Google Seo Kursu

SEO Kursu

Son günlerde paylaştığımız kurs bilgilerinde öncelikle neden bilgisayar kullanmayı öğrenmemiz gerektiği ve bu aşamadan sonra seçebileceğimiz meslekleri ele aldık, geleceğin meslekleri arasında yer alan Web Tasarım ve Web Programlama kurslarını yakından tanıdıktan sonra bu eğitimlerin devamı niteliğinde bir branş ile tanışmanızı istiyorum. Bu eğitimin adı Google Seo Kursu olup, diğerleri gibi bundan da ücretsiz yararlanabileceksiniz. Kısa adı SEO (Search Engine Optimization) olup, açıklaması site ve sitelerin Google gibi arama motorlarının kurallarına uygun hale getirilmesidir. Uyulması gereken onlarca Seo kriteri olup, bunların hayati önem taşıyanlarını kurslarda ve burada sizlerle paylaşacağız.

Google Seo Kursu

İsmek Seo Kursu Nedir?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1996 yılında başladığı sanat ve eğitim faaliyetleri yaklaşık 400 branşa yükselerek günümüze kadar gelmiştir. Dünya genelinde örnek bir kurum olan İsmek Seo Kursu ile Bilişim Teknolojileri alanında en çok talep edilen eğitimler arasında yer almaktadır. 40 Saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, sadece Seo ile sınırlı kalmayan eğitimler aynı zamanda Google Adwords reklamcılık konusunda eğitim vermektedir.

Seo Kurslarına Kimler Katılabilir?
Öncelikle bu sayfada İsmek Seo Kursu ele alınmakta olup, ilk koşul eğitim döneminde İstanbul’da olmak gerekmektedir. Bunun dışında Seo Branşı İsmek’in mesleki uzmanlık merkezlerinde öğretilmesi nedeniyle 16-45 yaş arası kursiyerler alınmaktadır. Kurs merkezi az olması, başvuru sayısı fazla olması ve ön bilgi gerekliliği nedeniyle Seo Kursiyerleri sınav ile alınmaktadır.

Seo Sınavında Sorulan Sorular?
Öncelikle bu eğitim bütünleyici bir bilgi olup, web sitesi olanlar, yönetenlere yöneliktir. Çünkü mevcut sitelerin üzerinde yapacakları çalışma ile sitelerinin Google.com arama sonuçlarında iyi bir yere gelmesini hedeflemektedir. Bunun için Seo sınavı soruları iki temel konuyu ele almaktadır. Bunlar bilgisayar bilginiz ve web tasarım bilginiz olup, HTML işaretleme dili ağırlıklı sorular çıkmaktadır. Sınavı kazananlara kısa mesajla bilgi verilmekte olup, eğitimin başlayacağı tarih ve saat iletilmektedir.

İsmek Seo Kursu Kayıtları Nasıl Yapılır?
Genel kayıtları her yıl Temmuz başlamakta olup, bundan böyle sadece İnternet üzerinden online yapılmaktadır. Başvuru yapmak için kursiyer.ismek.org adresinden 2 dakikanızı ayırarak başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra sizlere sınav tarihi kısa mesaj ile bildirilecektir.

Eğitim Sonunda İsmek Katılım Belgesi Alacaksınız!
Bir çok eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika içeren İsmek Seo Kursu henüz Halk Eğitim Merkezi branş listesinde olmaması nedeniyle eğitim sonunda sertifika yerine katılım belgesi gerilmektedir.

Seo Hakkında Bilgi Sahibi Olalım
İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz seo kursu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda Seo ve önemli gördüğüm konularda tavsiye ve uyarılarımı sıralamak istiyorum.

Arama Motorları İle Pazara Çıkaracağız
Evde ürettiğiniz bir malzemeyi (siteyi) pazara götürürsünüz gören beğenen satın alır. Sitemizide aynı şekilde pazara çıkaracağız, görünür olmasını sağlayacağız. Tabi bunu semt pazarına değilde arama motorları ile dünyaya duyuracağız. Bunun içinde Google, Yahoo, Bing ve Yandex.com sitelerinden ücretsiz yararlanacağız.

Siteler Bir Amaç Üzerine Yapılmalıdır
Plansız ve bir anlık heves ile yapılan sitelerin kalıcı başarı sağlaması imkansızdır. Öncelikle bunu bir site değilde bir iş kuracakmış gibi düşünerek, araştırma yaparak, analiz ederek, insanların görüşlerini alarak karar vermeliyiz. Genelde moda siteleri güzel kazandırıyormuş dur bende bir moda sitesi yapayım şeklinde başlayacağınız proje aslında sizin para kazanamayacağınız gibi bu meslekten soğumanıza neden olur. Moda yerine ben tarım alanında bilgi ve tecrübeli biriyim bu bilgilerimi açacağım sitede insanlara aktarayım demek en güzelidir. Örnekler tarım ile sınırlı kalmayıp, ben bir Android uzmanı olabilirim, burada yine insanlara Android işletim sistemi ile ilgili bilgiler paylaşmak onların sorularına yanıt vermek en güzel seçim olur. Ama tutup ta, kadın güzellik siteleri iyi kazanç sağlıyor diye pekte bilginiz olmayan alanlara girmemelisiniz.

Arama Motorlarındaki Sıralama
Evet domain aldık, sitemizi yaptık ve arama motorlarında yer aldık, hedef kelimemizde arama yaptık sitemiz 20. sayfada sizce günlük ziyaretçi durumu ne olur? ben söyleyim 5-10 kişi çünkü ziyeretçi google aramalarında 20. sayfaya kadar sonuçları incelemez. En fazla 3-4 sayfa bakar ve kapatır. O nedenle sitemizi ilk sayfaya yerleştirmeliyiz. Bunu nasıl yapacağız. Arama motorlarının kurallarına uyarak ve sitemizi güncel tutarak birazda sabır ederek ulaşabiliriz. Siteniz tesettür giyim kelimesinde ilk sayfaya geldiğinde ise günlük ziyaretçiniz 3000 – 10.000 arası olacaktır.

En Önemli Silah Özgün ve Güncel İçerik
Bir gazete düşünün her sabah bir birinden özgün haber vermek için çırpınmaktadır. Çünkü diğerleri ile aynı klasik haberi vermesi halinde çok fazla başarı sağlayamaz. Sitelerde aynı şekilde herkeste olan bilgileri vermek yerine bizler daha fazlasını, daha faydalısını ve anlaşılır şekilde anlatmalıyız. Seo Nedir kelimesine bir içerik eklendiğinde bunu 100 kelime ile yapabileceğiniz gibi detaylarına girerseniz 1000 kelime bile yetmeyebilir. Bizler her zaman sitemizi ziyaret edenlere en güzelini vermeliyiz. Verebileceğimiz malzeme içerik, resim, video olup, sık sık ve kopya olmayan bilgiler sunmalıyız. Bu aşamada başarılı olduğunuzda siteniz kısa sürede iyi bir noktaya gelecek bazı küçük hatalarınız Google tarafından görmezden gelecektir.

Sitenizden Gereksiz Her şeyi Atın
Google.com’a arama yapmak için girdiğinizde sitenin açılış hızının 1 saniye bile sürmediğini görürsünüz. Seo için önemli konulardan biri site hızı olup, öncelikle sunucu (hosting) seçiminde ziyaretçileriniz Türkiye’den ise mutlaka Türkiye lokasyon bir sunucu seçmeniz site hızının ilk adımı olup, devamında sitenizde bulunan çokta gerekli olmayan ve sitenizin hızına etki eden içerikleri atmalısınız.

Kelime Yoğunluğuna Dikkat Edin
Bir içerik hazırlarken aslında orada bir anahtar kelime hedeflenir. Örnek bu sayfanın hedeflediği kelime Seo Kursu olup, bu kelime aynı zamanda spam riskide içermektedir. Ben bu kelimede yükselmek için sürekli kullanırsam google benim spam yaptığımı, bu kelimede arama sonuçlarını manipüle ettiğimi anlayacaktır. O nedenle hedef kelimeniz makale içerisinde %3-%4 oranında olmalıdır. 200 Kelime bir makale ise burada Seo Kursu kelimesi en fazla 7-8 defa kullanılmalı geri kalan 192 kelime farklı kelimelerden oluşmalıdır.

Backlink Nedir?
Bu sorunun cevabı açık konuşmak gerekirse Google’yi manipüle etmenin en kolay yollarından birisi olup, fakat bir ateş olduğunu olduğunu hatalı kullanım sonucunda sitenizi yerle yeksan edeceğini bilmelisiniz. Daha önce Title, Description ve Keyword gibi metalar sıralamada etkili olurken, eski etkileri kalmadığı görülmektedir. Şuan etkinliği halen devam eden uygulamalardan biri Backlink olarak devam etmektedir.

Doğal Backlink Nasıl Olmalı?
En sık yapılan hatalardan birisi seo paketleri alınmasıdır. 50-100 ve daha fazla backlink alımı içeren bu paketler 1 saat içinde 100-200-300 siteden link alımı demektir. Çok yanlış bir uygulama olup, sitenizin Sandbox gibi ciddi bir filtreye girmesine neden olacaktır. Doğal backlink stratejisi şu şekilde olmaktadır.

Backlink Alınmaz Verilir!
Örnek bu sayfada Seo kursu bilgileri ele alınmaktadır. İnsanlar Seo kursu ile ilgili içerik hazırladığında gerek duymaları halinde bakın İsmek’in seo kursu olup, şu sayfada daha detaylı bilgi veriyor, şeklinde bu sayfaya bağlantı vermesi %100 başarı sağlayacaktır. Bu işlem oldukça kolay olup, yeterki siz insanların işine yarayacak içerik hazırlayın o milletin ilgisini ve dikkatini çekecektir. Sitelerinde, sosyal medya sayfalarında ve takıldıkları forumlarda bahsederek size Backlink vereceklerdir.

Backlink Aldığınız Yer Müdahale Edilebilir Olmalı
Özellikle yeni açılan siteler kimsenin dikkatini çekmeyeceği için sitelerde bahsedilip link verilmesi mümkün değildir. Bu durumda ise sizler diğer sitelerden doğala yakın şekilde backlink almalısınız. Burada yapılan hatalar ise özellikle yabancı sitelerin yorum bölümlerinden alınan linklerdir. Hem dili hemde içeriği alakasız ve aynı zamanda Backlink çöplüğü haline gelmiş sitelerden alınan linkler yarar yerine sitenize zehir olacaktır. Backlinkler genelde yarar sağladığı gibi düzensiz olması sitenizi filtreye sokup Google’da ilk 10 sayfada bile olmayabilir. O nedenle aldığınız linkleri bir sorun olması halinde kaldırabilir olmalıdır. Ama sizin yabancı sitenin yorum sayfasına eklediğiniz linki kaldırmanız nerdeyse imkansızdır.

Tanıtım Yazısı İle Backlink Alın
Örnek benim bir eğitim sitem olsun backlink almak için eğitim sitelerini araştırıp tanıtım yazısı yayınlayanlara hazırlayacağınız en 200 ve üzeri kelimeden oluşan tanıtım yazısı içerisine ekleyeceğiniz linklerle alabilirsiniz. Tanıtım yazısı alırken aynı yazıyı onlarca siteye eklemek yerine her siteye farklı bir tanıtım yazısı iletmeniz mantıklı olacaktır. Birde tanıtım yazısı aldığınız sitenin içeriği sırf tanıtım yazılarından oluşuyorsa ordan uzak durmalısınız. Bu site kurs bilgileri içermekte olup, şuana kadar hiç tanıtım yazısı alınmamıştır. Eğitim ve kursi sitesi sahipleri gelse onların yazısını yayınlarım ve link verdiğimiz siteye katkısı çok büyük olur, çünkü bizim içeriğimiz %99 tanıtım amaçlı içeriğimiz ise %1 düzeyindedir.

Paravan Site ve Blog Kurun
Backlink alacak ekonomik düzeyiniz yoksa burada en akıllıca çözüm siteniz ile benzer içerikler barındıran güncel ve özgün makalelerden oluşan WordPress, Blogger gibi bloglardan alacağınız bir Blog ile sitenize backlink alabilirsiniz. Fakat paravan site diye kopya içerik kullanmayın.

Evet, değerli arkadaşlar biliyorsunuz ki İSMEK SEO kursları sadece İstanbul’da yaşayanların işine yaramaktadır. Bu nedenle etki alanı maalesef tüm insanları kapsamıyor. Bunu göz önüne alarak size faydalı bir kaynaktan daha bahsetmek istiyorum. SEO Sözlük, Türkiye genelinde ücretli ve ücretsiz SEO eğitimi veren yerleri, kişileri sizlerle buluşturmaktadır.

SEO Kursu hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, kurs ve seo hakkında sorularınız varsa aşağıdaki soru ve yorum formundan bizlere iletebilirsiniz.

8 Yorum Yorum yap
 1. Abid benidiri

  Seo kursuna gitmek istiyorum yabancı uyrukluyum olabilirmi

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Abid: Evet katılabilirsiniz.

 2. cefa

  merhaba seo dersi almak istiyorum bana bu imkanı sunarsanız sevinirim

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Cefa: kurs başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır.

 3. Celal

  Bu verdiğiniz hizmetleri online yapmak için herhangi bir çalışmanız varmı?

 4. sultan

  izmirde yok mu bu kurs acaba?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Sultan: Ücretsiz olarak şuan İzmir’de bulunmuyor. Özel kurslar muhtemelen eğitim vermektedir.

 5. MESUT DEMIREL

  ısmek te seo ve webmaster egıtımı almak ıstıyorum ısletmecıyım aradım fakat ulasamadım bana ulasmanızı rıca edıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir