Karakalem Çizim

Başlı başına bir sanat dalı olan Karakalem özellikle portre çizimlerinde çok büyük öneme sahiptir. Geçmişi çok eskiye dayanan Karakalem doğada bulunan malzemeler ile kolayca yapılabiliyor olmasıyla en az maddiyat ile yapılan sanat dalları arasındadır. Kurşun kalem, kömür ve grafit türü araçlarla çizilerek yapılan bu sanat dalı özellikle resim çizmek, çizim yeteneği olanlara öneriyoruz. Yağlı boya resim sanatınında başlangıcı olan Karakalem ressamlığında başlangıcı denebilir. Diğer sanat dallarına göre daha fazla renk yerine aynı rengin farklı tonları ile insanların hayran kaldığı eserleri ortaya koyabilmektedir. Her geçen gün hızla gelişen Karakalem ücretsiz kurslar ile yeni yeteneklerin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Bu kursların başında İsmek olup, aşağıda ismek Karakalem Kursu hakkında geniş kapsamlı bilgileri bulacaksınız. istanbul’da yaşayan Türk yada yabancı herkese açıktır.

Karakalem Çizim

İsmek Karakalem Kursu
Küçük yaşlarda ortaya çıkan bir yetenek resim ve çizim becerisi alacağınız eğitimlerle kendinizi daha geliştirme imkanı bulabilirsiniz. İsmek’in ücretsiz karakalem kursu 256 saat sürecek eğitimden oluşmakta olup, sıfırdan eğitim verilmektedir. Eğitimlerde karakalem çizim öncesi gerekli malzemelerin, tanımı ve temini hakkında bilgi verilerek, baştan sona profesyönelce karakalem tekniğini öğretmektedir. Eğitimler bol uygulamalar ile gerçekleşecek olup, nokta ve çizgiler ile açık ve koyu çizim detaylarını öğreneceksiniz. Karakalem resim teknikleri ile perspektif ve strüktür konuları ile geçecek eğitime sizide bekliyoruz.

Ücretsiz Karakalem Kursları
İsmek’in tüm eğitimleri gibi Karakalem branşıda ücretsiz olup, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır. İstanbul genelinde oldukça yaygın olan İsmek şubeleri hemen hemen her ilçede Karakalem eğitimlerine yer verilmektedir. Başvuruların online yapıldığı İsmek kayıtları Temmuz ayında ile başlayıp, okullar kapanana kadar devam etmektedir. Ön kayıt için kursiyer.ismek.org adresinden bir tıkla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Manzara ve İç Mekan Resimleri Çizebilirsiniz
Karakalem resim tekniği ile özellikle portre çizimleri yapılıyor olsada bunun dışında yine aynı şekilde manzara resimleri, iç mekan tasarımları ile soyut ve natürmort çalışmalar yapabilirsiniz.

Karakalem Malzemeleri Nasıl Olmalıdır?
Çok eski bir sanat dalı olmasının başlıca sebebi karakalemde kullanılan malzemelerin doğada kolayca bulunabilmesidir. Füzen kalem olarak tabir edilen kömür kalem özellikle söğüt yada asma ağacının yanarak kömürleşmesi ile elde edilir. Çeşitli kağıtlar, deri ve ahşap yüzeylere çizebilirsiniz.

Teknolojiye Yenik Düşen Bir Sanat Dalı
Maalesef teknolojiye yenilen bir sanat dalıda karakelem diyebiliriz. Çünkü gelişen bilgisayar ve resim düzenleme proğramları karakelem çalışmalarını elle yapmak yerine tuşlarla yapmayı daha kolay hale getirmiştir. Elinizdeki bir resmi dakikalar içinde karakalem çalışması haline getirebiliyorsunuz. Photoshop gibi proğramlar bile bu işlemi kolayca yapabilmektedir.

Karakalem Çalışması Yapan Sokak Sanatçıları
Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar mutlaka görmüştür. Gelişmiş semtlerde karakalem sanatçıları sokakta 15-20 dakikada isteyen insanların karakalem portresini yapabilmektedir. Sizde böyle bir yeteneğe sahip olmak için başta İsmek tarafından sunulan bu imkanları kaçırmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir