Üç Boyutlu Şekillendirme (Rölyef)

Geçmişte siyah beyaz basılan gazete ve yine aynı şekilde siyah beyaz renklerden oluşan televizyon ile başlayan görsel sanat hayatımız sürekli yenilenerek hayal edilmesi güç noktalara ulaşmıştır. Bir zamanlar pırıltılı siyah beyaz ekran yerini şimdi süper amoled ekra dediğimiz ultra HD ekranlar almıştır. Bu değişim sanat alanındada karşımıza çıkmakta olup, özellikle şuan üç boyutlu şekillendirme olarak adlandırılan orjanil adı rölyef olan bir sanat dalı ortaya konulan eserler herkesin ilgisini çekmesi nedeniyle son zamanda rölyef kurslarına olan ilgi artmıştır. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz üç boyutlu şekillendirme kursu hakkında bilgi vermek istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları İsmek Üç Boyutlu Şekillendirme Kursu ile 16 yaş ve üzeri herkesi eğitimlere davet etmektedir.

Rölyef Kursu

İsmek Üç Boyutlu Şekillendirme Kursu
Oldukça eski bir sanat dalı olan Üç Boyutlu Şekillendirme eski adları rölyef yada kabartma olarak bilinir. Geçmişte yüzeylere kabartma yada çökertme şeklinde yapılan rölyef baktığınızda şuanki tabirle 3D şeklinde görülmektedir. Tabiki bu bizim sinemada izlediğimiz 3D filmler gibi değildir. Özellikle heykel sanatında çok sık kullanılan bu sanat günümüzde tablolara yansıtılmaktadır. Normal resim yerine daha kabartılmış, sanki yerinden fırlayacakmış gibi duran bir görünüm elde edilmektedir. Sözü daha fazla uzatmadan dilerseniz Üç Boyutlu Şekillendirme Kursu sizlere nasıl imkan sağlayacak, neler öğretecek onları görelim.

Üç Boyutlu Şekillendirme Nasıl Yapılır?
İsmek’in 400’e yaklaşan kurslarından biri olan Üç Boyutlu Şekillendirme yine çok detaylı ve geniş kapsamlı eğitimlerden oluşmaktadır. 280 Saat sürecek olan kursunuz taktir edersiniz ki bir kaç ay zaman ayırmanız gerekmektedir. Eğitimler özellikle sıfırdan başlayacak olup, üç boyutlu şekillendirme için hazırlık, uygulanan teknikler ve kullanılan malzemelerin tanımı ve kullanış şekli ile başlayacak olan eğitim ierleyen zamanlarda renk seçimi, uygulanması ve renklerin bir birine uyum temelleri öğretilecektir. Renk bilgisine ek olarak devamında daha efektir bir ortam oluşturmak için ışık, gölge, açık ve koyu geçişleri bol bol uygulayarak öğreneceksiniz. Temel eğitimleri öğrenen kursiyerler kalan zamanda sürekli rölyef çalışarak aynı zamanda Üç Boyutlu Şekillendirme çeşitlerini öğrenecektir. Bu kapsamda klasik rölyef, geometrik ve bitkisel rölyef çalışmaları yapılacaktır.

Rölyef Kursları Nerede?
Konumuz İsmek olması nedeniyle İstanbul’da yer alan eğitim kurumlarını ele alacağız. İsmek’in rölyef kursları oldukça yaygın olup, kısmen İstanbul’un tüm ilçelerinde olduğu söyelenebilir. Sizde kursiyer.ismek.org adresinden üç boyutlu şekillendirme eğitimi verilen kurs merkezlerini, saatlerini ve eğitim başlangıç bitiş tarihlerini görebilir, aynı zamanda online olarak ön kayıt işleminizi yapabilirsiniz.

İsmek Üç Boyutlu Şekillendirme Sergisi
Bu sanattan ve eserlerden keyif alan biriyseniz İsmek’in usta öğretici ve kursiyerlerinin hem öğrenip, hemde hazırladığı eserleri sergilediği sergiler bulunmaktadır. Bunlar genellikle eğitim sezonu sonunda yapılan İsmek Genel Sergisi ile özellikle Feshanede yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir