Hasır Örmeci (Kuyumculuk Teknolojisi)

Öncelikle bir hususu açıklayarak konuya giriş yapalım. Hasır örmeci branşı kuyumculuk üzerine bir eğitimdir. Hasır denince özellikle iç anadolu bölgesinde yere serilen kilim ve halı gibi kullanılan hasırlar bulunmaktadır. Çokta sağlıklı olan bu gelenek eskisi kadar devam ettiğini sanmıyorum. Yine aynı şekilde eskiden bahçeye, pazara vs giderken hasır sepetler kullanılırdı. Konumuza dönecek olursak, hasır örmeci kuyumcu teknolojisinin en özel eğitimleri arasında yer almaktadır. El emeği ile yapılan hasır örme takılar özellikle altın takı takmayı sevenler için vazgeçilmezler arasındadır.

Hasır Örmeci Kursu

Alaşım metalleri ve kimyasallar ile çalışmayı öğreneceğiniz bu eğitimde tel ve levha şekillendirme ile hayal ettiğiniz tasarımları yapmayı göreceksiniz. Kuyumculukta kaynak yapma ve hasır örme eğitimleri detaylı ve bol uygulamar şeklinde yapılacak olan eğitimi Türkiye’nin bir çok yerinde görebilirsiniz.

İsmek Hasır Örmeci Kursu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları İsmek kuyumculuk teknolojisi ana alanında yer alan 6 eğitimden biri olup, toplamda 144 saat sürmektedir. Eğitim sonunda dilediğiniz kuyumcu atölyesinde çalışabilecek vasıflara kavuşacaksınız. İsmek hasır örmeci kursu oldukça yaygın olup yaklaşık olarak 20 farklı İsmek kurs merkezinde bu çok özel eğitimi alabilirsiniz. Ücretsiz ve sertifikalı olduğunu belirtmeliyim.

İsmek Hasır Örmeci

İsmek eğitimleri; 16 yaş ve üzeri herkese açık olup, genel kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır. Size en yakın şubemizde yanınızda nüfus cüzdanız fotokopisi ile gelmeniz yeterlidir.

Trabzon Hasırı; Yukarda resimde yer alan modeli merak edenler için açıklamayalım. Ürün karadeniz bölgesinde oldukça sevilen ve kullanılan Tabzon Hasırıdır. Bu eğitim sonunda sizde böyle çalışmalar yapabileceksiniz.