Dikiş Makinası Kursu

Günlük hayatta en çok dikkatimizi çeken dükkanlar arasında hiç şüphesiz giyim mağazaları gelmektedir. Vitrinde bir birinden yeni modellere bakmadan hatta gözümüzle incelemeden geçmeyiz. Çok hoşumuza giden bu ürünlerin arkasında inanılmaz bir ekip bulunmaktadır. Stilist’in model türetmesi, Modelist’in onu ölçümlendirip kalıp hale getirmesi ile başlayan süreçte kesimhane bölümünde kumaşların kat kat pastal haline getirilmesi ile devam etmektedir. Her bir parçası kesilen giysiler belkide Tekstil firmalarının en önemli bölümüne dikimhaneye gitmektedir. Burada kesilen parçalar uygun makinalar ile montajlanması gerekmektedir. En çok kullanılan makina türleri ise Singer (Düz Dikiş Makinası) Overlok, Reçme, Çiftiğne gibi makinalar kullanılmaktadır. Bu makinaları kullanmak için ya tekstilde çıraklık seviyesi olan Ortacı olarak başlamak yada ücretsiz kursların giyim bölümünden eğitim almak gerekir. Aşağıda sizlere ücretsiz sunulan imkanları ele alacağız.

Dikiş Makinesi Kullanımı

İsmek Dikiş Makinası Kursu
Genelde küçük yaşta tekstil firmalarında aracı, ayakçı yada ortacı olarak tabir edilen iş ile başlayan insanlar bu makinaların kullanımını orada öğrenirler. Fakat başta İsmek kursları dahil bir çok kurs merkezide dikiş makinası kursları açmaktadır. İsmek’te 3 farklı dikiş makinası branşı olup, aşağıda detaylarını göreceğiz.

Düz Dikiş Makinası
Tekstil firmalarında düz dikiş makinası yerine genelde singer tabiri kullanılır. Aslında singer bir makina çeşidi olmayıp makina markasıdır. Fakat genelde evlerde kullanılan tipleri üretmektedir. Tekstil ortamında kullanılan düz dikiş makinaları ile genelde Brother, Juki gibi markalar tercih edilir. Toplamda 360 saat sürecek olan İsmek Düz Dikiş Makinacı kursu sizlere sanayi tipi makinanın kullanımı, iplik takma, masura ayarları ve dikiş tekniklerini öğretmektedir. İlk başta zorlanacağınız bu makinalarda dikiş yapmak aynı zamanda keyiflidir.

Deri Dikiş Makinası
Daha öncede belirttiğim gibi kendi içerisinde onlarca kategoriye ayrılan giyim sektörünün belkide en zor olanı sanırım deri sektörüdür. İstanbul’da yaşayanlar bilir Zeytinburnu bölgesi deri sanayinin kalbi niteliğindedir. Bu sektörde görev almak isteyenler için İsmek Düz Deri Dikiş Makinası kursu yine aynı şekilde 360 saat sürmektedir. Makinanın kullanımını öğrendikten sonra deri parçalar üzerinde dikiş, fermuar ve cep takma ile kapama işlemleri detaylı ve bol pratik şeklinde öğretilmektedir. Yaka ve kol takma yanısıra aynı zamanda yırtmaç dikimleri göreceksiniz. Daha doğrusu iş hayatında göreceğiniz deneyimleri burda edineceksiniz.

Dokuma Konfeksiyon Makinacı Kursu
Bu diğer branşlardan farklı olarak diğer dikiş makinaları eğitimide vermektedir. Yukarda sadece düz dikiş makinaları öğretilirken burada ise Overlok, Reçme, Çift İğne ve Ponteriz makinaları öğretilmektedir. 656 Saat sürecek eğitim sonunda aslında model makinacı seviyesine gelip, firmaların modelhane bölümlerinde görev yapabilirsiniz. Bu bölümde görev yapmanız maaşınızın %30 daha yüksek olmasını sağlar.

8 Yorum

Yorum yap
  1. tesktil makine tamir oğrenmek istiyorom

  2. Dikis makineleri tamir etmeyi õğrenmek istiyorum

    1. Azimet: Tabii ki İSMEK’İN ücretsiz kursları ile bu isteğinizi karşılayabilirsiniz.

  3. Dikiş makinasını öğrenmek istiyorum

  4. Dokuma konfeksiyon makine kursuna gitmek istiyorum.yardimci olunuz.erkekler icin

  5. dikis makinesi öğrenmek istiyorum

  6. Dikiş makinası öğrenmek istiyorum konfeksiyon yada tekstilde çalışmak istiyorum

  7. Tekstil makina tamiri ogrenmek istiyom .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir