Ney Kursu

Günümüzde Türk sazı olarak adlandırılan bir enstürman Ney tasavvuf müziğinin olmazsa olmazlarından olup, üflemeli çalgılar arasında yer almaktadır. Diğer enstürmanlarda geneldellüçalmak olarak tabir edilirken sadece Ney’e özel olarak üflemek olarak tabir edilir. Ülkemizin belirli bölgelerinde yetişen ve adına kargı denen bir tür kamıştan yapılmaktadır. Akort türlerine göre farklı boyutları bulunan ney bilinen 13 farklı çeşidi bulunmaktadır. 9 Boğumdan oluşan bu enstürman aynı zamanda mesnevi içinde çok önemli yere sahiptir. Türk sanat musikisi içinde kullanılan ney özellikle son yıllarda öğrenmek isteyen insanların arttığını gözlemliyoruz. Bu kapsamda ücretsiz ney kursları açılmakta olup, onlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İsmek Kurslarıdır.

İsmek Ney Kursu

İsmek Ney Kursu
Genelde sanat ve meslek kursları olarak bildiğimiz İsmek müzik eğitimlerinede büyük bir önem vermiş olup, hatta bunun için özel müzik ihtisas merkezleri kurmuştur. İsmek’te ücretsiz müzik eğitimleri arasında yer alan branşlardan biride Ney olup, eğitimde her zaman olduğu gibi ilk etapta müziğin temel öğeleri ve dikkat edilmesi gerekenler ele alınmaktadır. Devamında ise ney’in tanımı ve bakımı öğretilmektedir. İlerleyen eğitimlerde ise ney çalan kişinin oturma şekli önem kazanmaktadır. Tutuş ve neyden ses çıkarma teknikleri ile devam edecek olan eğitim ılık ve orta şiddetle üfleme tekniklerini bol uygulamalar ile öğreneceksiniz. Yine aynı şekilde soğuk ve şiddetli üfleme yanısıra hafif ve sıcak üfleme ile elde edilen sesleri ve kendi arasındaki farkları bizzat uygulayarak öğreneceksiniz. Ney ile Türk musukisine eşlik etme, seyirlere uyum sağlama traspozisyon, taksim ve makamlara eşlik etmeyi bu eğitimlerde öğreneceksiniz.

424 Saat Eğitim
Diğer enstürmanlara göre biraz daha zor olan ney sabır ve emek isteyen bir çalgıdır. O nedenle eğitimi oldukça uzun ve kamsamlıdır. İsmek ney kursu toplamda 424 saat olup, buda aylarca eğitim anlamına gelmektedir.

Kontenjan Sıkıntısı Yok
İsmek müzik kurslarında sanırım en çok önem verilen eğitimlerden birisi ney kursu olsa gerek İstanbul’un hemen hemen her yerinde yaklaşık 30 farklı ismek kurs merkezinde ney eğitimleri verilmektedir. Bir çoğu müzik ihtisas merkezi olmakla birlikte bazıları ise normal kurslardan oluşmaktadır.

Online Kayıt Ol
Her yıl Temmuz ayında başlayan İsmek kayıtları bundan böyle sadece internet üzerinden online yapılmaktadır. Bunun için yapılması gereken ise kursiyer.ismek.org adresinden TC kimlik numarası ile giriş yaparak size en yakın kurs merkezini seçerek asil yada yedek listeden kayıt olmaktır. Bu ön kayıt olup, kurs merkezinden size ulaşarak şubeye yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmeniz istenecektir.

Neyzen Olmanın Şimdi Tam Sırası
Bir çok insanın hayallerini süsleyen ney eğitim imkanı bulamadığı için sürekli ertelemiştir. ismek ney kursları 16 yaş ve üzeri herkesi bu eğitimlere bekliyor. Hemde hiçbir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Ünlü Neyzenleri Tanıyalım ve Dinleyelim
Bu musikiye gönül vermiş nice neyzenler vardır. Onlardan en çok bilineni ise Niyazi Sayın,Aka Gündüz Kutbay,Sencer Derya,Sadrettin Özçimi ve Salih Bilgin gibi üstadlardır. Sizde bu üstadlardan biri olabilirsiniz. Ney sesi ile sakinleşmeyen huzur bulmayan yoktur. Hazır konu açılmışken Niyazi Sayın’dan bir eser dinleyelim.

Niyazi SAYIN – Hicaz Ney Taksimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir