İstanbul’un Anadolu kısmında kalan ve en uç noktalarından biri olan Tuzla ilçesi, 1400 yılında düşman işgalinden kurtarılarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. O dönem Rumların yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Daha sonra burada yaşayan Rumlar Yunanistan’ın Kavala ve Selanik’te yaşayan Türk vatandaşları ile değiştirilmiştir. Yakın tarihe kadar Tuzla halkı geçimini çiftçilik ve balıkçılık ile sağlarken 1980 sonra hızla gelişen sanayileşme sonucu yerini Türkiye’nin en büyük tersanelerine bırakmıştır. Yine Türkiye’nin ilk ve tek Formula 1 pisti bu ilçede yapılmış olup, İstanbul’un sanayi kentlerinden biri olduğu söylenebilir. Sadece sanayi ve üretim değil, eğitim  faaliyeti olarak bir çok özel ve devlet üniversiteleri yer alan ilçede aynı zamanda askeri ve denizcilik okulları yer almaktadır. Gelişen sanayi ve üretim tesislerine sürekli vasıflı ve meslek sahibi elemanlar aranmaktadır. bu açığı kapatmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurduğu sanat ve meslek kursları ile Tuzla’da biri spor merkezi olmak üzere 6 şubesi ile hizmet vermektedir. Bizde bu sayfada Tuzla’da yer alan kurslara ışık tutacağız.
Yayla Mahallesi
Tuzla ismek (Yayla Mahallesi Şubesi)
Ayışığı Sokak İBB Hizmet Ninası No:8/1
0216 395 84 81

İsmek Tuzla Branş Listesi
İsmek Tuzla

Yabancı Dil Kursları (3 Branş)
Yasemin Denktaş ve Emine Şimşek yönetiminde eğitim veren Tuzla Yayla Mahallesi İsmek şubesi ilçenin en geniş kapsamlı eğitim merkezi olarak görülmektedir. Yaklaşık 40 farklı branşın yer aldığı şubemizde en dikkat çekici kurslardan biride yabancı dil alanı olup, İngilizce, Almanca ve Arapça eğitimleri yer almaktadır. İngilizce öğrenmek isteyenler için başlangıç, temel seviyeye ek olarak ileri düzey eğitimler bulunmaktadır.

Müzik Eğitimleri (Bağlama)
Türkiye’de en çok tercih edilen enstrümanlardan biri bağlama olup, kimi yerde saz olarak tabir edilir. Bu müzik aletini öğrenmek isteyenler içn İsmek iki farklı branşta eğitim vermektedir. Bağlama düzeni ve Bozuk düzen ile dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bilgisayar ve Muhasebe Eğitimleri
İstanbul’da ücretli hizmet veren kurslardan bir çoğu Bilgisayar İşletmenlik ve Muhasebe kurslarına yönelik hizmet vermektedir. Aslında bu eğitimler için hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Çünkü İsmek gerek bilgisayar kullanımı (işletmenlik) gerekse muhasebe alanında ihtiyaç duyacağınız eğitimi ücretsiz sağlamaktadır. Tuzla İsmek kurslarında temel muhasebe yanı sıra bu işi bilgisayar ortamında yapmak isteyenler için bilgisayarlı muhasebe eğitimi bulunmaktadır.

Halı Dokuma
Sanayileşme biz insanlar iş alanları açarken bir yandan da bir çok el sanatını hayatımızdan alıp götürmektedir. Onlardan biride halı dokuma olup, sanayileşmenin artması ile neredeyse elde halı dokuma unutulmaya başlamıştır. Bu sanatı yaşatmak isteyen İsmek Tuzla şubesinde halı dokuma kursları açmıştır.

AYDINLI
17 Mahalleden oluşan Tuzla’da sanat ve meslek kursları oldukça yaygın olup, onlardan biride Aydınlı Mahallesinde yer almaktadır. Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan kurs merkezinde 20’den fazla kurs seçeneği bulunmaktadır. Normal kurslara ek olarak spor yapmayı seven hanımlar için gerekli tüm spor eğitimlerini bulabilirsiniz. Aydınlı İsmek kursları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MİMAR SİNAN
Gelişmiş eğitimleri bulacağınız bir diğer şubemiz ise Mimar Sinan İsmek olup, Ahmet Yesevi Kültür Merkezi binasında hizmet vermektedir. 20’den fazla kursu bulacağınız bu şubemizde özellikle teknoloji ve sanatın bir arada nasıl uyum içerisinde olduğunu göreceksiniz. Gerekli tüm bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak erişebilirsiniz.

TUZLA SPOR EĞİTİM MERKEZİ
Tavsiye edebileceğimiz kurslardan biride Tuzla İsmek Spor Eğitim Merkezi olup, Yayla Mahallesinde Yayla ismek binasında yer almaktadır. Eğitimlerine bakıldığında kadınlar için Fittness, Aerobik, Pilates erkekler içinde sadece Fittness branşı olduğu görülmektedir. Adres bilgileri sayfanın başında yer almaktadır.

Aydıntepe
Aydıntepe Semt Konağı Yeşildere Caddesi Fatih Parkı İçi no:57
0216 392 59 86

Orhanlı
Demokrasi Caddesi No:52 Kat:1
0216 394 30 38

8 Comments

Add a Comment
 1. Ayşe Aysan

  Merhaba yetişkinler için Almanca kursunuz mevcut mu? Şartları ve detayları nedir?
  Mail adresime bilgi gonderirse sevinirim
  Saygilar

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Ayşe: 16 Yaş üzeri için sunulan eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Kayıt olmak için kursiyer.ismek.ist adresini kullanınız.

 2. Nurcan

  Cocuk gelısımı derslerını yetıskınlermı ? Alıyo yoksa 4-6 yas grubu cocuklar ıcın ucretsız egıtımmı verılıyor

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Nurcan: Evet yetişkinler için çocuklar üzerinde daha etkili olmak için gerekli eğitimlerdir.

 3. Cihan

  Merhaba. 7 yaşındaki oğluma Keman dersi aldırmak istiyorum. Kayıt için ne yapmam gerekiyor?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Cihan: İsmek kurslarında alt yaş sınırı 12 olarak uygulanmaktadır. Şuan için çocuğunuzu kayıt ettirmeniz mümkün değildir.

 4. Elif İşler

  Merhaba ;
  Ben kardeşimi Gitar ve İngilizce kursuna kaydetmek istiyorum kayıtlarınız devam ediyormu?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Elif: Kayıtlar Eylül – Mayıs aylarında sürekli açık olup, uygun branşlara kursiyer.ismek.org adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.