Kursların Alt Yaş Sınırı Kaç?

İsmek Yaş Sınırı
Sadece İstanbul değil aynı zamanda Türkiye’nin en gelişmiş ücretsiz hayat boyu öğrenme merkezi İsmek ile ilgili merak edilen hususlardan biride yaş sınırlaması olup, bazen eleştirilerin hedefi olmaktadır. Evet arkadaşlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı bir kurum olması nedeniyle bazı alt ve üst yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz hangi kurs kaç yaş kursiyer alıyor birlikte bakalım.

Yaş Sınırlaması

Genel Alt Yaş Sınırı 16 Olarak Uygulanıyor
İlk olarak branş ve kurs merkezlerinde uygulanan yaş sınırına geçmeden önce genel yaş sınırını ele almak istiyorum. 400’den fazla branşın yer aldığı İsmek kurslarında standart yaş sınırı 16 ve üzeri olarak uygulanıyor. Genel anlamda bakıldığında üst yaş sınırı bulunmuyor. Tabii ki bazı istisna durumlar bulunmaktadır.

Müzik Eğitimlerinde Alt Yaş Sınırı 15’e Düşüyor
Genel anlamda alt yaş sınırı 16 olmasına karşın müzik eğitimlerinde bu yaş 1 aşağı çekilerek 15 olarak uygulanmaktadır. İsmek sadece mesleki eğitimlerle sınırlı kalmadan aynı zamanda bireylerin sanat yeteneğini ortaya çıkaracak olan müzik ve gösteri sanatları alanında eğitimler vermektedir. Hatta bu eğitimler için özel merkezler kurmuş olup, Anadolu ve Avrupa yakasında İsmek Müzik İhtisas Merkezleri bulunmaktadır. 30’dan fazla branşın yer aldığı bu merkezlerde alt yaş sınırı 15 olarak uygulanıyor.

Mesleki Uzmanlık Merkezleride (16-45 Yaş Arası)
400’den fazla branşı bulacağınız İsmek kurslarında bir çok eğitim uzmanlık düzeyinde olmaktadır. Örnek bir taraftan Aşçı Çırağı eğitimi verilirken diğer bir taraftan ise Aşçı Yardımcısı eğitimleri yer almaktadır. Böylesi uzmanlık eğitimi gerektiren alanlar içinde İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezi kurulmuştur. Sayıları hızla artan İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezleri diğer kurs merkezlerinden farklı olarak alt ve üst yaş sınırı uygulamaktadır. Alt yaş sınırı 16 olup, üst yaş sınırı ise 45 olarak uygulanmaktadır. Bu merkezlerde kursiyer olmak için bir diğer kriter ise sınav olup, örnek Seo kursuna katılmak istediğinizde kontenjan 20 kişi ise en az 200-300 başvuru olmaktadır. Alınacak olan 20 kişi sınav ile belirlenir. Sınav soruları genelde eğitimini almak istediğiniz kursun gereksinimleri ile alakalıdır. SEO uzmanı olmak için öncelikle Web Tasarım bilmek gerekir. Sorular genelde bilgisayar kullanımı ve Web Tasarım üzerine olmaktadır. Genel sorular yer almaz.

İsmek Perakende Okulu 18
Sadece eğitim vermekle sınırlı kalmayan İsmek aynı zamanda bireyleri iş sahibi yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu İsömek Perakende Okulu uygulaması ile satış ve perakende sektörüne nitelikli eleman kazandırmaktadır. Yeri Mecidiyeköy’de bulunan bu merkezden yararlanmak içinde 18 yaş ve üzeri olmanız gerekir.

İsmek Yaz Kurslarında (9-21)
İlk olarak 2015 yılında başlattığı yaz kursu uygulamasını devam ettiriyor. Genel anlamda bakıldığında çocuk ve gençlere yönelik olan ismek yaz kursları ilk başladığında 7-21 olarak uygulanmış olup, 2016 yılında ise yaş sınırını şekillendirerek 9-21 olmasına karar verilmiştir. Sonraki yıllar herhangi bir değişiklik olur mu bilinmez.

İsmek Yaşam Merkezlerinde (60)
1996 Yılından beri sürekli gelişen ve genişleyen, imkanlarını daha fazla insana ulaştırmay hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi 2016 yılında farklı bir projeye imza atarak sadece 60 yaş üzeri bireylere yönelik olan İsmek Yaşam Merkezleri uygulamasını başlattı. Bir nevi huzur ortamı olarak da anılan projede 60 yaş üzeri herkes burada güzel bir gün, güzel dostluklar geçirmesi için planlanmıştır.

İsmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Evet değerli arkadaşlar yaş sınırlarını öğrendiysek şimdi ise kayıtların ne zaman başlayacağına bakalım. Çünkü kayıtlar başlamadan önce planınızı yapmalısınız. Aksi halde kontenjanlar çok çabuk dolabiliyor. Okulların kapanması ile birlikte 2 ay kadar çocuk ve gençlere eğitim verecek olan kurum sonrasında Temmuz ayında yetişkin eğitimlerine başlamaktadır. Her yıl 200 bin’den fazla insanın yararlandığı kursların kayıtları Temmuz ayında başlamaktadır. Kesin kayıt tarihi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi tarafından yaklaşık 1 ay kala açıklanmaktadır. Kesinleşen İsmek kayıt tarihlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Başvurular İnternet Üzerinden Online Yapılıyor
Geçtiğimiz yıllarda kayıt sistemini baştan sona yenileyen İsmek başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır. Vermiş olduğum siteye girdiğinizde sizden T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi + Doğduğunuz şehrin ismini listeden seçerek giriş yapabilirsiniz. Yani herhangi bir üyelik vs gerekmiyor. Bu noktadan sonra kurs merkezi yada branş seçimi yaparak eğitimini almak istediğiniz branşa kayıt olabilirsiniz. Bu işlem sadece ön kayıt niteliğinde olup, belirtilen tarihe kadar başvuru yaptığınız kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gitmeniz gerekir. Gitmemeniz halinde başvurunuz iptal edilerek yedek listede bekleyen başka bir başvuruya hak verilir. Temmuz ayında başlayan kayıtlar Mayıs ayı sonuna kadar devam etmektedir. Çünkü bazı branşlar kısa süreli olduğu için yıl içerisinde birden fazla kayıt alınmaktadır.

Kaç Branş Seçebilirim??
Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul 15 milyon nüfusu ile bir çok ülkeden bile kalabalıktır. Bu nedenle bir sınırlamada branş seçiminde yer almaktadır. Aynı anda bir kaç tane seçim imkanınız olmuyor. Uygulama esaslarına bakacak olursak aynı alanda 2 branş seçimi yapılmaktadır. Alan: içerisinde branşları içeren bölüm diyebiliriz. Örnek Bilişim Teknolojileri bir alan olup, içerisinde Bilgisayar Kullanımı, Ofis Programları Kullanımı, Web Tasarım, İnternet Programcısı, Seo vs bunun gibi bir çok branş bulunmaktadır. Bu alandan bir eğitim seçtiğinizde 2. branş seçimi de yine bu alandan olması gerekir. Bilgisayar Kullanımı seçtiğim diğeri de İngilizce olsun diyemezsiniz. Çünkü İngilizce Yabancı dil alanında yer almaktadır. Fakat başvuru yaptığınız eğitimi bitirdiğinizde yeni bir branş seçimi yapabilirsiniz.

Eğitimler Ne Kadar Sürüyor?
En sık sorulan sorulardan biride eğitimlerin ne kadar süreceği ile alakalı olup, yukarıda da belirtildiği gibi İsmek branş sayısı 400’den fazladır. Bunların her biri farklı eğitim süreçlerini içermektedir. 4 Saatlik branş yanı sıra yaklaşık 1000 saat süren branşlar bulunmaktadır. O nedenle başvuru yapmadan önce katılmak istediğiniz eğitimin süresine bakmalı ve ona göre program yapmalısınız. Belli bir devamsızlık oranını aşmanız halinde sertifika alamadığınız gibi eğitim kısıtlaması yapılır. Aynı şekilde bu eğitime ihtiyacı olan insanların hakkını yemiş olursunuz. En çok tercih edilen branşların süreçlerine bakacak olursak Bilgisayar Kullanımı 160, Web Tasarım 192, Yabancı dil A1-A2 branşları ise 120 saat sürmektedir.

Meb Onaylı Sertifika Yada Katılım Belgesi Alırsınız
Evet arkadaşlar katıldığınız eğitimleri belirli bir devamsızlık sınırını aşmadan başarılı olarak tamamlamanız halinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika yada İsmek katılım belgesi alırsınız. bu ayrımın yapılmasında katılacağınız branşın modüler olup, olmadığına bakılır. Bilgisayar ve Web Tasarım MEB onaylı sertifika içerirken SEO kursu ise şimdilik sadece İsmek katılım belgesi vermektedir.

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarım şimdilik bu kadar olup, sormak istediğiniz hususları sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir