Mefruşat Kursunda Neler Yapılır?

Mefruşat kursları, uzman öğreticiler tarafından düzenlenir. Birden fazla amaca hitap eder. Bunların başında çeyiz hazırlama yeteneğini kazanma gelir. Aynı zamanda kursu bitiren kişiler, bu sayede para kazanabilirler. Mefruşat kursunda neler yapılır sorusunun yanıtı ise çok geniştir. Evde kullanılan her türlü örtüleri bu sınıf içinde değerlendirmek gerekiyor.

Mefruşat Kursu Katılımı Nasıl Olur?

Bu kurslarda neler yapılır noktasında ilk olarak kursun katılımından bahsetmek lazım. Bu kurslar belli bir eğitim süresine sahiptir. İki temel katılım şartı vardır. Bunlardan ilki mesleği yapmaya mani olmayacak fiziksel kriterlere uyumdur. Diğeri ise okuma ve yazma bilmektir. Bunları taşıyan herkesin eğitim süreci içinde olması mümkündür. İstanbul’ da mefruşat eğitimi veren Özel Yeni Ümit Modelistlik kursundan mefruşat eğitimi alabilirsiniz.

Mefruşat kursu

Mefruşat Kursu İlk Aşamasında Neler Öğretilir?

Mefruşat kursunda neler yapılır sorusuna yanıt verirken bunun iki aşamasının olduğunu söylemek lazım.

  • Ütüleme konusunda eğitim verilir. Sürecin bir parçasıdır.
  • Düz dikiş bilmeyenler de başlangıç aşamasında bunu öğrenebilirler.
  • Son olarak overlok dikişi yine mefruşat kursu içeriği çerçevesinde öğretilir.

Mefruşat Kursu Kazanımları Nelerdir?

Bu çerçevede her türlü dikiş ve nakışı öğrenmek çok zor değildir.  Buna göre mefruşat hazırlama eğitimi verilir. Bütün detaylar bu noktada öğretilir. Bunun yanı sıra dekoratif özelliğe sahip olan her türlü ürünün yapılması, kursun kazanımları içinde dikkat çeker. Yatak örtüsü, boncuk işleri, hurç çalışması gibi geleneksel işler, uzman öğreticiler tarafından gösterilir.

Kurs müfredatı aynı zamanda kesim gerçekleştirmek, seccade işleri, nevresim takımı dilmek, pul işleri, mutfak, salon, banyo, yemek odası takımı yapmak, pervaz alanında çeşitli işlemler gerçekleştirmek gibi çok farklı yetenekleri kazanmanızı sağlar. Bu açıdan bakıldığından kursun içeriği çok zengindir. Aynı zamanda işlevsel olarak tanımlayabileceğimiz farklı kazanımları size sağlar.

Mefruşat Kursu Faydaları

Eğitimin sonrasında bu alanda kendinizi geliştirebilir ve sektör içindeki işletmelerin ekibine dahil olabilirsiniz. Böylelikle sahip olduğunuz yeni hobi sayesinde para kazanmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Gerek çeyizlik eşya satan firmalar gerekse ev tekstil ürünlerini üretenler, size yeni çalışma kapılarını açmış olacaktır. Kurs sonunda sertifika da verilir.

Bu kurs sayesinde birçok fayda sizi bekliyor. Boş zamanı olan ve hobi kazanmak isteyen kişiler, bu sayede değişik birçok şeyi öğrenebiliyorlar. Özellikle kendi çeyizini hazırlama arzusuna sahip olanlar, bu alanda başarılı olabilirler. Çeyiz hazırlama, tüm hazır ürünlere rağmen halen geleneğimizin bir parçası olarak dikkat çekmekte.

Mefruşat kursunu tamamlayanlar, bunu maddi bir gelir kapısı olarak da görebilirler. Çünkü bu alanda birçok önemli işletme ve firma var. Üstelik bunların her daim uzman personel ihtiyacı söz konusudur. Bitirilecek olan kursun sonrasında size buna dair bir belge ya da sertifika da verilir. Böylelikle eğitim sahibi olduğunuzu rahatlıkla kanıtlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir