Esenyurt Enstitü İstanbul İsmek

Esenyurt’ta, Enstitü İstanbul İsmek kursları, ilçe merkezi olan Doğan Araslı Bulvarı’nın yanı sıra, Kıraç ve Haramidere semtlerinde olmak üzere toplamda 3 farklı noktada hizmet vermektedir.

Doğan Araslı Bulvarı (Esenyurt Merkez)

İlçe merkezine yakın konumda bulunan kurs merkezi, geniş bir eğitim yelpazesi sunması ve ulaşımın kolay olması nedeniyle bölge sakinleri tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

AdresYenikent Mahallesi, Doğan Araslı Caddesi, No:206
Telefonİsmek Esenyurt Telefon: 0212 596 35 10

Esenyurt İsmek’te hangi kurslar var? En fazla branşı içeren kurs merkezleri arasında, ilçe merkezi (44 branş) yanı sıra Haramidere semti (42 branş) olduğunu belirtmek istiyorum. Aşağıda yer alan listede, Esenyurt İsmek (ilçe merkezinde) eğitimi verilen branşlar listelenmektedir.

Moda Tasarımı ve Tekstil Teknolojisi

 • Çocuk Kıyafetleri Dikimi
 • Giyim Üretiminde Temel İşlemler
 • Kadın Elbise Dikimi
 • Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı
 • Kadın Giysileri Dikimi (Düz Dar Etek- Kadın Pantolonu-Bluz- Elbise- Fantezi Elbise)
 • Pratik Giysi Dikimi
 • Pratik Giysi Kalıpları Hazırlama

Bilişim Teknolojileri

 • Algoritma ve Programlama Temelleri
 • Bilgisayar İşletmenliği (Öperatörlüğü)
 • Excel Eğitimi 2 (İleri Formüller)
 • İleri Ofis Programları
 • Ofis Personeli Eğitimi
 • Ofis Programları Kullanımı
 • Temel Excel Eğitimi

Dil Eğitimleri

 • İngilizce A1, A2, B1
 • Kürtçe A1, A2
 • Yabancılar için Türkçe A1, A2

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

 • Butik Pastacılık
 • Royal Icing ile Süsleme Teknikleri Atölyesi
 • Şeker Hamuru ile Süsleme ve Makaron Yapım Teknikleri Atölyesi
 • Yaş Pasta Yapımı
 • Yenilebilir Kağıttan Çiçek Yapımı Atölyesi

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

 • 0-72 Ay Çocuk Gelişimi
 • 0-72 Ay Çocukları İçin Oyun ve Oyuncak
 • Çocuklarda Duygu ve Davranış
 • Okul Öncesi Değerler Eğitimi

Tekstil Tasarımı

 • Banyo Takımları Dikimi
 • Çeyiz Ürünleri Hazırlama
 • Nevresim Takımları Dikimi

Yönetim ve Hizmet

 • F Klavye 1.Seviye (Standart Türk Klavyesi)
 • F Klavye 2.Seviye (Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanımı)
 • Yönetici Asistanı

Muhasebe ve Finans

 • Genel Muhasebe
 • Muhasebeye Giriş

Müzik

 • Gitar Eğitimi 1. ve 2. Seviye

Örgü ve İşleme Sanatları

 • Kasnak Sallayarak Yapılan Makine Nakışları
 • Makinede Maraş İşi

Esenyurt İsmek kurs kayıtları nasıl yapılır? İsterseniz, İsmek’in Esenyurt kurs merkezi sayfasından https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kurs_icerik.aspx?KursMerkezi=44 İsterseniz de kursiyer.ibb.istanbul adresinden direkt olarak kayıt aşamasına geçebilirsiniz.

Listede yer alan eğitimler beklentinizi karşılamadı mı? Haramidere ve Kıraç İsmek bilgilerine de göz atmalısınız. İlçemizde yer alan diğer İSMEK kurslarına ait adres ve iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Haramidere

Beylikdüzü ilçesine yakınlığı ile dikkat çeken Haramidere, hem sanayi hem de yaşam alanları ile her geçen gün çehresi değişiyor. (2). Ücretsiz eğitimler için İSMEK Haramidere’de geniş çaplı imkanlar sunuyor. 40’Tan fazla branş seçeneğinin sunulduğu kurslarda: Bilişim teknolojileri, tekstil, moda ve dil eğitimleri öne çıkıyor.

Haramidere İsmek
AdresGüzelyurt Mahallesi, Mimar Sinan Caddesi, 21. Sokak, No:20
Telefon0212 853 47 03

Kıraç

Esenyurt’ta yararlanabileceğiniz bir diğer İsmek kursu ise 8 dersliği ve 20’den fazla eğitim seçeneği ile Şehitlik mahallesinde bulunan Kıraç şubesi diyebiliriz. Örgü ve işleme sanatları alanında birçok eğitim seçeneği olduğu görülmektedir.

AdresŞehitler Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Meşe Sokak, No:2
Telefon0212 689 81 79

ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER

Dil Eğitimleri

Esenyurt İsmek İngilizce kursu için, ilçe merkezinde yer alan şube yanı sıra Haramidere İsmek şubesini de tercih edebilirsiniz. Her iki şubede de İngilizce A1, A2 yanı sıra B1 seviyesinde; İngilizce eğitimleri verilmektedir. (3,4). Dil eğitimleri, İngilizce ile sınırlı değil, ilçede yaşayan yabancı vatandaşlar için; “Yabancılar için Türkçe kursu” yanı sıra Kürtçe eğitimleri de verilmektedir.

Bilişim Teknolojileri Alanı

Geleceğin mesleklerini bünyesinde barındıran bilişim teknolojileri alanı, Esenyurt ve Haramidere İsmek şubesinde yer almaktadır. Bilgisayar bilgisi olmayanlar için, bilgisayar işletmenliği kursu yanı sıra ofis programlarının kullanım eğitimleri verilmektedir.

Bilişim teknolojileri alanında kendini geliştirmek isteyenler için daha da fazlası bulunuyor. Esenyurt İsmek şubesinde algoritma ve programlama temelleri alanında eğitim verilirken, Haramidere İsmek şubesinde ise web tasarımı geliştirme kursu ile (Photoshop, CSS, HTML5, Bootstrap) öğretilmektedir. (5).

Bilişim Teknolojileri Alanına baktığımızda ise maalesef tam olarak yeterli olmadığını görüyoruz. 3 Farklı branşın yer aldığı Esenyurt İsmek kurs merkezinde bilgisayar kullanımı yanı sıra ofis çalışanları için adeta olmazsa olmaz hale gelen ofis programları eğitimi bulunmaktadır.

Tekstil ve Moda Tasarımı Eğitimleri

Esenyurt, kalabalık nüfusu sayesinde, ciddi bir iş gücü potansiyeli oluşturmaktadır. Çevresinde bulunan çeşitli fabrikalar yanı sıra mahalle aralarında bile onlarca tekstil atölyesi bulunmaktadır. İstanbul’da tekstil sektörüne önemli katkı sağlamaktadır. İsmek, Esenyurt’ta tekstil ve moda alanını her daim desteklemektedir. Moda tasarımı ve tekstil teknolojisi ile tekstil tasarımı alanında birçok eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Kıyafet dikimi yanı sıra evlerimizin ihtiyacı olan ürünler: Çeyiz, dekoratif örtüler, pike, yatak örtüsü, nevresim, mutfak ve salon takımlarının dikimi gibi çok çeşitli eğitim seçenekleri yer almaktadır.

Tekstil alanında kendini daha da geliştirmek isteyenler için modelist yardımcılığı ve giysi kalıpları hazırlama gibi eğitimlerde bulunmaktadır.

Kişisel Gelişim ve Eğitim

“Öğrenmenin yaşı yoktur.” İnsan yaşadığı sürece öğrenmeli ve kendini geliştirmelidir. İlçemizde okuma yazma bilmeyen insanların sayısı yüksektir. İsmek kişisel gelişim ve eğitim alanında, okuma yazma bilmeyenler için okuma yazma kursları düzenlemektedir. Esenyurt’ta bu eğitimi, Kıraç İsmek şubesinde bulabilirsiniz. (6).

Aynı zamanda yüze kitabımız Kur’an-ı Kerimi öğrenmek isteyenler içinde elifba ve tecvidli Kur’an eğitimleri verilmektedir. Allah, herkese bu yüce kitabı öğrenmeyi ve bol bol okumayı nasip etsin inşallah, diyelim ve çocukları yakından ilgilendiren bir alan ile devam edelim.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Esenyurt İsmek kurslarında öne çıkan eğitimlere, son örnek olarak çocuk gelişimi ve eğitimi alanından örnek vermek istiyorum. Anneler ev anne adayları için 0-72 ay çocuklara yönelik çocuk gelişimi, oyun ve oyuncak eğitimleri ile okul öncesi değerler eğitimi verilmektedir.

ESENYURT ÜCRETSİZ KURSLAR

İlçemizde, ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslar İsmek ile sınırlı değildir. Esenyurt halk eğitimi merkezi yanı sıra mesleki eğitim merkezi ve Esenyurt belediyesi kursları da yine çocuk, gençler ve yetişkinlere hitap etmektedir. Şimdi dilerseniz bu kurumları da özet şekilde tanıyalım.

Esenyurt Halk Eğitim Merkezi

2008 yılında, Esenyurt’un ilçe statüsü kazanmasıyla kurulan Şerife Bacı Halk Eğitimi Merkezi, ilçenin en güzel noktalarından biri olan Mehmet Akif Ersoy Parkı içerisinde bulunuyor. Doğa ile iç içe bir eğitim imkanı sunan merkez, 27 dersliği ile geniş ve modern bir binaya sahiptir.

Çeşitli kültür, sanat ve meslek edindirme kurslarının yanı sıra açık öğretim ortaokulu ve lise işlemleri de bu merkezde yürütülmektedir. Kurumu daha yakından tanımak, sunulan eğitimleri ve kayıt süreçlerini öğrenmek için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/esenyurt-halk-egitim-merkezi

Esenyurt, Şerife Bacı Halk Eğitimi Merkezi
Adresİnönü Mahallesi, 410. Sokak, No:45
Telefon0212 699 80 00

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi

Esenyurt, sadece yoğun yaşam alanlarıyla değil, aynı zamanda sanayileşmesiyle de tanınmaktadır. İlçe, çevresindeki küçük ve büyük iş merkezleri, fabrikalar ve sanayi siteleri ile çevrili bir yapıya sahiptir. Bu sanayi kurumlarının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi (MEM) önemli bir role sahiptir.

Merkez, çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik eğitimi ve belgelendirme konularında yetkilendirilmiştir. Sanayi mahallesinde hizmet veren Esenyurt MEM, 2012 yılında kurulmuş olup, 7 farklı alanda eğitim ve sertifika programları sunmaktadır.

Esenyurt mesleki eğitim merkezi
AdresSanayi Mahallesi, 1656 Sokak, No:54
Telefon0212 672 46 73

Esenyurt Belediyesi Kursları

İlçemizde, ücretsiz kurs desteği sağlayan bir diğer kurum ise Esenyurt Belediyesidir. Yıllar önce başlayan bu uygulamanın kapsamı genişletilerek sürdürülmektedir. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için severek katılacakları 100’den fazla branş bulunmaktadır.

Öğrencilerin derslerine katkı sağlayan eğitimler yanı sıra aynı zamanda sınavlara hazırlık çalışmaları da bulunuyor. Öyle ki memur olmak isteyenler için KPSS’ye hazırlık eğitimleri bile bulunmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı yaşam için spor ve yüzme kursları da yine sizleri bekliyor. Esenyurt Belediyesi kursları ile ilgili detaylara esenyurt.bel.tr adresinden ve sitemizden ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/esenyurt-belediyesi-kurslari

BİRAZ DA ESENYURT’U TANIYALIM MI?

Esenyurt, İstanbul’un hızla gelişen ilçelerinden biri olarak son yıllarda büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Geçmişte çamurlu yolları ve altyapı sorunları ile gündeme gelen bu bölge, 2008 yılında ilçe statüsü kazanmasıyla birlikte kaderini değiştirmiş. Cumhuriyet döneminden itibaren, buraların büyük bir aileye ait çiftlik arazisi olduğu ve burada yaşayan insanların bu arazide çalıştığı biliniyor.

Esenyurt’un Merkezi ve Alışveriş Merkezleri

Esenyurt’un merkezi noktası, şimdiki Eskule AVM’nin bulunduğu yerdir. Eskiden köy içi olarak anılan ve çirkin bir çay bahçesi ile kirli bir parka ev sahipliği yapan bu alan, son yıllarda yapılan çalışmalarla modern bir meydana dönüştürülüp trafiğe kapatılmıştır. Eskule AVM, ilçenin ilk alışveriş merkezi olmasının yanı sıra, çehresini değiştiren önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bunun yanı sıra İncirtepe mahallesinde City Center, Saadetdere mahallesinde Torium ve Marmara Park gibi diğer büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

İstanbul’un En Büyük Parkı

Recep Tayyip Erdoğan Parkı, İstanbul’un en büyük parklarından biridir. Daha önce boş bir arazi olan ve hayvan pazarı olarak kullanılan bu alan, park olarak değerlendirilerek, kapsamlı bir ağaçlandırma çalışmasıyla dönüştürülmüştür. Park, sosyal tesisleri, düğün salonları, kafeteryaları ve su gösterileri ile dikkat çeker ve 24 saat özel güvenlik ile korunan bu alanda aileler için ideal bir mesire ve piknik alanı sunar. Ayrıca benzer bir park, Haramidere semtine yakın bir konumda bulunarak bölge sakinlerine hizmet vermektedir.

Esenyurt Devlet Hastanesi Açıldı
İlçe olmadan önce insanlar sağlık sorunlarının çözümü için Büyükçekmece, Avcılar yada Bakırköy gibi ilçelerde bulunan hastanelere gitmek zorunda kalıyordu. 2005 Yılında yapımına başlanan Esenyurt Devlet Hastanesi 2 yıl içerisinde tamamlanarak, hasta kabulüne başladı. İlçe merkezine 2 dakika uzaklıkta modern bir yapıda kurulan Esenyurt Devlet Hastanesi bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında yer almaktadır. Acil, Yoğun Bakım ve Doğum alanlarında hizmet veren kurumda yaklaşık 100 doktor görev yapmaktadır. (8,9).

Hastanenin adı İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirildi. Necmi Kadıoğlu kimdir? Merak edenler için kısa bir açıklama yapalım. Ülkemizin önemli siyasetçilerinden biri olan Necmi Kadıoğlu 2004-2017 yılları arasında Esenyurt Belediye başkanlığı görevini sürdürdü. Necmi Kadıoğlu ile daha fazla bilgiye Wikipedia sayfasından ulaşabilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Necmi_Kad%C4%B1o%C4%9Flu

Esenyurt Üniversitesi Kuruldu

Türkiye genelinde sayıları hızla artan yükseköğretim kurumlarından biri de 2013 yılında ilçemizde Esenyurt Üniversitesi olarak hayata geçmiştir. Yeşilköy 2001 Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı tarafından kuruldu İlk olarak 2013-2014 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine 296 öğrenci ile başlamıştır. Esenyurt Üniversitesi 4 Fakülte, 2 Yüksekokulu, 2 Meslek Yüksek Okulu ve 3 Enstitüden oluşmaktadır. Modern binası ve kolay ulaşımı ile öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Esenyurt Üniversitesi ile ilgili detaylara https://esenyurtuniversitesi.rglabs.co/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Esenyurt Hava Durumu: İstanbul’un bir ilçesi olmasına karşın yağış oranında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Örnek kar yağışı esnasında komşusu Avcılar’da herhangi bir beyazlık olmazken, Esenyurt’a geldiğinizde 10-15 cm kalınlığında kar görmeniz mümkündür. Esenyurt hava durumu bilgilerine ulaşmak için Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesinden bakmanızı öneririm. Aşağıda yer alan bağlantıdan 5 günlük hava durumu bilgisine ulaşabilirsiniz. https://www.mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?il=%C4%B0stanbul&ilce=Esenyurt

Esenyurt Nöbetçi Eczaneler: Yaklaşık 200 eczanenin bulunduğu ilçemizde, size en yakın noktada bir eczane bulabilirsiniz. Akşam ve Pazar günleri ise Esenyurt’un nöbetçi eczanelerini aşağıda yer alan listeden görebilirsiniz. https://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/nobetci-eczane/#!%C4%B0stanbul/Esenyurt

REFERANSLAR

1. AYHAN, F. (2019). Esenyurt İlçesinde Nüfusun Gelişimi ve Bu Gelişimde Rol Oynayan Etmenler. Kent Akademisi, 12(1), 67-81.

2. Okutgen, N. (2012). İstanbul Haramidere Küçükçekmece Arasının Yerleşime Uygunluğunun Araştırılmasında Mühendislik Jeolojisi Yaklaşımlarının İrdelenmesi (Doctoral dissertation, Fen Bilimleri Enstitüsü).

3. SARIOĞLU, G. (2019). İstanbul Esenyurt’taki Suriyelilere ilişkin medya analizi. Uluslararası Yönetim Akademisi Dergisi, 2(1), 192-211.

4. Özdemir, E. A. (2006). Türkiye’de İngilizce öğreniminin yaygınlaşmasının nedenleri. Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 2(1).

5. ALTUNÇEKİÇ, A., ÜSTÜNDAĞ, M. T., & KUKUL, V. (2018). Web tasarımı eğitiminin mobil uygulama ile desteklenmesine yönelik uygulama örneği ve sonuçları. Gazi Eğitim Bilimleri Dergisi, 4(1), 33-45.

6. GÖKÇE, N., & YILDIZ, A. (2018). Türkiye’de okuma-yazma bilmeyen kadınlar ve okuma-yazma kurslarına katılmama nedenleri:“Ne edeyim okumayı, hayatım mı değişecek?”. Kastamonu Eğitim Dergisi, 26(6), 2151-2161.

7. Yılmaz Demir, S. (2019). Kentsel Yoksulluk ve İşçi Sınıfı: İstanbul Esenyurt Örneği (Master’s thesis, Sosyal Bilimler Enstitüsü).

8. DURDU, B., DURDU, Y., GÜLEÇ, N., İSLİM, F., & BİÇER, M. (2012). Nadir Bir Pnömoni Etkeni: Shewanella putrefaciens. Mikrobiyol Bul, 46(1), 117-121.

9. KILIÇARSLAN, M., & Güçlü, A. (2019). İstanbul’da bulunan sağlık bakanlığı hastanelerinin verimlilik analizi. Avrupa Bilim ve Teknoloji Dergisi, (16), 552-558.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir