Tuzla

İstanbul’un Anadolu kısmında kalan ve en uç noktalarından biri olan Tuzla ilçesi, 1400 yılında düşman işgalinden kurtarılarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. O dönem Rumların yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Daha sonra burada yaşayan Rumlar Yunanistan’ın Kavala ve Selanik’te yaşayan Türk vatandaşları ile değiştirilmiştir.

Yakın tarihe kadar Tuzla halkı geçimini çiftçilik ve balıkçılık ile sağlarken 1980 sonra hızla gelişen sanayileşme sonucu yerini Türkiye’nin en büyük tersanelerine bırakmıştır. Yine Türkiye’nin ilk ve tek Formula 1 pisti bu ilçede yapılmış olup, İstanbul’un sanayi kentlerinden biri olduğu söylenebilir. Sadece sanayi ve üretim değil, eğitim  faaliyeti olarak bir çok özel ve devlet üniversiteleri yer alan ilçede aynı zamanda askeri ve denizcilik okulları yer almaktadır.

Gelişen sanayi ve üretim tesislerine sürekli vasıflı ve meslek sahibi elemanlar aranmaktadır. Bu açığı kapatmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurduğu sanat ve meslek kursları ile Tuzla’da 5 şubesi ile hizmet vermektedir.

Tuzla ismek (Yayla Mahallesi Şubesi)
Ayışığı Sokak, No:8 (İBB Hizmet Binası)
0216 395 84 81

Yabancı Dil Kursları (3 Branş)
Yasemin Denktaş ve Emine Şimşek yönetiminde eğitim veren Tuzla Yayla Mahallesi İsmek şubesi ilçenin en geniş kapsamlı eğitim merkezi olarak görülmektedir. Yaklaşık 40 farklı branşın yer aldığı şubemizde en dikkat çekici kurslardan biride yabancı dil alanı olup, İngilizce, Almanca ve Arapça eğitimleri yer almaktadır. İngilizce öğrenmek isteyenler için başlangıç, temel seviyeye ek olarak ileri düzey eğitimler bulunmaktadır.

Müzik Eğitimleri (Bağlama)
Türkiye’de en çok tercih edilen enstrümanlardan biri bağlama olup, kimi yerde saz olarak tabir edilir. Bu müzik aletini öğrenmek isteyenler içn İsmek iki farklı branşta eğitim vermektedir. Bağlama düzeni ve Bozuk düzen ile dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bilgisayar ve Muhasebe Eğitimleri
İstanbul’da ücretli hizmet veren kurslardan bir çoğu Bilgisayar İşletmenlik ve Muhasebe kurslarına yönelik hizmet vermektedir. Aslında bu eğitimler için hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Çünkü İsmek gerek bilgisayar kullanımı (işletmenlik) gerekse muhasebe alanında ihtiyaç duyacağınız eğitimi ücretsiz sağlamaktadır. Tuzla İsmek kurslarında temel muhasebe yanı sıra bu işi bilgisayar ortamında yapmak isteyenler için bilgisayarlı muhasebe eğitimi bulunmaktadır.

Halı Dokuma
Sanayileşme biz insanlar iş alanları açarken bir yandan da bir çok el sanatını hayatımızdan alıp götürmektedir. Onlardan biride halı dokuma olup, sanayileşmenin artması ile neredeyse elde halı dokuma unutulmaya başlamıştır. Bu sanatı yaşatmak isteyen İsmek Tuzla şubesinde halı dokuma kursları açmıştır.

AYDINLI
17 Mahalleden oluşan Tuzla’da sanat ve meslek kursları oldukça yaygın olup, onlardan biride Aydınlı Mahallesinde yer almaktadır. Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan kurs merkezinde 20’den fazla kurs seçeneği bulunmaktadır. Normal kurslara ek olarak spor yapmayı seven hanımlar için gerekli tüm spor eğitimlerini bulabilirsiniz. Aydınlı İsmek kursları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MİMAR SİNAN
Gelişmiş eğitimleri bulacağınız bir diğer şubemiz ise Mimar Sinan İsmek olup, Ahmet Yesevi Kültür Merkezi binasında hizmet vermektedir. 20’den fazla kursu bulacağınız bu şubemizde özellikle teknoloji ve sanatın bir arada nasıl uyum içerisinde olduğunu göreceksiniz. Gerekli tüm bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak erişebilirsiniz.

AYDINTEPE
Yeşildere Caddesi, Fatih Parkı İçi, No:57 (Aydıntepe Semt Konağı)
0216 392 59 86

ORHANLI
Demokrasi Caddesi, No:52
0216 394 30 38

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir