KOMEK Yaz Okulu

Yılın 365 günü eğitim imkânları olan bir şehir Konya, okulların tatil olması ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesinin sağladığı kurs projeleri hayata geçiyor. Yaz tatilini hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmek isteyen çocuklar ve gençler KOMEK yaz okullarına akın ediyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan Genç KOMEK Yaz Okulu kurslarında kayıtlar 1 Haziran itibari ile başladı.

Komek yaz okulu

Genç KOMEK Yaz Okulu Nedir?

Kısa adı KOMEK olan (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) ilk etapta 16 yaş üzeri yetişkinler için sanat ve meslek eğitimleri vermek üzere planlandı. İlk etapta Konya il merkezinde gerçekleşen eğitimler zamanla tüm ilçeleri kapsayacak şekilde geliştirildi. 2014 Yılına gelindiğinde ise 16 yaş altı çocuklar ve gençler içinde eğitim fırsatları oluşturuldu. İlk olarak yaz okulu olarak başlayan Genç Komek ilerleyen yıllarda sadece yaz tatili ile sınırlı kalmadan hafta sonu eğitimleri olarak da devam etmeye başladı. Çocuklar ve gençler okuldan geri kalan zamanlarda (Cumartesi, Pazar) günlerini Genç Komek kurslarında ücretsiz eğitimlerle geçiriyor. Okulların tatil olması ile birlikte yine yaz okulu uygulamasına başlayan KOMEK çocuklar için unutulmaz bir yaz yaşamalarını sağlayacak gibi görünüyor.

Eğitimlerden 7-16 Yaş Arası Çocuklar Yararlanabiliyor

Her yıl değişen yaş sınırlaması bu yıl 7-16 olarak uygulanmasına karar verildi. Çocukların yaş ortalamasına göre gruplar oluşturulmaktadır.

KOMEK Konya’nın Tüm İlçelerinde Yer Alıyor

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi eğitimler ilk etapta Konya’nın merkezi ilçelerinde uygulandı. Sonrasında ilk olarak büyük ilçelerde yaygınlaşmaya başladı. Kısa bir sürede ise tüm ilçelerde yaygınlaştı. Eğitimler KOMEK kurs merkezleri yanı sıra çoğu yerde okullardan da yararlanmaktadır.

Başvurular İnternet Üzerinden İki Aşamalı Olarak Yapılıyor

Değerli arkadaşlar çocuklarınızın bu eğitim imkânından yararlanabilmesi için izlemeniz gereken 2 yıl bulunuyor. İlki komek.org.tr sitesinden Online olarak ön kayıt işlemini gerçekleştirmektir. Bu işlem sadece ön kayıt olduğunu unutmayın. Buna ek olarak başvuru yaptığınız KOMEK kurs merkezine gelerek başvurunuzu onaylatmanız gerekir. İkinci işlemi yapmayan kayıtlar maalesef iptal edilmektedir.KOMEK Yaz Okulu kayıt tarihleri ile ilgili bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.kursu.biz/komek-yaz-okulu

Branşlar Dini, Değerler, Sanat ve Spor Eğitimlerinden Oluşuyor

Okulların kapanması ile birlikte aileler çocuklarını Kur’an kurslarına göndermeyi düşünmektedir. Çok güzel bir düşünce olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Genç KOMEK yaz okulu da Kur’an kurslarından farklı olmadığını belirtmeliyim. Çünkü eğitime katılan tüm kursiyerlere dini ve değerler eğitimi zorunlu olarak verilmektedir. Yani Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı gibi eğitimler zorunlu eğitimler arasında yer almaktadır. Hatta isteyen kursiyerler ileri seviye Kur’an-ı Kerim kurslarına da katılabilirler. Şimdi dilerseniz eğitimi verilen dallara özetle göz atalım.

Dinimizi ve Değerlerimi Öğreten Kurslar
Kur’an-ı Kerim eğitimi yeni başlayanlar, orta düzey ve ileri derece eğitimleri ile 3 grup şeklinde yapılmaktadır. Her öğrencimize 1 Elif Cüzü, 1 Kur’an-ı Kerim yanında Değerler Eğitimi çerçevesinde erdemleri içeren 4 dergi, 2 kitap, 8 kısa filmlik 1 DVD ücretsiz olarak verilecektir. Velilerimize ise kılavuz kitap hediye edilecektir. Dini bilgiler, namaz sureleri ve namaz kılınışı hakkında çocuklarımızın bilmesi gereken tüm değerler eğitimi Komek’in uzman eğitimcileri tarafından sağlanmaktadır.

Sanat Etkinlikleri
Çocukların gelişme çağında severek yapacağı etkinlerin anlaşılması ve bu alanda geliştirilmesi için Komek Yaz Okulu bir birinden özel sanat etkinlikleri içermektedir. 20 Farklı daldan birini seçecek olan öğrencilerimiz aşağıdaki dalları inceleyebilir. Ud, Keman, Ney, Piyano, Gitar, Bağlama, Tezhip, Keçe, Örgü, Resim, Kâğıt Katlama (Origami), Ebru, Hat, Fotoğraf, Drama, Dokuma, Seramik, Sabun Yapımı, Takı Tasarım, Ahşap Boyama gibi özel eğitimlerden birini seçerek sanatsal faaliyetlerini geliştirebilir.

Spor Faaliyetleri
Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı spor özellikle çocuk yaşlarda sevdirilmesi halinde ömür boyu hayatımızın bir parçası olacaktır. Bunun için Komek Yaz Okulu spor etkinlikleri içermektedir. Futbol, Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi, Satranç, Aerobik, Atletizm, gibi eğitimlerin yer aldığı programda aynı zamanda çocuklarımız her hafta yüzme programlarına katılacaktır. Belirli zamanlarda doğa programları ve kamp faaliyetlerine katılacaktır. Bunun için çocuklardan spor yapmaya uygun olduğuna dair sağlık raporu istenmektedir. 24 Kişilik gruplarda gerçekleşecek eğitimler ile çocuğunuz çok mutlu olacak bir sonraki yaz tatilini iple çekecektir.

İhtisas Eğitimleri (Yeni)

Genç Komek yaz okulu yeni dönemde çok önemli bir yeniliğe daha imza atarak ihtisas uygulamasını başlatıyor. İlk etapta Konya il merkezindeki bazı kurslarda uygulanacak olan ileri seviye eğitimler arasında en dikkat çekici olanı sanırım robotik kodlama olacaktır. Buna ek olarak yabancı dil ve Kur’an-ı Kerim ileri seviye eğitimleri yer almaktadır. İlerleyen yıllarda yeni eğitimlerin dahil edileceğini şimdiden söyleyebilirim.

Gezmedik, Görmedik Yer Kalmayacak
Sadece eğitim almakla sınırlı kalmayan öğrenciler aynı zamanda bir birinden özel gezilerle yeni yerleri keşfediyor. Başta Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde inceleme imkânı buluyor. Geçtiğimiz yıl Konya’nın birçok yerine geziler tertiplenmiş olup, ailelerin katılımı ile daha da renkli hale gelmiştir.

KOMEK Yaz Okulu Ücretli mi?
Evet arkadaşlar bir defaya mahsus olmak üzere sembolik bir ücret alınmaktadır. Bu yıl iki farklı ücret tablosu olup, ikamet ettiğiniz ilçeye göre değişmektedir. Konya’nın merkezi ilçeleri Selçuklu, Meram ve Karatay’da yaşayanlardan 100 TL diğer ilçelerde yaşayanlardan ise 50 TL ücret alınmaktadır. Ayrıca bu yıl bir ilke imza atılarak bazı çocukların durumuna göre ücretsiz yararlanması planlanmıştır. Kimlerin ücretsiz yararlanacağını yazının devamında görebilirsiniz.

Ücretsiz ve İndirimli Yararlanma Fırsatı Bulunanlar
Şehit ve gazi çocukları, yetim ve öksüzler, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart uygulamasından eğitim yardımı alan öğrenciler, devlet koruması altında olan öğrencilerden ücret alınmayacaktır. Kayıt yaptıran 2. Kardeş yüzde 50 indirimli 3. Ve üzeri kardeşler ücretsizdir.

70 Bin Çocuğumuz Eğitimlerden Yararlandı

Şimdi birazda bizden haberlerle devam edelim. KOMEK geride kalan 3 yıllık süreçte 70 bin çocuğumuza eğitim verdiğini biliyor muydunuz? İnşallah bu yıl rakam 100 Bin ve üzeri olacağını düşünüyoruz.

1 Comment

Add a Comment
  1. burak aydogdu

    Kome katılmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.