Ücretsiz İngilizce Kursu

İngilizce Kursu
Her ülkenin kendine özgü bir lisanı olmasına karşın dünyada en çok konuşulan ortak dillerden biri hiç şüphesiz İngilizce olmaktadır. Yaklaşık 2 milyar insanın konuştuğu bu dil aynı zamanda yaklaşık 40 ülkenin ana dili olarak kullanılmaktadır. 200 Milyondan fazla insanın kullandığı ABD yanı sıra Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda, Yeni Zellanda ve hatta Güney Afrika’nın bir bölümünde İngilizce ana dil olarak konuşulmaktadır. Türkiye’de ise ilk olarak Fransızca yaygın olarak öğrenilmesine karşın ağırlığı İngilizceye kaptırmıştır. Okullarda ders olarak işlenen bu dili aynı zamanda ücretsiz ve özel kurslarda da öğrenme imkanınız bulunuyor.

İngilizce Öğrenmek İçin Çok Nedenimiz Var
İngilizce günümüzde bir çok iş alanında neredeyse zorunlu hale geldi. Özellikle turizm alanında görev yapan biriyseniz İngilizce dahil bir kaç dil bilmeniz tercih sebebi sayılmaktadır. Aynı şekilde gelişen bilişim teknolojileri ile artık ticaret yapmak bir tık kadar kolay hale geldi. Yurt dışında bir ürün yada teknoloji almak istediğinizde o ülkeye gitmeye gerek kalmadan İnternet üzerinden tedarik edebilirsiniz. Tabii ki burada temel düzeyde bile olsa İngilizce bilgisi gerekecektir. Aynı şekilde araştırma yapan insanlar için Türkiye’de kaynaklar maalesef yeterli değildir. Yabancı içerikleri okuyarak daha fazla bilimsel veriye ulaşabilirsiniz. Bir başka örnek vermek gerekirse bilgisayarda kullandığımız programların büyük bir bölümünde kullanılan dil İngilizce o programa tam olarak hakim olmak için yukarıda da belirttiğim gibi en azından temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekir.

İngilizce Eğitimleri

İsmek İngilizce Kursları (Ücretsiz)
Türkiye’de hızla gelişen eğitim sistemi sadece okullar ile sınırlı kalmayıp, hayat boyu eğitim veren kurumlarında kalitesinde artışa neden oluyor. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un halk üniversitesi haline gelen İsmek yabancı dil alanında verdiği eğitim sayısını artırırken İngilizce branşına daha fazla ağırlık verdiği görülmektedir. İlk etapta A1 ve A2 olan eğitim sayısı yerini B1, B2, mesleki İngilizce ve son olarak YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına) hazırlananlar için özel bir branş eklenmiştir. İstanbul’un 235 farklı noktasında hizmet veren İsmek kursları ücretsiz olup, eğitimlerden yararlanmak için 16 yaş ve üzeri olmak gerekir. Şimdi dilerseniz İsmek’te verilen İngilizce eğitimlerine, içeriklerine ve sürelerine birlikte bakalım.

İngilizce A1: Yabancı dil eğitimlerinde sıralama A1, A2, B1, B2 şeklinde olup, İngilizce konusunda herhangi bir bilginiz yoksa yada bildiklerimi unuttum diyorsanız ilk olarak A1 branşı ile eğitime başlamanız gerekir. 120 Saat sürecek olan bu branş İstanbul’un her yerinde size en yakın noktada bulabilirsiniz. Çünkü yaklaşık 150 kurs merkezinde bu eğitim yer almaktadır. Eğitim içeriğine bakacak olursak haliyle eğitimin temeli yer almaktadır.

Eğitim içeriği 5 farklı modülden oluşmakta olup, ilk olarak günlük hayatta iletişim ile başlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse en sık yapılan uygulamalar selamlaşma, tanışma vs olup, hatır sorma, yaş söyleme, özür dileme ve vedalaşma gibi uygulamalar yer almaktadır. İkinci modül ilse aile ilişkileri ve çevre olup, bu noktada ise kursiyer ailesi ve akrabası ile bilgi verirken, karşı taraftan bu anlamda bilgi alabilmektedir. 3. Modül alışkanlıklar ve tercihler olup, burada ise günlük aktivite ve hobi amaçlı yapılan uygulamalarda konuşmalar yapılmaktadır.

Yiyecekler ve İçecekler 4. modülde ise yine günlük hayatta en sık yapılan uygulamalardan biri yemek üzerine olmaktadır. Kursiyer yiyecek içecekler ile miktarları, fiyatları yanı sıra günler, aylar, mevsimler ve hava durumu ile ilgili hususlara hakim olmaktadır. Son modülde ise geleceği planlama ve geçmişi anlatma eğitimi yer almaktadır. Yani kişi karşısındaki insana yaşadığı sorunlar, sıkıntılar, hastalıklar, çocukluk anıları vs anlatırken aynı zamanda gelecek adına yaptığı planları anlatacak düzeyde eğitim almaktadır. İngilizce konusunda daha fazla bilgi için A2 branşına bekleriz.

İngilizce A2: A1 Temel eğitimi tamamlayanlar (sertifika sahibi olanlar) ve temel düzeyde İngilizce bilgisi olanlara yönelik A2 seviyesi kursiyer alımları sınav ile yapılmaktadır. O nedenle sınavda başarılı olacağınıza eminseniz başvu yapmalısınız. 160 Saat sürecek olan eğitimlerde A1 devamı niteliğinde olup, yine 6 farklı modülde eğitim verilmektedir. İlk olarak hayat ve olaylar ile başlanacak olan eğitimlerde yaşam tarzı ve ilgi alanlarına dair bilgiler yer almaktadır. 2. Modülde ise deneyimler yer alacak olup, konu başlıklarına baktığımızda yaşananlar ve sonuçları ile talihsizlik ve kazaların anlatımı dinlenmesi yer almaktadır. Devamında ise giyim ve moda modülü başlayacak olup, moda ve alışveriş ile geleceğe ait ön görüler konusunda eğitim verilecektir. İlerleyen aşamada ise günlük hayatımızı ilgilendiren sağlık ve beslenme olup, sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme hususlarında İngilizce eğitimleri yer almaktadır. Modüllerden biride doğa, çevre ve kurallar olup, burada ülkelerin coğrafi özellikleri, yaşamı düzenleyen kurallar ve ulaşım faktörü yer almaktadır. Eğitimin son modülü günlük hayatta olmazsa olmaz hale gelmiş olan bilim, sanat ve teknoloji modülü yer almaktadır. İngilizce eğitimini geliştirmeye devam etmek için İngilizce B1 eğitimleri için başvuru yapabilirsiniz.

İngilizce B1: İlk olarak geçtiğimiz yabancı dil branş listesine eklenen B1 eğitimleri A2’nin üst seviyesi olup, bu eğitimi almak için öncelikle A2 eğitimlerini başarıyla tamamladığınızı gösteren belge yada yapılacak seviye tespit sınavında başarılı olmanız gerekir. Diğer eğitimlere göre biraz daha kısa olup, toplamda 100 sat sürmektedir. Eğitimin modüllerine baktığımızda yaşanan diyalogları konuşma ve yazma ile başlayacak olup, aynı şekilde güncel olayları dinleme ve anlatma konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olacaksınız. Aynı şekilde İngilizce bilgimizi geliştirmek için yabancı dilde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarını izlerken onları anlama hususu yer almaktadır. Gelecek ve geçmiş zamana dair yaşanmış olayları aktarmak için gerekli okuma, yazma ve dinleme pratikleri yapılmaktadır.

İngilizce B2: ilk olarak 2016 yılında eğitimi verilmeye başlanan B2 seviyesi şuan en ileri düzey eğitim diyebiliriz. 120 saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, henüz modül yayınlanmaması nedeniyle eğitim içeriğine dair bilgileri ilerleyen zamanlarda verebiliriz. Yeni bir branş olması nedeniyle şimdilik kısıtlı kontenjan imkanı sağlamaktadır.

Mesleki İngilizce (Konaklama)
Aldığınız eğitimleri fırsata çevirmek isterseniz size çok özel bir eğitim imkanı daha sunmak istiyorum. Mesleki İngilizce konaklama yani turizm alanında verilen bu eğitimlere katılarak sizde benzersiz ve keyifli bir mesleğe adım atabilirsiniz. 64 Saat sürecek olan bu kurslarda 2 farklı modülde eğitim verilmektedir. Özellikle turizm, konaklama ve seyahat alanında en çok ihtiyaç duyacağınız diyalogları bu eğitimlerde uygulayarak öğreneceksiniz. Bu branşta eğitim alabilmek için A2 eğitimine katılmış ve sertifika almış olmanız gerekir.

YDS Hazırlık Kursu
İsmek hızla gelişmeye ve tüm insanlara imkan sağlamaya devam ediyor. Öyle ki okuma yazma bilmeyen vatandaşlar yanı sıra lisans, lisans üstü ve doktora öğrencilerini ilgilendiren alanlarda eğitimlere başladı. Bunlardan ilki YDS hazırlık kursu olup, kısa adı YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) olarak bilinmektedir. ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından bireylerin yabancı dil bilgi seviyesini ölçmek için yapılan sınavda başarılı olmak için İsmek YDS hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. 100 Saat sürecek eğitim sonunda eksiklerinizi görerek sınava daha donanımlı hazırlanacaksınız.

Mİlli Eğitim Bakanlığı (MEB) Onaylı Sertifika Sahibi Olacaksınız
İsmek yabancı dil eğitimleri tamamen ücretsiz olması yanı sına verdiği belgeler ile de adından söz ettirmektedir. Tüm branşlarda eğitime düzenli katılan ve başarılı olanlar için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından onaylı sertifika alacaksınız. Bu sertifika ile bir üst branşa katılma hakkı elde edeceksiniz.

Dünyanın Her Yerinde Geçerli Sertifikasyon (Ücretsiz Kurslarda Bir İlk)
Sürekli kendini güncelleyen ve yenilikle ekleyen İsmek geçtiğimiz yıl İngilizce eğitimlerinde bir ile daha imza atarak artık sadece MEB onaylı sertifika yerine dünya Avrupa’da geçerli olan sertifikasyon sistemine geçmiş bulunuyor. Avrupa Konseyi tarafından geliştirilen ve Türkiye’ninde dahil olduğu Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı kapsamında bundan böyle İsmek’te İngilizce öğrenenlerin sertifikası tüm Dünyada geçerlidir. Bu konuda detaylı bilgi için İsmek kurs yöneticilerine danışabilirsiniz

İsmek’te Kurs Kayıtları Nasıl Yapılır?
İsmek eğitimlerinden yararlanmak ücretsiz ve çok kolay yapmanız gereken tek şey sadece 2 dakikanızı ayırarak kayıt olmaktır. Başvurular İnternet üzerinden online yapılmakta olup, bunun için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kayıt tarihleri olup, Temmuz ayında başlayan kayıtlar eğitim süreci içerisinde uygun olan branşlarda devam etmektedir. Asil ve yedek başvuru şeklinde gerçekleşmekte olup, başvuru için mutlaka hızlı olmalısınız. Aşağıda yer alan bağlantıda güncel kayıt tarihleri ve başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken hususları bulacaksınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Diğer İllerde Yararlanabileceğiniz Ücretsiz İngilizce Kursları
Sitemiz yayın alanı olarak İsmek ve İstanbul’da yer alan kurslara yönelik bilgi verdiği için yukarıda yer alan imkanlar özellikle İstanbul’da yaşayanlara yönelik olmuştur. Tabii ki ücretsiz İngilizce kursları Türkiye’nin her yerinde bulunmaktadır. Bunu sağlayan kurumlardan biri HEM olup, aynı şekilde belediye imkanları bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bu kurumları aşağıda kısa kısa tanıyalım.

Halk Eğitim Merkezi: Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde bulacağınız Halk Eğitim Merkezi Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından biri olup, 14 yaş üzeri herkese hizmet vermektedir. Yabancı dil alanında 91 farklı branş seçeneği içermektedir. Bunlardan 41 tanesi İngilizce eğitimlerine ayrılmış olup, İngilizce A1, A2 ve B1 seçeneklerine ek olarak teknik ve mesleki İngilizce eğitimlerine yer verilmektedir. Normalde ücretsiz olmasına karşın bağış adı altında ücret talep edilmektedir. Herhangi bir bağış yapmak istemiyorsanız durumunuzun olmadığını belirtin.

Ankara’da Durum Biraz Farklı: Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehri Ankara’da İsmek benzeri kurslar olmasına karşın biraz garip bir uygulaması bulunuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi BELTEK ve BELMEK isminde 2 farklı kurumla eğitim vermektedir. BELTEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim kursu) eğitimler Gazi Üniversitesi işbirliği ile Gani Üniversitesinde kampüsünde yapılmaktadır. 11 Alanda eğitim vermekte olup, bunların içinde Yabancı dil bulunmuyor. Fakat diğer eğitimlere katılan kursiyerler yapılan sınavda 80 ve üzeri not almaları halinde ücretsiz İngilizce kursu kazanıyor. BELMEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) burada ise daha çok kadınlara yönelik el sanatları eğitimleri içermektedir. Yani anlayacağınız burada da yabancı dil kursu bulunmuyor. Ankara’da ücretsiz İngilizce kursu için geriye iki seçenek kalıyor. Birincisi Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi ETİSEM ile Ankara’da bulunan Halk Eğitim Merkezlerinden yararlanmaktır.

İzmeb
Ülkemizin en gelişmiş 3. kenti olan İzmir’de ise yine bir takım belirsizlik bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları İZMEB İngilizce eğitimleri vermektedir. Fakat kurumun resmi sitesi kapatılmış olup, güncel bilgilere ulaşmak neredeyse imkansızdır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda kurs merkezi telefonlarını göreceksiniz. Size en yakın kurs merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/izmeb-kurslari

Busmek, İnesmek, Osmek, Yılmek
Kış Turizminin gözde kenti Bursa ile devam edelim. Başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bir çok ilçe belediyesi ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları BUSMEK yabancı dil alanında 16 branş seçeneği içermektedir. Bunlardan 5 tanesi İngilizce olup, A1,A2,B1 ve B2’ye olarak mesleki İngilizce eğitimleri bulunmaktadır. Başvuruları https://e-belediye.bursa.bel.tr/online/Account/Login.aspx?ReturnUrl=%2fonline%2fbasvurular%2fbusmekbasvuru.aspx adresinden online yapılmakta olup, belirlenen kursiyer sayısına ulaşıldığında size kısa mesajla bilgi verilmektedir. Aynı şekilde ilçe belediyelerinden İnegöl, Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri bu alanda ücretsiz eğitim vermektedir.

Komek (Konya): Ücretsiz kursları bulacağınız şehirlerden biride HZ Mevlana’nın şehri Konya olup, 10 yılı aşkın süredir gelişerek devam etmektedir. Son yıllarda ilçelerde de kurs merkezi açan Komek yabancı dil alanında 16 branş içermektedir. Bunlardan 3 tanesi İngilizce branşına ayrılmış olup, A1,A2 ve mesleki İngilizce eğitimi tercih edebilirsiniz.

Ko-mek, İzmek, Gesmek, Gölmek:
Bir diğer gelişmiş ilimiz ise Kocaeli olup, özellikle sanayi alanında büyük başarılara sahiptir. Ücretsiz sanat ve meslek edindirme kurslarında başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları KO-MEK yabancı dil alanında 9 farklı branş içermektedir. Bunların 17 tanesi İngilizce eğitimlerine ayrılmış olup, A1,A2,A3,B1 yanı sıra orta kademe ve pratik İngilizce şeklinde ileri seviye eğitimler bulunmaktadır. Aynı şekilde eğlence hizmetleri ve halkla ilişkiler alanında mesleki İngilizce eğitimleri bulunmaktadır. Ko-mek 12 ilçede de eğitim veren bir kurum olmasına karşın bazı ilçe belediyeleri İzmit, Gebze, Gölcük gibi ilçelerinde alternatif eğitim kurumları bulunmaktadır.

Gasmek: Lezzetli yemekleri ve baklavası il ünlü şehrimiz Gaziantep aynı şekilde ücretsiz kursları ile gündem olmaya devam ediyor. Yabancı dil alanında 8 branş bulunmakta olup, bunların 3 tanesi İngilizce A1, A2 ve seyahat alanında mesleki İngilizce olarak eğitim vermektedir.

Esmek: Türkiye’de şeker ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Eskişehir ücretsiz kursları ile sanat ve meslek eğitimlerine destek oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları Esmek yabancı dil alanında 8 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Bunların 3 tanesi İngilizce A1, A2 ve B1 olarak eğitim vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir