Okuma Yazma Kursu

Özellikle 30-40 yıl geriye dönüp baktığınızda okul okumak biraz sıkıntılı olduğunu görürsünüz. Çalışma ve çocuklara bakmaları için bazı aileler kız çocuklarını pek okula göndermezdi. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde sıkça yaşanan bu durumun önüne geçmek için önlem alan devlet yetkilileri okuma yazma bilmeyen oranını minimuma indirmiş durumdadır. Tabiki halen okuma yazma bilmeyen yüzbinlerce vatandaşımız olup, onlarda yaşı kaç olursa olsun öğrenmek okuma yazma öğrenmek istediklerinde ücretsiz öğretim imkanı sunan kurslar bulunmaktadır. Onlardan biride İsmek İstanbul’da yaşayanlar için sanat ve meslek eğitimleri veren kurum aynı zamanda okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızında yardımına koşuyor.

Okuma yazma

İsmek Okuma Yazma Kursu (I. Kademe)
348 Farklı branşta verdiği eğitimler ile İstanbul’da ücretsiz halk üniversitesi haline gelen İsmek okuma yazma kursu ile bir şekilde okuma ve eğitim alma imkanı bulamayan 16 yaş ve üzeri herkesin okuma, yazma öğrenmesini sağlıyor. Tekrar vurgulamak gerekirse 16 yaşından büyük olan herkes katılabilir. Gerekirse yaşınız 70 olsun utanma problemini bir kenara bırakarak bu eksikliği tamamlanız gerekir. Ne demiş atalarımız bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. O nedenle bu imkandan ücrtesiz olarak yararlanacağız. 120 Saat sürecek olan kurslar sadece Türkçe okuma yazma ile sınırlı olmayıp aynı zamanda temel düzeyde matematik eğitimide vererek hesap işlemlerinide kolayca yapabilmenizi amaçlamaktadır.

Okuma Yazma Kurslarına Kimler Yararlanabilir?
Her ne sebeple olursa olsun, eğitim alma imkanı bulamayan yada yarım kalanlar okuma yazma bilmeyen kadın, erkek yaşı 16 ve üzeri herkes bu imkanlardan ücretsiz yararlanabilir. İstanbul genelinde yaklaşık 20’den fazla ilçede bulunan İsmek şubelerinde bu eğitimi bulabilirsiniz. 16 Yaşından küçük okuma yazma bilmeyenler ise ikamet ettikleri ilçenin Halk Eğitim Merkezine giderek Akşam Sanat Okullarına kayıt olabilirler.

Engelleri Aşmak İçin Fırsat
Okuma yazma bilmemek bir çok yerde karşınıza önemli bir engel olarak çıkmaktadır. Örnek bir kurs yada eğitim almak isteseniz bu eksiklik nedeniyle hep içinize atmak zorunda kalıyorsunuz. Ama bundan böyle okuma yazma öğrendiğinizd dilediğiniz gazete ve kitabı okuyabilir dilediğiniz eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Yabancılar İçin Türkçe Kursu
Her geçen gün gelişen ülkemiz aynı zamanda yabancı ülkelerden gelen insanlar ile sürekli zenginleşmektedir. Ülkemize gelen yada sığınan bu insanların bizlerle iletişimini kolaylaştırmak için ismek üzerine düşeni yaptı ve yabancılar için türkçe kursları açmaya başladı. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun İstanbul’da bulunan tüm yabancı insanlar bu imkanlardan yararlanabilir. Eğitim temel ve ileri seviye olmak üzere iki branştan oluşmaktadır. Her branş 128 saatten oluşmaktadır.

Sorumluluk Size, Bize Düşüyor
Şuan bu yazıyı okuyan, bu konuda bilgi sahibi olan değerli arkadaşım herkes sizin kadar şanslı olmayıp, yüzbinlerce insanımız bu yazılanları okuyamıyor. İşte bu nedenle şimdi bu fırsatları ailemiz çevremiz hatta gerekirse internetten insanlara ulaşarak bilgilendirmeliyiz. Benim yazdığım bu yazı yoksa okuma yazma bilmeyen yada ülkemizde yaşayıpta Türkçe bilmeyen insanlara ulaşmayacaktır. Evet değerli arkadaşlar okuma yazma bilmeyen, Türkçe bilmeyen insanları bilgilendirerek onları en yakın İsmek kurslarına getirelim yada yönlendirelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir