Usta Öğretici Nedir, Nasıl Olunur?

Usta Öğretici
Ülkemizde eğitim alanında yapılan reform niteliğindeki çalışmalar meyvelerini vermeye başladı diyebiliriz. Örgün eğitim ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sanat ve meslek edindirme kursları ile her yıl yaklaşık 1 milyon insana çeşitli dallarda mesleki eğitimler verilmektedir. Bu sistem sadece kursiyerlere bilgi ve yetenek kazandırmakla sınırlı kalmadan aynı zamanda öğretmen ve usta öğreticiler içinde kariyer, kazanç ve bazende ek iş anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek Kurslarında şuan yaklaşık 4000 uzman ve usta öğretici görev yapmaktadır. Bu sadece İsmek için geçerli olup, aynı şekilde bu şekilde onlarca eğitim kurumu bulunmaktadır.

Usta Öğreticilik

Usta Öğretici Nedir?
Günümüzde eğitim sadece okullar ile sınırlı kalmadan özellikle zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireyler için yüzlerce eğitim seçeneğini bulacağınız sanat ve meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Okullarda eğitimciye öğretmen denirken bu tür kurslarda usta öğretici ve uzman şeklinde anılmaktadır. Büyük ölçüde usta öğretici olarak anılır. Okullarda öğretmenler genellikle 4 yıllık fakülte mezunu olabilirken kurslarda böyle bir sınırlama en azından bazı branşlarda lise ve hatta ilköğretim mezunu usta öğretici belgesi olanlarda görev yapabilir.

Usta Öğretici Nasıl Olunur?
Bu sorunun cevabı çok seçenekli olup, burada önemli olan mezuniyet durumu ve başvuru yapacağınız branş ile alakalıdır. Yukarı da ilkokul mezunu arkadaşlarında usta öğretici olabileceğini belirttik fakat bu her branş için geçerli değildir. Bazı branşlarda yalnızca 4 yıllık fakülte ve ön lisans mezunları aranmaktadır. Onlardan biride bilgisayar bakım onarım branşı olup, kuaförlük branşında eğitimci olmak isteyenler ise lise mezunları ve usta öğretici belgesi olanlar başvuru yapabilmektedir. Burada ortaya çıkan durum lise, ön lisans ve lisans mezunu yada bunların dışında herhangi bir mesleğe ait usta öğretici belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu konuda size destek olacağınız düşündüğüm İsmek İş Başvuru sayfasında hangi eğitim için hangi mezuniyet gerektiğine kariyer.ismek.org adresinden bakabilirsiniz.

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır?
Üniversite mezunu olmayanlara önerimiz usta öğretici belgesi sahibi olarak alanı ile ilgili branşlarda eğitimci olmalarıdır. Örnek ben bir erkek kuaförü olduğumu kabul edin, sadece hizmet vermek yerine aynı zamanda yarı zamanlı yada tam zamanlı olarak kurslarda eğitim verebilirim. Peki bunun için ne yapmalı, usta öğretici belgesi sahibi olmak için ne tür girişimlerde bulunmalıyım hemen bunun detaylarına bakalım.

Mesleki Eğitim Merkezlerinden Yararlanacağız
Devletimiz tarafından yürütülen 2 farklı eğitim kurumu olup, bunlar kısa adı HEM (Halk Eğitim Merkezi) ve MEM (Mesleki Eğitim Merkezi) hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bu kurumlar bir birinden farklı eğitim süreçleri izlemekte olup, Mesleki Eğitim Merkezi kademeli eğitim sistemi benimsemiştir. Daha önce çıraklık okulu olarak da bilinen bu kurum özellikle sanayide çalışan çırakların 1 günlük eğitime katılarak kalfa olmalarını sağlıyor. Bu kurumun amacı kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgesi vermektir. Belge alabilmek için öncelikle kalfalık eğitimi ve belgesi alarak sonrasında aynı branşta ustalık ve ustalık belgesi almak gerekir. Daha sonra ise usta öğretici belgesi almak için sınava girmeniz gerekir. Bu şekilde eğitimciliğe giden yolu açmış olursunuz.

Örnek Kuaförlük Kursundan Mezun Biri İçin Eskiye göre çıraklık çok yaygın olmadığı için meslekler artık kurslarda öğrenilmektedir. Onlardan biride kuaförlük olup, erkek ve bayan kuaförlüğü kursu ile bu mesleğe adım atabilirsiniz. Eğitim sonunda alacağınız Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sizin çalışmanıza imkan sağlar fakat size kalfa yada usta yetkisi vermez. Bu şekilde kurs bitirme belgesi olanlar için kalfalık belgesi almak çok kolaydır. Mesleki eğitim merkezlerinde yapılacak sınavda başarılı olursanız önce kalfalık belgesi alırsınız. Sonra ustalık ve devamında usta öğretici belgesi alarak eğitimci olabilirsiniz.

Usta Öğretici Başvurusu Nereye Yapılır?
Evet arkadaşlar eğitimci olmak istedik peki nerede görev yapacağız, nasıl başvuru yapacağız. Öncelikle bu konuda biraz atik ve araştırmacı olmalısınız. Yani gelişmeleri sürekli takip ediyor olmalısınız. Eğitimci olarak başvuru yapabileceğiniz bir çok eğitim kurumu bulunmaktadır. İlk örnek Halk Eğitim Merkezi olmalı Türkiye’nin tüm ilçelerinde en az bir şubesi ile temsil edilen HEM her yıl binlerce usta öğretici alımı yapmaktadır. Onun dışında İstanbul’un en büyük ücretsiz eğitim kurumu İsmek, Konya ve ilçelerinde hızla yaygınlaşan KOMEK ve buna benzer daha bir çok kurum KO-MEK, Busmek, Asmek, Gesmek, Gasmek, Kaymek, Seymer, Samek gibi bir çok eğitim kurumu bulunmaktadır. Öncelikle bu kurumları yakından tanımalı ve işe alım süreçlerini incelemelisiniz. Dilerseniz ön plana çıkan iki kurumun işe alım sürecine birlikte bakalım.

Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Başvurusu
Türkiye’de sayıları 950’den fazla olan Halk Eğitim Merkezleri her ilçede en az bir şube ile hizmet vermekte olup, her şubede en az 10-50 öğretim görevlisi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kurumlar usta öğretici ihtiyaçlarını İnternet sitelerinde yaptıkları duyuru ile almaktadır. Başvurular İnternet sitesinde online yada bizzat kurs merkezine giderek başvuru yapmak gerekmektedir. Örnek ben Beyşehir ilçesinde yaşayan bir usta öğretici adayı isem Beyşehir Halk Eğitim Merkezi ve Komek Beyşehir şubesinin duyuracağı usta öğretici alımı ilanını takip eder, yada belirli sürelerde şubelere gider bizzat bilgi alır yada başvuru yaparım.

İsmek Usta Öğretici Başvurusu
1996 Yılından beri 2 milyonu aşkın kursiyere ücretsiz sanat ve meslek eğitimi veren İsmek Usta Öğretici olarak halen 3 binden fazla kadrosu bulunmaktadır. Buna rağmen açık pozisyon olarak yüzlerce İsmek iş ilanı bulunmaktadır. İsmek iş başvurusu için İnternet üzerinden bir tıkla başvuru yapmanızı sağlayacak olan kariyer.ismek.org sitesi bulunmakta olup, konu hakkında daha fazla bilgi için yandaki linke tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-is-basvurusu

Usta Öğretici Maaşları Ne Kadar?
Bu işi yapan insanlar bazen farklı bir iş ile daha ilgilenmekte, bazen bir okulda öğretmen olarak görev yapmaktadır. Bazı arkadaşlarımız ise sadece bu işi yapmakta ve tüm zamanını görev yaptığı kuruma ayırmaktadır. Bu nedenle çalışma saati, süresi, görev aldığı alan olmak üzere usta öğretici maaşları değişmektedir. Kimi arkadaşlar eğitim verdiği saat süresince ücretlendirme yapılırken kimisi ise aylık maaş şeklinde anlaşma yapmaktadır. Bu nedenle net bir maaş bilgisi verilemez. Örnek okulda görev yapan bir öğretmen haftalık çalışma saatinde sınırlama olduğu için kurslara ancak bir kaç saatini ayırabilir. Haftalık bir kaç saat çalışan ile tam zamanlı çalışan aynı olamaz. Şunu belirtmek gerekirse okulda görev yapan öğretmenlerin maaşlarından düşük olduğu söylenebilir.

Sigorta Yapılır mı?
Evet çalıştığınız kurum çalışma şeklinize göre sigortanızı yapmaktadır. Aylık tam zamanlı çalışanlara aylık sigorta yapılırken belirli saatler içerisinde çalışan usta öğreticilere ise çalıştıkları saat süresinde sigorta pirimi ödemeleri görev yaptıkları kurum tarafından yapılmaktadır.

Alımlar Sınavla / Mülakatla Yapılmaktadır.
Değerli arkadaşlar bu işe talip olanlar başvuru yapmaları ile birlikte kendilerini sınava hazırlamalıdır. Özellikle büyük şehirlerde yer alan kurslarda gerekli olan kadrolara başvuru yapan sayısı fazla olması nedeniyle alımlar sınav ve mülakat ile yapılmaktadır. Sınav sorularına baktığımızda genel kültür yanı sıra eğitimini vermek istediğiniz alan ile ilgili olmaktadır. Bazı branşlarda ise uygulama sınavı bulunmaktadır.

Eğitimler Modül Üzerinden Gerçekleşir
Bir çok insan istekli olmasına karşın eğitimci olmak için yeterince cesareti yoktur. Aslında bu yersiz bir korku olup, çünkü kursta vereceğiniz eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından modül haline getirilmiş olup, hangi başlıktan başlayacağınız, hangi hususları anlatacağınız modüllerde yer almaktadır. O nedenle bu mesleğe adım atmak için çekinceniz olmasın. Fakat bazı konularda kendinizi iyi yetiştirmelisiniz.

Diksiyon Eğitimi Alarak Başarınızı Artırın
Başarılı bir eğitimci olmak için öncelikle kursiyerler ile iletişim bağlarınız güçlü olması gerekir. Bunun için etkili ve ikna edici bir iletişim sanatı olan diksiyon eğitimi almanızı öneririm. Zaten 70-80 saat gibi kısa süreli eğitimlerde ses tonu, Türkçe kullanımı dahil hayatınıza bir çok yenilik katacak olan eğitimler yer almaktadır. Özellikle diksiyonu düzgün insanlar mülakat sınavlarında karşısındaki yöneticileri kolayca ikna etmektedir.

125 Yorum Yorum yap
 1. meslek lisesi mezunu olanlar sadece ustalık belgesi yeterli midir

  1. Ayşe: Sınava katılarak usta öğretici belgesi alabilirsiniz.

 2. Merhaba tarih bölümü mezunuyum bölümümle ilgili öğretmenlik yapabilirmiyim ? Diksiyon sertifikam var ve ileri duzeyde osmanlica okuyorum yaziyorum bu alanlarda eğitim verebilirmiyim ? Eğitim vermem için tam olarak ne yapmam gerekiyor?

  1. Gamze: Eğitim vereceğiniz kurs merkezini belirleyerek, bu kurumun istediği koşullara bakmalısınız.

 3. Dikis nakis gece okulu belgem var egitimci olmama icin ne yapmaliyim

  1. İlknur: Usta öğretici belgeniz olması gerekir. Eğitim verebilmek için bu gereklidir.

 4. Ben 2 yıllık kurdele nakışı sertifikası na sahibim usta öğretici lik yapabilirim

  1. Özlem: Sertifika eğitim vermek için yeterli değildir. Usta öğretici belgesi de almanız gerekir.

 5. Merhabalar ben adalet mezunuyum 10 parmak klavye kullanımı dersi vermek istiyorum gasmekte usta öğretici belgesine ihtiyaç var midir ya da ders verebilir miyim?

  1. Büşra: Eğitimini vermek istediğiniz branşın gerektirdiği şartlara göz atmalısınız.

 6. Meb onayli güzellik uzmanligi sertifikasi alıp mebin düzenlediği sınavı kazanırsan işyeri açma belgesine hak kazanabiliyormuyum

  1. Filiz: Bazı işler için sertifika yeterli olmaz. Ustalık ve hatta usta öğretici belgesi de almak gerekir.

 7. Merhaba Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum pedagojik formasyona sahibim. Usta öğreticilik için başvuru yapabilir miyim? Yapabilirsem Hangi alanlarda hizmet verebilirim?

  1. Nurdan: kariyer.ismek.ist adresinden öğretici alımı açık olan dalları ve gereksinimlerini görebilirsiniz.

 8. Merhaba ben lisans mezunuyum işaret dili ve tercümanlığı belgesine sahibim Gasmek’te çalışmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. İslim: Gasmek iş başvurusu kısmından online başvuru yapabilirsiniz.

 9. Merhaba ben 4 yıllık lisans eğitimi sonucu beslenme ve Diyetetik bölümünden diyetisyen olarak mezun oldum. Diplomam var. Beslenme alanı ile ilgili eğitim vermek istesem verebiliyor muyum ? Yoksa usta öğretici belgesi de mi olmalı?

  1. Şerife: Lisans mezunları için usta öğretici belgesi gerekmez. Usta öğretici belgesi ön lisans ve lisans dışı mezuniyetler için gerekir.

 10. 4 yıllık turizm otel işletmeciliği mezunuyum. 3 yıldır aşçı olarak görev yapmaktayım. Usta öğretici nasıl olabilirim.

  1. Şeyhmus: Kariyer.ismek.ist adresinden başvurunuzu Online olarak yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir