Bebek ve Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi Kursu
Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bebeklik ve çocukluk sürecinde sağlıklı beslenme büyük önem arz etmektedir. Özellikle bu süreçte anne ve babalara büyük iş düşmektedir. Günümüzde hızla artan sağlıksız beslenme bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Buna önlem almak için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı Çocuk Beslenmesi şeklinde kursların açılmasına karar vermiştir. Özellikle anneler ve anne adaylarına yönelik açılan bu kurslarda başta bebek beslenmesi olmak üzere okul öncesi çocuklarda ve ergenlik dönemindeki çocukların sağlıklı beslenmesine yönelik eğitimler yer almaktadır. Türkiye’nin her yerinde bulacağınız bu eğitimle aynı zamanda çocuklarda ortaya çıkan obezite probleminin de önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Sağlıklı Beslenme

İsmek Çocuk Beslenmesi Kursları

Sitemizin yayın alanı İstanbul olması nedeniyle bu sayfada İsmek Çocuk Beslenme Kursu ele alınmaktadır. Toplumda 112 saat sürecek kurslarda 4 modül ele alınmaktadır. Yani bu eğitime bebek bekleyen anne adayları ile 16 yaşına kadar tüm anneler herhangi bir ücret ödemeden katılabilirler. Katılmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Bebek Beslenmesi
Eğitimin ilk aşamasında 0-1 yaş arası yani bebeklerin beslenmesine yönelik konularla başlamaktadır. Özellikle ilk defa anne olacakları yakından ilgilendiren bu eğitimde bebek beslenmesinin önemi ve özellikleri aktarılmaktadır. Aynı şekilde bebeklerin sindirim sistemi ve bebeklerde gereken enerji ihtiyacı gibi son derece önemli hususlarla konuya giriş yapılmaktadır.

Anne Sütü ve Emzirme
Hayata merhaba diyen her bebek bir kaç saat sonrası gözlerini açıp ağlamaya başladığında onu emzirecek bir anne bulmaktadır. Çünkü bebek beslenmesinde en doğru yol bu olup, anne sütü dünyadaki her besinden daha değerli ve gereklidir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekleri mümkün olması halinde 1,5 yaşına kadar emzirmeniz önerilir. Eğitimin bu aşamasında anne sütünün yararları ve ilk defa doğum yapacakların çok merak ettiği emzirme teknikleri yer almaktadır. Emzirme pozisyonları ve dikkat edilecek hususlar ile bir noktadan sonra bebeğin memeden kesme teknikleri öğretilmektedir.

Anne Sütü Yerine Kullanılan Hazır Mamalar
Bazı durumlarda bebek emzirmek mümkün olmayabilir. Yada 6 ay sonrası anne sütü yetmemesi halinde anne sütü yerine kullanılan hazır mamalar kullanılması gerekir. Bunun içinde eğitimin bu aşamasında detayları bulacaksınız. Hazır mamaların bileşimleri, hazırlanması ve bebeğe veriş şekli ve miktarı öğretilmektedir.

Ek Besinlere Başlama
Bir noktadan sonra artık anne sütü bebeğin doyması için yeterli olamayacaktır. Bu durumda ek besinler vermeniz gerekir. Modülün son aşamasında bebeklerin sağlığını bozmadan ek besinlere giriş yer almaktadır. 0-1 Yaş arası bebeklerde ek besin için uygun zaman ve hazırlama teknikleri ile alıştırma eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde bebeklerin katı besinlere geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri göreceksiniz.

Bebeklerde Kabızlık Problemine Dikkat
Anne sütü sonrası başlanan ek besinler dikkat edilmediğinde bebeğin kabızlık gibi ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. İlk bakışta sadece dışkılama zorluğu gibi görünse de kronik kabızlık bebekler dahil tüm insanlarda bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)
Önlenemeyen kabızlık problemi gerek bebekler, gerekse yetişkinlerde Anal Fissür dediğimiz Makatta Çatlak problemine neden olmaktadır. Kalın bağırsakta sertleşen ve kalınlaşan dışkı anüsten geçerken anüs iç kısmını çizmektedir. Dışkılama esnasında dayanılmaz can acısının yaşandığı Anal Fissür problemi aynı zamanda bir kaç damla kanama ile ortaya çıkar. İlk 10 gün içerisinde Rectoderm Krem ile tedavisi mümkün iken 15 gün sonrası Kronik Anal Fissür haline gelmesi ile tedavisi Ameliyat yada Botoks enjeksiyonu ile yapılması gerekir. Konumuz beslenme olması nedeniyle bu konuyu şimdilik burada kesiyoruz. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisi hakkında geniş çaplı bilgiye https://www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilir, Op. Dr. Seher Şirin’e soru sorabilirsiniz.

Diğer Modüller Henüz Hazır Değil
Çocuk beslenmesi kursu yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi 4 modül olup, toplamda 112 saat sürmektedir. Fakat geride kalan 3 modül (Okul Öncesi Çocuk Beslenmesi, Okul Çağında Çocuk Beslenmesi, Ergen Beslenmesi) henüz hazır olmadığı için eğitim içeriğine dair bilgiler aktaramıyoruz. Bu konuda bilgi almak isterseniz size en yakın İsmek yada Halk Eğitim Merkezi kurslarına gelebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir