Hasanpaşa Müzik Okulu

Hasanpaşa Müzik İhtisas Merkezi
Geçmişe dönüp baktığınızda böylesi uygulamalar hayal gibi gelirdi. İstanbul’da halk üniversitesi haline gelen İsmek Kursları sadece meslek edindirme eğitimleri ile sınırlı kalmayıp, branş sayısını sanat alanındaki eğitimlerle çok ileri götürerek 400’ü aşmıştır. Bu branşlar arasında öyleleri var ki müzik sevenleri adeta sevinçten havaya uçuracak gibi görünüyor. Ücretsiz müzik eğitimi almak isteyenlere kurs ve ihtisas düzeyinde eğitimler sağlamaktadır.  İstanbul’un iki yakasında bulunan İsmek Müzik İhtisas Merkezi 16 yaş üzeri herkese 30’dan fazla eğitim seçeneği sunmaktadır. İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar için Kadıköy Müzik İhtisas Merkezi yada diğer adı Hasanpaşa Müzik Okulu olarak bilinmektedir. Önce adres bilgileri devamında eğitimi verilen müzik eğitimlerine bakalım.

Rasimpaşa Mahallesi, Söğütlüçayır Sokak, No:10

0216 414 05 59

Bağlama Eğitimi
Esra Dalyan ve Esra Yıldırım yönetiminde hizmet veren Kadıköy Hasanpaşa Müzik İhtisas Merkezi eğitimlerinin tümü müzik üzerine olması nedeniyle en çok tercih edilen branşları özet şekilde tanıma imkanı bulacağız. İlk ele alacağımız branş bilgisi Türk Halk Müziğinin olmazsa olmazı Bağlama olup, bu alanda iki farklı eğitim bulunmaktadır. Eğitimin farkları müziğin makamı ile alakalı olup, Bağlama düzeni ve Bozuk düzen olmak üzere ayrılmaktadır. Her iki branşta toplamda 232 saat sürecek kurslardan oluşmakta olup, bu eğitime katılanlarda herhangi bir tecrübe ve deneyim aranmamaktadır.

Gitar (Klasik Gitar)
Aslında kültürümüzde olmamasına karşın 1980 sonrası Türk müziğinde hızla yer eden müzik aletlerinden birisi Gitar 8 rakamına benzeyen yapısı ile bir çok çeşidi bulunmaktadır. İsmek kurslarında Klasik ve Perdesiz gitar şeklinde eğitimler verilse de Elektro, Bas Gitar, Akustik, Lap Steel, Weissenborn ve 7 ile 12 telli gitar çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin ses tonu farklı olması nedeniyle kullanılan müziklerde farklı olabilir. İsmek Gitar kursu yine 232 saat sürecek kurslardan oluşmakta olup, çok keyifli bir eğitim olacaktır.

Keman
En çok tercih edilen müzik eğitimlerinden biride keman olup, Dünya’nın her yerinde kullanılan enstrümanlardan biridir. Violin ailesinden olan bu müzik aracı diğer aile bireylerine göre daha yüksek ses tonu almanızı sağlamaktadır. İsmek keman kurslarına baktığınızda bağlama gibi iki farklı branşın olduğunu görürsünüz. Branş farkının nedeni eğitimleri Türk Müziği yada batı müziği şeklinde seçim yapmak gerekmektedir. Türk müziği 128 saat sürerken batı müziği alanında eğitim almak istediğinizde ise 240 saat sürecek eğitimlere hazır olmalısınız.

Kemençe
Telli çalgılar grubuna son olarak Karadeniz halkının sevdiği müzik aleti kemençe ile devam edelim. İsmek kurslarında kemençe ve Karadeniz kemençe şeklinde iki farklı eğitim imkanı bulunmaktadır. Burada yapılan ayrım klasik kemençe ile Karadeniz kemençesi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Kendisi küçük olmasına karşın 11 farklı parçadan oluşan bu yaylı çalgı genelde 3 telli olarak üretilmektedir. 128 Saat sürecek olan kurslarda sizde farklı bir enstrüman eğitimi alabilirsiniz.

Ney Eğitimi
Yaylı çalgılardan sonra şimdide bilgi yanı sıra sağlıklı bir nefese ihtiyaç duyacağınız üflemeli çalgılara geçelim. Karşımıza ilk olarak Tasavvuf müziğin olmazsa olmazı Ney çıkmaktadır. Tüm müziklerde çalmak olarak tabir edilirken bu Ney’de üfleme şeklinde tabir edilir. Sizde Ney Üfleme gibi zor bir sanatın erbabı olmak isterseniz İsmek Ney Kursu biraz sabır ve emek gerektiren 424 saat sürecektir.

Türk Tasavvuf Korosu
Müzik yada musiki tek bir kişinin yapabileceği gibi birden fazla insanın bir araya gelerek koro halinde icra edilmesine imkan sağlamaktadır. Türk Halk Müziği (THM) ve Türk Sanat Müziği (TSM’de) sıkça gördüğümüz bu uygulama aynı şekilde Türk Tasavvuf Müziğinde de karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda bu alanda artan ilgiyi karşılamak için İsmek Hasanpaşa Müziği İhtisas Merkezi Türk Tasavvuf Korosu eğitimleri vermektedir. Tasavvuf müziği ile ilgilenenlerin yer aldığı bu koroda yer alan kursiyerlere İlahi, Şuğul, Durak, Temcit, Mersiye, Kaside, Naat, Tevşih eğitimleri verilmektedir. Hayatınızda daha önce hiç almadığınız zevki bu eğitimlerde tadacaksınız.

Uygulamalı Tiyatro
Hasanpaşa Müzik okulu ismine bakıp sadece müzik eğitimleri verdiğini sanmayın. Eğitimi verilen branşlardan biride Uygulamalı Tiyatro olup, özellikle oyunculuk hayali ile yaşayanlara ilk adımı atma imkanı sunuyor. 176 Saat sürecek olan İsmek Tiyatro kurslarında iletişim ve insan ilişkileri ile drama, tiyatronun olmazsa olmazı, dekor ve kostümlerin hazırlanması eğitimleri verilmektedir.

Hasanpaşa müzik ihtisas merkezi nasıl gidilir?
Konumuz burada son bulmuş olup, şimdi sizlerin en çok merak ettiği bazı hususlara yanıt vereceğiz. İlk olarak buraya nasıl gelineceği hususu olup, adresin en kolay tarifi Kadıköy Belediye Binasına 2 dakika uzaklıkta olduğudur. Aynı şekilde farklı bir ilçeden gelecekseniz Metrobüs son durakta indikten sonra 5 dakika yürüme mesafesi bulunmaktadır.

Kayıtları Ne Zaman Başlıyor
Kadıköy Hasanpaşa Müzik İhtisas Merkezi kayıtları diğer şubelerden farklı olmayıp, her yıl Temmuz ayında başlayarak okullar kapanana kadar devam etmektedir. Başvurular İnternet üzerinden sadece kursiyer.ismek.org adresinde yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir