KOMEK Kayıtları Başladı. Yüz yüze ve online eğitim fırsatını kaçırmayın.

Komek 2022-2023 kayıtlarının ilki, güz dönemi kurs kayıtları başladı. 3 Ekim’e kadar başvuru yapabilirsiniz. Yazının devamında, komek online kayıt ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

Komek online kayıt nasıl yapılır?

İlk yapmamız gereken; KOMEK’in hangi eğitim türüne kayıt olacağınızı belirlemektir.

Örnek: Konya’da yaşayan biri kendine en yakın Komek kurs merkezinden yüzyüze eğitim alabilir ya da spor ve yüzme faaliyetlerinden yararlanabilir. Türkiye’nin herhangi bir kenti ya da yurt dışında yaşayan biri ise Komek uzaktan eğitim merkezi KUZEM ile eğitim imkanından yararlanabilir.

Belirlediyseniz, aşağıda yer alan butonlardan size uygun olana tıklayarak kayıt sayfasına erişebilirsiniz.

Komek yetişkin kursları
Komek spor eğitimi
Komek yüzme kursu
komek uzaktan eğitim kayıt

Dilerseniz aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da komek kayıt sayfasına erişebilirsiniz. https://basvuru.konya.bel.tr/

Yukarıda yer alan KOMEK kayıt tarihleri, 16 yaş üzeri yetişkinlere yöneliktir. Çocuklar ve gençlere yönelik eğitim veren, Genç Komek Atölye kayıtları ise 18-31 Ekim tarihinde başlayacaktır.

Kişisel bilgileri doldurarak devam ediyoruz. Kurs tercihinizi yaptığınızda, sizden kişisel bilgilerinizi isteyen bir form ile karşılaşacaksınız. Aşağıda bir tane örnek görebilirsiniz.

Komek kayıt ekranı

T.C. Kimlik numarası, telefon (başına 0 koymadan,) adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz ve mezuniyet durumunuzu seçerek formu doldurun. Bir de “Aydınlatma Metnini Okudum ve kabul ediyorum.” Açık Rıza Beyan Metnini Okudum ve kabul ediyorum. Kutucuklarını işaretlemeniz gerekir.

Telefonunuza SMS ile doğrulama kodu gelecek. Gelmemesi halinde ise sizden istenen kod kısmına 66666 girerek işleme devam edebilirsiniz.

Komek branş seçimi

SMS doğrulama işlemini de geçince karşımıza, kurs merkezi ya da branş seçimi yaparak kayıt işlemine devam etmemiz istenen bir ekran gelecektir. Önerim, Konya merkezde yaşayan biri değilseniz sadece kurs merkezi seçerek, size sunuculan branşlara göz atmalısınız. Örnek: Ben, Beyşehir’i seçerek devam edeceğim.

Beyşehir Komek branş listesi

Evet arkadaşlar; Görselde yer aldığı gibi eğitim almak istediğiniz merkezi seçtiğinizde, o şubede yer alan eğitimler, günler ve saatlerini görebiliyorsunuz. Sol kısımda yer alan kutucuğa tıklayarak, en altta ki KAYIT OL butonu tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

KOMEK Nedir?

Konya’da 7’den 70’e herkesin, kültür, sanat ve mesleki eğitimlerden ücretsiz yararlanabildiği kocaman bir halk üniveersitesi diyebiliriz. Komek’in açılımı (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) şeklindedir.

2004 Yılında Konya il merkezinde “Büyük Aymanas” kurs merkezi ile kurulmuş ve ilk etapta sadece 16 yaş ve üzeri yetişkinlere mesleki eğitimler vermek üzere faaliyetlerine başlamıştır. (1)

KOMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İlk başlarda, sadece Konya il merkezinde ve sadece yetişkinlere yönelik eğitim vermek üzere kurulmasına karşın; aradan geçen yıllar içerisinde eğitim verdiği kitle hayli genişledi. Örnek: 7-14 yaş arası çocuklar ve gençlerin yararlandığı “Genç Komek” kursları yanı sıra kısa adı ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezi) ile kadınlara özel merkezler hayata geçirildi.

KOMEK kursları, şuan Konya’nın tüm ilçelerinde hizmet vermektedir. Komek eğitimlerinden sadece Konyalılar değil aynı zamanda yurt dışında yaşayanlar bile yararlanabilmektedir. Örnek: Balkanlar KOMEK, Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova’da KOMEK markasını görürseniz şaşırmayın. (2)

Farklı bir diğer örnek ise: Komek uzaktan eğitim ile Türkiye’nin tüm şehirleri yanı sıra Dünyanın her hangi bir yerinden Komek’in uzaktan eğitimlerine (çevrimiçi) katılabilirsiniz.

16 Yaş ve Üzeri Yetişkinler İçin (KOMEK)

2004 Yılında, kısıtlı imkanlarla eğitim hayatına başlayan KOMEK kursları, 16 yaş ve üzeri yetişkinlere yöneliktir. Aradan geçen süreçte hızla gelişen KOMEK, Hayat Boyu Öğretim Müdürlüğünün sunduğu 73 alanın tümünü içermekte ve bu alanlar içerisinden seçkin olarak 544 branş tercih edilmiştir.

20 Yıla yaklaşan, eğitim öğretim döneminde 1 milyondan fazla insanın yararlandığını belirtmek istiyorum. Her yıl 3 farklı kayıt tarihi ile KOMEK’İN yetişkinlere yönelik kurslarından yararlanabilirsiniz.

7-14 Yaş Arası İçin (GENÇ KOMEK)

2014 Yılında bir ilke imza atılarak Konya’da yaz okulu uygulaması başlatıldı. Okulların, yaz tatilile girmesi ile birlilkte çocuklar ve gençler için Kur’an-ı Kerim ve değerler eğitimleri yanı sıra kültür, sanat ve spor eğitimlerinin yer aldığı “Genç Komek” uygulaması hayata geçirildi.

Okulların, eğitim öğretim dönemine başlaması ile birlikte Genç Komek kursları hafta içi ve hafta sonu eğitimleri ile devam etmektedir. Çocukların derslerine sağladığı katkı yanı sıra sınavlara hazırlık eğitimleri ile 7-14 yaş arası çocuklara eğitim vermektedir.

Hanımlar için ASEM (Aile Sanat ve Eğitim Merkezi)

Sadece kadınlar için eğitim veren bu merkezlerde ise farklı bir gün geçirmek, spor yapmak ve hatta uygun olan yerlerde havuza bile girebileceğinizi biliyor muydunuz? Yeni ismi ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri) ile mesleki eğitimlere katılabilir ve hatta diyetisyen hizmetinden yararlanarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz. (3)

3-6 Yaş arası çocukları olan anneler eğitimlerine devam ederken, çocukları ise uzmanlarımız tarafından güvenli ve eğlenceli bir ortamda tutulmaktadır.

Komek Kurs Merkezleri Sayısı Her Yıl Artıyor

2014 Yılına kadar, sadece Konya’nın merkezi ilçelerinde hizmet veren KOMEK kursları şimdi ise Konya’nın tüm ilçelerinde (31 farklı ilçede) birden fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir. (4)

Kendine özgü mimari yapısı ve modern binaları ile dikkat çeken Komek merkezlerini yakından görmek ve size en yakın merkezi bulabilmek için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://komek.org.tr/merkezler.php?lng=tr

Komek kurs merkezlerine ek olarak akademileşme sürecini de başlattı. Örnek: Hafızlar ve hafız olmak isteyenlere yönelik imkan sağlayan Daru’l Huffaz yanı sıra yazarlık yönünü ortaya koymak isteyen lise öğrencileri için “genç yazarlar akademisi” bulunmaktadır.

Kısa adı TİSA olan (Türk İslam Sanatları Akademisi) ile geleneksel Türk İslam Sanatları alanında akademik eğitimler içermektedir. Selçuklu Okumaları akademisinde ise Arapça, Farsça ve Selçuklu tarihi alanında eğitimler verilmektedir.

Sanat ve Tasarım atölyeleri ile KOMEK meslek edindirme kurslarında eğitimini tamamlamış bireyler için istihdama yönelik eğitimler verilmektedir. Alakova mefruşat atölyesi, Büyük Sinan sanat ve tasarım merkezi, Ertuğrul Gazi halı ve kim atölyesi yanı sıra Samanpazarı mefruşat atölyesi sizleri bekliyor.

Komek Spor Kursları ile Sağlıklı Yaşayın

Hayat, sadece mesleki eğitim ya da çalışmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda sağlıklı yaşam için spor yapmaya ihtiyacımız var. Komek spor merkezlerinde ihtiyaç duyacağınız birçok spor dalını alanında uzman antrenörler eşliğinde sağlıyor. Yüzme, Aerobik, Fitness, Pilates, Reformer Pilates, Step, Crunch, Lower Body, Zumba, Spinning gibi severek katılacağınız spor dalları bulunmaktadır.

Çocuk Oyun Salonlarında Çocuklarınız Güvende

Konya’da herkesin eğitim alma hakkı olduğunu göreceksiniz. 36-73 Aylık çocuğu olan anneler KOMEK, ASEM ve spor merkezinde eğitim görürken çocukları da uzman eğitimciler eşliğinde çok güzel dakikalar geçiriyor.

Komek Branşları Sayısı 500’ü Geçti

Komek kurslarında gelişen sadece kurs merkezleri değil, aynı zamanda eğitimi verilen kursların (alanlar ve branşların) sayısı da her dönem artmaktadır. Öyle ki şuan 16 yaş üzeri yetişkinlerin tercih edebileceği 500’den fazla eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Hayat Boyu Öğretim Müdürlüğünün belirlediği 73 farklı alanın olduğunu biliyor muydunuz? (5) Bu alanlar içerisinden özenle seçilmiş olan 544 farklı branşta eğitim verilmektedir. Komek’te eğitimi verilen alanlar ve branşları Komek’in resmi İnternet sitesinden tüm detayları ile görebilirsiniz. https://komek.org.tr/alanlar.php?lng=tr

Yabancı Dil Kursları

Komek’te 13 farklı branşta yabancı dil eğitimleri verilmektedir. Bu, gerçekten sevindirici bir gelişmedir. Çünkü insanlar yabancı dil öğrenmek için ciddi anlamda masraf etmektedir. Komek yabancı dil kurslarında hiç bir ücret ödemeden öğrenebileceğiniz kurslara bakalım mı?

 • İngilizce
 • Arapça
 • Almanca
 • Fransızca
 • Çince
 • Farsça
 • Japonca
 • Korece
 • Rusça
 • Hollandaca
 • İspanyolca
 • İtalyanca

Aynı zamanda ülkemiz ve kentimiz Konya’da misafir olan yabancı ülke vatandaşlarına yönelik Türkçe eğitimleri de verilmektedir.

Bilişim Teknolojileri Alanı Oldukça Gelişmiş

Yabancı dil eğitimi sonrasında en çok tercih edilen alanların başında bilişim teknolojileri gelmektedir. Bilgisayar gerektiren tüm eğitimler bu alanda toplanmaktadır. Geleceğin mesleklerini de içerisinde barındıran Komek bilişim teknolojileri alanı bilgisayar kullanımından onarımına, güvenliğine yazılım ve programlamasına kadar aradığınız onlarca eğitimi içeriyor. Aynı şekilde web tasarım, programlama yanı sıra mobil cihazlar için Android eğitimleri de içermektedir. Komek bilişim teknolojileri alanında verilen kursları mutlaka görmelisiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir.

Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler.

Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç kalmış sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
KOMEK, tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

REFERANSLAR

 1. Sevinç, İ. (2015). Sosyal Belediyecilik Uygulamalarında Kent Bilgi Sistemlerinin Kullanımı: Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği. Yönetim ve Ekonomi: Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi22(1), 201-218.
 2. GÜNDÜZ, D. U., & ÇİFCİ, H. K. Yerel Yönetimlerin Göçmenlere Yönelik Sosyal Hizmet Uygulamalarının Karşılaştırılması: G20 Ülkeleri ve Türkiye. Göç Araştırmaları Dergisi7(1), 10-58.
 3. Alper, K. A. Y. A., AKSU, H. S., & ARSLAN, F. (2021). Fiziksel Aktivitelere Düzenli ve Düzensiz Olarak Katılım Sağlayan Kadınların Fiziksel Aktivite Özdeğer Algılarının İncelenmesi. Sportive4(2), 57-76.
 4. Şahin, A. (2007). Türkiye’de e-belediye uygulamaları ve Konya örneği. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, (29).
 5. Poyraz, H., & Titrek, O. (2013). Türkiye’de hayat boyu öğrenmenin geliştirilmesi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi.

29 Yorum

Yorum yap
 1. Dersler tam olarak ne zaman başlıyor

  1. Ayşe: Sayfada tüm detaylara yer verilmektedir.

 2. Diksiyon kursuna katilmak istiyorum.

 3. Fransizca d’il kursu kayitlari ne zaman basliyor?

  1. Kamil: Sitemizde KOMEK kayıt tarihlerine dair bilgiler yer almaktadır.

 4. Sadece hafta sonu kursu var mı

  1. Sibel: Evet sadece hafta sonuna özel eğitimler bulunmaktadır.

 5. Iyi gunler ben gectigimiz yil cocuk gelişim kursuna hazildim ve iki sertifika aldim yanliz keyit doneminde is acisindan is bulabileceğimiz soylemislerdi hic bir faydasi olmadi gittigim yerler de igtiyac olmasina ragmen uni. Mezyni olmadigim icin ilgilenmediler oysaki bana bu konuda kesin bulavilecegim de soylenmisti bu konu da da ilginiz olmasi gerekiyor bence herkesin ise ihtiyacin var bu konuda da yardimci olmslisiniz

  1. Esra: Kimse size kursun ya da sertifikanın iş bulma garantisi olduğunu söylemez. Bu şekilde bir tabir olmaz. Eğitim ve sertifika tamam iş bulmanızı kolaylaştırır ama işverenin tercihi önemlidir.

 6. Önkayıt yaptım ama 48 saat içinde merkezden kayıt yapılması gerekiyormuş konyada öğrenciyim ve şuan farklı bi şehirdeyim 48 saat içinde kayıt yaptıramayacağım için başka bi seçenek var mı acaba?

  1. Beyza: Kurs merkezi yöneticileri ile görüşerek çözüm bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir