Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Başladı.

Türkiye ve dünyanın merakla beklediği KOMEK yaz okulu kayıt tarihleri belli oldu. 7-14 yaş arası çocuklar ve gençlere yönelik olan Genç KOMEK yaz okulu kayıtları 6 Haziran’da başlayacak. Yetişkinlere yönelik olan KOMEK yaz kursu kayıtları ise 13 Haziran’da başlayacak.

Eğitimler 10 Temmuz’da başlayacak.

KOMEK yaz kursu kayıtlarının tamamlanmasının ardından eğitimler 10 Temmuz’da başlayacak. Genç KOMEK kursiyerlerinin eğitimleri 25 Ağustos 2023’te sona erecek, yetişkin KOMEK kursiyerlerinin ise 24 Eylül 2023’te sona erecektir.

Komek yaz okulu

KOMEK Yaz Okulu Nedir?

Kısa adı KOMEK olan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, 2004 yılında kurulmuştur. Bu kurslar, 16 yaş ve üzeri yetişkinlere yönelik sanat ve meslek eğitimleri sunmayı amaçlamaktadır. Başlangıçta sadece Konya il merkezinde gerçekleştirilen kurslar, zamanla Konya’nın tüm ilçelerini kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

2014 yılında, 16 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin faydalanabileceği “Genç KOMEK” uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama ilk olarak yaz okulu şeklinde başladı ve ilerleyen süreçte hafta sonları da dahil olmak üzere genişletildi. Artık gençler, hem yaz aylarında hem de hafta sonlarında “Genç KOMEK Kursları”ndan yararlanma imkanına sahiptir. (1,2)

Komek Yaz Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

KOMEK yaz kursları, 7’den 70’e herkesi kapsayan bir programdır. Genç KOMEK uygulaması, 7-14 yaş arası çocuklar ve gençler için özel olarak tasarlanmıştır. Yetişkin KOMEK kursları ise 16 yaş üzeri herkese açıktır. Ayrıca KOMEK’in uzaktan eğitim uygulaması olan KUZEM, Türkiye ve dünyanın herhangi bir yerinden online eğitimlere katılma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede herkes, KOMEK’in eğitimlerinden faydalanma şansına sahiptir.

KOMEK Yaz Kurslarında Hangi Eğitimler Var?

Cevabı en çok merak edilen soruların başında “Komek yaz kurslarında hangi eğitimler yer alıyor?” Sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı: Çocuğun yaşına ve katılmak istediği eğitim türü (yüz yüze ya da uzaktan) oluşuna göre değişkenlik göstermektedir. Eğitimler 7-9, 10-11 ve 12-13 yaş grubu şeklinde ayrılmış olup aşağıda yer alan listeden yaş grupları ve tercih edebileceğiniz branşları görebilirsiniz.

 • Kuran-ı Kerim
 • Elifba
 • Değerler Eğitimi
 • El Sanatları
 • Resim
 • İngilizce
 • İşaret Dili
 • Oyun Temelli Matematik
 • Tiyatral Etkinlik
 • Algoritma
 • Etkileşimli ve Hızlı Okuma
 • Akıl ve Zeka Oyunları
 • İp Sanatı
 • Kodlama
 • El İşi Teknikleri
 • Geleneksel Oyunlar
 • Bilgisayar Destekli Görsel Tasarım
 • Etamin
 • Makrome
 • Sketch Up

  Yukarıda belirtilen eğitimler, sadece yüz yüze eğitime katılmak isteyenler için geçerlidir. Komek uzaktan eğitim (online kurs) tercih edenlerde ise branşlar farklılık gösterebilir. Örneğin, yüz yüze kurslarda İngilizce ve Arapça gibi yabancı diller yer alırken, uzaktan eğitimlerde Rusça, Fransızca, Japonca ve Korece gibi yüz yüze eğitimlerde olmayan branşlar da yer almaktadır.

  Dini ve Değerler Eğitimi

  Öğrencilerin yaz tatili başlamasıyla birlikte aileler, çocuklarını Kur’an kurslarına göndermeyi düşünmektedir. Camii ve Kur’an kurslarında çocukların Kur’an-ı Kerim öğrenmesi hedeflenmektedir. Genç KOMEK yaz okulunda da Kur’an-ı Kerim eğitimleri yer almaktadır. Kur’an bilmeyenler için Elifba ile başlanmakta, bilenler ise ileri seviye eğitimlere tabi tutulmaktadır. Aynı şekilde değerler eğitimiyle dinimiz ve Peygamberimiz ile ilgili bilgilere de yer verilmektedir.

  Sanatsal Faaliyetler
  Dopdolu bir yaz tatili geçirmek isteyen öğrenciler için KOMEK yaz kurslarında kültür, sanat ve birbirinden özel sanatsal faaliyetler yer almaktadır. El sanatları, basit dikiş teknikleri, makrome, keçe ile aksesuar ve oyuncak bebek yapımı gibi birçok sanatsal eğitimler sizi bekliyor.

  Eğlenceli Oyuncalara Hazır mısınız?

  KOMEK yaz okulunda çocuklar hem öğrenecek hem de eğlenecek şekilde programlanmıştır. Tercih ettikleri eğitimlere ek olarak, Dutlukır ve Kent Ormanı’nda yer alan kamplarda eğlenceli faaliyetler sizi bekliyor.

  Halat çekme, çubuk yakalama, mantar toplama, kuyruk yakalama ve kale oyunu gibi etkinliklerle eğlenceli zaman geçirecek ve aynı zamanda Survivor parkurunda yeteneklerinizi ortaya koyabileceksiniz. Üstelik İlkyardım ve AFAD eğitimleri ile bilinçli bireyler haline gelme fırsatını da elde edeceksiniz.

  Konya’da Yüzme Bilmeyen Kalmasın

  Şehrimizde deniz olmasa da her yıl düzenlediğimiz yüzme eğitimleri sayesinde çocuklarımızı boğulma tehlikesinden koruyoruz. Komek yaz okuluna katılan öğrencilere de yüzme eğitimleri sunulacaktır. Yüzme için gereken havuz bonesi ve havlu ücretsiz olarak temin edilecektir.

  Yatılı Kamplarda Kalmaya Hazır mısınız?

  Çok farklı bir yaz tatili geçirmeye hazır mısınız? Komek yaz okulu öğrencileri, Beyşehir ve Taşkent ilçelerinde yer alan kamplarda 2 gece 3 gün boyunca konaklayarak benzersiz bir deneyim yaşayacaklar.

  KOMEK, Hediyeler ve Ödüllerle Dopdolu

  Hem öğrenecek, hem eğlenecek, hem de kazanacaksınız. Çeşitli yarışmalar düzenlenecek ve başarılı olan öğrenciler ödüllendirilecektir. GENÇ Komek kurslarına kayıt olan her öğrenciye (yüz yüze veya uzaktan eğitim) çeşitli ders materyalleri ve hediyeler verilmektedir.

  Konya’da yaşayanlar, kendilerine en yakın KOMEK kurs merkezlerinden ders materyallerini ve hediyelerini alabilirken, Konya dışında yaşayanların ise adreslerine ücretsiz kargo ile gönderilecektir.

  Komek Yaz Okulu Ücretli mi?

  Geçtiğimiz yıllarda yüz yüze eğitim alan öğrencilerden sembolik bir ücret alınmaktaydı. Ancak bu yıl ücretsiz olduğu görülmektedir.

  REFERANSLAR

  1. SOLAK, S. G., & KURT, H. K. (2019). Kentin öksüzleri: Refakatsiz göçmen çocuklara yönelik faaliyetler Konya örneği. Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi6(3), 630-644.
  2. Güllüpunar, H. (2010). Halkla ilişkiler sosyal sorumluluk ilkesi: Kamu kuruluşları yaklaşımı bakımından Konya Büyük Şehir Belediyesi uygulama örnekleri. Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Elektronik Dergisi1(1).

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir