Artistik Çizim ve Drapaj

Sanırım yenilikler biz insanlar için çok şey ifade ediyor. Bu nedenle hayatın bir çok alanında yeniliklere imza atıyor, aynı zamanda gelişem teknolojiyi geç kalmadan kullanıyoruz. Onlardan biride giyim ve moda ve tekstil alanında yaşanıyor. Eskiden terziler çok önemli yer tutarken şimdilerde ise daha çok teknolojiye dayalı sistemler geliştirildi. Tekstil firmaları ve modaevlerinin olmazsa olmazı haline gelmiş olan modelist, stilist ve bir diğeri artistik çizim yapabilen eleman ihtiyacıdır. Bu mesleklerden birine sahip olan kişi her yerde istihdam edilir. O nedenle sizlere ücretsiz kurslardan bahsedeceğiz.
İsmek Artistik Çizim ve Drapaj Kursu
Bir nevi stilistlik benzeri bir meslek olan artistik çizim ile kişi gördüğü kıyafetin çizimini ve ölçümlendirmesi ile drapaj işlemlerini yapabilen kişidir. Modelist yada stilist gibi bilgisayarla yapmak yerine elle yapmaktadır. Elbette bu bilgilere ulaşmak için ciddi bir eğitimm gerekecektir. Bu nedenle sizlere 360 saat sürecek olan İsmek Artistik Çizim ve Drapaj Kursu öneriyoruz. Ücretsiz ve MEB onaylı sertifika imkanı bulacağınız bu eğitim hayatınızı değiştirecektir. Dilerseniz eğitimlerde öğretilmesi planlanan konu başlıklarını aşağıda görelim.

  • Giyim çeşitlerinde ölçümlendirme işlemi
  • Tekstil yüzey ve liflerini tanıma ve anlama
  • Giysi teknik çizim aşama ve teknikleri
  • Model araştırması ve artistik çizim
  • Drapaj tekniğiyle etek, bluz, elbise kalıbı çıkarma
  • Gelinlik ve nişanlık dikimi öğretilmesi

İstanbul’da Artistik Çizim ve Drapaj Kursları
Evet arkadaşlar yukarda mesleğin tanımı ve eğitim içeriğini ele aldık, bu çok özel sanatın sanatkarı olmak isteyenlere maalesef kursların çok yaygın olduğunu söyleyemeyeceğim. Şuan bakıldığında eğitimin sadece Şişli ilçemizde yer alan Mecidiyaköy Mesleki Uzmanlık Merkezi’nde eğitimi verilmektedir. Uzmanlık merkezi olması nedeniyle yaş sınırı uygulanmakta olup, 16-45 yaş arası herkes bu imkanlardan istifada edebilir.

İstanbul Dışındaki Artistik Çizim ve Drapaj Kursları
Öncelikle şu önemli hatırlatmayı yapalım. Halk Eğitim Merkezleri branş listesinde yer alan bu eğitim Türkiye’nin her yerinde yeterli talep olması halinde kurslar tarafından açılmaktadır. Bunun dışında birde İsmek gibi diğer il ve ilçe belediyelerinin sağladığı kurslarda Artistik Çizim ve Drapaj eğitimleri bulunmaktadır.

İsmek Artistik Çizim ve Drapaj

Busmek; Bursa Büyükşehir Belediyesi yine sağladığı imkanlara bu kursuda eklemişir. İzmeb: 17-35 Yaş arası bireylere sunduğu imkanlar arasında bu branş yoktur. Etisem: Ankarada yalnızca Etimesgut Belediyesi kurslarında bulabilirsiniz. Komek: Konya ve Kocaeli illerimizde yaşayanlar içinde imkan sağlanmıştır.