Ankara’daki Ücretsiz Meslek Kursları

Bir çok insan Ankara’da İsmek kurslarının nerede olduğunu sormaktadır. Türkiye’nin en başarılı sanat ve meslek eğitim merkezlerinden biri olan İsmek Türkiye’de sadece İstanbul’da hizmet vermekte olup, tabiki ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları olarak tek değildir. Özellikle büyük şehir belediyeleri tarafından uygulamaya konan bir çok kurum bulunmaktadır. Ankara Ücretsiz Kurslar denince ilk akla gelen hiç şüphesiz Beltek ve Belmek gelmektedir. Her ikisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi katkıları ile sağlanmakta olup, Beltek teknoloji ve mesleki eğitimlere yönelirken Belmek ise daha çok kadınlara yönelik el sanatları ve hobi eğitimleri vermektedir. Ankara Kurs Rehberi bu iki kurum ile sınırlanamayacak kadar geniş olup, Ankara Halk Eğitim, Ankara Mesleki Eğitim, Ankara İşkur ve Ankara Kosgeb kursları yanı sıra Ankara İlçe belediyelerinin sunduğu kurs imkanları bulunmaktadır.

Ankara Kurs Rehberi

Beltek
İlk tanıtacağımız kurum Beltek olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında 17 yıldır kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. 11 Alanda yaklaşık 150 branşın eğitimleri verilen Beltek Kursları Gazi Üniversitesinde üniversite öğretim görevlileri tarafından verilmektedir. 17 Yaş ve üzeri bireylerin yararlanabildiği Beltek 2 ve 3 aylık kurslardan oluşmakta olup, kayıtları her yıl Eylül ayı ilk günü başlamaktadır. 2 ve 3 ayda bir yeni kayıtlar alınmaktadır. Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri alanında çok özel eğitimler olduğunu göreceksiniz. Kısmen ücretsiz olan Beltek Kursları kayıt esnasında bir defaya mahsus olmak üzere 20 TL kayıt ücreti alınmaktadır. Devamsızlık sınırını aşan kursiyerlere 50 TL ceza kesilirken eğitim sonunda yapılacak olan sınavda 70 ve üzeri not alanlara ise Gazi Üniversitesinde ücretsiz İngilizce kursu verilmektedir. Akşam eğitimlerine katılanlara Ankara’nın belirli noktalarına ücretsiz servis imkanı bulunmaktadır.

Belmek
Yukarıda detaylıca tanıma imkanı bulduğumuz Beltek Kursları el sanatları, hobi alanında hiç bir eğitim vermemektedir. Bu boşluğu kapatmak içinse Ankara’nın onlarca noktasında bulunan Belmek kursları bulunmaktadır. Yaklaşık 40 farklı branşta ücretsiz eğitim imkanı sağlayan Belmek El Sanatları, Hobi, Geleneksel Sanatlar gibi eğitimlere imza atmaktadır. Tam olarak aradığınız eğitimi netleştirerek hangi kurumdan yararlanacağınıza karar vermelisiniz. Özellikle boş vakitleri olanlar için kişisel gelişim imkanı sağlayacaktır.

Ankara Halk Eğitim Merkezleri
50 Yılı aşkın zamandır sanat ve meslek eğitimleri veren Ankara Halk Eğitim Merkezleri her ilçede bulunan şubeleri ile yüzlerce branşta yeterli talep gelmesi halinde istenen eğitimleri açacak düzeyde planlanmış ve donatılmıştır. Kayıtları sürekli açık olan Ankara HEM kursları zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış herkese açıktır.

Ankara İşkur Kursları
Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye İş Kurumu İŞKUR Ankara’da her gün onlarca yeni kurs imkanı sağlamakta ve bunların büyük bir bölümü istihdam garantili olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm kurumlardan farklı olarak ücretsiz olduğu gibi aynı zamanda eğitime katılan kursiyerlere aylık 1000 TL’ye varan maaş vermektedir. Ankara’da İşbaşı Eğitim Programı İEP kurslarına katılan işsizler hem mesleki eğitimlere katılıp, hemde aylık 1000 TL maaş alacaklar eğitimlerini kurumsal firmalarda günlük 5 ile 8 saat arasında uygulamalı yapacaklardır.

Ankara Kosgeb Kursları
Aslında ülkemizde aradığınız her imkanı bulabileceğiniz yapıda olduğunu yapacağınız kısa bir araştırma sonunda göreceksiniz. Mesleği olmayanlara sanat ve meslek eğitimleri ile sınırlı kalmayıp, meslek sahiplerinin kendi işlerini kurması içinde devletimiz kurduğu birimler ile hibe ve faizsiz kredi desteği, fuar desteği sağlamaktadır. Bunun için KOSGEB kurulmuş olup, kendi işini kurmak, varolan işletmesini büyütmek için Kosgeb 2009 yılında yeniden yapılandırılmıştır. Girişimcilik desteği ile kendi işini kuracaklara öncelikle 70 saat sürecek Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermekte olup, bu eğitim sonunda ise hazırlayacağınız iş planı ile 30 bin TL’si hibe maksimum 100 Bin TL’ye kadar maddi imkanlardan yararlanabileceksiniz. Ama unutmamanız gereken kendi işinizi kurmanız için belli bir sermayeniz olması gerektiğidir. Çünkü ilk masrafları siz yapacak sonrasında Kosgeb’den tahsil edeceksiniz.

Etimesgut Belediyesi Kursları ETİSEM
9 Yaş ve üzeri bireyler için sunulan imkanlardan biride Etimesgut Belediyesi tarafından sunulmaktadır. Yaklaşık 100 farklı branşta eğitim imkanı sunan bu kurslarımızdan yine Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde yararlanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olup kaçırılmayacak eğitimler içermektedir.

Yenimahalle Belediyesi Kursları YENİMEK
Ankara ilimizin önemli ilçelerinden birisi olan Yenimahalle Belediyesi Yenimek kursları sembolik bir ücret ile eğitim verdiği söylenebilir.

Ankara ücretsiz kurs rehberi hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, ilçe belediyelerinin başlatacakları kursları, yaz eğitimlerini ve spor faaliyetlerini burada duyurmaya devam edeceğiz.

11 Yorum

Yorum yap
 1. Aşcılık ve pastacılık kursu istiyoruz

 2. Bonjour , je suis a ankara et prėcisament a Kisilay ou puis je trouver des cours de Turk pour étrangers s’il vous plait l’adresse merci

  1. Sonia Bonjour no français Turkish and English please

 3. Iyi gunler ben azerbaycan vatandasiyim..ankarada yasiyom aşçılık kursu varmi acaba kursta?

  1. Pervane: Halk eğitim merkezlerinde belirli bir kursiyer sayısına ulaşılması halinde açılmaktadır. Size en yakın HEM’e müracaat ediniz.

 4. İyi günler , güzellik ve cilt bakım üzerine sertifikasyon programınız var mi ?

  1. Güler: Halk eğitim merkezlerinde aradığın branşı bulabilirsin.

 5. Türk dili kurslar var mı?

  1. Diana: Evet yabancılar için Türkçe kursları bulunmaktadır.

 6. Ankara da nerede ve ne zaman ingilizce kurslarınız bulunmaktadır. bana acil verirseniz çok sevinirim. şimdiden ilginize teşekkür ederim.
  saygılarımla
  taner elden

  1. Taner: Etisem ve Yenimek kurslarını inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir