İSMEK 2022-2023 Kayıtları 31 Ağustos’ta Başlıyor.

İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği: Enstitü İstanbul İSMEK 2022-2023 kayıtları 31 Ağustos Çarşamba, saat 10.00’da başlayacaktır. Başvuruların nasıl ve nereden yapılacağı ile nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazının devamında bulacaksınız.

Başvurular, her zaman olduğu gibi İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bu yıl, kayıt sayfasında değişiklik yapılmış olup kursiyer.ismek.ist yerine giris.ibb.istanbul adresi kullanılması gerekiyor.

Kayıt sayfasının değişmesi ile birlikte kurs başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak üye olmaları gerekmektedir. Giris.ibb.istanbul adresine tıkladığınızda açılan sayfada giriş ekranı ile karşılaşacaksınız. Aşağıda yer alan görselde de yer aldığı gibi ilk olarak “Üye Ol” butonuna tıklayınız. (1).

Online kayıt işleminin nasıl yapılacağını görmek için aşağıda yer alan linke tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir/

Kayıtlar Yıl Boyunca Devam Edecektir

31 Ağustos itibari ile başlayacak olan Enstitü İstanbul İsmek kayıtları, yıl boyunca devam edecektir. Birçok branşın kayıtları belirli zaman aralığında tekrarlayarak devam etmektedir.

Eğitimler 19 Eylül’de Başlıyor

2022-2023 Eğitim öğretim dönemi, 19 Eylül itibari ile başlayacak olup başvuru yaptığınız alana göre hafta içi ve hafta sonları gerçekleşecektir.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

İstanbul’un en kaliteli eğitimlerinin verildiği İSMEK kursları tamamen ücretsizdir. Dilediğiniz kurs merkezi ve branşa herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. (2).

İSMEK Branş Listesini Mutlaka İnceleyelin

Başvuru yapmamdan önce, eğitim almayı düşündüğünüz alan ve branşın detaylarına, gereksinimlerine mutlaka göz atmalısınız. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/enstitu_egitimler.aspx

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konuların başında kaç kursa başvuru yapabilecekleri gelmektedir. Burada bilmeniz gereken en önemli husus tercihinizi aynı alan üzerinden en fazla 2 branş şeklindedir. Yani ilk seçimi yabancı dil alanından yapmanız halinde diğer hakkınızı da yine yabancı dil alanında yapmalısınız.

Alan, Branş, Program Nedir?

İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu. Burada kafanızı karıştıran bazı hususlar olabilir. Peki alan, branş ve program ne anlama gelmektedir. Alan deyince aklınıza şu gelmelidir. Yabancı dil, bilişim teknolojileri, el sanatları vb anlamalısınız.

Branş dendiğinde ise yabancı dil altında yer alan Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dil sayılabilir.

Program ise yine yabancı dil örneğinden gidersek İngilizce branşı kendi içerisinde A1, A2, B1,B2 ya da mesleki İngilizce gibi kendi içerisinde programlara ayrılmaktadır.

Eğitimlerinizi tamamladığınızda farklı dallardan eğitim seçebilirsiniz. Örnek ilk başladığınız eğitimi eğitim öğretim dönemi bitmeden tamamlarsanız. Siz farklı alanlardan eğitim seçebilirsiniz. Bunun dışında bir de genel branşlar altında siz hakkınızı tamamlamış olsanız bile seçebileceğiniz bazı genel branşlar yer almaktadır. Dilerseniz o eğitimlere de kayıt olabilirsiniz.

İSMEK Kurs Merkezini Görerek Karar Verin

İsmek kurs merkezleri

Eğitim almak istediğiniz İSMEK kurs merkezini, kayıt olmadan önce tespit etmelisiniz. Aradan geçen 1 yıllık süreçte adresi değişen ya da geçici olarak kapananlar olabilmektedir. Bu nedenle İSMEK kurs merkezleri sayfasına aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşarak size en yakın ya da eğitim almak istediğiniz branşı içeren şubeyi tespit edebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

İSMEK Yabancı Dil Okulu

istanbul’da yabancı dil eğitimi için binlerce TL ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü İSMEK yabanı dil okulu ile onlarca yabancı dil eğitimi ücretsiz olarak sunuluyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İSMEK dil okulu 50’den fazla programda eğitim vermektedir. En çok tercih edilen yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce kursları 7 farklı program ile size sunuluyor. Dilerseniz İngilizce kursu seçeneklerine göz atalım. İngilizce A1,A2,B1,B2 ve C1 seviyeleri yanı sıra YDS hazırlık kursu ve İngilizce kitap çeviri eğitimleri yer almaktadır.

Yabancı dil eğitimleri tabii ki sadece İngilizce ile sınırlı değildir. Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça ve yabancılar için Türkçe kursları yer almaktadır. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimleri içinde İsmek dil okulunu tercih edebilirsiniz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Profesyonel ekmek ve pastacılık eğitimleri veriliyor.

İstanbul’un fırıncı ve pastacıları bundan böyle İSMEK kurslarında yetişiyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu ekmek ve pasta üretimi konusunda uzmanlar yetiştiriyor. Daha önce İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan ve boşaltılan binada eğitimler gerçekleşmektedir. Tam donanımlı merkezde her türlü teorik ve uygulama eğitimleri yer almaktadır. 20’den Fazla programın yer aldığı kurslarda sizde fırıncı ya da pastacı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’nin en önemli mesleklerinden biri kuaförlük, hem erkekler hem de kadınlar arasında en önemli gelir kaynaklarından biridir. Eskiden kalfa ve ustalar çıraklıktan yetişirdi. Şimdi ise İSMEK güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yetişiyor. Bakırköy’de bulunan bu merkez sadece saç yapımı eğitimleri vermiyor. Aynı zamanda cilt bakımı ve makyaj gibi birçok eğitimi içeriyor. 30’dan Fazla programda eğitimin yer aldığı Bakırköy güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yer alan eğitimleri göremeden karar vermemelisiniz.

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim veren İSMEK aldığı yeni kararla 12-16 yaş arası gençlerinde eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Bu kapsamda yaz okulu uygulamasını da hayata geçirdi. Okulların tatil olması ile birlikte başlayan İSMEK yaz okulu özellikle çocukların beğenisini kazandı. İsmek yaz okulu kayıt tarihleri, eğitimi verilen branşlar ve merak ettiğiniz diğer hususları aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

İSMEK Sertifikaları Ne Zaman Verilir?

Eğitimini belirlenen devamsızlık düzeyini aşmayan ve başarılı bir şekilde tamamlayanlar eğitim türüne göre Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ya da İSMEK katılım almaktadır. MEB onaylı sertifika almaya hak kazananlar belgelerini eğitim bittikten 1-2 ay sonra kurs merkezinden alabilirler. Sürecin uzun sürmesi belgenin Ankara’da hazırlanarak gönderilmesi ile ilgilidir. Kurs yönetimi sertifikanız hazır olduğunda sizi bilgilendirerek almanızı isteyecektir. Sadece katılım belgesinin yer aldığı branşlarda ise eğitimin son günü belgeniz kurs merkezinde hazırlanarak teslim edilir.

İSMEK iş Başvurusu Yapmak İster misiniz?

Milyonlarca insana eğitim verirken aynı zamanda binlerce insana da istihdam imkanı sağlamaktadır. Bunların içinde binlerce öğretim görevlisi, kurs merkezi yetkilisi ve hizmetli insanlar bulunmaktadır. İsmek kurslarında görev almak ister misiniz? Uzman ya da usta öğretici olarak görev alabilirsiniz. Bunun için kariyer.ibb.ist adresine göz atmalısınız. Oradan başvurunuzu yaparak İsmek’ten gelecek haberi beklemelisiniz. İsmek iş başvurusu ile ilgili daha fazla bilgiye yine sitemizden de ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

2. Özer, F. (2010). Meslek ve beceri kazandırmada büyükşehir belediyelerinin rolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaları: İSMEK (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

313 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba benim bacaklarim rahatsız o yüzden doktor yurumemi söyledi benim yrime annem kayıt yaptirsa benim adıma olur mu

  1. Şule: Başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır. Anneniz kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopinizi götürebilir.

 2. Kayitlar sadece internet uzerinden mi yapiliyor? Kurs merkezine direk giderek kayit yaptirma sansimiz var mi?

  1. Ece: İlk önce İnternet üzerinden (kursiyer.ismek.org) sayfasından başvuru yapmalısınız. Sonrasında ise kısa mesajla yada arama ile bilgi vererek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmeniz istenecektir.

 3. SAYIN YETKİLİ
  vermiş olduğunuz,bu hizmetlerden dolayı yayında ve yapımda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Sizlerden ricam neden farklı branşlarda insanlar
  kursa gidemiyor? bu sorunu çözerseniz,insanların daha farklı meslekler edineceğini biliyorum.Buda hem insanlarımız, hemde ülkemiz eleman sıkıntısı
  açısından çok yararlı olacağı inancındayım.İşlerinizde başarılar dilerim.

  1. Sinan bey: Bu konuyu (0212) 531 01 41 nolu telefondan İsmek Yönetim Merkezine iletmeniz daha etkili olacaktır.

 4. kayıt olmak ıcın sayfa acılmıyo duzelte bılırmısnız cok agır hatalar verıo

  1. Mehmet: Kayıtların ilk günü olması nedeniyle aşırı bir yüklenme oluşmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak İsmek yetkilileri gerekli çalışmaları mutlaka yapıyorlardır.

 5. Kurslar çok güzel.Adı üzerinde meslek edindirme kursları.Ama meslek edindirme amacı taşıyan kursların, kursiyerlerin işi yok ise hafta içi mesai saatlerinde kesintisiz verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.Böylece kısa sürede eğitim tamamlanır ve kursiyerin ihtiyacı olan meslek icrası safhasına geçilir. Eğer bu şekilde kurgulanır sa ,İstanbul dışında ikamet etmemize rağmen çocuğumu bu kurslara göndermeyi düşünüyorum.Selamlar…

 6. ben yabanciyim hem yabancilar icin turkce kursu ve hem osmanlica kursuna katilmak istesem mumkon mu?

  1. Medis: kursiyer.ismek.org kayıt sayfası yabancılar için başvuru kısmından bilgileriniz ile giriş yaptığınızda yabancı vatandaşlarımız için planlanmış olan branşları görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

 7. Herşey güzel ama aynı alanda 2 kurs zorunluluğu hiç mantıklı değil.Ben pilatese hem Öğrenmek hem spor yapmış olmak için gitmek istiyorum.İğne oyası kursunuda çok merak ettiğim ve Sevdiğim için gitmek istiyorum.Sonuç olmaz ?Amaç sanki kursiyer sayısını azaltmakmış gibi geliyor…Değiştirmelisniz bu şartı bence.

 8. online kayıt konusunda biraz başarısızım bu konuda bilgi almam munkunmu

 9. Merhabalar, 2015-2016 başvuru ne zaman başlıyacak

  1. Mihray: Eylül ayı ilk haftası başlayacak olup, kesin kayıt tarihi ve başvurular kursiyer.ismek.org adresinde yapılmaktadır.

 10. Adalet ve yemek kurslarıyla ilgili başvuru yapmak istiyorum

  1. Yasemin: İsmek başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir