KOMEK Yaz Kursu Kayıtları Başladı

Konya’da yaz kursu fırsatları hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başlayan 7-14 yaş arası çocuklar ve gençler yönelik genç komek kayıtlarından sonra şimdi de 15 yaş ve üzeri yetişkinlere yönelik Komek yaz dönemi kursları kursları başlıyor.

14 Haziran’da başlayacak olan kayıtlar, 28 Haziran’a kadar devam edecektir. Başvurular, her zaman olduğu gibi Konya Büyükşehir Belediyesinin İnternet sitesinden yapılacaktır. Kayıt linki aşağıda yer almaktadır. https://basvuru.konya.bel.tr/

Komek yaz dönemi kursları, kısa süreli eğitimlerden oluşmaktadır. Komek’in açıkladığı akademik takvime göre eğitimler 4 Temmuz’da başlayacak, 25 Eylül’de son bulacaktır. Eğitimler yüzyüze ve çevrimiçi olarak “uzaktan eğitim” şeklinde gerçekleşecektir. Sonrasında ise Komek 2022-2023 eğitim öğretim dönemi başlayacaktır.

KOMEK Nedir?

Konya’da 7’den 70’e herkesin ücretsiz olarak kültür, sanat ve mesleki eğitimlerden yararlanmasını sağlayan bir kurum diyebiliriz. Komek’in açılımı (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) şeklindedir.

2004 Yılında Konya il merkezinde “Büyük Aymanas” kurs merkezi ile kurulmuş ve ilk etapta sadece 16 yaş ve üzeri yetişkinlere mesleki eğitimler vermek üzere planlanmıştır. (1)

KOMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İlk başlarda, sadece Konya il merkezinde ve sadece yetişkinlere yönelik eğitim vermek üzere kurulmasına karşın; aradan geçen yıllar içerisinde eğitim verdiği kitle hayli genişledi. Örnek: 7-14 yaş arası çocuklar ve gençlerin yararlandığı “Genç Komek” kursları yanı sıra kısa adı ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezi) ile kadınlara özel merkezler hayata geçirildi.

KOMEK kursları, şuan Konya’nın tüm ilçelerinde hizmet vermektedir. Komek eğitmlerinden sadece Konyalılar değil, yurt dışında yaşayanlar bile yararlanabilmektedir. Örnek: Balkanlar KOMEK, Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova’da KOMEK markasını görürseniz şaşırmayın. (2)

Farklı bir diğer örnek ise: Komek uzaktan eğitim ile Türkiye’nin tüm şehirleri yanı sıra Dünyanın her hangi bir kentinden Komek’in uzaktan eğitimlerine (çevrimiçi) katılım sağlayabilirsiniz.

16 Yaş ve Üzeri Yetişkinler İçin KOMEK

2004 Yılında, kısıtlı imkanlarla eğitim hayatına başlayan KOMEK kursları, 16 yaş ve üzeri yetişkinlere yöneliktir. Aradan geçen süreçte hızla gelişen KOMEK, Hayat Boyu Öğretim Müdürlüğünün sunduğu 73 alanın tümünü içermekte ve bu alanlar içerisinden seçkin olarak 544 branş tercih edilmiştir.

20 Yıla yaklaşan, eğitim öğretim döneminde 1 milyondan fazla insanın yararlandığını belirtmek istiyorum. Her yıl 3 farklı kayıt tarihi ile KOMEK’İN yetişkinlere yönelik kurslarından yararlanabilirsiniz.

7-14 Yaş Arası İçin Genç KOMEK

2014 Yılında bir ilke imza atılarak Konya’da yaz okulu uygulaması başlatıldı. Okulların, yaz tatilile girmesi ile birlilkte çocuklar ve gençler için Kur’an-ı Kerim ve değerler eğitimleri yanı sıra kültür, sanat ve spor eğitimlerinin yer aldığı “Genç Komek” uygulaması hayata geçirildi.

Okulların, eğitim öğretim dönemine başlaması ile birlikte Genç Komek kursları hafta içi ve hafta sonu eğitimleri ile devam etmektedir. Çocukların derslerine sağladığı katkı yanı sıra sınavlara hazırlık eğitimleri ile 7-14 yaş arası çocuklara eğitim vermektedir.

Aile Sanat ve Eğitim Merkezi (ASEM)

Sadece kadınlar için eğitim veren bu merkezlerde ise farklı bir gün geçirmek, spor yapmak ve hatta uygun olan yerlerde havuza bile girebileceğinizi biliyor muydunuz? Yeni ismi ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri) ile mesleki eğitimlere katılabilir ve hatta diyetisyen hizmetinden yararlanarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz. (3)

3-6 Yaş arası çocukları olan anneler eğitimlerine devam ederken, çocukları ise uzmanlarımız tarafından güvenli ve eğlenceli bir ortamda tutulmaktadır.

Komek Kurs Merkezlerinin Sayısı Artıyor

2014 Yılına kadar, sadece Konya’nın merkezi ilçelerinde hizmet veren KOMEK kursları şimdi ise Konya’nın tüm ilçelerinde (31 farklı ilçede) birden fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir. (4)

Kendine özgü mimari yapısı ve modern binaları ile dikkat çeken Komek kurslarını yakından tanımak ve size en yakın merkezi bulabilmek için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://komek.org.tr/merkezler.php?lng=tr

Komek Branş Sayısı 500’ü Geçti

Komek kurslarında gelişen sadece kurs merkezleri değil, aynı zamanda eğitimi verilen kursların (alanlar ve branşların) sayısı da her dönem artmaktadır. Öyle ki şuan 16 yaş üzeri yetişkinlerin tercih edebileceği 500’den fazla eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Hayat Boyu Öğretim Müdürlüğünün belirlediği 73 farklı alanın olduğunu biliyor muydunuz? (5) Bu alanlar içerisinden özenle seçilmiş olan 544 farklı branşta eğitim verilmektedir. Komek’te eğitimi verilen alanlar ve branşları Komek’in resmi İnternet sitesinden tüm detayları ile görebilirsiniz. https://komek.org.tr/alanlar.php?lng=tr

Komek Yabancı Dil Kursları

Komek’te 13 farklı branşta yabancı dil eğitimleri verilmektedir. Bu gerçekten sevindirici bir gelişmedir. Çünkü insanlar yabancı dil öğrenmek için ciddi anlamda masraf etmektedir. Komek yabancı dil kurslarında hiç bir ücret ödemeden öğrenebileceğiniz kurslara bakalım. İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca, Çince, Farsça, Japonca, Korece, Rusça, Hollandaca, İspanyolca ve İtalyanca yanı sıra Konya’da misafir olarak bulunan yabancı ülke vatandaşlarına Türkçe eğitimleri verilmektedir.

Komek Bilişim Teknolojileri Alanı Oldukça Gelişmiş

Yabancı dil eğitimi sonrasında en çok tercih edilen alanların başında bilişim teknolojileri gelmektedir. Bilgisayar gerektiren tüm eğitimler bu alanda toplanmaktadır. Geleceğin mesleklerini de içerisinde barındıran Komek bilişim teknolojileri alanı bilgisayar kullanımından onarımına, güvenliğine yazılım ve programlamasına kadar aradığınız onlarca eğitimi içeriyor. Aynı şekilde web tasarım, programlama yanı sıra mobil cihazlar için Android eğitimleri de içermektedir. Komek bilişim teknolojileri alanında verilen kursları mutlaka görmelisiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Komek Kursiyerlerine Kazanç ve Kariyer İmkanı Sunuyor
Bu tür kurumlar kursiyerler için ücretsiz eğitim imkanı sunarken aynı zamanda eğitimciler içinde kazanç ve kariyer imkanı sağlamaktadır. Kurslarda eğitim verenlere usta öğretici ve uzman unvanı verilmektedir. Uzmanlar öğretmen mesleği icra edenlere verilirken usta öğretici ise herhangi bir branşta eğitim verme yetkisi olan kişidir. Usta öğretici olmak için üniversite mezunu olmak gerekmez. Bir alanda bilgi ve o alanda usta öğretici belgeniz olması gerekir. Komek hızla gelişen ve sürekli yeni eğitimcilere ihtiyaç duyan bir kurumdur. Konya il merkezi ve ilçelerde görev yapacak uzman ve usta öğretici başvuruları sürekli alınmaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler. Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
Tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

REFERANSLAR

 1. Sevinç, İ. (2015). Sosyal Belediyecilik Uygulamalarında Kent Bilgi Sistemlerinin Kullanımı: Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği. Yönetim ve Ekonomi: Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi22(1), 201-218.
 2. GÜNDÜZ, D. U., & ÇİFCİ, H. K. Yerel Yönetimlerin Göçmenlere Yönelik Sosyal Hizmet Uygulamalarının Karşılaştırılması: G20 Ülkeleri ve Türkiye. Göç Araştırmaları Dergisi7(1), 10-58.
 3. Alper, K. A. Y. A., AKSU, H. S., & ARSLAN, F. (2021). Fiziksel Aktivitelere Düzenli ve Düzensiz Olarak Katılım Sağlayan Kadınların Fiziksel Aktivite Özdeğer Algılarının İncelenmesi. Sportive4(2), 57-76.
 4. Şahin, A. (2007). Türkiye’de e-belediye uygulamaları ve Konya örneği. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, (29).
 5. Poyraz, H., & Titrek, O. (2013). Türkiye’de hayat boyu öğrenmenin geliştirilmesi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi.
29 Yorum Yorum yap
 1. Dersler tam olarak ne zaman başlıyor

  1. Ayşe: Sayfada tüm detaylara yer verilmektedir.

 2. Diksiyon kursuna katilmak istiyorum.

 3. Fransizca d’il kursu kayitlari ne zaman basliyor?

  1. Kamil: Sitemizde KOMEK kayıt tarihlerine dair bilgiler yer almaktadır.

 4. Sadece hafta sonu kursu var mı

  1. Sibel: Evet sadece hafta sonuna özel eğitimler bulunmaktadır.

 5. Iyi gunler ben gectigimiz yil cocuk gelişim kursuna hazildim ve iki sertifika aldim yanliz keyit doneminde is acisindan is bulabileceğimiz soylemislerdi hic bir faydasi olmadi gittigim yerler de igtiyac olmasina ragmen uni. Mezyni olmadigim icin ilgilenmediler oysaki bana bu konuda kesin bulavilecegim de soylenmisti bu konu da da ilginiz olmasi gerekiyor bence herkesin ise ihtiyacin var bu konuda da yardimci olmslisiniz

  1. Esra: Kimse size kursun ya da sertifikanın iş bulma garantisi olduğunu söylemez. Bu şekilde bir tabir olmaz. Eğitim ve sertifika tamam iş bulmanızı kolaylaştırır ama işverenin tercihi önemlidir.

 6. Önkayıt yaptım ama 48 saat içinde merkezden kayıt yapılması gerekiyormuş konyada öğrenciyim ve şuan farklı bi şehirdeyim 48 saat içinde kayıt yaptıramayacağım için başka bi seçenek var mı acaba?

  1. Beyza: Kurs merkezi yöneticileri ile görüşerek çözüm bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.