İstanbul’un Hobi Bahçeleri

Bakmayın siz İstanbul’un nüfusu 15 milyona dayandığına bu insanların %85’lik kısmı işsizlik soruna çözüm olarak gördüğü için buradalar. Yaşadıkları yerleri, köyleri kasabaları doğal güzellikleri geride bırakıp gelen bu insanlar çok farklı bir hayat ile karşılaşmaktalar. Kimizin her anı doğal güzellikler içinde geçerken geldiğimiz bu koca şehirde bazen bir ağaç görmeden geçirdiğiniz gün olur. Her tarafı beton yığını ve trafik olan İstabul’da insanlar yeşil alanlar için bazen kendilerini yol kenarlarına atmak zorunda kalırlar. Öyle bir hale geldi ki artık insanlar doğaya ve toprağa olan özlemini gidermek için hobi bahçeleri kiralamaya başladılar. İlk olarak Arnavutköy Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu proje oldukça ilgi görmüşe benziyor.

Hobi Bahçeleri

Arnavutköy Hobi Bahçeleri
İstanbul’a yaklaşık 40 km mesafede bir ilçe Arnavutköy birçoğumuz ismini İstanbul’a yapılacak olan 3. havalimanı ile duymuştur. Kendi halinde sessiz bir ilçe iken bir anda yıldızı parlayan Arnavutköy İstanbul’da bir ilke imza atarak 66 bin dönüm arazi üzerine ilk etapta 200 parselden oluşan hobi bahçeleri uygulaması başlatmıştır. Etrafı çitlerle çevrili olan hobi bahçelerinin içinde aynı zamand 6 m2 boyutunda kulübeler bulunmaktadır. Yine bahçenize ektiğiniz bitki, çiçek vs sulamanız için hortumlarla sulama sistemi kurulmuştur. Geniş bir alan üzerine kurulmuş olan hobi bahçeleri siz ve çoocuklarınızın keyifli zaman geçirmesi için oyun alanları, parklar, kafeterya ve çay bahçesi yanısıra araç sahipleri için otopark imkanı bulunmaktadır.

Hobi Bahçesi 1 Yıllık Ücreti 660 TL
İşletimi belediye tarafından gerçekleştirilen Hobi Bahçeleri yıllık bazda kiralanmaktadır. 2015 yılı fiyat listesinde kira bedeli 660 TL olarak belirlenmiştir. Sulama hizmeti içinde bir defaya mahsus 15 TL ücret alınmakta olup, bahçenizi dilediğiniz gibi ekip, dikebilirsiniz. Ama kalıcı bir şey dikmemeniz gerekiyor. Çünkü 1 yıl sonra siz kiralamadığınızda insanlar onu boş bulmak isteyecektir. Bence en güzeli domates, biber gibi bitkiler yanısıra çiçek hyetiştirilebilir. Doğal bir şekilde 1 yıllık ihtiyacınızı buradan elde edebilirsiniz. Ekim, çapalama, sulama, belleme ve bahçıvanlık hitmelerininde bulunduğu işletmede kendiniz yapabileceğiniz gibi profesyönel elemanlardan belli bir ücret karşılığı hizmet alabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Nasıl Kiralanır?
Sizde böyle bir uğraş ile koca bir yılınızı değerlendirmek isterseniz Arnavutköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü – Bütçe İçi İşletmeler Şefliği Birimine gelmeniz gerekmektedir. 444 4 597 nolu telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıda hobi bahçelerine dair görüntüleri inceleyebilirsiniz.

Arnavutköy’ü Tanıyalım
Tarihi biraz geriye alacak olursak 1920 yıllarında burada 180 haneden oluşan rum köyü olduğu bilinmektedir. Bu süreçte yapılan mübadele ile Yunanistan’ın Drama bölgesinde yaşayan Türkler ile rumlar yer değiştirmiştir. Daha önceleri Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı olan Arnavutköy 2008 yılında ilçe yapılarak 35 mahalleye kavuşmuştur. Yaklaşık 300 bin insana ev sahipliği yapan ilçemiz İstanbul’un en farklı noktalarından birisidir. Verimli ve geniş tarım alanları etrafını saran deniz, göl ve barajları ile doğanın tam kalbinde bir yerdir.

İstanbul’a Biraz Uzaktır
Örnek daha önce Çatalcaya bağlı olan Hadımköy Arnavutköy’ün ilçe olması ile birlikte buraya bağlanmıştır. Hadımköy’den Bakırköy’e araçla gelmeniz muhtemelen 1 saat sürecektir. Uzak oluşu onu gizemli ve gürültüden uzak kılarken maalesef adım adım yaklaşan betonlaşma buralarıda etkisi altına almış ve eski sakinliğinden eser kalmayacak gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz.

Kış Ayları Çok Çetin Geçer
İstanbul’un bir çok yerinde 1 cm bile kar göremezken aynı kar yağışı bu gölgede 20 – 30 cm düzeyine ulaşarak bazen yolların kapanmasına neden olmaktadır. Öyleki bu bölgede çalışan işçiler kar yağışında bir çok defa mahzur kalmış ve çevrede bulunan askeriyeden yardım istenmiştir. Belki size şaka gibi gelecek ama araçların tepeyi çıkamaması için işyerlerinde mahzur kalan işçileri kahraman askerlerimiz tanklarla kurtarmıştır.

Yaz Aylarında Şenlenir Arnavutköy
İstanbul’da insanlar yaz aylarınd kendilerini piknik yerleri, yeşillik alanlarına atmaya çalışırken buralarda her yer piknik, her yer mesire alanıdır. Ekili tarım alanları, ayçiçek tarlaları ile kaplı olan ilçede araç trafiğinden çok traktör ve biçerdöver trafiği ile karşılaşırsınız. İlk defa yolu düşenler bu duruma çok şaşırırlar.

Arnavutköy Gölleri Arnavutköy Resimleri Kar Manzarası İstanbul'da Tarım

Türkiye’nin En Büyük Havalimanı Buraya Yapılıyor
Sanayi yönünde hızla gelişen Arnavutköy hiç beklemediği bir haberle adeta yıldızı parladı diyebiliriz. Dünyanın en büyük 3. havalimanı bu ilçemize yapılacak olup, çalışmalarda baya yol alınmıştır. 2017 Yılında yapımı tamamlanması planlanan bu merkez ilçe halkına iş ve istihdam imkanı sağlayacaktır.

İsmek Sanat ve Meslek Kursları İle Destek Oluyor
Konumuza dilerseniz kısa bir eğitim bilgisi ile son verelim. Arnavutköy sakinlerinin kendini geliştirmesi ve daha güzel imkanlara kavuşması için İsmek Arnavutköy ilçemizde biri engelliler merkezi olmak üzere 5 şube ile hizmet vermektedir. Aynı şekilde Arnavutköy Belediyesi Gençlik Merkezi Argem imkanları ile başarmanız, daha güzel meslekler ve işlere sahip olmanız hiçte zor değildir.

Arnavutköy Canlı İzle
Güzel anlattın, merakta bıraktırdın diyenler için belediye güzel bir imkan hazırlamış ve İlçenin çeşitli noktalarına kurduğu 12 farklı mobese kameraları ki bunların içinde hobi bahçelerini 24 saat izleme imkanı bulunmaktadır. Aşağıda yer alan linke tıklayarak Arnavutköy’e gitmeden kameralardan izleyin.
http://www.canlikamera.net/arnavutkoy-canli-kamera

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir