Gasmek Kursları (Gaziantep)

Genelde batı illerinde görmeye alışkın olduğumuz ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları uygulaması Güneydoğu Anadolu bölgesinde lezzetli yemekleri ve baklavası ile bilinen bir şehrimiz Gaziantep’te uygulanıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GASMEK) daha önceki ismi GAMEK olarak bilinir. Eski bakanlarımızdan Fatma ŞAHİN’in belediye başkanı seçilmesi ile birlikte yenilenen ve geliştirilen Gamek ismi Gasmek olarak değiştirilmiştir. 16 Yaşından 70 yaşına herkesin ücretsiz yararlanabildiği Gasmek kursları hızla artan şubeleri şuan 13’e yükselmiş olup, amaç Gaziantep ve tüm ilçelerde yer almaktır. Diğer kurumlardan farkı sadece sanat ve meslek kursları ile sınırlı kalmadan aynı zamanda öğrencilere ve üniversite sınavlarına hazırlananlar YGS-LYS-TEOG sınavlarına hazırlık eğitimleri vermektedir.

Gasmek 2015-2016 (Kayıtları Başladı)
Her yıl Eylül ayında başlayan Gasmek kayıtları başlamış olup, iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Gasmek 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitim almak isteyenleri aynı zamanda 3 yeni kurs merkezi beklemekte olup, sayfanın orta kısımlarında Gasmek İnternet üzerin başvuru ve gerekli belgelerin bilgisi yer almaktadır.

Gasmek

Gasmek Kursları Nedir?
Nüfusu 2 milyona yaklaşan Gaziantep ülkemizin en kalabalık 7. şehri olup, burada yaşayan halkın işsizlik problemini ortadan kaldıracak, daha güzel işlerde ve mümkün olduğunca vasıflı meslek sahibi olarak istihdam edilmesini sağlamak için kurulmuştur. 14 Alanda 100’den fazla branşı içeren Gasmek kursları aynı zamanda MEB onaylı sertifika imkanı sunmakta olup, buda sizin daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır.

Gasmek’ten Kimler Yararlanbilir?
Sağlanan imkanlar tüm Gaziantep Büyükşehir Belediyesi halkı için olup, sanat ve meslek kursları statüsünde olması nedeniyle 16 yaş ve üzeri olmak gerekiyor. Sizde 16 yaş ve üzeri iseniz, kurs merkezleri ulaşım probleminiz yoksa sunulan bu imkanlardan İnternet üzerinden kayıt olarak hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Gasmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor
Burada dikkat edilmesi gereken husus kayıtların eğitim süreci boyunca sürekli açık olması, eğitim tarihlerinin ise belirlenen kursiyer sayısının dolması ile başlayacağıdır. Örnek ben bilgisayar kullanımı branşında eğitim almak istiyorum, aşağıda yer alan Online başvuru linkine tıklayarak İnternet üzerinden başvurumu yapıyorum. Bu kurs için örnek 20 kursiyer alınacaksa bu 20 kişinin dolmasını bekliyorum. Belirlenen başvuru sayısına ulaşıldığında kurs merkezi yetkilileri (Telefon & Kısa Mesaj) ile size ulaşarak kesin kayıt için çağıracaklardır.

Gasmek Başvurusu Nasıl Yapılır?
Eğitim almak isteyen 16 yaş ve üzeri bireylerin ilk yapması gereken işlem İnternet üzerinden kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun için yandaki bağlantıya tıklayarak http://www.gasmek.org.tr/pfi-yeni-kayit.php#orta-icerik açılan sayfada TC kimlik numarası, Ad, Soyad ve Doğum tarihinizi yıl olarak girmenizi istemektedir. Bilgileri girerken büyük harfle girmeyi unutmayın aksi halde hata verecektir. Giriş yaptığınızda eğitim verilen branşlardan birini seçerek başvuru yapabilirsiniz. Unutmayın bu sadece ön kayıt olup, kesin kayıt için size ulaşarak bilgi verilir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Kursların başlamasına kısa bir süre kala size ulaşan görevli arkadaşlarımız sizleri kesin kayıt için kurs merkezine davet edecektir. Gelirken yanınızda şeffaf dosya içerisinde nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma yada öğrenim gördüğünüzü kanıtlayan öğrenci belgesi ile 1 adet fotoğraf getirmeyi unutmayın.

Gasmek Kurs Merkezleri Nerede?
İlk etapta 6 kurs merkezi ile başlayan Gamek faaliyetleri öncelikle ismi Gasmek olarak değişmiş ve geliştirme çalıştırmaları kapsamında kurs merkezi sayısı şuan 14’e yükselmiştir. Aşağıda yer alan listede size en yakın Gasmek kurs merkezleri, adres ve telefon bilgilerini bulabilirsiniz. Bu yıl eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak olan Şekeroğlu mahallesi, Atakent Gençlik ve Kültür Merkezi ile Perilikaya şubelerinin bilgileri en kısa sürede aşağıdaki listeye dahil edilecektir.

Gasmek Kurs Merkezleri

Hangi Eğitimler Veriliyor
14 Alanda 100’den fazla branşı bulunan Gasmek Branş Listesi ayrıca bir sayfa olarak sitemizden inceleyebilirsiniz. Günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız bilgiler, geleceğin meslekleri, uzmanlık alanında eğitimler ve artık zorunluluk hale gelen yabancı dil eğitimleri ile özel kurslarda bile bulamayacağınız bir çok branş Gasmek’te ücretsiz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika ile öğretilmektedir.

Eğitim Sonunda Sertifika Alacakmıyım?
GASMEK Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olması nedeniyle eğitimlerinde belirli devamsızlık süresini aşmayan ve başarılı kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilmektedir. Türkiye’nin her yerinde kamu ve özel kurumlarda geçerli olan bu belge ile iş bulmanız daha kolay hale gelecektir. Aynı şekilde eğitim almaya hak kazanıp, mazeretsiz şekilde kurslara katılmayan, devamsızlık yapan kursiyerlerin sertifika alma hakkı ortadan kalkacağı gibi aynı şekilde içerisinde bulunduğunuz eğitim öğretim döneminde kurslardan yararlanması kısıtlanır.

Dünya’nın En Eski Şehri Gaziantep
Yada halk arasında tabir edilen ismi ile Antep şehrin eğitim imkanlarından bahsedip, şehri tanımadan konuyu sonlandırmak olmaz. Başlıkta da belirtildiği gibi halen yaşanılan dünyanın en eski şehirlerden biridir. Bir çok uygarlığa beşşiklik etmiş olan şehir Romalılar döneminde Antiochia (Torosların karşısında ki Antakya) anlamına gelen bir isim konmuş daha sonra Araplar şehri işgal edince onlarda han toprağı anlamına gelen Ayıntap ismini vermiştir. Osmanlı döneminde ise adı Antep olan şehrimiz 1921 Antep Savunmasından sonra çıkarılan kanun ile Gazi ünvanı verilmiştir. Bu cennet vatanı savunan, bu uğurda şehit ve gazi olan atalarımızdan Allah Razı Olsun… 9 İlçeden oluşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Leziz yemekleri ve ilk akla gelen baklavası, fıstığı, Gaziantep kalesi ve bakırcıları ile tanınan bir şehirdir. Turizm alanında hızla gelişen şehrimizi mutlaka gezip, doğal güzelliklerini tanımalısınız

Gamek İsmi Değişmiştir?
2015 Yılına kadar kurum Gamek ismi ile hizmet vermiş olup, yeni eğitim öğretim döneminde ismini Gasmek olarak değiştirmiştir. Konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Yani Gasmek yeni bir kurum olmayıp, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Merkezi yeni adıdır.

Gazikent Kurs Merkezi (Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi)
Geçtiğimiz günlerde duyurusunu yapmış olduğumuz Gasmek Yaz Okulu uygulaması başlamış durumdadır. Şimdi ise sizlere lezzet eğitimi hakkında bir duyuru yapmak istiyoruz. Gasmek Gazikent Kurs merkezinde Aşçılık ve Pastacılık eğitimleri için kayıtlar başlamış olup, kurs merkezine gelerek kayıt olabilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki adres ve iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.
Göllüce Sağlık Ocağı Yanı Burak Mahallesi 36 Nolu Cadde No:27
0342 241 48 42

Gasmek Engelli Eğitimleri

Gasmek İşaret Dili Öğretiyor!
Sadace sanat ve meslek kursları ile sınırlı kalmayan Gasmek şimdi engelli ve engelli yakınları ile işitme engelli vatandaşlarımızla kolayca iletişim kurmak isteyenler için İşaret Dili eğitimleri başlatıyor. Gasmek Cumhuriyet ve Hakan Özcan Kurs Merkezlerinde gerçekleşecek ücretsiz eğitimler ile öğretilmektedir. Şimdi engelleri kaldırma zamanı diyor ve sizleri de bu eğitimlere katılmaya bekliyoruz. Detaylı blgi için 0342 336 38 29 arayınız.

Gasmek Yaz Kursları Uygulaması Başladı
Herkese ücretsiz eğitim fırsatı sağlayan Gasmek sanat ve meslek kursları 16 yaş üzerine hitap ederken aynı şekilde okulların kapanması ile birlikte çocuklar için Gasmek yaz okulu uygulaması başlamaktadır. Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Gasmek yaz okulu yeni dönemde çocuklarla yeniden görüşmeyi arzu ediyoruz.

Seviye Tespit Sınavlarına GASMEK ile Hazırlanın
Dersanelerin özel okula dönüştürülmesi ile birlikte bundan böyle eğitim faaliyetleri okullarda açılacak olan kurslar, Halk Eğitim Merkezleri ve Gasmek tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda lise son sınıf öğrencileri ve mezunlar için YGS – LYS sınavlarına hazırlık eğitimi verilmektedir. Aynı şekilde 5.6.7. ve 8. sınıflar içinde Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı TEOG hazırlık eğitimleri verilmektedir. Tamamen ücretsiz olan bu eğitimlerden öğrenci ve mezunlarımız yararlanabilir. Yapılan bu çalışmalar ile Gaziantep’in yüksek öğrenimdeki başarı sıralaması hızla artmakta, hemde binlerce TL dersane masrafı etmeden başarıya ulaşacaksınız.

22 Yorum

Yorum yap
 1. Yaşm 17 Kuaförlük kursuna yazılabilirmiyim.

  1. Berfin: Evet kayıt olabilirsiniz.

 2. Aşçı çırağı aşçı yardımcısı adı altında kurslar dikkatimi çekti acaba neden salt aşçılık ya da pastacılık adı altında bi kurs yok…Teşekkür ederim….

 3. Konservatuvar son sınıf öğrencisiyim daha önce usta öğreticilik yaptım başka bir belediyede . Gasmekte usta öğretici olarak çalışabilir miyim ? Ne yapmam , nereye başvurmam gerekiyor ?

  1. Dila: Tabii ki dilediğiniz kurumda görev alabilirsiniz.

 4. Gasmek perililaya subesi aktif gostermiyo acilmadi kurs icin basvuru yapmak istiyorum

 5. Ben Lise 1 Terk im Şuanda Açıkl ise1 Okuyorum Muhasebe Veya Aşcılık Kursuna Gidebilirmiyim.?

  1. Mehmet: Evet gidebilirsiniz.

 6. Seramik ve cam teknikeriyim.eğitmen ihtiyacı
  Varsa başvuruda bulunmak istiyorum.

 7. Lise 2 den bıraktım kurslara katilabilirmiyim

  1. Emine: Mezuniyet durumuna bakılmaz. Katılabilirsiniz

 8. Yaz kursları var mı

  1. Tuğba: Evet öğrenciler için yaz kursları bulunuyor.

 9. gasmek hakan özcan ile bilgiler yok kurslar nasıl başlayacak die napıcaz

  1. İbrahim: Arayarak bilgi alabilirsin.

 10. ya duyurullar yapılıyoda nerede yapılıyor biz bir türlü ulaşamıyoruz açık bilgi verseniniz mutlu olucaz çünkü 7-8 kiişiyiz hala ulaşamıyoruz lütfen!!!!!

  1. İbrahim: Kurumun resmi İnternet sitesi gasmek.org.tr’den takip edebilirsiniz.

 11. 11.sınıf ve YGS kursları ne zaman açılacak yazın lütfen!!!

  1. İbrahim: Güncel duyurular yapılmaktadır.

 12. ben gamek e kaydolmak istiyorum yaşım 26

 13. TATLICILIK & PASTACILIK KURSLARI KONUSUNDA BİLGİ LÜTFEN

 14. HALI DESİNATÖRLÜĞÜ KURSU NE ZAMAN AÇILACAK.BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir