Konaklama ve Seyahat Hizmetleri

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri
Çalışkan ve üretken insanların yaşadığı bir ülke Türkiye yüzlerce mesleki alanda milyonlarca çalışan insan bulunmaktadır.  Kimi tarlada, bahçede üretim yaparken kimisi turizm alanında ülkemizin en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde onlarca örnek ortaya konabilir. Fakat bizim amacımız bu sayfada Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında meslek sahibi olmak isteyenleri bilgilendirmek olup, bu alanda yaklaşık 20 farklı branş bulunmaktadır. Tabii ki sitemizin yayın alanı İstabul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek olması nedeniyle İsmek Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında verilen eğitimleri ele alacağız. Bu kapsamda şimdi sadece iki branş (Santralist ve Rezervasyon Elemanı) eğitimleri verilmektedir. Şimdi dilerseniz bu branşların detaylarına bir bakalım.

Rezervasyon Elemanı
Başlığa baktığınızda ilk olarak Otelcilik ile ilgili bir eğitim aklınıza gelebilir. Evet kısmen haklısınız, fakat rezervasyon işlemleri sadece otellerle sınırlı kalmayıp, bir restoran, turizm firması, seyahat acentesi yani buna benzer yine onlarca çalışma alanı ortaya çıkmaktadır. Toplamda 344 saat sürecek olan eğitimin süresi ne denli ciddi bir eğitim olduğunu ortaya koymaktadır. Yaklaşık 20 modülden oluşan eğitimlerde ilk olarak kişisel bakım hususu ise başlamaktadır. Devamında yabancı milletlerden gelen insanlar kolay iletişim kurabilmeniz için mesleki İngilizce ve Almanca eğitimleri verilmektedir. Aynı şekilde ön büro organizasyonu ve otel gibi yerlerde görev yapacak kursiyerler için konuk karşılamada dikkat edilmesi gerekenler uygulamalı olarak öğretilmektedir. Aynı şekilde bilgisayar kullanımı ve bu alanda kullanılan özel programların eğitimi yanı sıra rezervasyon alma, takibi durum analizleri yer almaktadır. İstanbul’da sadece 2 kurs merkezinde olup, kayıt için acele etmelisiniz.

Santralist
Hızla gelişen iletişim imkanları bu alanda vasıflı eleman ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Özellikle birden fazla dış ve iç hattın yer aldığı firmalar ve işletmelerin iletişim ihtiyacını sağlayacak santral görevlisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu açığı kapatmak için planlanan İsmek Santralist kursu 120 saat sürecek olup, toplamda 5 modülden oluşmakta eğitime ilk olarak yine kişisel bakım ile başlanmaktadır. Ön büro organizasyonu sonrası en çok ihtiyacımız olacak olan telefon hizmetleri ve yabancı dilde iletişim ile yabancı dil kuralları şeklinde son bulmaktadır. İsmek Santralist kursuda çok yaygın olmayıp, kontenjan dolmadan kayıt olmalısınız.

Halk Eğitim Merkezi Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı
İsmek Sadece İstanbul’da yaşayanlara yönelik hizmet verdiği için Türkiye’nin diğer şehirlerinde daha çok HEM kullanılmaktadır. HEM bu alanda yaklaşık 17 branşta eğitim içermektedir. İçlerinde özellikle 2 branş var ki en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Kuru Temizleme Elemanı: Makineye atmaya kıyamadığımız kıyafetleri mutlaka kuru temizlemeye göndeririz. Türkiye’de önemli bir iş alanı haline gelen Kuru Temizleme Elemanı kursları ile sizde bu alanda kendinize iş alanı oluşturma fırsatı bulursunuz.

Transfermen (Tur Animatörü)
Bir çoğumuzun belkide ilk defa duyacağı bir branş Tur Animatörü mesleğin tanımına bakacak olursa ülkemize uçak yada gemi ile gelen turistleri karşılayarak onları konaklayacakları yere götürme görevi olup, bu esnada onlara geçtiği, gördükleri yerleri ve özelliklerini tanıtan kişidir. Yani bir nevi rehber diyebiliriz.

Kırsal Turizm Etkinlikleri
Turizm denince ilk olarak insanın aklına deniz, sahil geliyor. Fakat son yıllarda kırsal ve doğa turizmi ön plana çıkmış olup, hatta bu alanda deneyimli elemanlar yetiştirmek için Kırsal Turizm Etkinlikleri şeklinde kurslar açılmıştır. Bu eğitimlerde kursiyerlere daha çok tarihi ve yöresel bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir