Sürücü Kursu Direksiyon Sınav Sorumlusu Kursu

Ülkemizin gelişen ekonomisi ile birlikte araç ve sürücü sayısı da hızla artmaktadır. bu artış kazaları da beraberinde getirmekte olup, bazı kazalar maalesef can kaybıyla sonuçlanmaktadır. Ülkemizde tam anlamı ile uygulanamayan trafik kuralları ve birde buna ek olarak sürücü kurslarında yeterli düzeyde verilmeyen eğitimler buna davetiye çıkarmaktadır. Öyle ki bazı sürücü kurslarında sürücü adayı katılması gereken Trafik, İlk Yardım ve Motor eğitimlerine katılmayıp, sadece kurs ve sınav ücretini ödeyerek sınava katılmaktadır. sınavda 70 puan ve üzeri alan adaylar bir sonraki değerlendirme olan direksiyon sınavına hazırlanmaktadır.

Direksiyon Sınavı Sorumlu

Sürücü Kursu Sınav Sorumlusu Olmak İster misiniz?
Yazılı sınavları bazen sınır noktasında geçmeyi başaran aday direksiyon sınavına geldiğinde aldığı eğitimin hakkını yada tam olarak eğitim almadığını ortaya koymaktadır. Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının önüne geçebilmek için bu işe gönül vermiş sınav sorumlusu bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Onlardan biride sen olabilirsiniz. Ön Lisans ve Lisans mezunlarının olabildiği sürücü kursu sınav sorumlusu olmak için 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak ve bu işi yapabilmek için 96 saat sürecek eğitime katılmanız gerekmektedir.

Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınav Sorumlusu Kursu Nedir?
Böyle güzel bir görevde yer almaya karar verdiysen yapman gereken öncelikle Halk Eğitim Merkezleri tarafından 96 saat sürecek olan Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınav Sorumlusu kursuna katılman gerekmektedir. Bu eğitimi tamamlayıp, sertifika almaya hak kazandığınızda hem kazanç sağlayacak hemde güzel bir görevde bulunacaksın.

Hangi Eğitimler Verilecek?
Göreviniz direksiyon sınavında sorumlu olmak olup, sürücü adayının sürüş performansı ve trafik kurallarına uyup, olmadığını denetlemektedir. Bu denetlemeyi yapabilmek için öncelikle bu konuda deneyimli olmak gerekmektedir. Bunun için verilen 96 saatlik kurslarda ilk etapta sağlıklı iletişim kurma konusu işlenecektir. Devamında ise trafik uzmanı derecesinde trafik kuralları eğitimi alacaksınız. Güvenli araç kullanımı kısmında ise sürücü adaylarının yapması ve yapmaması gereken tüm detayları uygulamalı olarak göreceksiniz. Bu noktadan sonra göreve hazır hale gelecek ve artık sizde ülkemizin geleceği için karar vermeye başlayacaksınız.

Direksiyon Sınav Sorumlusu Ne Yapar?
Sınav derken bu yazılı sınav değil arkadaşlar bu yazılı sınavlardan başarılı olmuş sürücü adaylarının son aşaması olan direksiyon sınav sorumlusudur. Belirli aralıklarla sürekli sürekli yenilenen bu sınav araç kullanımı ile yapılmaktadır. Bu iş için kullanılan belirli yollar olup, burada kursiyerler araç kullanım ve trafik kurallarına uyum durumlarını göstermektedir. Sizler burada isterseniz sürücü adayının yanına binebilir, isterseniz arkada oturarak sürücü adayının heyecanı, korkusunu kolayca anlayabilirsiniz.

Her Hatanın Cezası Bulunmakta
Size verilecek olan listede sürücü adayının her yaptığı hatayı işaretlemeniz gerekir. Her hatanın önemine göre ceza puanları olup, heyecan yapmak, emniyet kemeri takmamak, aracı kaldıramayıp, stop ettirme, sinyal vermeme ve geri gelememe gibi durumlarda 10 puan kesinti yapılmaktadır. Pist sonunda aracı aldığı yere düzgünce park edemeyen aday burada da puan kaybetmekte olup, sonunda toplanan ceza puanları toplanmaktadır. Cezaları sınav puanını 70’ten aşağı düşürmesi halinde aday o sınavda başarısız sayılır ve bir sonraki sınava tekrar katılması gerekir. Direksiyon sınav ücreti ödeyerek bir sonraki sınava katılır ve daha önceki hatalarını tekrarlamazsa sürücü belgesi almaya hak kazanacaktır.

Görevinizde Sakın Vijdan Yapmayın
Bu sınav bir sürücünün gelecekte kaderini belirleyecek olup, trafiğe çıkmaya yeterli olmayıp, ehliyet alması halinde karışacağı kaza ile kendi canına ve başkalarının canına zarar verebilmektedir. Sürücü kurslarında adaylara genelde sınav sorumlusuna gülümsenmesi, merhaba denmesi vs gibi tavsiyelerde bulunurlar. Sınav sorumlusunu olumlu yönde etkilemek için yapılan bu taktiği dikkate almayın, doğruluktan ayrılmayın. Bazen sınav sorumluları vijdan yaparak sınavda kalması gereken adayın hatasını görmezden gelerek olur vermektedir. Bu adayın ilerde karışacağı kaza yada kazalar sadece sürücünün değil, sınav sorumlusu olarak sizinde katkınız olur.

Konu ile alakalı olarak her ilçede en az bir tane bulunan Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerine bizzat gelerek kurs başvurusu yapmanız gerekir. Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir