Google Adwords Reklamcılık Kursu

Google Adwords Kursu
Günümüzde sayıları hızla artan İnternet siteleri aslında tasarlayıp, yayınlamakla bitmiyor. Çünkü bu şekilde yüz binlerce site olup, ziyaretçi sayısı bir çoğunda günlük 3-5 kişiyi geçmemektedir. Bunun bir çok nedeni olup, en önemli nedenlerinden biri SEO ve içerik yönünden zayıf ve aynı zamanda yeterince güncel olmamaları ile açıklanabilir. Sitenize ziyaretçi çekmenin 2 yolu olup, birincisi başarılı bir SEO çalışması yaparak sitenizi hedeflediğiniz kelimede ilk sayfa hatta ilk sıralara getirebilirsiniz. ikinci seçenek ise Google Adwords olup, reklam vererek sitenize ziyaretçi çekme imkanı olur. Tabii ki Adwords reklam uygulaması olması nedeniyle bu iş için biraz maddi imkan gerekmektedir. Ne kadar bütçe gerekir derseniz? günlük 5 TL’de olur 500 TL’de bu sizin alacağınız ziyaretçi sayısına göre değişir.

Reklam Uzmanı

Google Adwords Nedir?
İnternet’in yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Toplist, Dizin şeklinde siteler geliştirilmiş olup, aranan kaynağa ulaşma konusunda yeterli olmadığı için Yahoo, Msn ve sonrasında Google gibi arama motoru siteleri kurulmuştur. Şuan bir çoğumuzun arama motoru olarak kullandığı Google.com aslında devasa bir şirket haline gelmiş olup, kazancının büyük bir bölümünü reklam gelirlerinden elde etmektedir. Adwords ve Adsense gibi reklam sistemlerini kurarak aracılık hizmeti gerçekleştirmektedir. Adwords ise reklam alırken Adsense ile aldığı reklamları yayıncılara yayınlatma yönünde bir sistemi bulunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Türkiye’nin bir çok yerinde bu işin danışmanlığını yapan insanlar olmasına karşın kısa bir eğitim ile kendi reklam yönetiminizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Gmail uzantılı bir e-mail adresi almanız gerekir. Sonrasında yandaki bağlantıya tıklayarak https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/ giriş yapmalısınız. Giriş yaptığınızda ilk yapacağınız işlem kampanya oluşturmak olup, sonrasında bu kampanya içerisine reklamları eklersiniz.

Ne Tür Reklamlar Verilebilir?
Google Adwords sitenize ücretli ziyaretçi çekmek için en iyi platformlardan biri olup, bir çok reklam seçeneği sunmaktadır.

Bağlantı: Google arama yaptığınız sayfanın üstü (ilk 3 sonuç) altı (son 3 sonuç) ve ekranın sağında reklamlar görünmektedir. Görünen reklamlar %90 aradığınız kelime ile alakalı olup, bağlantı düzeyi ile hedeflenmektedir. Örnek varis hastalığı ile ilgili bir arama yaptığınızda Varis Tedavisi yapan hastaneler, klinikler, doktorlar yanı sıra varis çorabı satışı yapan firma yada bireylerin reklamlarını görürsünüz. Buna bağlantı reklamları denmekte olup, hedeflediğiniz kelimelerde arama yapıldığında çıkmaktadır. Aynı reklamı dilerseniz Adsense yayıncılarının İnternet sitelerinde de görebilirsiniz. O bağlantıya tıkladığında google sonuç sayfası açılır ve o sayfada sadece reklam sonuçları gösterilir.

Text ve Görsel Reklamlar Google almış olduğu reklamların büyük bölümünü yayıncısı olan (Google Adsense) içeren sitelerde yayınlamaktadır. Örnek https://www.sachastaliklari.com bu sitede bir Adsense yayıncısı olup, reklamlar genelde içeriği ile alakalıdır. Saç sağlığı, saç bakım ürünleri gibi reklamlar çıkmaktadır. Her an değişen reklamlar text (yazı) yada görsel (resim reklam) şeklinde çıkmaktadır. Bir çok farklı boyutu olan reklamların sitenin eklenecek yerine göre boyut hedeflenmekte yada son zamanlarda mobil cihazlar için ekranı tanıyan, ekran boyutuna uyum sağlayan esnek reklam boyutu geliştirildi.

Video Reklam: Dünya’nın en çok video izlenen sitesi Youtube.com Google tarafından alındıktan sonra video reklam uygulamasını başlattı. Vide öncesi, ortası ve sonunda çıkan reklamları hedefleyebilir, yada hazırladığınız bir tanıtım videosunu reklam olarak sunabilirsiniz.

Google Adwords Reklam Ücretleri Ne Kadar?
Ödeme konusunda ki seçenek sunulmakta olup, gösterim 1000 gösterim şeklinde hesaplanır, birde tıkla çıkan reklamlara ziyaretçilerin tıklama sayısı ile ödeme yapılır. Genelde tıkla ücreti ile reklam verilmektedir. Kısa adı TO (Tıklama Oranı) olan bu uygulamada ücretin ne kadar olacağını siz belirlerseniz. Örnek Saç Dökülmesi kelimesinde bir reklam verdiğinizde TBM (Tıklama Başı Maliyet) 0,10 kuruşta verebilir, 1 TL’de verebilirsiniz. Burada bir ayrım yapılması gerekir. Saç Dökülmesi kelimesinde 10 reklam veren olduğunu düşünün diğerleri TBM sizden yüksek vermesi halinde sizin reklamının sıralama olarak onların gerisinde kalacaktır. Çoğu zaman sistem sizi uyararak reklamın ilk sayfada çıkması için en az şu kadar verin şeklinde uyarmaktadır.

İsmek Google Adwords Kursu

Değerli arkadaşlar Adwords ile ilgili daha verilmesi gereken çok bilgi olup, fakat bizim sayfamızda yer kalmadı. O nedenle sayfanın kalan kısmında birazda kurs ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi İsmek Bilişim Teknolojileri alanına geçtiğimiz yıllarda eklediği Google Seo Adwords kursu ile temel düzeyde arama motoru optimizasyonu ve reklamcılık eğitimleri vermektedir.

Eğitimler 40 Saat Sürmektedir
İsmek Google Adwords kursu sadece 40 saat sürecek olup, yarısı SEO yarısı yani 20 saatlik kısmı ise Adwords reklam eğitimleri olarak uygulanmaktadır. Uzmanlık seviyesinde bir eğitim olması nedeniyle sadece İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezlerinde eğitimi verilmektedir. Bu kurslarda eğitim almak için bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle 16-45 yaş arası olmanız ve bu eğitim için gerekli özel şart ise Bilgisayar Kullanımı ve Web Tasarım HTML konusunda bilginiz olması gerekir.

Kursiyerler Sınav İle Seçiliyor
İstanbul’un sadece bir kaç noktasında bulacağınız bu eğitim kısıtlı kontenjan olması nedeniyle kursiyer seçimi sınav ile yapılmaktadır. Sınavda Bilgisayar + Web Tasarım hakkında yaklaşık 20 soru olmaktadır.

İsmek Katılım Belgesi Alırsınız
Bu branş henüz Milli Eğitim Bakanlığı FOET kodları arasında yer almadığı için eğitimlerde MEB onaylı sertifika alma imkanı yoktur. Onun yerine İsmek Katılım Belgesi verilmektedir.

Google Adwords Temelleri Eğitimine Katılın
Bu alanda kendinizi geliştirmek isterseniz size bir fırsat daha sunmak istiyorum. Google Türkiye’de Adwords ofisi olup, Türkiye’de görevliler bulunmaktadır. Bu arkadaşlar her yıl belirli zamanlarda Google Adwords eğitimleri vermektedir. Ücretsiz olan bu eğitim sonrası katılacağınız sınavda 75 ve üzeri not almanız halinde Google Adwords Reklam Uzmanı Sertifikası alırsınız. Bu konuda daha fazla bilgi için 444 5 674 numaralı telefonu arayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir