İSMEK 2019-2020 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Yeni dönem kayıtları 9 Eylül’de başlıyor. Yapılan yeni düzenlemeye göre ön kayıtlar 13 Eylül’e kadar devam edecektir. Kayıt sürecinde her gün belirlenen alanlarda başvurular alınacaktır. Bu nedenle eğitim almak istediğiniz branşın hangi alanda olduğunu öğrenmeli ve kayıt tarihinize dikkat etmelisiniz.

İsmek kayıt sayfası kursiyer.ismek.ist adresine girdiğinizde sizi aşağıda ki mesaj karşılıyor. Buna göre gün gün başvuru yapabileceğiniz alanları yazının devamında görebileceksiniz.

İSMEK 2019-2020 eğitim dönemi ön kayıtlarımız 9-13 Eylül 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Branşların kayıt günleri farklı olup aşağıda listelenmiştir. Tarihleri dikkate alarak ön kayıt tercihlerinizi yapabilirsiniz.

https://kursiyer.ismek.ist/ Program Kayıt Tarihleri Sayfası
9 Eylül 2019 Pazartesi Günü Kayıt Yapılacak Alanlar
Aile ve Tüketici Bilimleri
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
Grafik ve Fotoğraf
Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
Muhasebe ve Finansman
Sağlık
10 Eylül 2019 Salı
Ahşap Teknolojisi
Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi
El Sanatları Teknolojisi
Giyim Üretim Teknolojileri
Müzik ve Gösteri Sanatları
Seramik ve Cam
Tekstil Teknolojisi
11 Eylül 2019 Salı
Güvenlik Hizmetleri
Harita-Tapu Kadastro
İnşaat Teknolojisi
Kişisel Gelişim ve Eğitim
Kuyumculuk Teknolojisi
Makine Teknolojisi
Motorlu Araçlar Teknolojisi
Pazarlama ve Perakende
Radyo – Televizyon
Sanat ve Tasarım
Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme
12 Eylül 2019 Çarşamba
Bahçecilik
Geleneksel Oyunlar ve Zekâ Oyunları
Gıda Teknolojisi
Hayvan Sağlığı
Hayvan Yetiştiriciliği
Spor
Tarım Teknolojileri
Yiyecek İçecek Hizmetleri
13 Eylül 2019 Perşembe
Büro Yönetim ve Sekreterlik
Halkla İlişkiler ve Organizasyon
Hukuk
Konaklama ve Seyahat Hizmetleri
Okuma Yazma
Yabancı Diller
İsmek 2019 2020

İSMEK Kurs Kayıtları İnternet Üzerinden Online Yapılıyor

Kayıt tarihinin açıklanması ile birlikte bilmeniz gereken bir diğer önemli detay kayıtların nereden ve nasıl yapılacağıdır. Yapılan açıklamalarda son 2 yıldır hem İnternet sitesi hemde kurs merkezlerinden başvuru alınacağı duyuruldu. Fakat hızlı davranmak, kontenjanlar dolmadan başvurunuzu yapmak için mutlaka İnternet sitesi üzerinden başvuru yapmanızı öneriyoruz. Peki, İnternet üzerinden İsmek kayıtları nasıl yapılır? Hemen bu yönde bilmeniz gerekenleri aktaralım.

Kursiyer.ismek.ist Adresini Kullanmanız Gerekir

İsmek Kayıt Sayfası

Online İsmek kurs başvurusu için kursiyer.ismek.ist adresini kullanabilirsiniz. Tabii ki dilerseniz ismek.ist adresinden de kayıt sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada sistem sizden T.C. kimlik numarası + doğum tarihi bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Bu bilgileri doğru girmeniz halinde sizi tanıyacaktır. Eksik bilgileri devamında dolduracaksınız. Yabancı ülke vatandaşları ise Foreign Student Login yani (Yabancı Kursiyer Girişi) butonuna tıklayarak kayıt için gerekli bilgileri doldurabilirler.

Siteme ilk defa giriyorsanız sizi ilk olarak 3 farklı kutucuğun yer aldığı şartnameler sayfası karşılayacaktır. Öğrenci şartnamesi, online başvuru ve kayıt şartları ile KVKK aydınlatma ve rıza metnini okumanız ve onaylamanız gerekir. Sonrasında ise eksik bilgilerinizi doldurmanız gereken başka bir forma yönlendirecektir. Eksik bilgileri doldurarak artık kurs seçimi kısmına geçebilirsiniz. Kurs seçimi sayfasında gelişmiş filtreleme aracı bulunmaktadır. İlçe, kurs merkezi, alan, branş seçimi yaparak katılmak istediğiniz kurs merkezi ya da eğitimi kolayca bulabilirsiniz. Kurs gün ve saatleri size uygun olan eğitimlere anında başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru ile ilgili merak ettiğiniz detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

Kesin Kayıt İçin İsmek Kurs Merkezine Gelmelisiniz

İnternet üzerinden başvuru yaptınız. İlk aşamayı yani ön kayıt aşamasını geçmiş bulunuyor. Fakat yapmanız gerekenler tam olarak bitti denilemez. Şimdi ise başvurunuzu onaylatmak, kesin kayda dönüştürmeniz gerekir. Bunun için başvuru yaptığınız İSMEK kurs merkezinden sizi aramaları ya da SMS ile ulaşmalarını beklemelisiniz.

Kurs merkezi yönetimi asil listede yer alan adayları telefonla arayarak ya da kısa mesajla bilgi vererek kurs merkezine gelmelerini istemektedir. Ancak bu aşama sonrası kursiyer oluyorsunuz. Bazı branşlarda ise kursiyerleri ön yeterlilik testine tabii tutmak için sınava çağırabilirler. Telefonunuz ulaşılabilir olmalıdır. Sizi aradıklarında ulaşılmaması halinde kayıt hakkını kaybedebilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?

İSMEK kayıt sayfasında asil ve yedek kayıt kavramı ile karşılaşabilirsiniz. Kafanız karışmaması için buna açıklık getirmek istiyorum. Başvurmak istediğiniz branş 20 kursiyer alacaksa burada 40 başvuru kabul edilir. Bunların ilk 20 tanesi asil sonraki 20 tanesi ise yedek başvuru olarak ele alınır. Asil listede yer almak için hızlı davranmalısınız.

Asil listede yer alan kursiyerler kurs merkezine giderek başvurularını onaylatması halinde eğitime başlarlar. Asil listeden ulaşılamayan, kurs merkezine kesin kayıt için gelmeyenler mutlaka olacaktır. Bu arkadaşların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre kursiyerler dahil edilir. Yani yedek listede yer almanız tamamen devre dışı kaldığınız anlamına gelmez. Son ana kadar umudunuzu korumalısınız.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

İstanbul’un en kaliteli eğitimlerinin verildiği İSMEK kursları tamamen ücretsizdir. Dilediğiniz kurs merkezi ve branşa herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Sizlerden talep edilecek tek ücret teneffüslerin olmazsa olmazı demli çay ve kahve ücreti olacaktır. Kursun kantininde satılan bu içeceklere ise çok uygun fiyatlarla satılmaktadır.

İSMEK Branş Sayısı 846’ya Yükseldi

Her yıl büyüyerek halk üniversitesi haline gelen İSMEK program sayısını bu yıl 846’ya yükseltti. 40 Farklı alanda 348 branşın yer aldığı kurslarda sizi 846 program beklemektedir. Tabii ki seçim yaparken çok dikkatli olmalısınız. Zira bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konuların başında kaç kursa başvuru yapabilecekleri gelmektedir. Burada bilmeniz gereken en önemli husus tercihinizi aynı alan üzerinden en fazla 2 branş şeklindedir. Yani ilk seçimi yabancı dil alanından yapmanız halinde diğer hakkınızı da yine yabancı dil alanında yapmalısınız.

Alan Nedir, Branş Nedir, Program Nedir?

İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu. Burada kafanızı karıştıran bazı hususlar olabilir. Peki alan, branş ve program ne anlama gelmektedir. Alan deyince aklınıza şu gelmelidir. Yabancı dil, bilişim teknolojileri, el sanatları vb anlamalısınız.

Branş dendiğinde ise yabancı dil altında yer alan Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dil sayılabilir.

Program ise yine yabancı dil örneğinden gidersek İngilizce branşı kendi içerisinde A1, A2, B1,B2 ya da mesleki İngilizce gibi kendi içerisinde programlara ayrılmaktadır.

Eğitimlerinizi tamamladığınızda farklı dallardan eğitim seçebilirsiniz. Örnek ilk başladığınız eğitimi eğitim öğretim dönemi bitmeden tamamlarsanız. Siz farklı alanlardan eğitim seçebilirsiniz. Bunun dışında bir de genel branşlar altında siz hakkınızı tamamlamış olsanız bile seçebileceğiniz bazı genel branşlar yer almaktadır. Dilerseniz o eğitimlere de kayıt olabilirsiniz.

İSMEK Kurs Merkezi Sayısı 242’ye Yükseldi

İsmek kurs merkezleri

1996 Yılında proje ilk başlatıldığı anda sadece 3 şubesi bulunan İSMEK kurs merkezi sayısı şuan 242’ye yükseldiğini gururla belirtmek istiyorum. İstanbul’un her yerinde tüm ilçelerinde birden fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir. Yani size en yakın noktada mutlaka bir iSMEK kurs merkezi vardır. Hatta öyle ki kurs merkezleri daha geniş kapsamlı hale getirilerek mesleki uzmanlık okullarına dönüştürüldü. Şuan 16 farklı İSMEK uzmanlık olkulu bulunmaktadır. Dilerseniz uzmanlık okullarının özellikleri ve eğitimlerine göz atalım.

İSMEK Perakende Okulu

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) işbirliği ile başlatılan bir proje İSMEK perakende okulu, sadece teorik eğitim ile sınırlı kalmak yerine aynı zamanda uygulama eğitimleri de içermektedir. Şişli ilçesinde yer alan İsmek perakende okulu yaklaşık 20 programda eğitim vermektedir. Bunların içerisinde emlak danışmanlığı ve kentsel dönüşüm danışmanlığı gibi son yılların en kazançlı meslekleri de yer almaktadır. Teorik eğitimler İSMEK kurs merkezlerinde gerçekleşirken uygulama eğitimleri ise anlaşmalı kurumlarda gerçekleşmektedir.

İSMEK Yabancı Dil Okulu

istanbul’da yabancı dil eğitimi için binlerce TL ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü İSMEK yabanı dil okulu ile onlarca yabancı dil eğitimi ücretsiz olarak sunuluyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İSMEK dil okulu 50’den fazla programda eğitim vermektedir. En çok tercih edilen yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce kursları 7 farklı program ile size sunuluyor. Dilerseniz İngilizce kursu seçeneklerine göz atalım. İngilizce A1,A2,B1,B2 ve C1 seviyeleri yanı sıra YDS hazırlık kursu ve İngilizce kitap çeviri eğitimleri yer almaktadır.

Yabancı dil eğitimleri tabii ki sadece İngilizce ile sınırlı değildir. Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça ve yabancılar için Türkçe kursları yer almaktadır. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimleri içinde İsmek dil okulunu tercih edebilirsiniz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Profesyonel ekmek ve pastacılık eğitimleri veriliyor.

İstanbul’un fırıncı ve pastacıları bundan böyle İSMEK kurslarında yetişiyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu ekmek ve pasta üretimi konusunda uzmanlar yetiştiriyor. Daha önce İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan ve boşaltılan binada eğitimler gerçekleşmektedir. Tam donanımlı merkezde her türlü teorik ve uygulama eğitimleri yer almaktadır. 20’den Fazla programın yer aldığı kurslarda sizde fırıncı ya da pastacı olabilirsiniz.

Mutfak Sanatları Okulu

Türkiye’de en çok tercih edilen kurslardan biri de aşçılık olmaktadır. İSMEK bu alanda daha geniş kapsamlı eğitimler vermek için İSMEK mutfak sanatları okulu projesini hayata geçirdi. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan mutfak sanatları okulu 9 farklı programda (sayı değişebilir) eğitim vermektedir. Temel aşçılık ve pastacılık eğitimi yanı sıra yiyecek içecek işletmeciliği gibi önemli eğitimlerde yer almaktadır. Eğitimi verilen kurslar arasında geleneksel Türk mutfağı yanı sıra insanlarımızın severek tükettiği kebap, ızgara ve döner eğitimleri de yer almaktadır.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’nin en önemli mesleklerinden biri kuaförlük, hem erkekler hem de kadınlar arasında en önemli gelir kaynaklarından biridir. Eskiden kalfa ve ustalar çıraklıktan yetişirdi. Şimdi ise İSMEK güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yetişiyor. Bakırköy’de bulunan bu merkez sadece saç yapımı eğitimleri vermiyor. Aynı zamanda cilt bakımı ve makyaj gibi birçok eğitimi içeriyor. 30’dan Fazla programda eğitimin yer aldığı Bakırköy güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yer alan eğitimleri göremeden karar vermemelisiniz.

İSMEK Kişisel Gelişim Okulu

Kursların en güzel özelliği insanların kişisel gelişimine katkı sağlamasıdır. İSMEK kişisel gelişim alanını bir adım daha ileri taşıyarak kişisel gelişim okulu uygulamasını hayata geçirdi. Şişli Mecidiyeköy’de bulunan İSMEK kişisel gelişim okulu 30’dan fazla eğitim ile bir birinden değerli programlar içeriyor. Kursların olmazsa olmazı diksiyon yani sıra gazetecilik, radyo sunuculuğu, spikerlik, sunuculuk gibi mesleki eğitimlerde yer almaktadır.

İSMEK Spor Merkezleri

İSMEK sadece kültür sanat ve mesleki eğitimlerle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda sağlımızı yakından ilgilendiren konularda da yanımızda olmaya devam ediyor. Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz hale gelen spor eğitimleri yine İsmek spor merkezlerinde ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. İstanbul’un 18 farklı noktasında yer alan spor merkezleri kadın ve erkekler için özel eğitimleri içermektedir. Eğitimi verilen spor dallarına bakacak olursak Fitness, Aerobik, Pilates ve Crunch ön plana çıkıyor.

Yaşadığınız ilçede bulunan İSMEK kurs merkezleri, uzmanlık okulları, spor eğitim merkezleri, engelli eğitimi ve sosyal yaşam merkezlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. http://ismek.ist/tr/kursmerkezleri.aspx

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim veren İSMEK aldığı yeni kararla 12-16 yaş arası gençlerinde eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Bu kapsamda yaz okulu uygulamasını da hayata geçirdi. Okulların tatil olması ile birlikte başlayan İSMEK yaz okulu özellikle çocukların beğenisini kazandı. İsmek yaz okulu kayıt tarihleri, eğitimi verilen branşlar ve merak ettiğiniz diğer hususları aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

İSMEK Sertifikaları Ne Zaman Verilir?

Eğitimini belirlenen devamsızlık düzeyini aşmayan ve başarılı bir şekilde tamamlayanlar eğitim türüne göre Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ya da İSMEK katılım almaktadır. MEB onaylı sertifika almaya hak kazananlar belgelerini eğitim bittikten 1-2 ay sonra kurs merkezinden alabilirler. Sürecin uzun sürmesi belgenin Ankara’da hazırlanarak gönderilmesi ile ilgilidir. Kurs yönetimi sertifikanız hazır olduğunda sizi bilgilendirerek almanızı isteyecektir. Sadece katılım belgesinin yer aldığı branşlarda ise eğitimin son günü belgeniz kurs merkezinde hazırlanarak teslim edilir.

İSMEK İstihdam İle İş Bulmak Şimdi Çok Kolay

iSMEK istihdam
İsmek kursiyerleri iş bulmakta zorlanmıyor

23 Yıldır milyonlarca insana meslek ve tecrübe kazandıran İSMEK şimdi istihdam imkanı da sağlıyor. İsmek kurslarından mezun olan kursiyerler için iş bulmayı kolaylaştırıyor. İsmek istihdam adıyla hayata geçen uygulamada sadece İstanbul’da bulunan işverenler ve İsmek kursiyerleri ile mezunları yararlanabiliyor. Binlerce açık iş ilanının bulunduğu sisteme ulaşmak için https://istihdam.ismek.ist adresini kullanmanız gerekir. Mutlaka göz atmanızı öneririm.

İSMEK iş Başvurusu Yapmak İster misiniz?

Milyonlarca insana eğitim verirken aynı zamanda binlerce insana da istihdam imkanı sağlamaktadır. Bunların içinde binlerce öğretim görevlisi, kurs merkezi yetkilisi ve hizmetli insanlar bulunmaktadır. İsmek kurslarında görev almak ister misiniz? Uzman ya da usta öğretici olarak görev alabilirsiniz. Bunun için kariyer.ismek.ist adresine göz atmalısınız. Oradan başvurunuzu yaparak İsmek’ten gelecek haberi beklemelisiniz. İsmek iş başvurusu ile ilgili daha fazla bilgiye yine sitemizden de ulaşabilirsiniz.

309 Yorum Yorum yap
 1. Alan geçişleri çok verimsiz. Mesleğimle ilgili kursa katılmak isterken yabancı dil kurslarına katılamıyorum. Bu sorun giderilse çok daha hoş olur.

 2. Merhaba ben pilates kursuna katılmak istiyorum acaba kontenjan doldumu birde farklı günlerde iğne odasına gidebilirmiyim

  1. Tülay: kursiyer.ismek.ist adresinden kontenjan durumunu görebilir ve başvuru yapabilirsin.

 3. Anasınıfı öğretmenliği için on-line kayıt yaptırmak istiyorum ama sayfada böyle bir kayıt yeri yok

  1. Kübra: Eğitim almak için mi? Eğitim almak içinse böyle bir branş maalesef bulunmuyor. Çünkü öğretmenlik için eğitimi gerekmektedir.

 4. Meraba nende pastacılık kursuna başlamak istiyorum merkeze gelip kayıt yaptırsam hemen baslayabilirmiyim

  1. Nuray: Merkeze gelmeye gerek kalmadan başvurunuzu kursiyer.ismek.ist adresinden yapabilirsiniz. Yeni dönemin ilk eğitimleri Eylül ayında başlamaktadır.

 5. merhabalar ben autocad kursu na yazılmak istiyorum ama birçok ilçede yok bana yardımcı olun lütfen

  1. Fehim: Tüm kurs merkezlerinde olmasının maalesef imkanı yoktur. Bu nedenle kursiyer.ismek.ist adresinden AUTOCAD eğitimin olduğu şubeleri görebilir ve kayıt olabilirsiniz.

 6. Mrb bn ismeke kaydolucamda kurs bitis tarihi gozukmuyor

  1. Muhammet: Kursiyer.ismek.ist adresinden giriş yaptığında kursların günler, saatleri, başlangıç ve bitiş tarihleri görünür.

 7. merhaba,kişisel gelişim eğitimi ya da çocuk gelişimi eğitim kursu var mı bulamadım.

  1. Sinem: Evet her ikisi de bulunuyor. Lütfen branş listesine göz atınız.

 8. Meraba ben baglama kursuna gitmek istiyorum sultangazi cebeci hoca ahmet yesevide varmı?

  1. Pakize: Bu şekilde yapmak yerine kursiyer.ismek.ist adresinden bağlama eğitimi olan şubeleri görebilir ve kayıt olabilirsiniz.

 9. Merhaba il dişından gelicem cnc eğitimi almak torna eğitimi almak istoyorum

  1. Hami: İsmek’te belirtmiş olduğun eğitimler yer almamaktadır. Yaşadığınız il ve ilçede bulunan İŞKUR hizmet müdürlüğü ile görüşün.

 10. Kızım keman kursuna gitmek istiyor Güngörendeyim acaba İsneğin varmı keman kursu

  1. Özge: Evet, efendim keman eğitimleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir