Kuran Kursu (Elifba ve Tecvidli)

Kuran Kursu
Müslümanlara rehber olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim tüm Müslümanların bilmesi ve okuması gereken bir kitaptır. Allah ve melekleri tarafından korunan, değiştirilmesi mümkün olmayan bu kitapta biz Müslümanlara yol gösterilmektedir. Genelde çocuk yaşta Cami ve Kur’an kurslarında öğretilmekte olup, halen milyonlarca insanın bilmediği aşikardır. Bu sorunun önüne geçmek için başta Halk Eğitim Merkezi olmak üzere belediyelerin verdiği sanat ve meslek kurslarında Kuran kursları verilmektedir. 16 Yaş ve üzeri tüm yetişkinlerin yararlanabileceği bu eğitimler sıfırdan Elifba ile başlayarak kendini daha fazla geliştirmek ve hatasız okumak isteyenler içinde Tecvidli okuma şeklinde branş bulunmaktadır. Yaşınız kaç olursa olsun, ölüm gelmeden mutlaka bu eğitimi almalı ve Allah’ın bize bir ikramı olan bu kitabı okumalı ve öğretmeliyiz.

Kur'an-ı Kerim Öğren

“En hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.”, “En hayırlınız selamı yayandır.”, “En hayırlınız komşusuyla iyi geçinendir.”
İsmek Kur’an Kursu
1996 Yılında sanat ve mesleki eğitim projesi olarak hayata geçen İsmek günümüzde tüm insanların eğitim ihtiyaçlarını tespit ederek her zümreye uygun eğitimler vermektedir. Onlardan biride yetişkinlere yönelik Kuran Kursu olup, ilk olarak 2013 yılında başlamıştır. İstanbul’da onlarca İsmek kurs merkezinde verilen Kur’an-ı Kerim eğitimlerinden yararlanmak için yaşınız 16 ve üzeri olmalıdır. İsterseniz 70 yaşında olun bu eğitim herkese açıktır. Başvurular her yıl Eylül ayı ilk haftası başlamakta ve İnternet üzerinden yapılmaktadır.

Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma
İsmek Kişisel Gelişim alanında verilen eğitimlerden biride Kur’an-ı Kerim olup, 2 farklı branşta eğitim verilmektedir. İlk basamak Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma olup, 64 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Bu branş hiç bir bilgisi olmayan arkadaşlarımıza sıfırdan Kuran okumayı öğretmektedir. Kalın ve ince harfler olup, harfleri öğrenirken bu kuralı mutlaka dikkate almalı ve bu şekilde ezberlemeliyiz.

Harfleri Öğrenerek Başlıyoruz
Elif, Be, Te, Se, Cim şeklinde mutlaka aklınızda kalmıştır. Bunlar Kuran harfleri olup, 29 harften oluşmaktadır. İlk derslerde harflerin öğretilmesi, okunması ve çıkış yerleri ele alınmaktadır. Sonrasında ise bu harflerin başta, ortada ve sonda yer alan halleri öğretilmektedir.

Üstün, Esre, Ötre
Kuran harflerini öğrendikten sonra artık harflerin sesli, kalın ve ince okunmasını sağlayan üstün, esre, ötre kavramını öğrenmeye geçiyoruz. İlerleyen derslerde ayrıca iki üstün, iki esre ve iki ötre şeklinde konulara geçilecek olup, bu kısım tecvid dersleri için önemli bir giriş noktasıdır.

Harflerin Cezimli Okunuşu
Kuran harfleri altında, üstün bir işaret gelmesi halinde farklı okunuş şekli olup, onlardan biridee cezm olup, içi boş bir nokta görmeniz halinde hafif bir duraklama yapmak gerekir.

Cezimli Okuma

Kur’an-ı Kerim okumaya sağdan başlanmakta olup, yukarıda yer alan harfleri cezmli okunuşunu yazacağım.
En – Lem – Gûl – Hum – Min Cezm İşareti Olmasaydı Ene – Leme – Gule – Hume – Mine şeklinde okunması gerekirdi.

Harflerin Uzatılarak Okunuşu
Yine önemli bir konu olup, dik çeker işareti görülen yerlerde harfler bir elif miktarı uzatılarak okunur. Aynı şekilde bir diğer uzatma işareti ise Med harfleri olup, Elif, Ya, Vav harfleri harekesiz gelmesi halinde bunlar okunmayarak önündeki harfin hızlı okumalarda 1 yavaş okumalarda ise 4 elif miktarı uzatılmasını gerektirir.

Harflerin Şeddeli Okunuşu
Üzerinde bulunan harfin iki defa okunmasını sağlar. İlk okunuşu şeddeli okunurken ikinci okunuşu ise normal harf olarak okunur. Aşağıda yer alan örnekleri ele alarak devam edelim.

Şeddeli Harfler

Rabbe – Enne – Tebbe – Şerra – İnne – Şedde olmasaydı Rabe – Ene – Tebe – Şera – İne olacaktır

Lafzatullah Allah Lafzının Okunması
Kursa katılanlar son olarak Lafzatullah sayfasında yer alan bilgileri öğrendikten sonra Allah’ın izniyle Kuran’a geçmiş kabul edilmektedir. Fakat bu şekilde yeterli olmayıp, Kur’an-ı Kerimi daha güzel ve hatasız okumak için Tecvid kurallarını bilmek gerekir. Bazı namaz hocası kitaplarında Türkçe yazılan sureler tecvid kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle hatalı okunmaktadır.

Hatalı Okunan Namaz Sureleri
Türkçe öğrenilen namaz surelerinde tecvid hatası olup, bilmeyerek bu hatayı uyguluyoruz. Arapça olarak öğrenmek ve tecvid kurallarına göre öğrenmek ve okumak gerekir.

Tebbet Hatalı Okunuşu: Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhu mâluhû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetuhû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablun min mesed.

Lehebin yerine orada iki esre olması ve sonrası harf Vav olması nedeniyle Lehebiv ve Tebb şeklinde okunması gerekir. Böylesi hatalar bir çok Türkçe öğrendiğimiz namaz suresinde bulunuyor.

Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma
İsmek Kişisel Gelişim alanında alacağınız bir diğer eğitim ise Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma olup, bu eğitime katılmak için yukarıda yer alan eğitime katılmak yada daha önceden Kur’an-ı Kerim biliyor olmak gerekir. 64 Saat sürecek olan Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma eğitimi Kuranı en güzel şekilde, hatası ve makamına uygun olarak okumayı öğretmektedir. Öğrendikçe heyecanınız artacak Tecvid kuralları insanın içini ferahlatacaktır.

Eğitimlerde Meddi Tabii, Muttasıl, Munfasıl, Arız, Lazım, Lin gibi konular ele alınmakta olup, en önemli tecvid kuralları arasında yer almaktadır. İdgam, İklab, İhzar ve İhfa gibi önemli konuları öğrendikten sonra artık sizde bir hafız kadar güzel, anlamlı ve hatasız bir şekilde Kur’an-ı Kerim öğrenmiş olacaksınız.

Kuran-ı Kerim (Braille Alfabesi) Okuma
Görme engelli vatandaşlarımızında bu mübarek kitabı okuyabilmeleri için açılan Kuran-ı Kerim (Braille Alfabesi) Okuma kursu görme engelli kardeşlerimizin okuma ihtiyacını karşılayan Braille (Kabartma) alfabesi ile yapılmaktadır. Bu yazıyı hiç bir görme engelli kardeşim göremeyecek ama sizler görüp, bu kardeşlerimize bilgi verirseniz. Onların kazanacağı sevaplara ortak olursunuz.

Eğitimler 64 Saat’e Yükseltildi
Her iki branşta daha önce 32 saat olarak planlanmış olup, bu süre yeterli gelmemesi nedeniyle İsmek 2015-2016 eğitim öğretimi itibari ile İsmek Kuran kursları 64 saat olarak uygulanacaktır. Hafta içi, hafta sonu ne zaman öğrenmek isterseniz size sunulan bu fırsatı değerlendirin.

Diyanet Kuran Öğreniyorum Sistemini Kullanın
Emeği geçenlerden Allah razı olsun diyerek başlayacağım konu Diyanet’in hazırladığı Kuran öğreniyorum sistemidir. Son yıllarda Elifba ile gelen CD’de bilgisayarda Kuran öğrenimi yanı sıra yine aynı şekilde http://kuran.diyanet.gov.tr/kuran_elifba/ sitesinde sıfırdan elifba ve tecvidli kuran öğretimi yapılmaktadır. Sesli harfler ile çok güzel bir sistem olduğunu söylemek gerekir. Bu uygulamaları mutlaka kullanmalısınız.

Ücretsiz Arapça Öğrenin
Bizler Kuran okuyor ama mealine (Türkçesine) bakmadığımız sürece okuduğumuz ayetlerin ne dediğini bilmiyoruz. Yani bir anlamda okuduğumuzu anlamıyoruz. Bunun için sizlere Arapça kurslarına katılmanızı önereceğim. İsmek Arapça kursları ücretsiz olup, sıfırdan Arapça öğrenmek isteyenler, kendini geliştirmek ve ileri seviye Arapça eğitimi almak isteyenler için oldukça idealdir.

Çocuklar ve Gençler İçin İsmek Yaz Kursları
İlk etapta sadece yetişkinlere yönelik eğitim veren İsmek şimdi ise çocuklar içinde 100’den fazla branşta eğitim imkanı sağlamaktadır. Özellikle yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen çocuklar için İsmek Yaz Okulu kayıtları başladı içeriğin yer alan eğitimlerden biride Kur’an-ı Kerim olup, 9-21 yaş arası çocuklar ve gençler dinimizin kerim kitabı Kur’anı burada öğrenebilirler.

Evet değerli arkadaşlar Kuran kursları hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, bizler gerçekten çok nankör insanlarız bir üniversite kazanmak için çabalar, yabancı dil öğrenmek için binlerce TL öderiz fakat Allah’ın kelamını öğrenmekten kaçınırız. Bu kesinlikle yanlış olup, yaşımız kaç olursa olsun bu yüce kitabı daha fazla geç kalmadan öğrenmeliyiz. Öğrenen, öğreten ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir