkânı bulunmaktadır. Bu nedenle ücret bilginizi ancak ve ancak kurum yöneticilerinden işe kabul edilmeniz halinde öğrenebilirsiniz. Yani henüz başvuru esnasında bu tür detaylara ulaşmanız maalesef mümkün değildir.

Usta Öğreticiler İkinci Bir İşte Çalışabilir mi?
Evet, arkadaşlar İSMEK’te görev yapmak sizin çalışma özgürlüğünüzü kısıtlamaz. Bunun için yarım ve tam gün çalışma seçenekleri bulunmaktadır. Yarım gün seçtiğinizde haftalık 4 ile 20 saat arasında İSMEK’te görev yaparsanız. Geri kalan zamanı ise arzu ettiğiniz farklı bir işte değerlendirebilirsiniz.

Usta Öğretici Alımları Ne Zaman Yapılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi kesin bir zaman aralığı olmayıp, ihtiyaç dâhilinde yapılmaktadır. Yani her an için alım yapılacağı gibi aylar ve hatta yıllarca alım yapılmayabilir. Bunun nedeni İSMEK eğitici kadrosunun sürekli görevlendirilmesi ile alakalıdır. Yani eğitici istifa etmediği sürece görevine devam eder. Eğitici istifa eder ya da emekli olarak ayrılması halinde o zaman usta öğretici alımı yapılmaktadır. Bunun dışında sürekli yeni Branşlar eklenmektedir. Eklenen Branşlar için ek eğitmenlere gerek duyulmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğreticiler genelde 1 yıllık sözleşme yapılır. Seneye iş ilanı açılır ve isterse usta öğretici yeniden başvurur. İSMEK’te ise eğitimciler sürekli görevlerine devam ederler. Bu nedenle her yıl alım gerekmez. Tabii ki ihtiyaç varsa başvuru yapanlar arasından sınavla alım yapılır.

Usta Öğretici Sınav Soruları Nelerdir?
En çok aranan bilgilerden biride daha önce çıkmış ya da çıkması muhtemel sorular üzerinde çalışmaktır. İSMEK işe alım sınavları yukarıda da belirttiğim gibi 4 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk aşama 25 soru ile genel kültür üzerine olmaktadır. Bu alana biraz yoğunlaştığınızda geri kalan oldukça kolaydır. Çünkü geri kalan 2 sınav sizin eğitimini vermek istediğiniz Branş ile alakalı olup, yazılı ve uygulama yöntemi bulunmaktadır. Eğitim vermek istediğiniz bir hususta sınav sorusu aramak bence pekte mantıklı değildir. Bu şekilde arayışlar içine girmek yerine sakince sınava hazırlanmalısınız.

İSMEK’te Yönetici, Temizlik Görevlisi Başvuruları Nasıl Yapılır?
Hazırladığımız sayfa ve sizlere önerdiğimiz kariyer.ismek.org adresinde sadece öğretmen yani usta öğretici alımı yapılmaktadır. İstanbul’da 235 noktada bulunan kurs merkezlerinin yönetici, yönetici yardımcısı ve temizlik görevlisi alımları ise bu sayfadan yapılmıyor. Sık sorulan sorular kısmında bu tür işe alımlar için duyuru yapıldığı belirtilmektedir.

Halk Eğitim Merkezleri ve Diğer Kursları Unutmayın
Usta öğretici olmak için birçok kurum seçeneği bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi sadece bunlardan bir tanesi olup, İstanbul’da yine aynı şekilde sayısı 100’e yaklaşan Halk Eğitim Merkezlerinde de görev alabilirsiniz. Sadece İstanbul değil Türkiye’nin her yerinde bulunan Halk Eğitim Kursları ve yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi belediyelerin sağladığı kurslarda görev alabilirsiniz. Konya’da Komek, Kocaeli’de Ko-mek, Kayseri’de Kaymek, Gaziantep’de Gasmek, Bursa’da Busmek, Ankara,da Belmek gibi kurumlarda kendinize iş ve kariyer imkânı bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin İsmek Yönetim Merkezini Arayın
Adres: Akşemseddin Mahallesi Vatan Caddesi No:6 (Historia AVM yanı) Fatih / İstanbul
Telefon: 0212 531 01 41

Lütfen dikkat sitemiz İSMEK’in resmi ya da yetki verdiği bir site değildir. Sadece haber değeri taşıyan konularda sizleri bilgilendirmektedir. İsmek İş Başvurusu ile ilgili güncel bilgilere kariyer.ismek.org adresinden ulaşabilirsiniz.

82 Yorum Yorum yap
 1. Merhaba cv’mi 5 ay once kariyer merkezine ulatırdım fakat halen bi cevap alamadım..Acil iş ihtiyacım olduğunu yetkili arkadaşlara iletmek isterim..LÜTFEN konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz..

  1. Handan: İsmek müşteri hizmetleri merkezini arayabilirsiniz.

 2. Merhaba ben ismek kursunuza başvuru yapmıştım sonucu merakla bekliyorum işe alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorum herhangi bir Sms Email gelmediği için merak ettim lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz

  1. Ahmet Bey: 0212 531 01 41 nolu telefonu arayarak sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 3. Merhaba 2005 anadolu kiz meslek lisesi mezunuyum okulumu birincilikle bitirmis olup halen bir is firsati olusturamadim bu yaziyi okuyunca epeyce sasairdim ben dikis nakis desanatorluk mezunuyum eger yapabilirsem ismekte ogretmenlik yapmak istiyorum kosullarini bildirirmisiniz bana simdiden tesekkurler

  1. Hatica: Usta öğreticilik için yüzlerce branş olup, hepsinin şartları farklılık içermektedir. İsmek usta öğretici başvuru ve şartları görmek için kariyer.ismek.org adresine bakınız.

 4. Merhaba Açıköğretim lise mezunuyum Halk eğitimden Çocuk gelişim belgesi ve İlk yardım eğitimi sertifikası aldım bu sertifikayla 4 yıl okul öncesi eğitim verdim ismekte tecrübeden ziyade lisanmı şart?bende parttaym çalışmak isityorum.

  1. Sevda: kariyer.ismek.org sayfasında başvuru yapacağınız branş ile ilgili gerekli şartları görebilirsiniz.

 5. mrb ben açık öğretim fakültesi kamu yönetimi bölümün 2 sınıfında bıraktım .İsmeğin bilgisayar kursundan 2 sertifikam var birini aldım diğerini alamadım geç gittiğim için sertifikanın ben eğitimci görev yapa bilirmiym

  1. Selma: kariyer.ismek.org adresine girdiğiniz başvuru yapmak istediğiniz branş ile ilgili gerek duyulan mezuniyet bilgisini görebilirsiniz.

 6. Mrb.ben açık lise mezunuyum ve özel Arif Sağ müzikte nota vebağlama eğitimi aldim M.E.B onayli sertifikam var müzik egitmeni olabilirmiyim.

  1. Adem: kariyer.ismek.org adresinde istenen eğitim şartlarını incelemelisiniz.

 7. Ben çocuk gelişimi mezunuyum ve devlette okul öncesi ögretmeni ve zihinsel engelliler alt sınıf öğretmeni olarak görev aldım şu anda ısmete çalışmak istiyorum mümkünse allah nasip ederse inşallah….

 8. Halime: 0212 531 01 41 nolu telefondan konulyla alakalı yardım ve destek alabilirsiniz.

 9. 8 yıl öncesinde birebir genel merkezinize gelerek form doldurmuştum.
  şu anda ordaki bilgilerimi güncellemek istiyorum ama eski mail adresi ve şifremi hatırlamadığım için yeni başvuru formu doldurmama sistem izin vermiyor.bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 10. merhaba ben daha önce verilen adresten iş başvurusu yapmıştım lakin mail adresimde sorun var ve üye girişi yapamıyorum yeni bir hesap açtım ama bunu üye bilgilerimde nasıl değiştiririm yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Merve: 0212 531 01 41 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir