Esenyurt İsmek

Bir zamanlar köy içi (ilçe merkezi) dahil her yeri çamur kent olan Esenyurt şimdilerde İstanbul’un en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer almaktadır. 2008 Yılında ilçe olması ile birlikte hızla gelişime başlamıştır. Bu gelişimde meslkei eğitimlerinde payı büyük olup, İsmek Esenyurt olarak 3 farklı noktada (Esenyurt Markez, Kıraç ve Haramidere’de) hizmet vermektedir.

Esenyurt’ta 3 İsmek Kurs Merkezi Bulunuyor
Yukarıda da belirtildiği gibi bu ilçede yararlanabileceğiniz İsmek kurs merkezi sayısı 3 olup, ilçe genelinde dağıtıldığı görülmektedir. Bir tanesi (en fazla branş içereni) ilçe merkezinde olup, tarif etmek gerekirse Eskulenin olduğu bulvara çıktığınızda bulut durağı yönüne 2-3 dakika yürüdüğünüzde görürsünüz. Diğerleri ise eskiden Kıraçköy olarak tabir edilen Kıraç ve Haramidere semtlerinde yer almaktadır. Şimdi dilerseniz kurs merkezleri ve eğitimlerine özet şekilde inceleyelim

Esenyurt (Merkez)
İlçenin cazibe merkezi yıllardır köy içi denen yer olup, bilmeyenler için Eskule AVM’nin olduğu yerdir. İlçe sakinleri oraya rahatlıkla geldiği için İsmek Esenyurt burada yer almaktadır. Aynı şekilde yazının devamında adres bilgilerine yer verilecektir. Eğitimlerine baktığımızda yukarıda da belirtildiği gibi en fazla branşı burada bulabilirsiniz.

55 Farklı branşta eğitim vermekte olup, en etkin olan alan 12 farklı eğitim ile Yabancı Dil olduğu görülmektedir. İngilizce, Arapça ve Almanca yanı sıra ilçemizde çok fazla yabancı ülke vatandaşı bulunması nedeniyle onlara yönelik Türkçe eğitimleri verilmektedir. Aşağıda yer alan görsellerde eğitimi verilen branşları görebilirsiniz.

esenyurt-ismek esenyurt-belediyesi-egitimleri ismek-esenyurt-brans-listesi

Bilişim Teknolojileri Alanına baktığımızda ise maalesef tam olarak yeterli olmadığını görüyoruz. 3 Farklı branşın yer aldığı Esenyurt İsmek kurs merkezinde bilgisayar kullanımı yanı sıra ofis çalışanları için adeta olmazsa olmaz hale gelen ofis programları eğitimi bulunmaktadır.

Bay ve Bayan Kuaförlüğü: Öne çıkan bir diğer alan ise güzellik ve saç bakım hizmetleri olup, bu alanda kadın ve erkekler için oldukça kazançlı bir meslek bulunuyor. Erkekler için saç sakal kesimi yani erkek kuaförlüğü eğitimi olup, bunun dışında saça geçici ve kalıcı şekil verme, boyama, temel makyaj yanı sıra tırnak bakımı için manikür ve pedikür eğitimleri alabilirsiniz.

Giyim ve Moda Ön Planda: Esenyurt İsmek kurs merkezine dair eğitimlerde son olarak giyim üretim teknolojileri branşına bakmak istiyorum. Esenyurt bu alanda oldukça gelişmiş olup, on binlerce insan tekstil sektöründe çalışmaktadır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için abiye giysi kalıpları hazırlama branşı ile temel düzeyde modelist olabilirsiniz. Elbise, etek, kadın giysileri ve pantolon dikimi eğitimleri yanı sıra hayalinde modelistlik olanlar için kalıp çıkarma ve kadın giysileri üzerine modelist yardımcılığı branşları yer almaktadır.

Müzik Alanında Gitar ve THM: Özellikle gençlerin en çok ilgi gösterdiği eğitimlerin başında müzik gelmektedir. Esenyurt İsmek şubesinde bu alanda 2 eğitim seçeneği bulunmaktadır. Birincisi Gitar olup, diğeri ise Türk Halk Müziği Korosu şeklinde olmaktadır.

HARAMİDERE
Yada yeni ismi ile Güzelyurt olan semtimizde Esenyurt’un en gelişmiş 2. İsmek kurs merkezini bulacaksınız. Mimar Sinan Caddesi üzerinde hizmet veren merkezde 29 farklı branşta eğitim imkanı sunulmaktadır. Yabancı dil eğitimlerinde diğer şubelerden bir farkı olmayıp, bilişim teknolojileri alanında farklı eğitimler içermektedir. Özellikle Webmaster olmak isteyenler için 192 saat sürecek olan Web Tasarım yanı sıra bilgisayarı sadece kullanmakla sınırlı kalmak istemeyenler için Bilgisayar Sistem Bakım Onarım branşı yer almaktadır. Müzik alanında baktığımızda ise yine farklı bir branş olarak Bağlama (bozuk düzen) eğitimleri verilmektedir.

Esenyurt Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu: Haramire İsmek kurslarında yer alan önemli branşlardan biride Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları olup, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 50 bin TL’si hibe olmak üzere 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için gerekli eğitimi İsmek Haramidere şubesinde bulabilirsiniz.

KIRAÇ
Eski adı Kıraçköy olup, Esenyurt henüz ilçe olmadan önce Büyükçekmece ilçesine bağlı ilgisiz kalmış yerlerden biriydi. Öyle ki en işlek caddesinde bile çamur deryasından yürüme imkanı bulamazdınız. Şimdi ise o günlerden eser kalmamış olup, sürekli gelişmektedir. Asıl konumuz olan eğitime dönecek olursak Esenyurt İsmek kapsamında hizmet veren kurumlardan biride burada olup, 21 farklı branş seçeneği ile Nisa mahallesinde hizmet vermektedir.

KIRAÇ
Eski adı Kıraçköy olup, Esenyurt henüz ilçe olmadan önce Büyükçekmece ilçesine bağlı ilgisiz kalmış yerlerden biriydi. Öyle ki en işlek caddesinde bile çamur deryasından yürüme imkanı bulamazdınız. Şimdi ise o günlerden eser kalmamış olup, sürekli gelişmektedir. Asıl konumuz olan eğitime dönecek olursak Esenyurt İsmek kapsamında hizmet veren kurumlardan biride burada olup, 21 farklı branş seçeneği ile Nisa mahallesinde hizmet vermektedir. Eğitimlere baktığımızda Esenyurt Merkez ve Haramidere şubesinden farklı bir branş bulunmaktadır. Kıraç İsmek şubesine özel eğitim olarak okuma yazma branşı yer almaktadır.

Emlak Danışmanlığı Tüm Şubelerde Bulunuyor
Kentsel dönüşüm ile adeta büyük bir sektör haline gelen emlak danışmanlığı için Esenyurt İsmek kurslarının tümünde eğitim verilmektedir. Toplamda 200 saat sürecek olan eğitimlerde 7 farklı modülde kursiyerlere uygulamalı eğitim verilmektedir. Modül isimlerine baktığımızda müşteri iletişimi, noter işlemleri, emlak komisyonculuğu ile ilgili bilmeniz gereken yasal düzenlemeler ile satışa hazırlık, emlak satışı ve kiralama işlemi ile tapu işlemlerine dair bir çok eğitim yer almaktadır.

Esenyurtta Bulunan Diğer Ücretsiz Kurslar
İstanbul’un her yeri ayrı bir değer olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi dışında ayrıca ilçe belediyeleride ücretsiz eğitim hizmeti vermektedir. Bunların dışında devlet kurumu olan HEM ve MEM Kursları bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bu kurumlara göz atalım.

ESENYURT HALK EĞİTİM MERKEZİ
Esenyurt ilçe olması birlikte kazanılan imkanlardan biride Halk Eğitim Merkezi olup, adı Esenyurt Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi olarak geçmekte ve doğa ile iç içe bir noktada hizmet vermektedir. Geniş bir park içerisinde yer alan Esenyurt halk eğitim merkezi 14 yaş üzeri tüm bireyler için kültür, sanat ve mesleki eğitimler verirken aynı zamanda lise mezunları için YGS hazırlık kursları içermektedir. Kurs kayıtları E-Yaygın otomasyon sistemi üzerindne gerçekleşmekte olup, başvuru yapabilceğiniz kursları görmek için http://e-yaygin.meb.gov.tr adresi ve kurs merkezinden bizzat başvuru yapabilirsiniz. Kursun adres bilgileri aşağıda yer almaktadır.
İnönü Mahallesi 410. Sokak No:45 Esenyurt
0212 699 80 00

ESENYURT MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ
İlçe yaşam alanı olduğu kadar gelişmiş sanayi tesislerinden oluşmaktadır. Onlardan biride evren sanayi sitesi olup, aynı zamanda içerisinde kalfa ve usta yetiştirmek adına mesleki eğitim merkezi bulunmaktadır. 8 Farklı bölümde kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgesi alma imkanı sunulmaktadır.
Sanayi Mahallesi 1656 Sokak No:54
0212 672 46 73

Esenyurt Belediyesi Kursları
Belediye kültür sanat etkinliği kapsamında 8 farklı noktada bir çok alanda ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır. Sahne ve görsel sanatlar, bilgisayar, kişisel gelişim, etüt, yabancı dil, el sanatları ve hobi eğitimleri içermektedir.

Esenyurt Spor Kursları (BELSİM)
Belediye sağladığı imkanlar sadece kültür sanat eğitimleri ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda spor eğitimlerinde de büyük başarılara imza atıyor. BELSİM (Esenyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü) 30’dan fazla branşta spor eğitimleri vermektedir. Tamamen ücretsiz olan eğitimler aynı zamanda size sporcu lisansı kazandırmaktadır.

Belediyeden Eğitime Tam Destek
Hizmetleri ücretsiz kurslarla sınırlı kalmayan Esenyurt Belediyesi öğrencilere okul yardımı yapmaya devam ediyor. Oku kıyafetlerini ve ayakkabılarını ücretsiz dağıtan belediye özdellikle dar gelirli ailelerin umudu olmaya devam ediyor.

Esenyurt Tarihi Bilgileri
Eğitimlere kısa bir ara vererek dilerseniz ilçemizin biraz geçmişini ele alalım. Cumhuriyet döneminde bir aileye ailt çiftlik olan bu bölge aynı zamanda o çiftlikte çalışan ailelerin yer edindiği bir yer olduğu bilinmektedir. 1989 Yılında belediye statüsü kazanan Esenyurt ilk belediye başkanı Gürbüz Çapan olup, 1989-2004 yılında yönetmiştir. 2004 Yılında ise Necmi Kadıoğlu seçilmiş olup, 3 dönem üst üste seçilmiştir. Asıl kalkınma süreci Necmi Kadıoğlu belediye başkanlığı döneminde olmuştur.

Esenyurt’un İlk AVM’si Eskule
İlçemizin ilk yerleşim yerlerinden biri olan köyiçi dediğimiz yer Eskule AVM’nin olduğu yer eskiden derme çatma bir çay bahçesinin olduğu bir yerdi, ilçenin ilk alışveriş merkezi olan Eskule ilçe halkının en uğrak alışveriş ve kafa dağıtma yeri haline gelmiştir. Hemen önünde geniş bir meydan çalışması devam etmekte olup, trafik yer altına alma çalışması gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında Bahçeşehir ile iç içe olan Esenkent ise yeni bir AVM’ye daha kavuşmuş olup, Akbatı nezih bir ortamı bulunmaktadır. Aynı şekilde D100 (E5) kenarında duraklayıp, kafa dinlemek içinde Torium AVM sizi beklemektedir.

İstanbul’un En Büyük PArkı (Recep Tayyip Erdoğan)
Daha önce boş bir arazi olan ve hayvan pazarı olarak kullanılan alanın park olarak değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır. Çok güzel bir şekilde ağaçlandırılan Recep Tayyip Erdoğan parkı içinde bir çok sosyal tesis, düğün salonu, kafeterya ve su gösterileri yer almaktadır. 24 Saat özel güvenlik ile korunan park ailelerin en çok sevdiği piknik ve mesire alanları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde benzer bir alan ise Esenyurt Devlet Hastanesi az ilerisine yapılmış olup, içerisinde mangal ve piknik yapma imkanı bulunmaktadır.

Esenyurt Devlet Hastanesi Açıldı
İlçe olmadan önce insanlar sağlık ihtiyaçları için Büyükçekmece, Avcılar yada Bakırköy gibi ilçelere giderdi. İlçe merkezine 2 dakika uzaklıkta modern bir yapıda kurulan Esenyurt Devlet Hastanesi bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında yer almaktadır. Acil, Yoğun Bakım ve Doğum alanlarında hizmet veren kurumda yaklaşık 100 doktor görev yapmaktadır. Bu kurumun yapımı için emeği geçenlere teşekkür ederiz. Aynı şekilde özel hastanelerde de artış görülmekte olup, bir zamanlar küçük bir klinik olan Esencan şimdi İstanbul’un sayılı hastaneleri arasında yer almaktadır.

Esenyurt Üniversitesi Kuruldu
Sürekli artan yüksek öğrenim kurumlarından biride ilçemizde bulunan Esenyurt Üniversitesi olup, 2013 yılında Yeşilköy 2001 Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı tarafından kurulmuştur. İlk olarak 2013-2014 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine 296 öğrenci ile başlamıştır. Esenyurt Üniversitesi 4 Fakülte, 2 Yüksekokulu, 2 Meslek Yüksek Okulu ve 3 Enstitü’den oluşmaktadır. İstanbul’da yaşayan öğrencilerin tercihi olmaktadır.

Mahalle Sayısı 43’a Yükseldi
700 Bin’e yaklaşan nüfusu ile İstanbul’un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Esenyurt Mahalleleri %100 artarak 43’e yükselmiştir. Daha önce 19 olan mahalle sayısı yenileri eklenerek artmıştır. Aşağıdaki görselde Esenyurt’un eski ve yeni mahalle isimlerini görebilirsiniz. İlçe halkına hayırlı olmasını temenni ederiz.

İstanbul’un Termal Kenti Esenyurt
Gerçekten büyük bir başarıya daha imza atan Esenyurt Belediyesi yaptığı sondaj ile termal suyu bulmuştur. Esenyurt’un iki farklı noktası Saadetdere ve Kıraç semtlerinde şifalı termal tesisler sizi beklemektedir. Herhangi bir ısıtma olmaksızın kendiliğinden sıcak akan termal su mineral yönünden oldukça zengin olup, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, florür yönünden oldukça zengindir. Sizde termal tesis için İstanbul dışına gitmek yerine yanı başınızda olan Esenyurt’a gelmelisiniz.

4 Comments

Add a Comment
 1. Cansu

  Elbise çizim kursu esenyurt belediyesinde varmdır

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Cansu: İSMEK kurslarında bulabilirsiniz.

 2. Ferdi Korkut

  Kuran kursuna kayit olmak istiyorum

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Ferdi: Başvurunuzu kursiyer.ismek.org adresinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.