İsmek Uzaktan Eğitim Uygulaması Başlıyor

İsmek 2019-2020 eğitim öğretim dönemine kısa bir süre kala devrim niteliğinde bir uygulamayı hayata geçiriyor. İSMEK uzaktan eğitim adını verdiği yeni uygulamada çalıştığı, eğitim gördüğü ya da bebeğine bakacak kimse bulamadığı için kurslara katılamayanlara imkan sağlanıyor. Fırsat eşitsizliğine çözüm olarak geliştirilen İSMEK uzaktan eğitim modeli yeni dönemde uygulanmaya başlayacaktır. Konuyla ilgili merak edilenleri yazımızda bulacaksınız.

İsmek Uzaktan Eğitim
Yeni dönemde başlıyor.

İSMEK Uzaktan Eğitim Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi İnternet sitesi https://uzaktanegitim.ibb.istanbul/oys/ adresinden yaptığı yazılı açıklamada uzaktan eğitim merkezlerinin açılacağını duyurdu. Peki, İSMEK uzaktan eğitim merkezi nedir, kimler yararlanabilir, kayıtlar nasıl yapılır? Merak edilen sorulara yanıt vermeye başlayalım

İSMEK uzaktan eğitim ile kurs merkezine gitmeye gerek kalmıyor. Gelişen teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan İSMEK sanal ortamda hazırlayacağı eğitimleri (canlı, video, görsel, sunum) şeklinde senkron ve asenkron şekilde ulaştırmayı hedeflemektedir. Kursiyer derslere istediği zaman katılıp, istediği zaman ara verebilmektedir. Yani vakit bulduğu her zaman eğitimine kaldığı yerden devam edebilir.

İsmek Uzaktan Eğitimden Kimler Yararlanabilir?

Öncelikle kursa katılamayan insanlar hedefleniyor. Çeşitli nedenlerden dolayı binlerce insan çok istemesine rağmen maalesef kurslara katılamıyor. Örnek vermek gerekirse çalışan insanlar hafta içi gündüz eğitimlerine dahil olamıyorlar. Böylesi sıkıntıların önüne geçmek için hedeflendi. Şuan için yaş sınırlaması ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Aynı şekilde kurslara sadece İstanbul’da yaşayanlar mı katılacak? Bu konuda da net bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili bilgilendirme yapıldıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İSMEK Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılacak?

İki farklı eğitim modeli ile senkron ve asenkron şeklinde olacağını belirttik, senkron ve asenkron nedir, nasıl bir eğitim modeli içermektedir? Hemen bu konuya göz atalım.

Senkron Canlı Yayın Sistemi İle Eğitim Modeli

Bu sistemde öğretmen ve kursiyer canlı yayın sisteminde buluşarak eğitim yapmaktadır. Daha anlaşılır bir özetleme yapmak gerekirse Youtube yayıncılara video ekleme yanı sıra canlı yayın yapma imkanı da sağlamaktadır. Dileyen yayıncı bulunduğu ortamda kamerası ile canlı yayın başlatabilir. İzleyiciler ise genele açıksa herkes, şifre korumalı ise şifresi olanlar giriş yaparak canlı yayını izleyebilir. Senkron eğitim bu şekilde olmaktadır.

İSMEK öğretim görevlisi canlı yayın başlatarak kursiyerlere eğitim verecektir. Tabii ki bu youtube üzerinden olmayacak, o sadece bir örnekti, daha gelişmiş bir sistem ile yapılacaktır. Bu yöntemde kurs merkezine gitme gereği olmuyor. Fakat belirlenen saatte, belirlenen canlı yayın sistemine bağlanmanız gerekir. Etkileşimli gerçekleşecek olan eğitimde büyük ihtimalle öğretim görevlisine sorularınızı sorma imkanı olacaktır. Yani ders esnasında anlamadığınız kısımları sorabilirsiniz.

Asenkron Video, Görsel, Sunum İle Eğitim Modeli

Bu yöntemde ise kursiyere daha fazla rahatlık sunulmaktadır. Çünkü eğitim canlı yayın ile yapılmadığı için belirlenen saatte eğitime katılmak zorunda kalmazsınız. Saatini ve ne kadar eğitim yapacağınızı siz kendiniz belirlersiniz.

Asenkron eğitim modelinde daha önceden hazırlanmış video, görsel, sunum dosyaları kullanılır. Örnek vermek gerekirse online kurs sitesi Udemy gibi dersler konu başlıkları ile belirlenerek kursiyerin vakit buldukça o derslere göz atması sağlanır. Bu nedenle ne zaman, ne kadar derslere katılacağınız sizin kontrolünüzde olur. Belirli zaman aralığında yapılan testler ile öğrenmiş olduğunuz konularda durumunuzu görebilirsiniz.

Hangi Branşlarda Eğitim Verilecek?

Branşlar ekran eğitimi ve uygulamalı eğitim şeklinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bilişim teknolojileri, grafik, muhasebe vb kurslar ekran eğitimi olarak ayrılmaktadır. Yabancı dil, el sanatları, mutfak sanatları, spor vb eğitimler ise uygulamalı eğitimler şeklinde sınıflandırılmaktadır. Şuan için sizlere gösterebileceğimiz bir branş listesi bulunmuyor. iSMEK bu konuda çalışmalarını tamamladıkça, duyuru yaptıkça burada merak ettiğiniz bilgileri paylaşacağız.

Eğitimlerde HBOGM (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün) uzaktan eğitim modülleri uygulanacaktır. Henüz hazır olmayan eğitimler ise kısa bir süre içerisinde uzaktan eğitime hazır hale getirilecektir.

İSMEK Uzaktan Eğitim Kayıtları Nasıl Yapılır?

Normal kurslarda olduğu gibi İsmek uzaktan eğitim içinde online başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için gerekli kayıt linki yayınlandığı zaman sizlerle paylaşacağız. Başvuru yapacağınız branşa göre bazı senkron kurslar öncesi yeterlilik sınavı yapılabilir. Sınavda başarılı olan adaylar canlı derslere davet edilmektedir. Tabii ki bu sadece bazı branşlar için geçerlidir. Canlı olmayan eğitimlerde ise böyle bir gereksinim olmayacak ve genel branş şartları uygulanacaktır.

Online eğitimden yararlanan kursiyerler aynı zamanda dilediği bir kurs merkezinde de eğitim görebilir. Uzaktan eğitime katılması herhangi bir sınırlama getirmez. Daha fazla eğitime dahil olma fırsatı demektir.

İSMEK Uzaktan Eğitim Sonrası Sertifika Verilecek mi?

Eğitimi başarıyla tamamlayanlar İsmek, Milli Eğitim Bakanlığı ve hatta uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara sahip olabilirler. Yani bu normal kurs merkezlerinde yer alan eğitimlerden pekte farkı yoktur. Tabii ki sertifika almak için bazı koşullar bulunuyor. Öncelikle derslerin en az %80’lik kısmına katılmanız gerekir. Bunun dışında yapılacak olan online sınavda 70 ve üzeri not almalısınız. Katıldığınız branşa göre İsmek sertifikası, HBOGM ve sertifikası ve hatta uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara sahip olabilirsiniz.

İSMEK Uzaktan Eğitim Ücretli mi?

Açıklamada ücretlerle ilgili herhangi bir detaya yer verilmedi. Fakat 23 yıllık eğitim sürecinde herhangi bir ücret almayan İSMEK uzaktan eğitimler içinde ücret talep edeceğini sanmıyorum.

Evet, arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız şuan bu kadar olup, gelişmeler oldukça bu sayfadan sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz kurumun resmi İnternet sitesi ismek.ist adresinden de gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir