Photoshop Kursu

Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini anlamak için bilgisayar ve fotoğraf alanında ki yeniliklere bakmak yeterli olacaktır. İlk bilgisayar çıktığında bir oda büyüklüğünde olan kasası şimdi akıllı telefonlar ile cebimize girecek kadar küçülmüştür. Aynı şekilde bir zamanlar fotoğraf makineleri sadece 36’lık poz ile çalışırken çekilen resimlerin bir çoğu yanık çıkmaktaydı, bunun yerine geliştirilen dijital fotoğraf makineleri poz ve fotoğçılara yıkatma derdi olmadan hafıza durumuna göre binlerce resim çekebilmekte ve bu çekilen resimleri bilgisayarda düzenleme imkanı bulunmaktadır. Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda resim düzenleyici olarak stanart Paint bulunsa da bu her zaman istediğim sonucu ortaya koymayabilir. Daha profesyonel resim düzenlemek için Photoshop programına ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya genelinde en çok kullanılan profesyonel resim düzenleyici Photoshop kullanabilmek için ciddi bir eğitim almak gerekmektedir.

Photoshop Eğitimi

Photoshop Nedir?
Adobe tarafından geliştirilmiş olup, piksel tabanlı görüntü ve resim düzenleyicidir. Fotoğrafçılar, Grafiker, Web Tasarımcıların en çok kullandığı resim düzenleme yazılımı olup, ilk olarak 1987 yılında Thomas Knoll tarafından siyah beyaz resim düzenleme aracı olarak geliştirilen Photoshop 1988 yılında Adobe tarafından lisansı alınmış olup, günümüze kadar sürekli geliştirilmiştir. Photoshop CS6’dan sonra 2014 Yılında Photoshop cc versiyonu kullanıma sunulmuştur. Dosya biçimi PSD olup, bilgisayar ortamında tüm resim formatları ile çalışabilmektedir.

Photoshop Ne İşe Yarar?
Asıl amacı resim düzenleme olup, yapacağınız düzenleme sizin hayal gücünüze kalmıştır. Fotoğrafçılar çektiği resimleri baskıya vermeden önce küçük düzenleme ve dekupe işlemleri yaparken, Web Tasarımcı ise İnternet sitelerinde kullandığı resim, banner va animasyonları bu programla yapabilir, İnternet sitesinde kullanmak üzere dilerse PNG formatında arka planı transparan bir şekilde kayıt edebilir. Dilerseniz montaj amaçlı kullanabilir, aklınıza gelen resim düzenlemesini Photoshop ile yapabilirsiniz.

İsmek Photoshop Kursu (Ücretsiz)
1996 Yılında sadece 3 branş ile faaliyetlerine başlamış olan İsmek Grafik ve Fotoğraf alanında verdiği eğitimlerden biride Photoshop kursu olup, toplamda 72 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Baştan sona uygulamalı geçecek olan Photoshop Eğitimleri ile sizde profesyonel anlamda resim düzenleme sanatı temel düzeyde öğreneceksiniz.

Photoshop Eğitimlerine Kimler Katılabilir?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesine baktığınızda herhangi bir ön şart olmadığı görülmektedir. Buna göre İstanbul’da yaşayan 16 yaş ve üzeri herkes İsmek’in Photoshop kurslarına katılabilir. Ücretsiz olan bu eğitimden yararlanmak isteyenler ayrıca İsmek yaz kursları kapsamında yaz tatilinde de öğrenebilir.

Photoshop Kurulumu İle Başlıyoruz
Eğitimin ilk aşaması Photoshop yazılımının temini ve bilgisayara kurulumu olup, gerektiğinde yazılımınızı yanınızda taşıyabilmeniz için Portable Photoshop hakkında bilgiler ile eğitim süreci başlamaktadır.

Photoshop Menüler ve Kullanım Alanları
Windows ve MAC tabanlı bilgisayarlarda çalışan Photoshop kurulum kısmını geçtikten sonra ilk işimiz Photoshop’un ön önemli mekanizması olan menüleri ve kullanım alanlarını öğrenerek devam edeceksiniz. Seçim menüleri özellikle en çok kullanacağınız kısımlar arasında yer almakta olup, menüleri öğrenirken kesinlikle boşvermeyin.

Layer Mantığı İle Çalışma
Photoshop’un diğer resim düzenleyicilere göre en büyük özelliği Layer (Katman) çalışma mantığı olup, sizin gördüğünüz bir resim aslında onlarca, yüzlerce parça ile meydana gelmiş olabilir. Layer dediğimiz bu durum resmin istediğiniz noktasına dilediğiniz özelliği verme imkanı sağlar.

Transform İşlemleri
Photoshop’un bir diğer güzel yönü ise resimler üzerinde istenilen şekilde kırpma olup, bunun için özellikle ctrl + T tuşu en çok kullanılan kısayol tuşlar arasında yer almaktadır.

Seçim Araçlarını Etkin Kullanma
bu programda çalışma mantığı genelde seçim yapılarak oluşur. 3200 katına kadar zoom özelliği olması nedeniye seçim yapacağınız alanı kendinize iyice yaklaştırarak seçim yapılacak alanı en uygun araç ile kolayca seçmenizi ve seçim yaptığınız alana dilediğiniz özelliği verebilirsiniz.

Dekupe (Temizleme) İşlemleri
Fotoğrafçıların daha çok kullandığı bu özellik sizinde işinize yarayacak üzerinde çalıştığınız resmi istenmeyen kısımlarını resmi bozmadan temizlemeyi öğreneceksiniz. Örnek yüzünüzde kaza sonuuc oluşan bir dikiş izi olsun, bunu Photoshop dekupe uygulaması ile kaldırabilir. Aynı şekilde yanınızda, etrafınızda olan varlıkları resmi bozmadan çıkarma işlemlerini bol uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Grafiker Olabilirsin!
İsmek Photoshop eğitimleri dışında ayrıca bu alanda meslek edinmek isteyenler için daha gelişmiş eğitimleri bulabileceğiniz grafikerlik branşı bulunmaktadır. Resimler üzerinde daha uzman olmanızı sağlayacak bu eğitim Photoshop dışında diğer vektörel resim düzenleme programlarını kullanmayı öğretecektir. Mattbaa, reklam ve web tasarım ajansları ile bağımsız grafiker olarak çalışabilirsiniz.

Web Tasarım Arayüz Tasarlama
Bir site düşünün karşınızda güzel çalışan özellikleri aslında bu ilk etapta resim olarak tasarlanmaktadır. Grafikerlerin resim olarak tek parça halinde hazırladığı bu görsel Web Tasarımcı tarafından kesilerek sonrasında ise HTML ve CSS kodları ile tarayıcıda açılır hale gelmektedir. Bazı Web Tasarım kursları HTML, CSS, Flash yanı sıra aynı zamanda temel düzeyde Photoshop eğitimleri içermektedir.

Photoshop İle Yapılan Çalışmalar
Kimi zaman şaşırtıcı kimi zamanda komik çalışmaların yapıldığı Photoshop ile yapılmış çalışmalardan bazı örnekler sunalım istedim. Bu yazılımı öğrendiğinizde emin olun sizde daha iyisini yapabilirsiniz.

goz-yaniltici-resim pipo-icen-kedi adamin-kafasi-hindistan-cevizi robot-fil

Adobe Photoshop CC Çıktı
2009 Yılında Photoshop CS2 ile başlayan gelişim süreci CS3, CS4, CS5, CS6 ve 2014 yılında ise Photoshop CC ile yeni bir boyut kazandı. Daha gelişmiş ve kullanım kolaylığı ile her düzeyde kullanıcıya hitap hale getirildi.

Photoshop Ücretli mi?
Yaklaşık 30 yıldır yazılım mühendisleri tarafından sürekli geliştirilen Adobe Photoshop taktir edersiniz ki ücretli olacaktır. Denemek isteyenlere 1 ay ücretsiz kullanım hakkı sağlanmakta olup, bu süreçten sonra legal bir şekilde kullanmaya devam etmek isterseniz aylık yada yıllık lisans almanız gerekir. Aylık 35-40 TL olup, yıllık aldığınızda ise biraz daha indirimli kullanma imkanı sağlayacaktır.

Photoshop Ücretsiz indir
Programı denemek isteyenler için aşağıda indirme linki olup, 1 ay ücretsiz deneyebilirsiniz. https://creative.adobe.com/products/download/photoshop?promoid=KSPGV&store_code=tr İndirebilmek için öncelikle kısa bir kayıt formu doldurmanız gerekmektedir.

Photoshop Eğitimleri İsmek Yaz Kurslarında Başladı
Bu yıl bir ilke imza atan İsmek Yaz Kursları ile 7 yaş ve üzeri herkese eğitim fırsatı sağlamıştır. Kayıtları 22 Temmuz’da başlayan bu uygulamada yer alan eğitimlerden biride Photoshop olup, yaz tatilinizde bu muhteşem programı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın. Size en yakın İsmek kurs merkezine uğrayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir