Evlilik Öncesi Eğitim

Evlilik Öncesi Eğitim
Mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmek içi mutlaka temelleri sağlam bir aile yapısı gerekmektedir. Temelleri sağlam ailenin kurulumu ise evlilik öncesine oluşmaktadır. Bu süreçte heyecandan öte mantık ön planda olmalıdır. Her ne kadar sevgi, aşk ön planda olsa da gelecek adına mantıklı adım atmak gerekir. Bunun için size yol gösterecek, orta yolu bulmanızı sağlayacak eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimlerden ücretsiz yararlanabileceğiniz kurumlardan biride İsmek olup, bakalım nasıl bir eğitim süreci sizi bekliyor.

Evleneceklere Eğitim

İsmek Evlilik Öncesi Eğitimleri

20 Yılı aşkın bir sürede sanat ve mesleki eğitimlere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK aynı zamanda sağlıklı bir aile yapısı için üzerine düşeni yapmaktadır. 30’den fazla alanda eğitim bulacağınız kurumda özellikle Aile ve Tüketici Bilimleri son yıllarda en çok tercih edilen branşları içeriyor. Eğitimi verilen branşlardan biride Evlilik Öncesi Eğitim olup, özellikle evlenme yaşı gelen, evlenmeyi düşünenleri çift olarak katılmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece her iki tarafta olması gerekeni öğrenirler. Toplamda 40 saat süren kısa ama etkili eğitimler tamamen ücretsizdir. Kısa süreli bu eğitimde bir çok modül yer almaktadır.

Kişisel Bakım Eğitimin ilk aşamasında evlilikte en çok soruna neden olan kişisel bakım hususu ele alınmaktadır. Daha önce tek yaşadığınız için belki biraz rahat davranıyor olabilirsiniz. Fakat evlenip yuva kurduğunuzda artık eski rahatlığa devam etmemeniz gerekir. Aksi halde karşınızdaki insan muhtemelen rahatsız olacaktır. Bunun için eşler arasında yada toplumda dikkat edilmesi gereken kişisel bakım kuralları yer alacaktır.

Aile Yapısı Bir sonraki modülde ise evlilik ile adım atacağınız aile yapısını tanımak ve uyulması gereken kurallarını öğrenmek olacaktır. Çünkü aile yapısı her iki tarafa da farklı sorumluluklar yüklemektedir.

Karar Verme Süreci: Aile bireyleri arasında en çok huzursuzluğa neden olan sorunlardan biri karar verme süreci ile ortaya çıkmaktadır. Bekarlıkta olduğu gibi tek başına karar alma alışkanlığından vazgeçmek gerekir. Bu tüm alanlarda geçerli olup, mutlaka iki tarafın mutabık kalacağı bir karar verilmelidir. Boşanmaların en büyük nedeni ortak kararı alamamakla başlar.

Aile Planlaması Mutlu bir evlilik aynı zamanda kalabalıklaşma ve üremeyi de beraberinde getirmektedir. Bir önceki modülde karşımıza çıkan ortak karar mekanizması aile planlamasında da geçerli olup, çocuk yapmak için en uygun zamanı birlikte kararlaştırmalısınız. Bundan 20 yıl öncesine baktığınızda aile planlaması olarak gençlere, evleneceklere özellikle çocuk yapmamak için korunma yöntemleri anlatılırdı. Askeri kurumlarda çok sık karşılaştığım bir durumdur. Değerli arkadaşlar mutlu bir evlilik için çocuk en gerekli varlıktır. O nedenle en uygun zamanı tespit ederek çocuk yapmalısınız. Bakamam, büyütemem korkusuna kapılmayın, rızkı veren Allahtır.

Ailede Alışveriş: En önemli hususlardan biride ailede alışveriş süreci olup, kesinlikle hassas davranılması ve istişare edilmesi gereken bir durumdur. Yoksa ailede borçlanma problemi ortaya çıkmaktadır. Özellikle hanımlar eşlerinden bunaltıcı isteklerde bulunmamalı, erkekler ise tek başlarına karar vererek yüklü ödeme gerektiren alışverişlerden kaçınmalıdır. Çünkü gelecek için mutlaka bir birikim oluşturulması gerekir.

Evlilik Öncesi Konuşulması Gerekenleri Konuşun
Değerli arkadaşlar evleneceğiniz kişiyi bazen görücü usülü ile bulabilirsiniz. Çok fazla tanıma imkanı olmadan verilen karar sonradan uyuşmazlıklara neden olmaktadır. Bu sorunu önlemek için mutlaka evlenmeyi düşündüğünüz insana sormalısınız. Örnek sigara, alkol kullanımı var mı? varsa bu alışkanlıklardan vazgeçmeyi düşünür mü? bu şekilde sevmediğiniz, olmasını istemediğiniz huylarını mutlaka öğrenmelisiniz.

Bunaltıcı Borca Girmeyin
Günümüzde evlilik adeta borçlanma gibi bir durum haline gelmiştir. Çünkü tarafların isteği bazen abartılı olabilmektedir. Özellikle damat tarafından istenen, yapılması beklenen maddi durumu aşmakta ve borçlanmaya neden olmaktadır. Bu borçlanma ödenmesi mümkün olmayan düzeye ulaşabilmektedir. Evliliğin ilerleyen sürecinde maalesef sıkıntılara neden olacaktır. Bu duruma düşmemek için acil olmayan ihtiyaçları zamana bırakmalısın. Gerekli ihtiyaçları ise lüks yerine ideal fiyatlarla almaya dikkat etmelisiniz.

Evlilik Öncesi Eğitici Kitabı İndir
Kurs ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, maalesef yeterli düzeyde ilgi gösterilmediği için İstanbul’un sadece 1-2 noktasında hizmet vermektedir. Sizde bu eğitimden ücretsiz yararlanmak için kursiyer.ismek adresinden kayıt olabilirsiniz. Her ne kadar kursa katılmasanız bile bu sayfada olduğunuza göre araştıran bir kişiliğiniz olduğu görülmektedir. Sizlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir kitapçığı incelemenizi önereceğim. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Evlilik Öncesi Eğitimi Eğitici Kitabına vakit buldukça göz atınız. https://www.ismekkurs.com/wp-content/uploads/2014/09/Evlilik-Oncesi-Egitimi-Egitici-Kitabi.pdf

2 Yorum

Yorum yap
  1. Merhabalar, kolay gelsin. Ben Tekirdap Kapaklı Belediyesinden Aile Danışmanı Serap Demir. Öncelikle aile kadar önemli bir yapı üzerine eğilip aile kurulmasının birinci adımı olab evlilik eğitimi konusundaki çaba ve başarılarınızı tebrik ederek devamını diliyorum.
    Biz de Kapaklı belediyesi olarak tarafımca evlilik öncesi eğitim kurslarını başlatmayı düşünmekteyiz. Bu konudaki deneyim ve önelerinizi görmek ve dinlemek için bir ziyaretinize gelmek isteriz. Misafir kabul eder misiniz? Geldiğimizde ilgili kişiyi bulmamız mümkün olur mu? Teşekkürler..

    1. Serap Hanım: 0212 531 01 41 numaralı telefondan bilgi almanızı rica ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir