Kemençe Kursu

Ülkemiz öylesine kültür ve sanat zenginiki bölgelere değişen özellikler müzik hayatımızada yansımaktadır. Doğu illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın ilgisini davul zurna çekerken, Karadeniz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızı ile kemençe sesi kendine hayran bırakmaktadır. Yine aynı şekilde yaylı saz grubundan olan bu enstürman genelde 3 telli olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasik ve karadeniz kemençe olarak ayrıldığını anlarsınız. Tarihi oldukça eski olan kemençe Bizanslılara kadar uzanmaktadır. İlk olarak 9. yüzyılda keşfedilmiş olup, genellikle Karadeniz tarafında yaşayan insanlarınn sevdiği ve öğrenme isteği olan bir enstürmandır. Bizde bu enstürmana gereken değeri vererek sizlerin bunu ücretsiz öğrenmesini sağlıyoruz.

Karadeniz Kemençesi Kursları

İsmek Kemençe Kursu
İnsana ve kültürlere verdiği değeri bir kez daha gösteren İsmek kemençe kursu kapsamında 2 farklı branşta eğitim imkanı bulunmaktadır. Birisi klasik kemençe kursu olup, diğeri ise bizim aşina olduğumuz karadeniz kemençe kursu olarak ayrılmıştır. Yani hiç bir bilgisi olmayan biri bile kurslarımızda kemençe çalmayı öğrenecektir.

Kemençe Kursu
Branşları tanımaya öncelikle klasik enstürman ile başlayalım. Eğitimi diğerine göre biraz daha uzun olup, toplamda 216 saat sürecek eğitimlerden ooluşmaktadır. Müzik eğitimlerinin tümünde olduğu gibi öncelikle müziğin temel öğelerini öğrenerek başlıyoruz. Devamında ise kemençeyi tanıma ve bakımını yapmayı öğrendikten sonra insanların kulağına hoş gelen sesi çıkarabilmek için akort konularını ele alıyoruz. Devamında ise kemençe çalanın duruş, tutuş ve ses çıkarma teknikleri detaylıca ve bol uygulamalı olarak öğretilmektedir. Tek tel ve çift telden ses çıkarma konuları ile devam ederken artık kemençe ile şarkılara eşlik etmeyi öğreniyoruz.

Karadeniz Kemençe Kursu
Öncelikle bu eğitimden yararlanmak için yukarda detayları yer alan klasik kemençeyi temel düzeyde bilmek gerekir. Yani sıfırdan eğitim alacaklar öncelikle klasik kemençe kursuna katılmaları gerekmektedir. Karadeniz kemençe kursu ise 128 saat sürecek eğitim olup, özellikle nota çalışmaları ve repertuar ağırlıklı bir eğitim yapılmaktdır. 16 Yaş ve üzeri herkes İsmek’in bu olanaklarından ücretsiz yararlanabilir.

Müzik İhtisas Merkezlerinde
Maalesef yeterli talep olmaması nedeniyle kemençe eğitimi verilen kurs merkezleride sınırlı düzeyde olmaktadır. İstanbul’da kemençe eğitimi alabileceğiniz İsmek kurs merkezi sayısı 5’i geçmemektedir. Sizde kursiyer.ismek.org sitesinden online başvuru yapmanız gerekir. Sınırlı kontenjandan yararlanmak için geç kalmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir