Rusça Kursu

Dünyanın en geniş ülkesini merak edenler için hemen söyleyelim Rusya değerli arkadaşlar dünyanın 8/1’ini kaplayan Rusya Federasyonu 17 milyon km²’lik bir alana sahiptir. Yaklaşık 150 milyon insanın yaşadığı bu ülke aynı zamanda dünyanın en kalabalık 9. ülkesi olarak kayıtlara geçmiştir. Ekonomisi oldukça gelişmiş ola Rusua özellikle petrol ve doğalgaz rezervleri ile avrupalı ülkelerin gaz ihtiyacını karşılamaktadır. Ülkemiz ilede ikili ilişkileri oldukça iyi olan Rusya özellikle İstanbul’da laleli esnafının can damarı haline gelmiştir. Ülkemizde rus turistleri daha sıcak karşılamak, onlara daha güzel hizmetleri sunmak için temel seviyede bile olsa rusça bilmeliyiz. Rusça öğrenmek için sunulan imkanlardan biride İsmek olup, yabancı dil alanınd verilen eğitimlerden sizde ücretsiz ve sertifikalı olarak yararlanabilirsiniz.

Rusça Eğitimi

Rusça
Dünya genelinde en çok konuşulan 7. dil olan Rusça Kiril Alfabesi kullanmaktadır. BM içinde resmi dil olup, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerin dilleride Rusça ile büyük benzerlik taşımaktadır. Gerçi bu ülkelerin bazı bölgeleri Rusça konuşmaktadır. Aynı şekild Bulgarca ile farklı olmasına karşın bazı kelimelerin aynı olduğu görülür. 33 hHarften oluşan rusça alfabesi yumuşaklık ve kalınlaştırma işaretleri içermektedir. İngilizce gibi yabancı dil bilen insanların Rusçayı çok kolay öğrendiği bilinmektedir.

İsmek Rusça Kursu
Sanat ve meslek kursları ile 1996 yılınd başladığı faaliyetlerini dünyanın örnek aldığı hale getiren İsmek Yabancı Dil eğitimleri arasında Rusça temel ve ileri seviye şeklinde 2 branş ile temsil edilmektedir. Sıfırdan öğrenmek isteyen, kendini geliştirmek isteyenler bu fırsatları değerlendirmelidir.

Rusça A1: Tüm dillerin başlangıç eğitimi olan A1 rusça içinde herhangi bir bilgisi yada daha önce rusça eğitimi almamış insanlar için ilk başlaması gereken eğitimdir. 120 Saat sürecek olan eğitim ile Rusça alfabesi, özel işaretler dahil olmak üzere temel düzeyde Rusçayı öğrenmenizi amaçlamaktadır.

Rusça A2: Daha önce rusça eğitimi alıp, MEB eğitim bakanlığı tarafından geçerli sertifikaya sahip olanlar için kendini geliştirme imkanı sunacak olan Rusça A2 branşı ile daha güzel ve hatasız konuşma, okuma, yazma ve ticari ilişkilerinizde sıkıntısız bir şekilde iletişim kurma olanağı elde edeceksiniz.

Rusça Kurslarından Kimler Yararlanabilir?
İstanbul Büüykşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kursları olan İsmek bu haliyle yalnızca İstanbul’da yaşayan 16 yaş ve üzeri bireylere eğitim vermektedir. Temmuz’da başlayan kayıt süreci sadece internet üzerinden gerçekleşmektedir. Yaklaşık 10 farklı kurs merkezinde verilen eğitimler kısmen size en yakın noktada olduğu söylenebilir. Rusya ile ticaret yapanlara özellikle öğremelerini öneriyoruz.

İki Mevsimi Bir Arada Yaşayabileceğiniz Bir Ülke Rusya
İlk satırlarda dünyanın en geniş ülkesi olduğundan bahsettik, öyleki ülkede iki mevsimi bir arada yaşayabilirsiniz. Soğuk havalardan keyf almayanlar kış aylarında sakın Rusyaya gitmemelidir. Çünkü havalar -50 dereceye varan soğuk ile karşlaşırsınız.

Dünyanın En Büyük 4. Tarım Ülkesi
Geniş bir toprak parçasına sahip olan ülke tarım alanları ile ünlü olduğu söylenebilir. Yeraltı zenginliklerine ek olarak ülkede en az 1 milyon km2 ekili alan bulunmaktadır. Bu şekilde dünyada tarım ile uğraşan en büyük 4. ülke ünvanını almıştır. Gerçi ülkemizden Rusyaya yaş meyve ve sebze ihracatı yapılmaktadır. Bu arada dünyanın en büyük tahıl üreticisi belki aklınıza gelmeyecek ama ABD ve AB’dir.

Ruslar Beyaz Et Hayranıdır
Rusya mutfağı genelde kümes hayvanları ve balık yemekleri ünlüdür. Bunun dışında ise hamur işleri öne çıkmaktadır. Sçi çorbası, Kiew tavuğu ve bizimde yakından tanıdığımız rus salatası ülkenin en çok tercih edilen yemekleri arasındadır. Bizler tatlı hamur işlerinden tatlılardan hoşlanırken Ruslar ise aksine özellikle tuzlu hamuş işleri tüketmeyi tercih etmektedir. Yani oraya gittiğinizde rahatça yiyebileceğiniz yemekler bulabilirsiniz. Çin gibi yemek sıkıntısı çekeceğini bir ülke değildir.

12 Yorum

Yorum yap
 1. çok teşekkür ediyroum yoğun ilginiz için. Bunu görmüştüm, yinede ders notlarını bulabilecek kişi veya yeri biliyor musunuz acaba

  1. Tahir: Modülden daha iyi ders notları olmaz. Yardımcı olabileceğim başka bir alternatif bulunmuyor. Üzgünüm

 2. Rusça için soruyorum

  1. Tahir: Aşağıda yer alan linkten faydalanabilirsin. Rusça A1 branşına ait modül bilgileri https://hbogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/26050843_rusca_a1_seviyesi.pdf

 3. selamlar admin, A2 geçiş sınavına katılmak için A1 kurs notları nereden bulabilirim acaba?

  1. Tahir: Rusça için mi soruyorsun? Ya da farklı bir dil mi?

 4. merhaba .rusyada okudum .rusça yazmayi ,konuşmayive okumayi çok iyi seviyede biliyorum acaba eğitim vermeye ismekte imkan varmıdır …

  1. Sibel: Kariyer.ismek.org adresinden gerekli olan şartları görebilir ve usta öğretici yada uzmanlık başvurusu yapabilirsin.

 5. nasıl başvura bilirim? Rusça öğrenmek istiyorum!

  1. İhsan: Kurs kayıtları kursiyer.ismek.org adresinde online olarak yapılmaktadır.

 6. Merhaba!
  Rusça anadilim.
  rusça dersleri verebilir miyim?

  1. Anna: kariyer.ismek.org adresinden Rusça öğretmenliği için gerekli şartları incelemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir