Klarnet Kursu

Sesine hayran olduğumuz bir üflemeli çalgı kimilerinin klarnet adını verdiği bu enstürman kimi yerde klarinet özellikle anadolu insanı içinse gırnata olarak bilinmektedir. Abanoz ağacı, ebonitten isimli sert kauçuk ve aynı zamanda metalden yapılabilen 3 farklı türü bulunan klarnet sesi ile büyük küçük herkesi kah neşelendiren, kah hüzne boğmayı başarmış bir çalgıdır. İlk olarak 19. yüzyılda insan hayatına giren bu enstürman Chalumeau tarafından keşfedilmiş ve aynı zamanda klarnet’in atası olarak kabul edilmektedir. Nefesine güvenenlerin mutlaka öğrenmek istediği bu çalgıyı şimdi ücretsiz öğrenmeniz için imkanları aşağıda paylaşacağız.

Gırnata Eğitimi

İsmek Klarnet Kursu
İstanbul’un halk üniversitesi haline gelen İsmek sadece meslek edindirme kursları ile sınırlı kalmamış olup aynı zamanda belirli noktalarda müzik ihtisas merkezleri kurmuştur. Yaklaşık 30 farklı branşın eğitimi verilen bu kurslarda en çok aranan branşlardan biride Klarnet Kursudur. 16 Yaş ve üzeri herkesin yararlanabileceği bu kurslardan sizde ücretsiz istifade edip, sanat hayatına atılabilirsiniz.

Klarnet Kursu Eğitim İçeriği

128 Saat sürecek bu eğitimler boyunca müziğin temel unsurları ile klarnet için olmazsa olmaz nefes ve parmak egzersizlerini bol uygulamalı olarak öğretilmektedir. Ses çıkarma ve tutuş teknikleri ile farklı şiddetlerde üfleme ve alınan ses tonlarını anlama yeteneği öğretilmektedir. İlerleyen derslerde ise nota ve repertuar çalışmaları içinde gerçekleşecek olan bu eğitimleri aşağıdaki İsmek müzik ihtisas merkezlerinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz Klarnet Kursu Olan İsmek Merkezleri

İsmek 2014 – 2015 eğitim dönemi için aşağıdaki şubelerde klarnet kursları açılmasına karar verilmiştir. Diğer eğitim dönemlerinde farklılık içerebilir. Mutlaka iletişim bilgilerinden ulaşarak bilgi almalısınız.

Fındıkzade Müzik İhtisas Merkezi
Örnek Kasap Mahallesi Karakoyunlu Sokkak No:6 Fatih
0212 531 04 48

Kadıköy Hasanpaşa Müzik İhtisas Merkezi
Kurbağalı Dere Caddesi No:12 Kadıköy
0216 414 05 59

Klarnet Ustalarını Tanıyalım
Ücretsiz Klarnet kursu hakkında yeterli bilgiyi vermişken dilerseniz birazda klarnet ustalarını şöyle bir tanıyalım. 5 Parçanın birleşmesi ile ortaya çıkan gırnata parçaları olarak Bek (Kafalık), Barel (Fıçı), Alt Gövde, Üst Gövde Pavillon yada Kalak diye tabir edilen 5 farklı parçanın birleşmesi ile oluşur. Türkiyede klarnet ustaları denince ilk akla gelen isimler Mustafa Kandıralı, Ahmet Özdemir, Göksun Çavdar, Bülent Altınbaş, Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı ve Tolga Akşit gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

Sizde bu sanatçılar arasına katılmak için İsmek Klarnet Kursu ve kısa süre içerisinde İstanbulda dışında duyururacağımız ücretsiz eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Bu sanata gönül verenlerin nefesine kuvvet diyorum. Söz klarnetten açılmışken birde güzel bir eser dinleyelim.

Serkan Çağrı Gamzedeyim Deva Bulmam
Klarnet ustalarından biri olan Serkan Çağrı rahmetli Barış Manço’nun unutulmaz şarkılarından birisi olan Gamzedeyim Deva Bulmam şarkısına klarnet ile eşlik ettiği video’yu yukarda paylaşalım dedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir