Matbaacılık Kursları

Matbaa Alanı
Günlük hayatta en çok çalışan meslek dallarından biri Matbaa yazılı ve görsel basının en çok ihtiyaç duyduğu bu alan tarihi geçmişine baktığınızda Milattan Sonra 500’lü yıllara uzanmaktadır. Türkiye’dede geniş bir sektör ve iş imkanı haline gelen bu alanda yer almak, meslek sahibi olmak için sizde devletimizin ve yerel yönetimlerin sağladığı ücretsiz kurslardan yararlanabilirsiniz. Ücretsiz eğitimi verilen alanlardan biride Matbaa olup, sizler için bu alanda eğitimi verilen branşları ele alacağız.

Matbaa Alanı

İsmek Matbaa Kursları
İnceleme yapacağımız kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek olup, matbaa alanında şimdilik 3 farklı branş (Yayın Grafiği, Ciltleme ve Masaüstü Yayıncılık) şeklinde eğitim vermektedir. Ciltleme dışında kalan branşlar İsmek mesleki uzmanlık merkezlerinde olması nedeniyle alt ve üst yaş sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle Masaüstü Yayıncılık ve Yayın Gragiği eğitimlerine katılmak için 16-45 yaş arası olmalısınız.

Masaüstü Yayıncılık

İsmek matbaa alanındaki eğitimleri tanımaya ilk olarak Masaüstü Yayıncılık branşı ile başlayalım. 392 Saat gibi uzun bir sürece yayılmış olan eğitimlerde kursiyerlere elektronik ortamda tasarım yapmayı öğretilmektedir. Eğitimin ilk başında matbaa ve tasarımın en önemli ilkesi olan renklerle çalışma ve renk karışımı yapmak öğretilmektedir. CMYK ve RGB gibi hususları öğreneceğiniz bu aşamada özellikle renk geçişlerine odaklanmalısınız. Bu aşamadan sonra basit uygulamalar arasında özellikle firmaların sıkça kullandığı amblem ve logo yapımına geçilmektedir. Bu aşamayı geçen kursiyerlere yine iş hayatında olmazsa olmaz hale gelen kartvizit tasarımı öğretilmektedir.

Antetli Kağıt ve Zarf Tasarımı Eğitimin her aşamasında öğreneceğiniz detaylar aslında iş hayatında ne kadar gerekli olduğunu göreceksiniz. Kartvizit kısmını geçen kursiyerler yine iş hayatında çok tercih edilen firmaya özel logo ve iletişim bilgilerinin yer aldığı antetli kağıt ve zarf tasarımı öğretilmektedir.

İrsaliye / Fatura Tasarımı Masaüstü yayıncılık kurslarına katılan kursiyerler eğitimin devamında çok önemli belgelerden ikisi fatura ve irsaliye tasarıları yapmayı yine bol uygulama şeklinde öğrenecektir. Aynı şekilde eğitimin devamında takvim ve broşür tasarımları ile görüntü tarama ve düzeltme, dekupe işlemleri ve background dediğimiz arkaplan hazırlama tekniklerini öğrenecektir.

Yayın Grafiği

Masaüstü Yayıncılık kursu benzeri bir eğitim olup, bu eğitimde ise daha dar alanda çalışılmaktadır. Daha çok kitap, gazete ve dergilerin kapak ve iç sayfa tasarımlarına yoğunlaşılmaktadır. Yani bu eğitimi alan kursiyerler başarılı bir şekilde afiş ve poster tasarımı yapabilmektedir. Ön yeterlilik olarak bilgisayar bilgisi aranan eğitimler toplamda 72 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Eğitimin ilk aşamasında kursiyerlere dergi tasarımı ve özellikleri öğretilmektedir. Eğitimin devamında ise sayfaların tasarımında kullanılan sayfa mizanpaj programı ve kullanımı ile tasarım ilkelerine geçilmektedir. Gazete ve dergiler sadece haber değeri taşıyan bilgiler içermeyip, aynı zamanda kazancını sağladığı reklamları içermektedir. Sayfa tasarımı yanı sıra reklam tasarımları yine öğretilecek eğitimler arasında yer almaktadır. Eğitimin en önemli konularından biri verilen ölçülere göre başlık ve sayfa tasarımı olup, çünkü sayfa bir kaç parçaya bölüneceği için size tanılan boyutları aşmamak gerekir. Medya alanında kendini geliştirmek isteyenler için eşi bulunmaz bir eğitim diyebiliriz.

Ciltleme

Matbaa sektörünün en önemli görevlerinden biri olan ciltleme hani bir kitap alırken ciltli olmasına önem veririz ya işte böylesine önemli ve gerekli bir meslektir. İsmek matbaa kursları arasında yer alan ciltleme kursu 384 saat sürecek eğitim sonunda kağıt kesme, harman, sert kapak ve iç blok hazırlama gibi bir çok argümanı bol uygulamalı eğitimlerde alacak ve sizde özel ve kamu kurumları matbaalarında görev alabilir hale gelip MEB onaylı sertifikanız ile hayatınızda güzel bir başlangıca imza atacaksınız.

Halk Eğitim Merkezi Matbaa Kursları
İsmek matbaa alanında şuan 3 branş yer almakta olup, daha fazla eğitime ihtiyaç duyuyorsanız o zaman Halk Eğitim Merkezi kurslarından yararlanmanız gerekir. Yaklaşık 11 farklı alanı bulacağınız bu merkezlerden verilen eğitimlerin listesi aşağıda yer almakta olup, her ilçede mutlaka bir HEM bulunmaktadır.

Halk Eğitim Matbaa Alanı

Bilişim Teknolojilerini Unutmayın
Geçmişte daktilonun kullanıldığı işleri bilgisayar devralmasıyla birlikte bir çok işlem bilgisayar ile yapılır hale gelmiştir. Sadece yazı değil aynı zamanda görsel işlemlerde özel programlar yardımı ile pratik bir şekilde yapılabilir. Bunun için kullanılan bir çok grafik programı (Corel, Photoshop, Illustrator) olup, bu programları öğrenerek yine matbaa sektöründe kendinize istihdam imkanı bulursunuz. İsmek Bilişim Teknolojileri alanında bu eğitimleri gelişmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir