Kosgeb Girişimcilik Kursları

Kosgeb Kursları
İstanbul’da yaşayan insanların en önemli gayesi başarmak, gelişmek ve kazanmaktır. Çünkü insanların büyük bir bölümü memleketlerinden bu koca şehre bu amaçla gelmiştir. Yaşadığımız metropol kentte bunu başarmak çok kolay olup, çünkü aradığınız tüm imkanlara kolayca erişebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse vasıfsız çalışmak yerine meslek sahibi olmak isteyenler için 500’den fazla branşta mesleki eğitim imkanı sağlayan İsmek, büyük ölçüde iş imkanı sunan İşkur yanı sıra kendi işini kurmak, kendi işinin patronu olmak isteyenler içinde KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) bulunmaktadır. Asıl konumuza geçmeden önce dilerseniz Kosgeb nedir, ne tür bir hizmet verir bu detayları görelim.

Kosgeb Nedir?
Kısa adı KOSGEB olan (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 1990 yılında kurulmasına karşın asıl etkin hale gelmesi 2009 yılında mümkün hale gelmiştir. Çünkü 2009’a kadar sadece hali hazırda kurulu olan işletmeler için maddi destek sağlayan bir kuru olduğunu söyleyebiliriz. 2009 Yılında yapılan yasal değişiklik ile hizmet kapsamı genişletilerek artık kendi işini kurmak isteyen girişimciler içinde hibe ve faizsiz kredi desteği sağlamaya başlamıştır. Son yapılan düzenleme ile kendi işini kurmak isteyen girişimciler için 50 bin TL’si geri ödemesiz hibe olmak üzere toplamda 150 Bin TL maddi destek sağlamaktadır. Aynı şekilde hali hazırda kurulu olan işletmeler ve kobiler içinde bir birinden özel destek paketleri bulunmaktadır. Peki bize sunulan bu imkanlardan nasıl yararlanacağız?

Desteklerden Nasıl Yararlanabilirim?
18 Yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu imkanlardan yararlanabilir. Kosgeb destek başvurusu yapabilmek için öncelikle 32 saat sürecek olan uygulamalı girişimcilik eğitimi almak gerekir. Bir tür kurs niteliğinde olan bu eğitimi kurumun kendi eğitim merkezleri yanı sıra yetki verdiği kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. İstanbul’da yaşayanların bu eğitimi alabilecekleri eğitim merkezlerinden biride İsmek olup, İstanbul’un bir çok yerinde size en yakın noktada bulabilirsiniz.

İstanbul’da Kosgeb Kursları Ne Zaman Başlıyor?
Tekrar belirtmek gerekirse İstanbul’da bu eğitimleri almak için kurumun kendisi yanı sıra İsmek kursları bu alanda imkan sağlamaktadır. Eğitimleri tanımaya ilk olarak KOSGEB ile başlayalım.

İsmek Kosgeb Kurs Kayıtları Nasıl Yapılır?
İstanbul’da yaşayanlar için başvurular başlamış olup, Online olarak yapılmaktadır. Mesleki kurslara kayıt olunduğu gibi Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerine de bir tıkla kayıt olabilirsiniz. İlk olarak yapılması gereken kursiyer.ismek.org adresine giriş yapmaktır. Açılan sayfada sizi kursiyer giriş ekranı karşılayacaktır. T.C. Kimlik, Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl ve Doğum Tarihi alanlarını doğru ve eksiksiz doldurduğunuzda sistem sizi tanıyacak ve girişinizi sağlayacaktır. İlk defa girenler için bir defaya mahsus bir form açılacak ve eksik bilgilerin doldurulması istenmektedir. Devam edebilmek için bu formu doldurmalısınız.

Kosgeb Hizmet Merkezi Müdürlükleri
İstanbul’da Kosgeb ve sağladığı destekler ile görüşüp, yüz yüze bilgi alabileceğiniz hizmet merkezleri ve temsilcilikleri bulunmaktadır. Aşağıda yer alan listede size yakın hizmet merkezi ve temsilciliği görebilirsiniz.

Kosgeb Telefonları

Kosgeb Destekleri Nelerdir?
İsmine bakarsanız küçük ve orta ölçekli işletmeler geçmesine karşın gerek yeni iş kuracak girişimciler, ciddi anlamda büyük bütçeye sahip işletme ve kobiler desteklenmektedir. Hibe, faizsiz kredi gibi maddi yardımlar yanı sıra tanıtım amaçlı fuar desteği ve laboratuvar desteği bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz destekleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Girişimcilik: Sayfamızın da ana konusu olup, kendi işini kurmak isteyenlere yöneliktir. Tekrar belirtmek gerekirse 50 bin TL’si geri ödemesiz hibe olmak üzere toplamda 150 bin TL’ye kadar destek verilmektedir.

Teknopazar: Yeni uygulamalardan biri olup, açılımına bakmak gerekirse Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı diyebiliriz. Toplamda 150 bin TL’ye varan geri ödemesiz destek sistemi olup, teknoloji tabanlı firmaların yurt içi ve yurt dışında tanıtım ve pazarlama amaçlı verilen bir destektir.

İşbirliği Güçbirliği “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” deyiminde olduğu gibi Kosgeb firmaları bir araya getirmenin, birlikte gelişmek, üretmek ve başarmak İşbirliği Güçbirliği Destek Programını hayata geçirdi. 3 ile 5 arasında firmanın bir araya gelerek oluşturdukları projeye 1.500.000 TL’ye kadar destek vermektedir. Bunun 300.000 TL’si geri ödemesiz olup, mutlaka değerlendirilmesi gereken güzel bir ortaklık olacaktır.

KOSGEB Laboratuvar Desteği: Yukarıda da belirtildiği gibi destekler sadece para yönünde olmayıp, aynı zamanda üreticilerin ihtiyaç duyduğu laboratuvar desteği bulunmaktadır. KOSGEB 9 ilde kurduğu 12 laboratuvar ile işletmelerin ürün kalitesini artırma ve rakipleri ile daha kolay mücadele imkanı sunuyor. Kosgeb laboratuvarları şuan ikisi İstanbul, ikisi Ankara olmak üzere Adana, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Konya ve Samsun’da hizmet vermektedir.

Eğitim Süresi 32 Saate Düşürüldü
Tekrar belirtmek gerekirse Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için mutlaka katılınması ve sertifika sahibi olunması gereken bir eğitim bulunmaktadır. Daha önce 70 saat olan bu süreç 2016 yılında alınan karar ile 32 saate düşürülmüş olup, ilerleyen süreçte ise kurs merkezlerine gitmeye gerek kalmadan İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Böyle bir düzenleme olması halinde sizlere gereken duyuruyu yapacağız.

Eğitim İçeriğinde Adeta Yok Yok
Katılacağınız kısa süreli bu kurs hayatınızda bir dönüm noktası olabilir. Bir çok insanın bu eğitim sonunda kendilerine olan güvenin 2 kat arttığı görülmektedir. Dilerseniz kurslarda sizlere anlatılacak hususlara başlıklar halinde bakalım.

İş Fikri Geliştirme: Günümüzde yapılabilecek o kadar çok iş imkanı var ki asıl güncel anlamda etkili olanları tercih etmektir. Şuan herkes bir bakkal yada market açabilir. Fakat bu tür klasik işler yerine günümüzde en çok tercih edilen, geleceğe yönelik yeni iş fikirleri ve uygulanış şeklini eğitimin ilk aşamasında göreceksiniz.

Pazar Araştırması: Gelişen teknoloji ile birlikte artık ticaret yapmak, mal alıp, satmak daha kolay hale gelmiştir. Burada önemli olan yaptığımız işi sunabileceğimiz yeni mecralar bulmaktadır. Bunu ise eğitimin ilerleyen zamanlarında pazar araştırması bölümünde bulacaksınız.

Planlı Çalışma: İş kurmadan önce ve kurulduktan sonra mutlaka planlı çalışmak gerekir. Planlama yapılacak hususların başında hiç şüphesiz üretim ve yönetim planı gelmektedir. Bunun dışında ise finansal planlama olup, eğitimin bu aşaması kesinlikle en önemli hususları içermektedir.

İş Planı Hazırlama: Kosgeb desteklerinden yararlanmak için sadece kursa katılıp, sertifika almak yetmez. Sonrasında başvuru yaparken kuruma kuracağınız iş ile alakalı iş planı sunmanız gerekir. Bu plan ve içerisinde belirttiğiniz hususlar sizin destek almanızı belirleyici unsur olacaktır. Kurslarda ayrıca sizlere iş planı hazırlama incelikleri ve dikkat edilmesi gereken detaylar uygulamalı olarak öğretilecektir.

Eğitim Sonrasında İş Planı Hazırlıyoruz
32 saatlik kurs sonunda ilk aşamayı geçmiş oluyoruz. Şimdi ise yapmamız gereken iş planı hazırlamaktır. Kuracağınız işi sadece kafamızda planlamak yerine bize verilen formu doldurarak iş planımı Kosgeb ile paylaşmak gerekiyor. Başvurunuzun onaylanması genelde başarılı bir iş planı hazırlamak ile mümkün olmaktadır. Nasıl yapacağınıza dair bilgiler zaten kurslarda sizlere öğretilmektedir. Önemli olan kuracağınız işi çok detaylı ve mantıklı bir şekilde kurum yöneticilerine iş planı ile izah etmektir.

Kosgeb Desteklenen ve Desteklenmeyen Sektörler
Önemli hususlardan biride kuracağınız iş ile alakalı olup, öncelikle her sektöre destek verilmediğini söylemek zorundayım. Kurum bununla ilgili 2 farklı dosya hazırlamış olup, desteklenen ve desteklenmeyen sektörler listesini buradan görebilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantılarda merak ettiğiniz detayları görebilirsiniz. Başvuru yapmadan önce mutlaka incelemenizi öneririz.

Desteklenen Sektörler Listesi: https://www.ismekkurs.com/wp-content/uploads/2016/06/Kosgeb-Desteklenen-Sektorler-Listesi.pdf

İş Kuracak Kadar Sermayeniz Olmalı
Evet arkadaşlar bu husus bir çok insanı yanıltmaktadır. Kosgeb girişimcilik desteği sizlere baştan iş kurmanız için para vermemektedir. Bir çok insanın hayalindeki uygulama başvurum onaylanır, parayı alır işimi kurarım şeklindedir. Fakat gerçekte uygulama bu şekilde değildir. Siz işinizi kurup, masrafları yaptıkça ödeme belgeleri fiş, fatura vs ile kurumdan geri alıyorsunuz. Üzülerek söylemeliyim ki iş kuracak kadar sermayeniz yoksa Kosgeb ile boşuna kafanızı yormayın. İlk etapta size işletme kuruluş desteği olarak 2000 TL ödeme yapılır. Bunun dışında yazıda belirttiğim gibi siz masraf ettikçe kurum size belge karşılığında ödeme yapmaktadır.

Danışmanlık İçin Kimseye Ücret Ödemeyin
Devletimizin sağladığı bu imkanlardan yararlanmak için hiç bir şekilde ücret yada aracı kuruma gerek duymayacaksınız. Kendiniz başarılı bir şekilde yapabileceğiniz işlem için aracı kurumlar ve danışmanlık firmalarına boşuna para ödemeyin. Danışmanlık hizmeti veren bir çok kurum işini güzel yaparken maalesef bir çoğuda dolandırıcılık faaliyetleri yürütmektedir. O nedenle danışmanlık firmasına gerek yoktur. Kafanıza takılan ve yardım almanız gereken hususlarda 444 17 67 numaralı telefondan Kosgeb müşteri hizmetlerini arayarak bilgi ve yardım alabilirsiniz.

İstanbul Kosgeb Eğitimleri

Son bir hatırlatma sitemiz yada sayfamız Kosgeb’in resmi sitesi, şubesi, yada yetki verdiği bir kurum olmayıp, aynı zamanda sizlere etki edebilecek herhangi bir yetkisi de yoktur. Amacımız insanların gelişmesi ve sizlere sağlanan imkanlardan haberdar etmektir.

111 Yorum

Yorum yap
 1. Slm bayan kuaför açmak istiyorum ozel kursa gidiyom… dükkan açmak icin hibe kredi almak istiyorum buna karsi neler yapmam gerekir…

  1. Tülay: Size en yakın KOSGEB hizmet merkezi müdürlüğüne gelerek bilgi alabilir, başvuru yapabilirsiniz.

 2. Merhaba, çiçekçi açmak istiyorum destek alabilir miyim?

  1. Pınar: Tabii ki başvuru yapmalısınız.

 3. Merhaba sürücü kursu açmak istiyorum. Destek alabilir miyim?

  1. Kadir: Elbette o da bir girişimdir. Fakat alacağınız destek 150 BiN TL ile sınırlı olduğu için yeterli olur mu? Önce bunu analiz etmeni gerekir.

 4. Bağımsız özel ana okulu için destekde bulunuyor musunuz?

  1. Meltem: Evet destek sağlanan bir sektör fakat verilecek destek yeterli mi? Önce buna bakmanız gerekir.

 5. Merhabalar ben 2014 te kosgeb sertifikasını aldım ama iş yeri acamadım bu gercersiz midir süresi varmıdır bu sertifikanın

  1. Funda: Evet sertifikanın belirli bir zamanı bulunuyor. Ehliyet gibi ömürlük değildir.

 6. Kosgeb desteği ile ayrınlatma altında bir firma açmak istiyorum alım satım yapmak istiyorum bunun için me yapmam lazım yadımcı olur musunuz

  1. Çiçek: İlk yapılması gereken size en yakın noktada açılması planlanan girişimcilik kurslarına katılmak ve sertifika sahibi olmanızdır. 1 Hafta sürecek bu eğitimde zaten merak ettiğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

 7. Veteriner kliniği açmak istiyorum
  Bu desteklerden yararlanabilirmiyim

  1. Naim: Bu konuda KOSGEB hizmet merkezleri ile yüz yüze görüşmelisiniz.

 8. Merhaba; kayıt formunu dolduruyorum Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik kursunu seçip, Üsküdar kurs yeri için tarihleri dolduruyorum ancak “aradığınız kriterlere ait kurs bulunamadı” uyarısı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Hilal: Henüz Kosgeb kursları ile ilgili planlama yapılmadı sanırım. O nedenle KOSGEB’in kendi eğitimlerini incelemeni öneririm.

 9. İstanbul Anadolu yakasında hangi illerde kosgeb kursları bulunmaktadır teşekkürler.

  1. Gülcan: Tüm ilçelerde açılması muhtemeldir. Bu nedenle sayfada yer alan kurs listesine belirli aralıklarla göz atmalısınız.

 10. girişimcilik için uzaktan eğitim nezaman başlayacak

  1. Hakan: Geçtiğimiz yıl proje duyuruldu ama henüz hayata geçirilmedi.

 11. merhaba .. ben sadece hibe desteğini alsam(50bin tl ) geri ödemeli destekleri (100 bin tl ye kadar ) almasam olur mu bu programda ??

  1. Ey Ey: Tabii ki bunu görevlilerle konuşarak sonuca bağlarsınız.

 12. selamın aleyküm öncelikle şunu belirtmek isterim şu an tekstilde kesimci olarak çalışıyorum ÇALIŞTIĞIM YERDE ÜCRETİMİ TAM OLARAK ALAMIYORUM 1 TANE ÇOCUĞUM VAR 2.Sİ YOLDA ALLAH İZİN VERİRSE 6 AY SONRA DÜNYAYA GELECEK elimde biraz sermayem var ve market işine yönelmek istiyorum kosgebden kredi alabilirmiyim acaba? tekstil işini bırakacağım inşallah SAYGILAR

  1. Ali: Ve aleyküm selam destekler daha çok üretime, gelişmeye yönelik olmaktadır. Bakkal, market gibi destekler çok zor verilir.

 13. Merhaba ben KOSGEB in kursa gitmek istiyorum nereden başvuru yapabilirim

  1. Yakup: Yaşadığınız il ve ilçenin KOSGEB hizmet merkezi müdürlüğü yada temsilciliklerine başvuru yapmalısınız.

 14. Bende ramayozcu yum kendi işimi yapmak istiyorum küçük bir atölye açmak istiyorum ama sermaye yok KOSGEB den yardım alabilirmiyim

  1. Gonca: İşi kurmak için ilk sermaye sizden olması gerekir.

 15. Pazarlama işi kurmak istiyorum gıda üzerine mesleki egitim lere nasıl katilirim

  1. Durmuş: Kosgeb mesleki eğitimler vermemektedir. Bu ihtiyacınızı ismek kurslarında ücretsiz karşılayabilirsiniz.

 16. Küçük bir işletme pasta kafe dükkanı açmak istiyorum kosgep ten nasıl yararlanabilirim ve kosgep kursuna nasıl kayıt olabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Şükrü: Güncel eğitim tarihlerini takip ederek sana en yakın kursa ücretsiz kayıt olabilirsin. 32 Saat sürecek olan eğitimlerde merak ettiğin her türlü sorunun cevabını bulacaksın.

 17. Merhabalar bende İsmek’in Pastacı Çırağı kurslarına gitmekteyim. Yıl sonun da da hem bu kurstan hemde diğer öğreneceğimiz şeker hamurlu ile butik pasta yapımı, makoron ve cupcake sertifikalarıda almış olacağım. Aynı zamanda da Ahşap boyama yapmıyorum. Benimde hayalımda bir artcafe tarzı bir yer açma hayalim var. Kendi yaptığım Pastaları ve Ahşap boyamalarında olacağı bir cafe atölye tarzı bir yer açmak. Bunu içinde KOSGEB le nasıl iletişime geçebilirim. Bu konuda bana destek olabilirmi. Birde şuan İstanbulda yaşıyorum. Ama İstanbul’dan taşınmayı planlıyorum ve açmayı planladığım yer İzmir taraflarında olacak sorun olurmu bu benimiçin. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Hülya: İsmek’te Kosgeb eğitimleri mevcuttur. Eğitim aldığınız kurs merkezi yöneticisine müracaat ederek yardım alabilirsiniz.

 18. Yaptigim el islerni satacagim aynizamanda tuhafiye hobi malzemeleri satabilecegim ayni zamanda benden malzeme alip urunyapanlarin urununu satacagim bayanlara yonelik degisik urun uretebilcegimiz buyuk bir hobi dukkani acmak istiyorum sizce desteklenirmi tesekkurler.

  1. Yasemin: Kosgeb’in destek verdiği sektörler listesini mutlaka incelemelisiniz. Yapmak istediğinize işe uygun sektör varsa başvurarak şansınızı deneyin.

 19. ben internet sayfası yapabiliyorum kendi capımda programda tasarlaya biliyorum + pc tamirindede çok iyim kosgeb in bana nasıl bir desteği olabilir yada nasıl bir iş yapabilirim

  1. Mehmet: Kendi işin kurmak istersen maddi desteği olur.

 20. merhaba ben kars ta yaşıyorum myo 2. sınıfım kendime okuduğum bölümle alakalı olarak bilgisayar işleri yapabilecek bir iş yeri açmam için kosgeb yardımcı olurmu

  1. Mehmet: Evet destek alabilirsiniz.

 21. Ben öğretmenim etüt merkezi açmak istiyorum
  koskep ten yararlanabilirmiyim

  1. Medine: Büyük ihtimalle projeniz onaylanır.

 22. Ben küçük bu cafe açmak istiyorum ama sermayem yok kosgep bunu karsiliyomu

  1. Hidayet: Kuracağınız işletmenin ilk masrafları sizden olması gerekir.

 23. slm admin vinc oparatörüyum kendi işimi yapmak istiyorum vinc oto kurtarma bunu destekleyen bölüm hangisi yardımcı olurmusun şimdiden teşekür ederim

  1. Ali: Kosgeb’den destek alabilirsin. Fakat girişimcilik için üst limit 150 Bin TL kuracağın iş için yeterlimi onu iyi analiz etmen gerekir.

 24. sigorta acentesi ve aracılık hizmetleri için kosgeb destek veriyor mu acaba.

  1. Semra: Kuracağın iş diğer girişimcilerden oldukça farklı olup, bunun için size en yakın kosgeb hizmer merkezine giderek danışmanlardan bizzat bilgi almalısınız.

 25. İyi Günler Kolay Gelsin Bende diş laboratuvarı açmayı düşünüyorum boşta gezen 3 5 genci alıp mesleğimi öğtermek isyorum kosgeb destekler mi

  1. Yusuf: Evet güzel bir iş planı desteklenir.

 26. Merhabalar,

  Ben küçükyalı- İstanbul da yaşıyorum. Kasiyerlik eğitimi almak istiyorum. Nerelerde vardır?

  Teşekkürler

  1. Banu: İlgilendiğiniz eğitimin nerede olduğu, kurs gün ve saatleri ile başvuru için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

 27. Girişimcilik kursunu bitirdik sonra planı yaptık ve kosgsb kabul etti işe başladık 50000 tl MasrF yaptık ve bunu faturayla KOSGEB’e sunduk KOSGEB bunu bize ödedi sonra işler iyi gitmedi ve biz satış yapamadık veya işler kötü gitti belki zarar etmeye başladık bu durumda kosgsb bize Nasıl yardımcı oluyor veya bizden birşey istiyor mu bu kafama takıldı bilgi verir misiniz teşekkürler

  1. Ümit: Kurduğunuz iş yeri en az 2 yıl faaliyet vermesi gerekmektedir. Yoksa verilen desteklerin geri alınması gerekebilir.

 28. Merhaba
  Organik ürun satışı yapan bir dükkan açmak istiyorum. Kosgep desteği alma olasılığım var mı?

  1. Tuğba: Destek verilen sektörler listesini inceleyiniz.

 29. Banka kredileri borcum var meslek lisesi mezunuyum saygılar

 30. Köpek oteli açmak istiyorum bu konuda desteğiniz var mı ? Tşklr.

  1. Gönül: Kosgeb’in destek verdiği sektörler listesini inceleyiniz.

 31. Merhabalar,ben şuan hali hazırda çalışmakta olan bir matbaayı devir almak istiyorum.Bütün teçhizat iş yerinde mevcut (baskı makinesi,kesim makinesi,bilgisayarlar gibi.)İlk adım olarak ne yapmalıyım?KOSGEB in geri ödemesiz kredisinden faydalanmam mümkün müdür?

  1. Betül: Satın alacağınız işletme masrafı Kosgeb’in vereceği destekten daha pahalı olacaktır. Kosgeb 50 bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 150 bin TL verebilir. Bu durumu Kosgeb danışmanları ile yüz yüze görüşmelisiniz.

 32. Parayı harcadıkça ödeme yapılıyor peki mekan seçimi bize mi bırakılıyor?

  1. Aydan: Evet kuracağınız iş yeri için mekan seçimi size bırakılmaktadır.

 33. Merhaba oto kuafor acabilmem icin girisimci kursuna gitmek istiyorum bu kurs icin hangi baslik altindaki bolume kayit olmam gerekiyor tesekkurler

  1. Ceyhan: Kosgeb eğitimleri için Eylül ayını beklemelisiniz. Yada KOSGEB’in düzenlediği kurslara katılmalısınız.

 34. 44 yaşındayım ve küçük bir restoran/yemek dükkanı açmak istiyorum.ismekten aşçı yardımcılığı ve aşçı çıraklığı belgelerim var.açabilir miyim? kosgebten hibe almak istiyorum.ne yapmalıyım?
  teşekkürler.

  1. Büşra: İlk olarak 70 saat sürecek olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılarak sertifika almalısınız.

 35. Merhaba, 56 doğumluğum terzi-tadilat dükkanı açmak istiyorum ne yapmam gerekli ?

  1. Şennur: Hanım ilk olarak 70 saat sürece uygulamalı girişimcilik kursunu katılmalısınız.

 36. merhabalar inşaat sektörü üzerine bir şirket kurmak istiyorum yap sat ilk masrafları kendim karşılamam gerekiyo sanırım peki sonra bu destekten nasıl faydanıcam bununla ilgili hangi aşamaları takip etmem gerek ??

  1. Onur: Sizin işiniz girişimcilik değilde kobi desteği almalıdır. Bunun için size en yakın Kosgeb merkezine giderek bilgi almalısınız.

 37. üsküdar istanbul da oturuyorum buraya yakın hayvancılık kursları varmı ?

  1. Uğur: Kosgeb kurslarında sadece girişimcilik eğitimi verilmektedir.

 38. ben erzurum ispirde oturuyorum buraya da acılsn istiiyoruz burann halkıda faydalansın rica ediyorm

 39. merhaba diyelim ki başvurmak istiyoruz ama kafamızda böle tam bi plan yok yardımcı oluyo musunuz

  1. Sevgi: Kosgeb’in elemanları her türlü konuda yardımcı olmaktadır.

 40. Merhaba,kuracağımız işletmenin alanında bir kısıtlama var mı? Ben yiyecek-içecek tarzı küçük bir işletme kurmayı planlıyorum,sorun olur mu?

  1. Berfin: Öncelikle Kosgeb tarafından destek verilen sektörleri incelemeniz gerekir. Çünkü her iş alanı desteklenmiyor.

 41. Merhabalar.
  2. Sorum olacak:
  – Beylikduzu veya yakinlarinda subeleriniz varmi ?
  – Turk vatandasi degil – ama oturum izni olan yabancilar bu programdan yararlanabilirmi ?

  1. Ekrem: Merhaba bu konuda en net bilgiyi 444 15 67 numaralı telefonu arayarak Kosgeb danışmanlarından alabilirsin.

 42. girişimcilik belgesi almış iki kişi ortaklık yapabiliyormu? kurulacak firma olarakmı borçlanılıyor yoksa kişiselmi

  1. Erol: Bunu Kosgeb danışmanları ile görüşmelisiniz.

 43. Merhabalar Zeytinburnu ismekte kosgeb kursunun
  ne zaman başlayacağı nı öğrenmek istiyorum.

  1. Semra: Kayıt tarihlerini kursiyer.ismek.org adresinden görebilirsiniz.

 44. SLM ANKARADA yasıyorum lokanta acmak ıstıyorum bunun ıcın kosgepten kredı almak ıstıyorum nasıl olucak bılgı ıstıyorum

  1. Aysel: İlk olarak 15 gün sürecek eğitime katılmanız gerekiyor. Sayfada yer alan kurs duyurularından size en yakın kursu bulabilirsiniz.

 45. ben önlisans adalet mezunuyum nakliyat firması kurmak istiyorum bunun için bir miktar sermayem var firmamı kurup aracımı alabilirim yalnız hepsini buraya harcarsan dönebilmem için sermaye kalmayacak be bu yüzden kosgepten kredi almayı düşünüyorum bunu için yapmam gerekenleri ögrenmek istiyorum yanliş adım atmaktan korkuyorum tam olarak detayları öğrenmek istiyorum

  1. Yaşar: İlk olarak size en yakın noktada açılacak olan kosgeb uygulamalı girişimcilik kursuna katılman gerekir. Zaten 15 gün sürecek bu eğitimlerde tüm detayları öğreneceksin.

 46. TşkederimAdmin ALLAH RAZI OLSUN,
  Peki TOPTAN MARKET GIDA olarak acmak istediğim işyeri için kredi verirler mi bana ?

  1. Cümlemizden Allah razı olsun. Mustafa bey yandaki linke tıkladığınızda Kosgeb’in desteklediği sektörleri detaylıca görebilirsiniz. http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=16

 47. İyi günler ben %50 Engelliyim yürümemde herhangi bir sıkıntı yok çok şükür,
  sadecesağ elimde güç kaybı var ama şükürler olsun 2 ellimle işlerimi yapıyorum,
  Ben Yıllardır Fabrikalarda El işinde Ezilerek çalıştım,
  Hani Engelli imkanı var Derler ya, işte Bu Fabrikalarda Ve çoğu iş yerlerinde yok,
  Engelli insanı Gerçekten eziyorlar, Gerek Amirler, Gerek Patronlar Gerekse müdürler,
  Neyse Sözü Fazla uzatmayacağım Sizden Bi Fikir Alacağım,
  Ben Şehrin En işlek yerine Toptan GIDA-MARKET iŞYERİ ACMAYI Planlıyorum, ve hiç sermayem yok Herşeyi sıfırdan yapacam
  Ve Kosgeb bana istediğim Krediyi bu iş için verir mi ?

  1. Mustafa bey: ilk masrafları siz kendiniz yapmanız gerekir. O nedenle belirli bir sermayeniz olması gerekir. Allah yar ve yardımcınız olsun, siz ve tüm engelli kardeşlerimizin.

 48. Mrb benim suan hic maddi imkanim yok koskeb ten hicbir sekilde kredi alma sansim yokmu,zaten kuracagim is konaklama hizmetleri veya asistan menejerlik lutfen enkisa zamanda cvbinizi bekliyorum umarim bir yolu vardir?!!!Teskkrlr

  1. Emre: kuracağınız iş için ilk masrafları sizin yapmanız gerekir. O nedenle mutlaka bir miktar sermayeniz olmalıdır.

 49. Projesi için hiç birikimi-sermayesi olmayanlar da kosgeb kredisinden yararlanabilir mi? Yoksa ihtiyaç duyulan paranın yüzde kaçına önceden sahip olmak gerekiyor? İyi çalışmalar.

  1. Halid: İşini kuracak kadar maddi imkanın olması gerekir. Çünkü ilk masrafı kişi kendisi yapıyor.

 50. istanbulda kosgeb eğitimi alıp farkı bir şehirde iş kurmam mümkün mü?

  1. Beyhan: Evet dilediğiniz şehirde işinizi kurabilirsiniz.

 51. Merhaba ben 56 yaşındayım, yemek üzerine küçük bir yer açmak istiyorum.
  Yaşım “KOSGEB” kurslarına katı ama mani olacak mı?
  Teşekkürler

  1. Gül Hanım: 18 yaş üzeri için yaş sınıır yoktur.

 52. Merhaba kosgebin girişimcilik kursunu İstanbulda alsak İzmirde işyeri açabilirmiyiz.Şimdiden beni aydınlattığınız için teşekkürler

  1. Hande: Alacağınız sertifika KOSGEB’in imkanlarından yararlanmak içindir. Nerede yararlanacağınız size kalmıştır. Unutmayın 2 yıl geçerlidir.

 53. Merhaba, Istanbul Avrupa yakasında oturuyorum.
  En kısa zamanda KOSGEB kurslarına katılarak yemek üzerine
  Küçük bir yer açmak istiyorum. Kurslara Katılmak için yaş Sınırı veya benzeri bir kısıtlama var mı? Kurslara kayıt olmak için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Gül: 18 yaş ve üzeri olmak gerekir. İstanbul’da Kosgeb ve İsmek’te bu eğitimlere ücretsiz katılabilirsiniz.

 54. kobi kurumsal danışmanlık firması bu konuda bana yardımcı oldu arkadaşlar sizlerede yardımcı olucaklardır bi görüşün 0553 *** ** **

 55. ben ağrıda ufak şirin bi kafe açmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekli kosgeb den nasıl yardım alabilirim lütfen bilgi vere bilirmisiniz.

 56. kosgep kursu veren ismek noktaları ve tarihleri hakkında bilgi alabilirmiyim istanbul avrupa yakası için saygılarımla

  1. İsmek’ten 2014 – 2015 yılına dair henüz Kosgeb kurs kayıtları açıklanmadı.

 57. Merhabalar. Ben bir kırtasiye tipi birseyler açmak istiyorum yada bir orta ölçekli market şeklinde bir işletme. Nasıl bir yol izlemem gerekir, Şanlıurfa da ikamet ediyorum nasıl kurs almam gerekir. kurslar kaç gün sürüyor, kurs sonunda belgeyi almak için herhangi bir ücret talep ediliyor mu. Birde kurs başvuruları tarihleri var mı. Bu konuda fikir sahibi olmak istiyorum. yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Bey: İlk etapta size yakın bir yerde açılacak olan Kosgeb kurslarına katılarak sertifika almanız gerekir. Eğitim için herhangi bir ücret alınmayıp 70 saat sürmektedir. Eğitimler için belirli bir tarih olmayıp duyuruları takip etmeniz gerekir.

 58. Merhabalar biz tek kullanımlık urun imalati kurmak istiyuruz bu girisimcilik kurslarinin hafta sonu eğitimi istanbulun hangi ilcelerinde alabiliriz yardimci olursaniz seviniriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir