MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

Öncelikle sertifika denince her insan farklı anlam yükleyebilir. Kimisi kurs sertifikası anlarken kimi arkadaşımız ise web sitelerinin gizlilik ve güvenliğini sağlayan SSL sertifikası anlayabilir. Bizim yazımızda konu edilen kurslarda eğitim sonunda verilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika olup, kişiye sağlayacağı imkanları ele alacağız. Dilerseniz öncelikle sertifikalar ile ilgili kısa bir tanıtım metnini inceleyelim.

Sertifika nedir ne işe yarar

Meb Onaylı Sertifika Nedir?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ve açılmasına yetki verdiği kurslarda eğitim gören kursiyerlerin eğitim sonunda alacakları belge olup, tüm eğitimler sertifikalı olmayıp, bazıları sadece katılım belgesi içermektedir. Örnek İsmek’te yer alan Seo Kursu sonunda sertifika yerine katılım belgesi vermektedir.

Sertifikalı Eğitimler Nerede Bulunur?
Halk Eğitim Merkezi gibi Türkiye’nin tüm ilçelerinde bulunan kurslar yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen belediye kursları sertifikalı eğitimler vermektedir. Bunlar İstanbul’da İsmek, Ankara’da Beltek, Kaymek, Komek, Busmek, Gasmek, Asmek, Samek gibi onlarca büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri tarafından sertifikalı kurslar açılmaktadır. Tüm eğitim kurumlarını sitemizde detaylarını görebilirsiniz.

Sertifika Ne İşe Yarar?
Evet değerli arkadaşlar sorusu en çok merak edilen konuya girmiş bulunuyoruz. Sertifika her insan için farklı anlam ifade etmektedir. Örnek ön lisans yada lisans (üniversite) mezunu bir arkadaşımız sürücü kursu sınav sorumlusu eğitimine katılıp, başarılı bir şekilde belgeyi alması halinde sürücü kurslarının direksiyon sınavlarında sınav sorumlusu olarak görev alır, ayrıca kazanç sağlamaya başlayacaktır.

Benzer fakat farklı bir örnek daha verelim, Motorlu Taşıt Sürücüleri Trafik ve Çevre Öğreticiliği eğitimine katılan yüksek okul yada 4 yıllık üniversitesi mezunu bir arkadaşımız bu eğitimin sertifikasını aldığında sürücü kurslarının trafik derslerine öğretmen olarak görev yapmaya başlayabilir. Bunun gibi onlarca örnek verilebilir, fakat sizler geri kalan kaynakları araştırmanızı öneriyor ve konuya kalfalık belgesi ile devam ediyorum.

Kalfalık Belgesi Nedir?
Ülkemizde sanat ve meslek eğitimleri için 2 ana eğitim kurumu olup, bunlar Halk Eğitim Merkezi ve bir diğeri daha gelişmişi ise Mesleki Eğitim Merkezi kurslarıdır. Genelde sanayi alanında gelişmiş ilçelerde bulunan MEM ilk kurulduğunda çıraklık okulu olarak anılıyordu, daha sonra ismi mesleki eğitim merkezi olarak değiştirildi. Burada verilen eğitimler iki aşamalı olup, kalfalık ve ustalık belgesi şeklinde alacağınız eğitimlerin belgesi anlamına gelmektedir. Çıraklık okulu aktif iken ilk etapta çıraklık belgesi, sonrasında kalfalık belgesi alınırdı. Örnek bir kuaför düşünün genelde yanında bir yada birden fazla kalfa çalışır. Orayı açan iş sahibinin ustalık belgesi orada kalfa olarak çalışanların ise en az kalfalık belgesi olmaları gerekir.

Ustalık Belgesi Nedir?
Kuaförlük konusunda verdiğimiz örnekle devam edelim kalfalık eğitimi alan birisi saç kesimi, şekillendirme ve saç boyama yapabilirken ustalık eğitimi ve belgesi alan kişiler ise ileri boyama teknikleri, saçlı deri ve cilt hastalıkları (Saç Dökülmesi, Kepek, Seboreik Dermatit) gibi sorunlara karşı bilgi sahibidir. Aynı şekilde kellik problemi yaşayan insanların gerek duyduğu protez saçlar hakkında yine donanımlıdır. Ustalık belgesi alabilmek için öncelikle kalfalık belgesi almak gerekir. Yani ilkokul, ortaokul gibi bir eğitim düzeni içindedir.

Usta Öğretici Belgesi Nedir?
Yine kuaförlük örneği ile devam edecek olursak ustalık belgesi alan bir kişi isterse usta öğreticilik belgesi için eğitim alabilir, sınav sonunda başarılı olursa artık o usta öğretici olarak hayatına öğretmen olarak devam eder. Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, Kurslar ve Özel Kurslarda kuaför branşı usta öğreticisi olarak eğitim verme yetkisi kazanmaktadır. Aslında biz sizlere böyle bir şeyi öneriyorum.

İş yeri Açmak İçin Sertifika Yeterlimi?
Halk Eğitim Merkezi ve İsmek gibi kurslarda kuaförlük eğitimleri bulunmaktadır. Eğitim sonunda alacağınız sertifika sizin kendinize ait bir kuaför ve güzellik merkezi açmak için yeterli değildir. Çünkü iş yeri açabilmek için o alanda eğitim almış olup, kalfalık ve ustalık belgesine sahip olmanız gerekir. Gittiğiniz işletmenin duvarında iş sahibinin mutlaka kalfalık ve ustalık belgesi çerçeveli şekilde asarlar. Sizin eğitim sonunda alacağınız sertifika bu tür hizmet veren yerlerde çalışmanızı sağlar.

Sertifika ve Belge Kıyaslaması Hangisi Üstün?
En üstün belge ustalık belgesi olup, hemen bir alt kademe ise kalfalık belgesi olup, son sırada ise sertifika gelmektedir. Sertifika sahibi birisi kalfalık belgesi alması için kısa süreli bir eğitim ve kalfalık sınavı sonrası kalfalık belgesi alabilir. Yani kalfalık belgesi almanızı kolaylaştırır.

247 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba eger bir yetiskin okuma yazma biliyorsa ama diplomasi yoksa okula gitmediyse diploma alabilirmi ? Milli egitim bakanligi ile halk egitim merkezinin verdigi diploma ayni mi eger kisi acik oğretime kayit yaptirip mezun olursa universite sinavina başvurabilirmi? Tip yada eczacilik okuyabilirmi?

  1. Ferhunde: Okuma yazma 2. kademe belgeniz varsa ki yoksa da halk eğitim merkezi kurslarından alabilirsiniz. Bu belge ile birlikte açık öğretim ortaokul kaydı yaptırabilirsiniz. Sınavlar ile ortaokul mezunu olduktan sonra lise kaydı ve yine sınavlarda başarılı olursanız üniversite sınavı ve dilediğiniz üniversite kapısı size açılır. Başarılar dilerim.

 2. Hocam ben çocuk gelişim sertifikası aldıktan sonra resmi bir kreşte yada anaokulunda öğretmenlik yapabiliyor muyum bu arada dışardan okuyorum.

  1. Ayşe: Sertifika, öğretmenlik için yeterli değildir. Sertifika ile bu alanda yardımcı personel olarak istihdam edilirsiniz.

 3. Alınan sertifikalar iş bulma açısından bize kolaylık sağlar mı ?
  Örneğin cilt bakım veya bilgisayar dalları gibi sertifikalar

  1. Pınar: Tabii ki etkisi olmaktadır. Eğitim aldığınızı, bu eğitim sonunda başarılı olduğunuzu kanıtlamaktadır.

 4. Açik lise okuyorum 135 kredim var.meslek lisesine geçiş yapmayi düşünüyorum.1 dikiş 2 nakiş olmak üzere 3 adet halk eğitim kursu sertifikam var.kredimin tamamlanmasinda bu sertifikalarin faydasi olurmu.nakiş ustaögretici olmak istiyorum nasil olabilirim.

  1. Nisa: Almış olduğunuz sertifikalar örgün eğitimde herhangi bir katkısı olmaz.

 5. Benim 2 yıllık belediyenin vermiş olduğu dikiş nakış kursundan diplamam var. Bununla ne gibi faydalanabilirim. Teşekkürler

  1. Gül: Diploma değil de sertifika olabilir. Sertifika ile eğitim verme imkanı olmaz.

 6. Lise mezunuyum ve İSMEK iğne oyası kursu katılım belgesi aldım el sanatları ile ilgili usta eğitici belgesi almak için neler yapmam lazım

  1. Merve: Size en yakın mesleki eğitim merkezine giderek bilgi almalısınız.

 7. Gölmekte 4 yıllık konservatuar eğitimi görüyoruz buradan alicagimiz belge ile eğitim ci olabilir miyiz şimdiden teşekkürler

  1. Olcay: Eğitim sonunda alacağını belgenin ne olduğunu bilmem gerekir.

 8. Uzaktan eğitim kursundan İnsan kaynakları yönetimi eğitimi almaktayım. Ücretli alıyorum bu eğitimi. 2 ay süreç sonrasında MEB’in açacağı sınava gireceğim ve sertfika alacağım. İki seçenek var MEB ya da üniversite adı altında alacağım belgeyi. MEB ya da başkent üniversitesi adıyla iki sertfika var. Sizce hangisi? Aralarında bir fark var mı?

  1. Kader: Sertifika tek olur. MEB onaylı olana sertifika denir. Diğeri ise katılım belgesidir. Üniversite ya da diğer eğitim kurumları tarafından verilir. Ama asıl bağlayıcı olan her zaman devletimizin verdiği sertifikadır.

 9. Ertuğrul”ben bi yapı kooperatifi başkanıyım bende sertifika almak istiyorum yani yönetici sertifikası da veriliyormu?cevaplarsanız çok menmun olurum teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Ertuğrul: Evet yöneticilik, liderlik adına bir çok branş mevcuttur. Dilediğiniz eğitime iştirak edebilirsiniz.

 10. Üniversite yıllarımda gittiğim bir ingilizce dil kursunu bitirip, sınava girip meb sertifikası aldım.
  Bu sertifikanın bana şu anda ne gibi bi faydası olabilir?

  1. Orhan: Eğitim aldığınızı, başarılı olduğunuzu kanıtlar. Daha ileri seviye İngilizce eğitimlerine katılmanızı sağlar.

 11. Merhaba ben bilgisayar alanında, donanım v.s gibi yerde iyiyim. lakin sertifikam yok. Pc ile ilgili sertifika almak istiyorum. ve aldıktan sonra iş bulma acısından problem yaşar mıyım? yoksa bir üniversite okumak şart mıdır ? (Lise mezunuyum)

  1. Yusuf: Tabii ki sertifikanız olması iş bulmanızı kolaylaştırır. İş bulmak için ille de üniversite mezunu olmanız gerekmez.

 12. benim arapça a2 sertifikam var ne yapabilirim onunla hangi işlere başvuruda bulunabilirim bir bilginiz var mı?

  1. Sevda: Arapça bilginiz iyi bir noktaya geldiyse mağazalarda, turizm firmalarında görev yapabilirsiniz.

 13. Komekten alınan belgeler kpss ortaöğretim seçimi için faydası olurmu veya ismekkurstan alınan belgeler

  1. Mücahit: MEB onaylı sertifikalar gerek özel gerekse kamu kurumlarında gerekli belgelerden biri olması halinde faydası olacaktır.

 14. Merhaba yeni açılan hasta kabul bölümünden kurs bittikten sonra alınan sertifika ile iş başvurusu yapılabilinirmi yoksa başka kursa daha gitmem gerekiyormu?

  1. Merve: Sertifika ile iş bulmanız kolaylaşır. Eğitim aldığınız alanda iş başvurusu yapabilirsiniz.

 15. Merhaba ben cenaze hizmetleri bölümüne gidip oradan aldığım sertifika ile gassal olabiliyo muyum yani o sertifika benim için ne ise yaricak yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Hilal: Tabii ki alacağınız eğitim ve sertifika ile mesleğinizi yasal bir şekilde icra edebilirsiniz.

 16. Modelistlik ve bilgisayarli modelistlik üzerine 3 ayrı sertifikaya sahibim.Kendime ufak bir terzihane açmak istiyorum,bu sertifikalar geçerli olur mu? Olmazsa ne yapmam lazım? Cevabınız icin teşekkürler.

  1. Uğur: Tabii ki etkili olur. Benim önerim ise tekstil şirketlerinde modelist ya damodelist yardımcısı olarak kendinizi geliştirmenizdir.

 17. Merhaba direksiyon ustalik sertivikasi için açılan kursları nasıl takip edebiliriz

  1. Ferhan: Bu şekilde bir eğitim bulunmuyor.

 18. A2 seviyesinde alinan ingilizce sertifikam var acaba ucretli ogretmenlik yeterli mi.

  1. Rojbin: Ücretli öğretmenlik demek henüz bir kadrosu olmayan öğretmen demektir. Okul ile sözleşme yaparak o yıl görev yapıyor. Yani bu kişiler normalde öğretmen ama atamaları yapılmadığı için henüz kadrolu değiller. İngilizce sertifikası öğretmenlik yapma olanağı sağlamaz. 4 Yıllık fakülte mezunu olmak gerekir.

 19. Merhaba halk eğitim merkezlerindeki kuaförlük kurslarına katılırsamkatılırsam bu kurs sonundaki aldığım belge ile Kuaför salonu açabilmek yetkim var mi?

  1. Dilek: Yok hayır size verilen sertifika iş yeri açmak için yeterli değildir. Ek olarak kalfalık, ustalık, usta öğreticilik gibi belgelere ihtiyacınız olacaktır.

 20. Merhaba. Ben meb onaylı kuaför lük kursundan 4. Sınıf ustalık belgesi alacagım ve bu işi yurt dısında yapmak istiyorum. Bana söyledikleri egitim sonunda cıraklık okulunun sınavınada gireceksiniz ve oradan alacagınız belge yurt dısında gecerliligi olan belgedir dediler. Ayrıca yasaacagınız ülkenin kriterlerine göre sadece bizim verdigimiz belgede yeterli olabilir dediler. Ne derece saglıklı bilgidir acaba. Şimdisen teşekkür edeirm

  1. Mustafa: Buradan alacağınız belge elbette yurt dışında geçerli olmayacaktır. Fakat yaşayacağınız ülkenin kurallarına göre denklik işlemleri gerekebilir. Üniversitelerin diploması bile birçok ülkede geçerli sayılmıyor.

 21. Merhaba ben ismekten sitilistlik bölümünden sertifika aldim ortaokul mezuyum dışardan okuluma devam ediyorum işkur a başvursam iş bulma imkanım olurmu

  1. Eylem: Tabii ki İŞKUR yetkililerinden randevu alarak görüşmeye gitmelisiniz. Mesleğinize uygun bir pozisyonda sizi işe yerleştirmek için yardımcı olurlar.

 22. hocam benim dogazlgaz belgem war nasıl işbulurum

  1. Mehmet: iŞKUR’dan yardım alabilirsiniz. Onlar sizi mesleğinize uygun şirketlere yönlendirmektedir.

 23. Hayirli günler meb onaylı çocuk gelişimi sertifikası alarak özel ana okullarında çalışabilir miyim?

  1. Ayşecik: Evet yardımcı personel olarak çalışabilirsiniz.

 24. Hayirli günler meb onaylı çocuk gelişimi sertifikası alarak özel ana okullarında çalışabilir miyim?

  1. Ayşe: Evet yardımcı personel olarak istihdam edilirsiniz.

 25. Merhaba iç mimarlık okuyordum ve 3. Sınıfta bıraktım. 2yıllık diploma almayı düşünüyorum bir işe yararmı bilmiyorum ama bu meb onaylı iç mimarlık kurslarına gitmek istiyorum ve sertifika alınca iş yeri açabiliyormuyum. Ya da bir iş yerinde iç mimar olarak çalışaliyormuyum

  1. Sertifika: Mimar olma imkanı sağlamaz. O nedenle mimar olarak çalışamazsınız. İş yeri açmak içinde maalesef tek başına yeterli değildir.

 26. Hocam ben diksiyon dersinde sertifika aldım. türk dili ve edebiyatı bölümünde örgün okumaktayım. 2.sınıf
  Öğrencisi olacağım ben halk merkezlerinde diksiyon eğitimi verebilir miyim?

  1. Ahmet: Bu konuda net bilgiye ancak halk eğitim merkezi yöneticilerinden ulaşabilirsin.

 27. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum.ilahiyat fakültesi hazırlık okuyorum.Bu sene Arapça dil kursuna gittim ve bitirdim Arapça setifikamı aldım.Yazin diyanet tarafindan çalışmak istiyorum böyle bir imkan var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim:)

  1. Sevda: Size en yakın müftülüğe müracaat ederek bu konuda yardım almalısınız.

 28. Merhaba kaş tasarımı ve kalıcı makyaj üzerine eğitimler alıp daha sonrada MEB in kalfalık sınavına girip kalfalık belgesi ile yer açmak istiyorum , bu mümkünmüdür , değilse nasıl oluyor

  1. İş yeri açmak için kalfalık belgesi yeterli değildi. Ustalık ve usta öğreticilik belgesi de almak gerekir.

 29. Merhaba ben lise mezunuyum muhasebe bölümünü bitirdim komekde muhasebe kursuna gitsem iş Bulma imkanım olurmu ?

  1. Melis: Tabii ki eğitimler ve belgeler iş bulmanızı kolaylaştırır. Fakat kesin ya da garantili hale getirmez.

 30. Merhaba;
  Ben Adalet Meslek Lisesi ve Adalet Myo mezunuyum usta öğretici belgesi alıp Komek Eğitim Merkezlerinde 10 parmak dersleri verebilir miyim?

  1. Sebahat: Öncelikle eğitimini vermek istediğiniz branşın ne tür bir mezuniyet gerektirdiğine bakmalısınız. Bazı branşlar lisans mezunu olmayı gerektiriyor.

 31. Merhabalar, att mezunuyum. Şuan önlisans 2. Sınıf açıktan okuyorum. İlk yardım sertifikası ile sürücü kurslarında çalışmam mümkün mü

  1. Ezgi: Lisans mezunu olmak gerekir. Ön lisans yeterli olmuyor.

 32. Merhabalar ben 33 yaşında ticaret lisesi muhasebe bölüm mezunuyum ismek tarafından ana sınıfı öğretmenliğine alinabilirmiyim istanbul da yasiyorum ve bununla ilgili kurs görüyormuyuz

  1. Görkem: Kariyer.ismek.org adresinden başvuru yapmak istediğiniz dalın gereksinimlerini incelemelisiniz.

 33. Ben lisans mezunuyum ayrıca bir okulda din ücretli öğretmenlik yapıyorum. Yazın halk eğitimde çalışabilirmiyim

  1. Rabia: Halk eğitim merkezleri yaz aylarında tatil olmaktadır. Genellikle sözleşmeler en az 1 yıl üzerine yapılmaktadır.

 34. Merhablar diyaliz teknikeri mezunuyum çocuk gelişimi sertifikası alıp herhangi bir kurumda başlama şansım varmı ??

  1. Seda: Sertifikalar iş bulmanızı kolaylaştırır. Fakat kesinlikle bulacağınız ya da garanti kapsamına almaz. Örnek ben SEO uzmanıyım bilgim ve belgem var diğer tarafta bilgi ve belgesi olmayan biri ile kıyasladığınızda hangimizin iş bulması daha kolay? Sertifika size bu imkanı sağlar.

 35. Merhaba MEB öğretmeniyim ve MEB onaylı birçok kurs bitirme belgem ve üniversite onaylı da bisürü katılım belgem var .Belgelerin büyük kısmı branşımla ilgili değil fakat bunlar bi işe yarar mı.Birinden duymuştum bunlar işletiliyor ve derece kademeye etki edebiliyor gibi birşey söylemişti aslı var mı?Öğreticilik istemem için kaç saatlik kurs bitirme belgesine ihtiyacım var ?halk eğitim kurslarının verdiği belgeler ile okullarda egzersiz açılabiliyor mu?teşekkür ederim

  1. Esra: Sertifikalar sizin o alanda eğitim aldığınızı gösterir. Bunun dışında çok fazla bir etkisi olmayacaktır.

 36. Merhaba benim özel eğitim kurumundan alınmış 0-6 yas (1064 saatlik)sertifika m var imamhatip lisesi mezunuyum çok çalışmak istiyorum bikac yere başvurdum en az önlisans+ sertifika istiyorlar sanırım bu basvurdugun kurumdan kuruma farklılık gösteriyor,bu konuda bi bilgisi olan var mi bilgilendirirseniz sevinirim.

 37. Merhaba ben açıköğretim üniversitesi tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon bölümünde okuyordum fakat okulu bıraktım. Ben şimdi halk eğitim merkezinde tıbbi sekreterlik kursu alsam ve sonun da MEB onaylı sertifikayı alsam özel ya da devlet hastanelerinde çalışabilirmiyim? Teşekkür ederim

  1. Başak: Tabii ki almış olduğunuz sertifika sizin o işte yeterlilik sahibi olduğunuzu gösterir.

 38. Merhaba bende temel isaret dili sertifikasi aldim. Acaba bu sertifikayla halk egitim de ders verebilir miyim ? Lisans 2.sinif ogrencisiyim. Isaret dili hocam verebilirsin dedi. Birde size sormak istedim

  1. Gamze: Okuduğunuz bölüm nedir?

 39. MEB ‘dan Onayli Güzellik uzamani Sertifıka’ sı Yurt dişinda (Avusturya) Geçerlimidir ?

  1. NUR: Büyük ölçüde geçerli olmaz. Uluslararası geçerliliği olan sertifika almanız gerekir.

 40. İsmekte hasta kabul kursuna katılıyorum ama sertifika artık meb onaysızmış. Meb onaysız sertifika bana sıkıntı yaratır mı? Hastanelerde çalıişabilme imkanım var mı?

  1. Zeynep: Katılım belgesi de sizin o eğitimi aldığınızı gösterir.

 41. ismek kurslarına katılıp sertifika hak edip bununla denklik alip Kalfalik sınavlarına giremezmiyim bilgi arz ederim

  1. Yasin: Evet bu dediğini yapabilirsin.

 42. Merhaba, dernek onaylı sertifika ile üniversite onaylı sertifika arasındaki farkı biliyor musunuz? Drama eğitmenliği ile ilgili bir sertifika programı araştırmaktayım. Öğretmenlik alanında ilerleyebilmek için hangisi daha yeterli olur ? şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Salim: Dernek ya da Üniversite sertifikası diye bir uygulama yoktur. Sertifika ya MEB onaylı olur değilse katılım belgesi şeklinde olur.

 43. hazır giyim üretimi dikis makinecisiyim sigorta primi eksik yatirildigindan denklik alip kalfa olamiyorum kurumsal firma is muracatima yeterli belge olacak sertifika nasil alirim kalfaliga nasil cevirebilirim saygilarimla arz ederim

  1. Yasin: Kalfa olabilmek için şartlar belli, bunun dışında farklı bir yol izlemen mümkün değildir.

 44. Merhaba admin : Ben kişisel Gelişim merkezinde nlp ve yaşam Koçluğu gibi Kişisel gelişim Alanında Kursa başlayıp eğitim alacağım.
  Benim sormak istediğim şu. Kişisel Gelişim sertifikalarında kimi Firmalar uluslararası Geçerliliğe sahip iki üniversite onaylı sertifika veriyorlar ama MEB onaylı olup olmaması önemlimi çünkü bazı kurs merkezleri bu meb onayını pek gerek görmüyor yada anlaşmaları olmadığı için meb onaylı olmayabiliyor peki uluslararası sertifikanın meb onaylı olup olmaması Ne kadar etkili aradaki olumlu veya olumsuz fark hangisi AYRICA Ben iş başvurusu yaparken bu sertifikaların iş hayatında bana etkisi ne olur. Son olarak Şunuda eklemek isterim. Ben ilkokul mezunuyum . Mesleğim Reklamcıyım.. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .Gaziantepten Selam ve saygılarımı sunarım size.

  1. Mustafa: Öncelikle başarılar dilerim. Uluslararası demek dünya genelinde geçerliliği olan belge demektir. Tabii ki bu MEB onayından daha üstün yapıya sahiptir. İş başvurusu yaparken insanlar senin söylediklerinden çok ortaya koyacağın kanıtlara belgelere bakarlar. Derki bana eğitim aldığın kurumları ve belgeleri göster derler. O nedenle sertifikalar her zaman bir adım önde olmanı sağlar.

 45. Şimdi kurs sonu sertifikayla dükkan açma imkanı yaratmıyormu sadece çalışma imkanımı yaratıyor

  1. Yalçın: Evet sertifika iş yeri açma belgesi ile denk değildir. Bilginizi kanıtlama ve çalışma imkanı sağlar.

 46. 2003 yılından itibaren halk eğitim bünyesinde sanat ve tasarım kurslarına devam ediyorum .
  ustalık sertifikası alabilirmiyim bunun için Hak eğitiim merkezkerinde eğitmen olabilmek için ne yapmam gerekir
  Dış ticaret ön lisans mezunuyum
  Adalet ön lisans öğrencisiyim

  1. Şenel: Halk eğitim merkezi size sadece katılım belgesi ya da sertifika verebilir. Kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesini sadece mesleki eğitim merkezlerinden alabilirsiniz.

 47. Ben suanda mesleki egitim merkezine gidiyorum ustalik sinavina giricem haziranda güzellik bolumu okuyorum bunu yanı sıra meslegim uzerine lise diplomasida almak istiyorum nasil yapabilirim yardimci olurmusunuz aciktan okuyorum duz lise mesleki liseye gecsem yuzyuze egitimde sadece girmedigim derleri versem kendi dalimda mezun olabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Zeynep: Lise eğitimi için maalesef size yeteri kadar yardımcı olamayız. Bu nedenle sana önerim Halk eğitim merkezi yöneticilerinden bilgi alman olacaktır.

 48. Merhabalar
  Ilahiyat önlisans mezunuyum
  Ingilizce sertifikası almam durumunda ilk veya ortaokulda
  Derslere gidebilirmiyim
  Teşekkür ederim

  1. Selim: İlk veya ortaokulda eğitim vermek demek öğretmen olmak demektir. Bunun için ön lisans mezunu olmak yeterli değildir. Lisans mezunu olmak gerekir. Bunun dışında ayrıca KPSS sınavına girerek atanmayı beklemelisiniz.

 49. Mrb benim ismekten meb onaylı bilgisayar işletmenliği sertifikam var ama ne yapacağımı ne iş yapabileceğimi bilmiyorum bu arada ilköğretim mezunuyum iş bulma olasılığım var mı yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Emrullah: Bilgisayar işletmenlik sertifikası eğitim aldığınızı gösterir. Günümüzde çok fazla değer verilememektedir. Çünkü insanlar temel düzeyde de olsa bilgisayar kullanabilmektedir.

 50. Açık lisedeyim çocuk gelişimi bölümünde meb onaylı sertifikam ve çocuk gelişimi üzerine calisabilirmiyim??

  1. Seda: Tabii ki çalışabilirsiniz.

 51. Üniversite 4. Sinif öğrencisiyim ve yabancı dil kursu
  Açmak istiyorum açabilir miyim

  1. Aslı: Bunun için size en yakın Halk Eğitim Merkezine müracaat etmelisiniz.

 52. Halk yetimden kalerifer belgesi verildi hiç ettim görmedim. Belgeyi iptal etme hakkım varmı

 53. Merhaba ben hasta kayıt kabul kursu belgesi almak istiyorum bir merkez Uludağ Üniversitesi onaylı sertifika veriyor meb onaylı olmayıp böyle olsa ne gibi bir fark olur? Artık halk eğitim merkezleri hasta kayıt kabul kursu vermiyor. Böyle bir belge alsam işe girme şansım olabilir mi?

  1. Pınar: MEB onaylı sertifika her yerde geçerli iken üniversite onaylı belge her yerde kabul görmeyebilir. Halk eğitim merkezlerinde arzu ettiğiniz eğitim devam etmektedir.

 54. Halk eğitimden bilgisayar kursuna gittim bana 3 tane sertifika verdiler, bu belgeler veri hizmetleri kontrol belgesi yerine geçermi?

  1. Özkan: Her kurs için 1 adet sertifika verilir. Sertifika herhangi bir belge yerine kullanılamaz.

 55. Ismekten aldigimiz sertifika ile çıraklık,kafalık,ustalık, sınavlarına hak kazanirmiyiz?

  1. İsmigül: Evet sertifika ile kalfalık sınavlarına katılma hakkı elde ediyorsunuz. Sınavı kazanmanız halinde kalfalık belgesi alır devamında ustalık belgesi için girişimlere devam edersiniz.

 56. Bilgisayar sertifikası var ve açık öğretim sosyoloji
  Öğrencisiyim sertifikayı nerde kullanabilirim

  1. Kader: Özel ve tüm kamu kurumlarında işinize yarayacaktır.

 57. Merhabalar ben tarih son sinif öğrencisiyim osmanlica sertifikasini aldim 3kur şeklinde halk eğim de öğretmenlik yapabilir miyim

  1. Anonim: Dil eğitimleri usta öğreticiler değilde öğretmenler (uzmanlar) tarafından yapılmaktadır.

 58. Meb onaylı pilates sertifikası ile pilates dersleri vermek
  Yasal mıdır?

  1. Kamila: Sertifika kişiye eğitimci olma yetkisi vermez. O nedenle eğitim vermeniz yasal olmaz. Pilates dikkat edilmemesi halinde sakatlanmalara neden olabilir. Bu nedenle bu konuda uzman olmalısınız.

 59. Merhaba ben matematik bölumde 1.sınifim el becerim var diye aşçılık kursa katılmayı düşünüyorum vakit gecırmek icin katılmayi düsünmüyorum usta gibi çabalamak icin ne yapmalıyım ? Sertifika alınca güzel bir lokantada çalışma sansım var mı ?

  1. Semay: Tabii ki eğitimleri tamamlayınca aşçı yardımcısı düzeyinde bilginiz oluyor. Bu nedenle iş bulmanız kolaylaşmaktadır.

 60. Ben yöneticilik sertifikası almak istiyorum sertifikami aldıktan sonr ne iş yapabilirim nerelerde çalışabilirim orta okul mezunuyum

  1. Mekselina: Ne tür bir yöneticilik sertifikası almak istiyorsunuz?

 61. Özel milli eğitim bakanlığı tarafından kurs veren akademiler var mesala mir akademi bu akademi 4 seviyeli bir akademiymiş 6 ay sürüyormuş kurs burdan alacağım kursla dükkan açabiliyormuşum doğrumudur bu sizce mümkünmü?

  1. Ümit: Kalfalık ve ustalık belgesi olmadan dükkan açamazsınız. Bu belgeleri ise mesleki eğitim merkezlerinden eğitim ve sınavla alabilirsiniz.

 62. Merhaba ben liseden sonra TUREM den mezun oldum stajimi tamamlayıp diploma mı aldım üniversite diploması yerine gecermi veya yasal bir hakkım varmı üniversite diploması almak için

  1. Ünal: Üniversite’den mezun olmadığın sürece hiç bir şey Üniversite diploması yerine geçmez.

 63. Merhabalar benim 15 yaş bilgisayar kurs bitirme
  Belgesi var bununla bir is sahibi olabilirmiyim

  1. Aziz: Günümüzde bilgisayar bilgisi olan insan sayısı çok fazla olduğu için artık çok fazla etkisi olmuyor. Sadece bilgisayar ile sınırlamak yerine farklı eğitimlerde alarak kendini geliştirmeni öneririm. Örnek Web tasarım olabilir.

 64. Merhaba, benim inşallah bu ay sonunda MEB onaylı resim sertifikam olacak fakat merak ettiğim birkaç şey var. Birincisi benden diplomamı istediler ben de daha üniversite okuyorum bu yüzden lise diplomamı götüreceğim yani lise ve üniversite diplomalarının farkı olur mu eğer resim dersi vermek istersem? Bir de resim sertifikasının süresi 2 yıl diye duydum gerçekten öyle mi?

  1. İlayda: Eğitim verilen kurslar arasında istenen koşullar farklı olabilmektedir. O nedenle görev yapacağın kurum ile görüşmelisin.

 65. Açıköğretim edebiyat 2.sınıf,ilahiyat 1.sınıf
  okuyorum.iyi derecede ingilizce biliyorum
  fakat sertifikam yok.Meb’den sertifika alır
  sam ücretli öğretmenliğe baş vurabilirmiyim?

  1. Seyhan: Yabancı dil eğitimleri genelde öğretmenler tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Yani sertifika tek başına yeterli değildir.

 66. Ben lise 2 terk im MEB onayli çocuk gelisim sertifikası almak icin kayıt yaptırdım Ankara da sınava girip belge alicagim bu belgeyle ise girebilirmiyim ve bu belge ne ışe yarar

  1. Ayşe: Sertifika o alanda eğitim aldığınızı gösterir. Belgesi olmayanlara göre üstünlük sağlar.

 67. Mrb meb onaylı aile danışmanlığı sertifikasıyla ne yapabilirim kendime ait büro acabiliyormuyum

  1. Anemon: Bu konuda araştırma yapmam gerekir.

 68. Ben sosyal hizmetler önlisans mezunuym okul öncesi sertifika alıp mebde ücretli öğretmenlik yapabilirmiyim?

  1. Songül: Ücretli öğretmenlik yapmak için öğretmen olmak gerekir. Atanamayan öğretmenler süreci bu şekilde değerlendirmektedir.

 69. Merhaba bn bu aldgimiz sertifikalarin KPSS atamaları nda geçerli olup olmadgini merak ediyorum alcaz ama bu sertifikaları Özel bi şirkette bu bölümle ilgili çalışabilir miyiz yahut atanabilirmiyz bu arada önlisans mezunuyum emlak danismanligi ve hasta kabul kayit sertifikası almayi istiyorum

  1. Gamze: Bu belgeler sizin eğitim aldığınızı, bilgili ve deneyimli olduğunu gösterir. Size çok fazla ayrıcalık sağlamaz.

 70. Merhaba.Ilkokul mezunuyum.Mesleki eğitimi merkezi mobilya bölümünü bitirdim.Elimde kalfalik,Ustalık ve usta ogretici belgesi var.Bu belgelerle ileriye dönük ne yapabilirim ve bir yerde eğitim öğretmenlik gibi ders verebilirmiyim.p

  1. Yılmaz: Size en yakın halk eğitim merkezine geldiğinizde size uygun eğitimcilik branşları olup, olmadığını görürsünüz.

 71. Merhaba ben edebiyat öğretmeniyim fakat kadrolu değilim bu yıl ücretli öğretmenlik çıkmadı 195 saatlik halkoyunları sertifikam var herhangi bir okulda halkoyunları kursu açabilir miyim ders dışı egzersiz olarak

  1. Başak: Bu konuda daha net bilgi alabilmek için size en yakın halk eğitim merkezi müdürlüğüne müracaat ediniz. Çünkü kursları bu kurum düzenliyor.

 72. Is sagligi ve guvenligi kursuna gidiyorum. (Beltek) meb onayli imis. Ab c siniflarindan herhangi birinde çalışabilir miyim?

  1. İrem: Belge sahibi olduğunuzda tabii ki çalışabilirsiniz.

 73. Sakem in bize verdigi hasta kabul belgesi meb onaylı denildi yöksis te görülüyor ösym de kpss tercihi yaparken sorun cıkmaz degil mi

  1. Hasta Kabul Teknisyeni: MEB Onaylı sertifikalar tüm kamu kurumlarında geçerlidir.

 74. Merhaba. Ben üniversiteden başka bölümden mezunum peki gitar sertifikası almam benim ne işime yarayacak yada bana faydası olacak mı?

  1. Gitar: Sertifika almak bu alanda eğitim aldığınızı, eğitimi başarıyla tamamladığınızı gösterir. Mesleki eğitimlerde önem arz ederken müzik aletlerinde ne işe yarar onu da bu alanda uzman olan insanlara sormak lazım.

 75. Özel kursdan meb onayli hasta kabul islemleri
  çalışma yönünde sertifika alınsa geçerliliği var mı?

  1. Ayşenur: MEB Onaylı sertifikayı nereden alırsanız alın geçerlidir. Özel kurs olması sorun teşkil etmez. Fakat birçok özel kurs sertifika değil de katılım belgesi vermektedir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

 76. İsmekden hasta kabul bölümüne kayıt yaptırdım. Bu bölüm için meb onaylı sertıfika veriliyor dimi? Yani katılım belgesi değil? Ve meb onaylı sertifika ile kamu sağlık kuruluşlarında çalışabilirmiyiz?

  1. Gülay: Modüler eğitimlerin tümü sertifikalıdır. Sertifika sadece bu alanda eğitim aldığınızı gösterir. Kamu kurumlarında görev yapabilmek için memur olmak gerekir. Memurluk için KPSS gibi sınavlara katılmak gerekir.

 77. Ben üniversite Arap dili ve edebiyatı bölümü okuyorum.
  Bu sene ilk senem okul bittiginde tercümanlık yapmak
  Istiyorum.Ben komeğin vermiş olduğu dil eğtimi
  Kurslarina gidersem ve Sertifka alırsam tercümanlık
  Hayatımda benim ne işime yarayacak acaba bilgi
  Verirseniz sevinirim.simdiden tesekkürler…

  1. Şükriye: Sertifika size tercümanlık yapma yetkisi sağlamaz. Ama bilginizi kanıtlayıcı bir belge niteliği taşır.

 78. Halk eğitimden hasta kabul işlemleri kursunu bitirdim kpss tercihlerde işe yarıyor mu ve yarıyorsa nasıl oluyor ?

  1. Öner: Tabii ki MEB onaylı sertifikalar kamu kurumlarında daha çok işe yaramaktadır.

 79. Merhaba ben. düz lise bitirdim İSMEK 3 6 yaş etkinlikleri kursuna katıldığım da aldığım sertifikayla özel anaokulunda çalışabilir miyim

  1. Eylem: Bu sertifika ile ana okulu öğretmeni olma imkanı yok, fakat yardımcı personel olarak çalışabilirsiniz.

 80. Merhaba ben düz lise mezunuyum ismekte el sanatları ile ilgili sertifikam var ismekte öğretmenlik yapabilmem için ne yapmalıyım

  1. İbrahim: Kariyer.ismek.org adresinden Branşlar ve istenen şartlara göz atarak başvuru yapabilirsin.

 81. Guzellik uzmanligi kursu yok galiba ama cilt ve epilasyon kursu var araştırdım kadarıyla. Merak ettiğim asıl konu su:özel olarak güzellik uzmanlığı kurslarına gidince diploma güzellik uzmanı olarak geçiyor ?ama ismekten sadece çırak belgesi veriliyormuş dogrumu

  1. Nil: İsmek’te Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilir. Çıraklık belgesi diye bir belge yoktur. O sadece mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık, kalfalık eğitimlerinde olur.

 82. Merhaba,ben AÖF ,Türk dili edebiyatı bölümünde okuyorum.osmanlı Türkçesi öğreticiliği sertifikam var.Mezun olunca halk eğitim merkezlerinde çalışabilir miyim?

  1. Tuğçe: Her Branşın kendine özgü mezuniyet durumları bulunmaktadır. Eğitim vermek istediğiniz Branşın gerektirdiği mezuniyet durumuna göz atmalısınız.

 83. Merhaba benim okuldan aldığım eğitime katılım belgesi kayboldu acaba yine verirler mi

  1. Ebrar: Okul yönetimine durumu bildirirsen yeniden belge alabilirsin.

 84. Sertifika +kalfalik+ustalık belgelerini almak ne kadar zamanda olur teşekkürler.

  1. Nergis: Bu konuda en net bilgiye kalfalık ve ustalık belgesi almak istediğin mesleki eğitim merkezinden ulaşabilirsin.

 85. Aof üni son sınıf öğrencisiyim çocuk gelişimi sertifikası almak istiyorum iş bulma imkanım var mı ?

  1. Esra: Kurslar iş bulma garantisi vermez. Fakat sağladığı eğitim ve belge ile iş bulmanızı kolaylaştırır. Çünkü siz o alanda daha nitelikli eleman olarak kabul görürsünüz.

 86. 4 yillik ic mimarlik bolumu mezunuyum.
  akdeniz unv. pedagojik formasyon sertifikam var.
  ozel kurs acabilir miyim ve ogretmenlik yapabilir miyim ?
  (pc destekli cizim ve guzel sanatlara hazirlik kursu )
  tesekkurler.

  1. Mehmet: Eğitim alabilirsin, fakat öğretmenlik yapman için Branşların gerektirdiği koşulları incelemen gerekir. Mesela İsmek ile başlayabilirsin. Kariyer.ismek.org adresinden bilgi alabilirsin.

 87. Merhaba ben giyim üzerine iş yeri açmak istiyorum giyim sertifikam var kalfalık belgesini ne kadar kısa zamanda alabilirim serfitikanın faydası varmı kalfalık belgesi almamda

  1. Mehtap: Sertifika olunca kalfalık belgesi almak daha kolay hale geliyor. Sınava girmen yeterlidir. Sana en yakın mesleki eğitim merkezine başvurmalısın.

 88. İyi gunler.
  İSMEK Adli Kalem İsler’e kayit oldum.
  Sonuclar ne zaman aciklanacak?
  Şimdiden tesekkurler…

  1. Sabin: Size kurs merkezi yöneticilerinden arama ya da kısa mesajla bilgi verilir.

 89. iyi günler ben yerel yönetimler 2. sınıf öğrencisiyim. Okudugum şehirde Milli eğitim bakanlıgı onaylı Hasta kabul işlemleri belgesi aldım mezun olduktan sonra bu belgeyle nasıl iş bulabilirim nasıl müracat etmeyliyim veya hangi sınavlara girmeliyim yanıtlarsanıt cok sevinirim.

  1. Gamze: Size en yakın kamu ya da özel hastanelere bizzat müracaat etmelisiniz.

 90. 3 adet katılım belgem var , 17 yaşindayim her hangi bir kurs acabilirmiyim ? Katilim belgesi mesela diksiyon -diksiyon kursu acabilirmiyim

  1. Merve: Katılım belgesi ya da sertifika kurs açmak için yeterli değildir. Usta öğretici belgesi ya da yüksek okul, lisans mezunu olmanız gerekir.

 91. İyi günler ben 1 ay içerisinde huzurevine giricem ama hasta ve yaşlı bakım sertifikası istediler meb onaylılar 540 saat kursu var diyolar türkiye sağlık bakfı onaylı ( meb onaylı değil) 1 ay içerisinde size veririz 900 tl karşılında dediler sizce huzurevine türkiye sağlık vakfından alınan sertifikayla girebilirmiyi. ?

  1. İrem: Size ücretli verilecek olan sertifika değilde katılım belgesidir. İşe girmek istediğiniz kurum ile konuşarak geçerli olup, olmadığını sormalısınız.

 92. merhaba ben ilk okul mezunuyum bulunduğum ilde elektirik dağıtım şirketine işe girmek istiyorum bu kurslara girsem sertifika alabilirmiyim meb da mezuniyet e bakıyorlarmı cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Tuncay: Genelde mezuniyet bilgisine bakılmaz.

 93. Halk egitimle ,sisli imkb halk egitim ayni mi birde ben
  acik ogretim lise okuyorum bu sertifikalar benim icin
  is olanagi saglar mi

  1. Hanife: İsminde Halk Eğitim geçiyorsa aynıdır. Sertifika iş garantisi sağlamaz. Ama sizin o alanda bilgili ve deneyimli olduğunu gösterir. Böylece iş verenin tercihinde etkili olur.

 94. Meb onaylı profosyonel aşçılık kursu belgem var. Ve city and guilds adli uluslararasi gecerliligi olan bir aşçılık diplomam var. Usta oğreticilik belgesini doğrudan alabilir miyim?

  1. Tuğçe: Denklik bilgilerini öğrenmek için mutlaka size en yakın mesleki eğitim merkezine müracaat etmelisiniz.

 95. Merhaba
  Ben egitim dili % 100 ing olan bi unide tekstil mühendisliği bölümünde okuyorum . Ingilizce öğretmeni olarak atanmak için İngilizce öğretmenligi sertifikası almam gerekiyor ama nerden ve hangi
  tür ing sertifika almaliyim ?
  Bu konuda bilginiz varsa paylasirmisiniz

  1. Sümeyye: İngilizce öğretmeni olarak görev alabilmek için İngilizce öğretmeni olmak gerekir. Bu tür alanlarda sertifika yeterli değildir.

 96. Merhaba ben nakış kursundan sentifika aldım bu sentifika ile kurs öğretmenliği yapabilirmiyim

  1. Esin: Sertifika yeterli değildir. Usta öğretici belgesi almanız gerekir.

 97. Merhaba hocam ben 2014 de aşçılık kalfalik ustalık usta egiticilik
  Belgeleri mi aldım ama ilk okul mezunuyum açıktan
  Lise okuyorum ve devlet dairesinde işe başlamak istiyorum
  Nasıl yapmalıyım

  1. Aziz: Devlet memuru olmak için KPSS sınavlarına katılmanız gerekir.

 98. Hocam kusura bakmayın rahatsiz ediyum aşcılık belgesiyle kantin ihalesine girilirmi

  1. Mehmet: Maalesef bu konuda hiç bir bilgim yok

 99. merhaba benim kadın giyim kalıp hazırlama giyim üretim teknolojisi kurs bitirme belgem var ve bu belgeyle halk eğitim merkezlerinde kurs açabilirmiyim lise mezunuyum

  1. Biri: Sertifika eğitim vermek için yeterli değildir. Üniversite mezunu ya da usta öğretici belgesi alman gerekir.

 100. Ben lise mezunuyum hastane için sekreterlik sertifakisi alsam o ise yarar

  1. Nurcan: Tabii ki işe alınmanız da etkisi olur.

 101. ben kamu yönetimi meznuyum bilgisayar alanında usta öğreticilik belgesi alsam öğretmenlik yapabilir miyim.

  1. Tahir: Bu branş için usta öğreticilik belgesi yeterli değildir. Bu alanda lisans mezunu olmak gerekir.

 102. milli eğitim onaylı aliminyum folyo kabartma, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, dekoratif ahşap süsleme kurs bitirme belgelerim var. ayrıca SODES aliminyum folyo kabartma kursu katılım sertifikam var. bu sertifikalarımla halk eğitim bünyesinde kurs açabilirmiyim? ya da nasıl değerlendirebilirim. lisans mezunuyum

  1. Nurcan: Kurs açma işlemleri için mutlaka size en yakın Halk Eğitim Merkezi yönetimi ile görüşmelisiniz.

 103. Ben halk eğitimden meb onaylı hasta kayıt kabul sertifikası aldım.
  Bunun ile sağlık ocağında çalışabilirmiyim

  1. Şule: Hastane ve sağlık ocağında çalışabilirsin. Fakat KPSS sınavına girmeden sadece normal işçi olarak çalışırsın. Yani memur statüsünde yer almazsın.

 104. Ben lise mezunuyum sözel bölüm mezunu, çizimim çok iyi üniversitede özel yetenek sınavlarına girdim kazandım ama gidemedim, çizimle ilgili halk eğitim merkezlerinden sertifika alsam nerelerde görev yapabilirim ?

  1. Rabia: Sertifika etkisi çok fazla değildir. O nedenle mutlaka üniversite eğitimi almalısınız.

 105. Selam ben açıktan lise okuyorum halk eğitimden 4 tane kurs bitirme belgem var biri osmalica yazı biri diksiyon biri K.kerim ve digeride arapca bunlar ne ise yarar

  1. Batuhan: Bu alanlarda eğitim aldığınızı kanıtlar. Yani deneyimli olduğunuzu gösterir.

 106. Ben lise mezunuyum ve meb onaylı bilgisayar katılım belgem var bununla ne yapabilirim acaba

  1. Zübeyde: Katılım belgesi yada sertifika çok fazla ayrıcalık sağlamaz. Sadece sizin o alanda deneyimli olduğunuzu gösterir.

 107. Selam ben 5nci sınıfta bıraktım ve su an orta okul okuyorum
  Açıktan. devlet hastanesinde çalışmak istiyorum
  Hasta kayıt kabul bölümünde orta okul diplomasi
  ve bilgisayar sertifikası yeterli midir şimdiden
  Teşekkürler…

  1. Ümit: Devlet hastanesi demek kamu kurumu demektir. Yani devlet memuru demektir. Memmur olmak için KPSS sınavlarına da katılman gerekir.

 108. ben çoçuk gelişimi lise mezunuyum üniversite okumuyorum şuan iş yeri açma belgem var ustalık belgesi aldığım taktirde kendime iş yeri açabilirmiyim ? kreş vs ? veya çocuk gelişimi mezunuyken bilgiseyar sertifikası alsam onu nasıl değerlendirebilirim yani değerledirebilirmiyim bu durumda ?

  1. Tuba: Bu konuda tam olarak bilgim maalesef bulunmuyor. Mali Müşavirlerden destek almalısınız.

 109. Slm ben üniversite okuyorum önlisans bir giyim üretim sertifikam var acaba kurs açabilir miyim

  1. Zeynep: Size en yakın halk eğitim merkezi yöneticisi ile görüşmelisin.

 110. BEN LİSE MEZUNUYUM ( BÖLÜMÜM MUHASEBE ) 36 YAŞINDAYIM 0 DAN BAŞLAYIP BERBERLİK MESLEĞİNİ YAPMAK İSTİYORUM HEP İSTEDİĞİM BİR MESLEKTİ İÇİMDE KALMIŞTIR, BUNUN İÇİN MEB ONAYLI ÖZEL BİR EĞİTİM KURUMUNDAN EĞİTİM ALIP BAŞLAMAK İSTİYORUM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ÖZEL KURUMDAN ALACAĞIM BU SERTİFİKA GEÇERLİLİĞİ NEDİR ÇIRAKLIK BELGESİ YERİNE GEÇER Mİ BÖYLE BİR YASA VAR MI ?ALDATILMAK İSTEMİYORUM SONRASINDA KALFALIK VE USTALIK BELGESİ YİNE BU MEB ONAYLI ÖZEL KURUM VEREBİLİR Mİ CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

  1. Serda: İsmek kurslarından alacağın sertifika ile kalfalık sınavına girebilir, sonrasında ustalık belgesi alabilirsin. Bu şekilde kendi iş yerini açabilirsin.

 111. Benim 1200 saatlik aşçılık kursu sertifika var nasıl değerlendirmeli ne yapmalıyım sizce

  1. Nejla: Ustalık belgesi için mesleki eğitim merkezine müracaat ediniz.

 112. Benim merak ettiğim konu MEB Onaylı sertifika ile Üniversite Onaylı sertifikalar arasında herhangi bir fark olup olmadığıdır. Zira MEB Onaylı sertifikaların her yerde kabul gördüğünü bilmemize rağmen, diğer bir öğretim kurum olan hatta yüksek öğrenim kurumu olan üniversitelerin vermiş olduğu sertifikaların da MEB sertifikaları gibi aynı haklara sahip olup olmadığını öğrenmek istiyordum. Eğer aynı değilse elimdeki üniversite onaylı sertifikaları nasıl MEB onayına sunabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Cemile: Katılım belgesi değilse MEB onaylı sertifika gibi işlem görmektedir.

 113. Ben sertikaya basvurdum meb onayli mi bilmiyorum hastane basvurdum
  Hastaneye girmemde bi sakinca olur mu olmasas nasl basvuru yapabilirim

  1. Mustafa: Sorunu tam olarak anlayamadım.

 114. Merhaba. Ben hasta kabul sekreterliği için Uludağ universitesinin verdiği bi kurs merkezine kayıt oldum ama meb onayli mi diye sordugum degil zaten üniversite veriyo dedi. Bu bana iş alaninda sıkıntı yaratır mı? İlla da meb onaylı sertifika mi olmali? Teşekkürler

  1. Duygu: Bazı kurumlar sadece sertifika istemektedir. Katılım belgesini yeterli bulmayabilirler.

 115. arkadaşlar ben 8.sınıf öğrencisiyim 4 sene boyunca keman kursuna gittim bana ne faydası olabilir TEOGu etkilermi cevaplarsanız sevinirim 🙂

 116. Benim merak ettiğim konu MEB Onaylı sertifika ile Üniversite Onaylı sertifikalar arasında herhangi bir fark olup olmadığıdır. Zira MEB Onaylı sertifikaların her yerde kabul gördüğünü bilmemize rağmen, diğer bir öğretim kurum olan hatta yüksek öğrenim kurumu olan üniversitelerin vermiş olduğu sertifikaların da MEB sertifikaları gibi aynı haklara sahip olup olmadığını öğrenmek istiyordum. Eğer aynı değilse elimdeki üniversite onaylı sertifikaları nasıl MEB onayına sunabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Atakan: Katıldığınız kurslardan iki türlü belge alırsınız. Sertifika tümü MEB onaylı olur. Sertifika verme yetkisi olmayanlar ise katılım belgesi vermektedir. Katılım belgesi çok etkin kabul görmez. Sertifika var ise aynı işlemi görür.

 117. Mrb. Hayriye hanim gibi bnmde sertifikam var 0-6yas 500 kusur saatlik. Acik ogretim lisans maliye 3.siniftayim. henuz lisans mezunu degilim.Anaokulu icin ucretli ogretmenlige basvurabilirmiyim.ornegi varmi acaba suan batmanda yasiyorum

  1. Sabriye: Son sınıfta yada mezun olmanız halinde kurslarda vs görev yapabilirsiniz.

 118. ilahiyat lisans mezunuyum diplomam %30 arapca egıtım gordugume daır formasyon belgem var meb onaylı arapça sertifası almayı planlıyorum alacagım bu sertıfıka konsoluslukda calısmam ıcın yeterlımıdır ve calısabılecegım ıs alanlarını ogrenebılırmıyım teseekkurler

  1. Nesibe: Konsolosluklarda yönetmeliğin nasıl olduğu konusunda bilgimiz bulunmuyor. Fakat MEB onaylı olması nedeniyle Türkiye’nin her yerinde geçerlidir.

 119. Üniversiteyi bitirdikten sonra gitar öğretmenliği için sertifikam yeterli mi tekrar usta öğretici belgesi almam gerekiyor mu

  1. Esra: Sertifika yeterli olmaz. Eğitimci olabilmek için öncelikle o alanda yüksek öğrenim gerekir. Yani senin bilgisayar mühendisi olman müzik alanında eğitimci olmana imkan sağlamaz. Çünkü senin alanın bilgisayar müzik alanından mezun olmak gerekir.

 120. mrb ben halk eğitimden gitar sertifikası aldım.Halk eğitimde öğretmenlik yapmam için ne yapmam gerekiyor?Usta öğreticilik kursunun eğitim süresi ne kadar?

  1. Esra: Gitar öğretmeni olabilmek için lisans mezunu olmak gerekiyor.

 121. güzellik kursu öçmak için hangi belgeler gerekir

  1. Emine: Bu tür konularda bilgiye Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz. Çünkü kurs açma yetkisini onlar vermektedir.

 122. Merhaba
  2010 yılında bilgisayar kursu gördüm ancak sertifikam kursta kaldı teslim almadım. Simdi almak istiyorum alabilir miyim?

  1. Yağmur: Eğitim aldığınız kurs merkezi yöneticisi ile görüşmeniz gerekir.

 123. Merhabalar Makina cnc işlem üzerine belge almak istiyorum belgeyi aldığında
  Mercedes gibi yerlerde beni üstün tutar mı daha önce
  Calismisligimm var

  1. Osman: Kurumsal firmalarda sertifikadan öte teknisyenlik, mühendislik eğitimlerine önem verilmektedir.

 124. Belediyenin kuaforluk kursuna gidiyorum aldığım sertifika dukkan açmaya yetersiz biliyorum.merak ettiğim şu bu kurs sonunda en azindan bi kuaförü idare edecek kadar kesim boya gibi işlemleri öğrenmiş olacakmiyim yoksa cok mu yetersiz bu kurslar

  1. Yağmur: Bu senin öğrenme kapasitene bağlıdır. Sadece kursları suçlamak olmaz.

 125. Benim MEB onaylı Halk Eğitim Merkezinden aldığım 0-6 yaş okul öncesi eğitim sertifikam var.Şu an önlisans mezunuyum( banka ve sigorta )halen iktisat fakultesi 3. sınıf öğrencisiyim.öğretmenlik yapma şansım varmı?

  1. Hayriye: Mesleki eğitim merkezlerinden usta öğretici belgesi alman gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir