Kısa Film Yapımı

Siyah beyaz televizyonlarla başlayan görsel sanat hayatı renkli ve kumandalı TV’lerin çıkması ile farklı bir boyut kazanmıştı. Geçmişte sadece TRT kanalları varken devamında Kanal 6, Tele On gibi özel kanalların açılması ile birlikte yeni bir sektör ortaya çıkıyordu. Bu gelişmeler yaşanırken bir yandan ise bir söktür son günlerini yaşıyordu. Bu sektör Yeşilçam olarakta bilinen sinema sektörüydü, nice sanatçıların emek verdiği sinema yeterli ilgiyi görmemesi nedeniyle yapımcılar bir bir işi bırakıyordu. 2000 Yılı sonrasında tekrar hareketlenen sinema sektörü özel kanallarında dizi taleplerini karşılamak için eski günlerinden daha parlak günlerini yaşamaya başlamıştır. Her gün yeni oyuncular, yeni yönetmenlerin yetiştiği ülkemizde sizde başarılı bir yönetmen, yada oyuncu olabilirsiniz. Bunun için size kısa film yapımı kursu öneriyoruz. Sinema adına baştan sona tüm eğitimleri bulacağınız bu kursa hemde ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Kısa Metrajlı Film Yapımı

İsmek Kısa Film Yapımı Kursu
Yönetmenlik ve sinema hayatına atılmak isteyenler için baştan sona sinema ve yöneticilik kursları diyebileceğimiz kısa film yapımı kursu 344 saat sürecek geniş kapsamlı eğitimlerden oluşmaktadır. Teknolojiye uygun şekilde verilecek eğitimler özellikle Türk sinemasının yapımı ele alınarak başlanacaktır. Devamında ise sinemanın ön yapım aşamaları ve gerekli hazırlık işlemlerinin yapılması ile devam edecektir. Yine önemli konulardan biri sennaryonun hazırlanması ve dramatik hale getirilmesi ele alınmaktadır. Çekim hazırlıkları ile çekim esnasında kullanılacak kameraların ayarları ve teknik yönleri öğretilmektedir. Çekim yapılacak kısa filmde dikkat edilecek çekim estetiği ve dramatik aydınlatma tekniklerini öğreneceksiniz. Çekim sonrası yapılacak çalışmalar ve kurgulama teknikleri ile çekimini yaptığımız filmin dijital düzenlemeleri ve hatalarının düzeltilmesi öğretilecektir.

Kısa Film Nedir?
Sinemada kısa metraj olarak tabir edilen kısa film süresi 40 dakikayı geçmeyen yapımlar için kullanılmaktadır. Tabiki bu 2 dakikalık bir fragman yada reklam çekimi olamaz. Yine aynı şekilde çzgün ve kişinin kendi çekimi olması gerekmektedir. Herhangi bir sinema yada diziden kopya ve alıntı olamaz. Sinema hayatına atılmak isteyenler için başlangıç çekimleride diyebileceğimiz kısa film gerçeğini aratmayacak şekilde yine bir konu ve senaryoyu işlemektedir. Özellikle 1910 yılı sonrası hayatımıza giren bu uygulamanın ilk yapımları Charlie Chaplin, Buster Keaton, Laurel ve Hardy gibi 5-10 dakika arasında süren yapımlardır. Charlie Chaplin özellikle yaşı müsait insanların sevdiği komik karakterlerden birisidir.

Animasyonlar En Başarılı Kısa Filmdir
Eskiden çizgi filmler daha manuel ve demode bir şekilde yapılırken şimdi ise daha gelişmiş teknoloji ile 2B ve 3B kullanılarak daha efektif yapımlar elde ediliyor. Aslında şuankiler çizgi film değilde animasyon film kategorisinde yer almaktadır. Kısa kısa fakat devamı olan bu yapımlar en başarılı kısa filmler arasında yer alırlar.

Kısa Film Yarışmaları
Bir çok sinema sanatçısı ve yönetmen kendi çapında hazırladığı kısa film ile katıldığı yarışmalarda tanınır. Kısa film yarışması alanında Kısa Kes Film Yarışması, Benim Sinemalarım Online Film Festivali, İstanbul Lisesi Liselerarası Kısa Film Yarışması, İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması ve Hisar Kısa Film Yarışması gibi ulusal etkinlikler bulunmaktadır. Sizde bu yönde çalışmanız varsa bu yarışmalara katılarak yeteneğinizi gösterebilir. Hayatınızda farklı bir pencerenin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yönetmenliğe İlk Adımı Atın
Bir çok insan geleceğin mesleği arasında yer alan senarist ve yönetmenliğe bu şekilde adım atmaktadır. Sizinde hayalinizde böyle bir gelecek varsa bu ücretsiz eğitimden mutlaka yararlanabilirsiniz.

Kısa Film Kursu Nerde, Nasıl Kayıt Olunur?
Maalesef bu branşta kısıtlı kontenjan ile imkan sağlayan İsmek Kısa Film Yapımı kursu için sizde kursiyer.ismek.org adresinden online ön kayıt yaptırmanız gerekir. Daha sonra size ulaşarak bilgi verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir