Organik Tarım Kursları

Ülkemiz özellikle çalışan ve üreten insanların sayesinde ayakta kalmaktadır. Türkiye’nin her yerinde farklı alanlarda üretim yapan halkımız en küçük bir imkanı bile çok iyi değerlendirerek ülkemize ve ekonomimize katkı sağlamaktadır. Üretimi yapılan alanlardan biride tarımsal faaliyetler olup, geçmişte insanlar kendi ihtiyyaçları için yaptığı bu uygulama geçen süreçte ticari anlamda kazanç haline gelmiştir. Tarım denince ilk akla gelen buğday, nohut, arpa vs gibi hububat gelsede aslında yüzlerce çeşit sayılabilmektedir. Türkiye’nin her yerinde farklı tarım alanları bulunmaktadır. Bunlar iç anadoluda hububat ve şeker pancarı yoğunlaşırken, akdenizde tropikal sebze ve meyvelere yoğunluk verilmiştir.

Doğal Tarım

Organik Tarım Denir?
Son yıllarda ortaya çıkmış olan bir kelime ve kavram organik açık konuşmak gerekirse işine hile bulaştıran insanların ortaya çıkmasını sağladığı bir kavramdır. Hormonlar, ilaçlar vs ile mevsimi dışında ve mevsiminden önce yetiştirilen tarım maddeleri maalesef organik tarım şeklinde bir kavramın çıkmasına neden olmuştur. İnsanların güvenli bulduğu bu ürünlerde maalesef sulandırılmaya başladığını söyleyebilirim.

Organik Tarım Kursu İstanbul
Genelde sanat ve meslek kursları ile başarı destanı yazan Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları İsmek geçtiğimiz yıl farklı bir alan daha ekleyerek Tarım Teknolojileri alanında eğitim vereceğini duyurmuştur. İlk eğitimi Organik Tarım Kursu olup, toplamda 88 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitimlerde özellikle tarımsal faaliyetlerde bulunan ve bulunmak isteyenler için geniş çaplı eğitim içermektedir. Organik tarım için gerekli aletler, kullanımı ve bilinmesi gerekenleri öğreneceğiniz kurslarda aynı zamanda topraksız tarım eğitimleride verilecektir. Organik tarımda en önemli kural olan bitki tohumu seçimi, bitkilerin yetişitirlmesi ve toprakların zararlılardan arındırılması yanısıra aynı zamanda yetiştirdiğiniz bitkileri ilaçsız bir şekilde koruma tekniklerini öğreneceksiniz. Aslında herkesin bilmesi gereken eğitimler diyebiliriz.

Organik Tarım Kursuna Kimler Katılabilir?
İstanbul’da ikamet eden 16 yaş ve üzeri herkese açık olan eğitim yeni olması nedeniyle eğitimi verilen kurs merkezi sayısı sınırlı olduğu söylenebilir. O nedenle başvuru sayısı belirlenenden fazla olması halinde sınav ve ön yeterlilik gibi belirleyici durumlar ortaya çıkabilir. Sizde ücretsiz organik tarım kursundan yararlanmak isterseniz kursiyer.ismek.org adresinden bir tıkla başvuru yapabilirsiniz.

Topraksız Tarım Doğal mı?
Günümüze kadar nerdeyse hiç uygulanmayan topraksız tarım maalesef doğal olduğunu söylemek zordur. Sağlıklı ve doğal bir tarım için toprak, su ve güneş olmazsa olmazdır. Bunlardan bir yada bir kaçı olmadığında kış aylarında güneş görmeden yetişen domatese benzer. Rengi soluk, tadı ve kokusu olmayacaktır.

Organik Tarım Çarpıtılmaya Başlandı
İnsanların zaaflarından faydalanmaya çalışan üç kağıtçı tipler nerdeyse herşeyi organik diye satma çabası içine girdikleri görülmektedir. Bir markette dikkatimi çeken olay paket içerisinde yer alan 10 adet yumurta organik yumurta diye 12 TL’ye satılıyordu. Düşünebiliyormusunuz 10 yumurta 12 TL 36’lı aldığınızı düşünün. Kusura bakmayın ama yumurtanın organiği vs olmaz. En doğalı köyle vatandaşlardan almaktır. Çünkü herşeyin en güzeli, en doğalı aza kanaat eden köylü vatandaşlarımızdır. Ticari anlamda satışı yapılan herşey doğallığını kaybettiği görülüyor. Üzücü ama maalesef durum budur. İnsanlar imkanları olsa köylerine dönüp, bağ ve bahçelerinde ekip, dikip geçinmeyi düşündüklerini sanıyorum. Çocukluğumda hiç unutmam 2-3 dönüm tarlamıza çekirdek eker birazını yer birazını ise köyümüzde bulunan yağ değirmenine götürür yağ yaptırırdık. O yağ değirmeni önünden geçerken öyle güzel bir yağ kokusu gelirdiki anlatamam. Yağı yaptırır gelir, evde ekmeğe banarak yerdik. Bazen insan keşke imkan olsada doğduğum yerde kalabilseydim diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir