MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

Öncelikle sertifika denince her insan farklı anlam yükleyebilir. Kimisi kurs sertifikası anlarken kimi arkadaşımız ise web sitelerinin gizlilik ve güvenliğini sağlayan SSL sertifikası anlayabilir. Bizim yazımızda konu edilen kurslarda eğitim sonunda verilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika olup, kişiye sağlayacağı imkanları ele alacağız. Dilerseniz öncelikle sertifikalar ile ilgili kısa bir tanıtım metnini inceleyelim.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi

Meb Onaylı Sertifika Nedir?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ve açılmasına yetki verdiği kurslarda eğitim gören kursiyerlerin eğitim sonunda alacakları belge olup, tüm eğitimler sertifikalı olmayıp, bazıları sadece katılım belgesi içermektedir. Örnek İsmek’te yer alan Seo Kursu sonunda sertifika yerine katılım belgesi vermektedir.

Sertifikalı Eğitimler Nerede Bulunur?
Halk Eğitim Merkezi gibi Türkiye’nin tüm ilçelerinde bulunan kurslar yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen belediye kursları sertifikalı eğitimler vermektedir. Bunlar İstanbul’da İsmek, Ankara’da Beltek, Kaymek, Komek, Busmek, Gasmek, Asmek, Samek gibi onlarca büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri tarafından sertifikalı kurslar açılmaktadır. Tüm eğitim kurumlarını sitemizde detaylarını görebilirsiniz.

Sertifika Ne İşe Yarar?
Evet değerli arkadaşlar sorusu en çok merak edilen konuya girmiş bulunuyoruz. Sertifika her insan için farklı anlam ifade etmektedir. Örnek ön lisans yada lisans (üniversite) mezunu bir arkadaşımız sürücü kursu sınav sorumlusu eğitimine katılıp, başarılı bir şekilde belgeyi alması halinde sürücü kurslarının direksiyon sınavlarında sınav sorumlusu olarak görev alır, ayrıca kazanç sağlamaya başlayacaktır.

Benzer fakat farklı bir örnek daha verelim, Motorlu Taşıt Sürücüleri Trafik ve Çevre Öğreticiliği eğitimine katılan yüksek okul yada 4 yıllık üniversitesi mezunu bir arkadaşımız bu eğitimin sertifikasını aldığında sürücü kurslarının trafik derslerine öğretmen olarak görev yapmaya başlayabilir. Bunun gibi onlarca örnek verilebilir, fakat sizler geri kalan kaynakları araştırmanızı öneriyor ve konuya kalfalık belgesi ile devam ediyorum.

Kalfalık Belgesi Nedir?
Ülkemizde sanat ve meslek eğitimleri için 2 ana eğitim kurumu olup, bunlar Halk Eğitim Merkezi ve bir diğeri daha gelişmişi ise Mesleki Eğitim Merkezi kurslarıdır. Genelde sanayi alanında gelişmiş ilçelerde bulunan MEM ilk kurulduğunda çıraklık okulu olarak anılıyordu, daha sonra ismi mesleki eğitim merkezi olarak değiştirildi. Burada verilen eğitimler iki aşamalı olup, kalfalık ve ustalık belgesi şeklinde alacağınız eğitimlerin belgesi anlamına gelmektedir. Çıraklık okulu aktif iken ilk etapta çıraklık belgesi, sonrasında kalfalık belgesi alınırdı. Örnek bir kuaför düşünün genelde yanında bir yada birden fazla kalfa çalışır. Orayı açan iş sahibinin ustalık belgesi orada kalfa olarak çalışanların ise en az kalfalık belgesi olmaları gerekir.

Ustalık Belgesi Nedir?
Kuaförlük konusunda verdiğimiz örnekle devam edelim kalfalık eğitimi alan birisi saç kesimi, şekillendirme ve saç boyama yapabilirken ustalık eğitimi ve belgesi alan kişiler ise ileri boyama teknikleri, saçlı deri ve cilt hastalıkları (Saç Dökülmesi, Kepek, Seboreik Dermatit) gibi sorunlara karşı bilgi sahibidir. Aynı şekilde kellik problemi yaşayan insanların gerek duyduğu protez saçlar hakkında yine donanımlıdır. Ustalık belgesi alabilmek için öncelikle kalfalık belgesi almak gerekir. Yani ilkokul, ortaokul gibi bir eğitim düzeni içindedir.

Usta Öğretici Belgesi Nedir?
Yine kuaförlük örneği ile devam edecek olursak ustalık belgesi alan bir kişi isterse usta öğreticilik belgesi için eğitim alabilir, sınav sonunda başarılı olursa artık o usta öğretici olarak hayatına öğretmen olarak devam eder. Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, Kurslar ve Özel Kurslarda kuaför branşı usta öğreticisi olarak eğitim verme yetkisi kazanmaktadır. Aslında biz sizlere böyle bir şeyi öneriyorum.

İş yeri Açmak İçin Sertifika Yeterlimi?
Halk Eğitim Merkezi ve İsmek gibi kurslarda kuaförlük eğitimleri bulunmaktadır. Eğitim sonunda alacağınız sertifika sizin kendinize ait bir kuaför ve güzellik merkezi açmak için yeterli değildir. Çünkü iş yeri açabilmek için o alanda eğitim almış olup, kalfalık ve ustalık belgesine sahip olmanız gerekir. Gittiğiniz işletmenin duvarında iş sahibinin mutlaka kalfalık ve ustalık belgesi çerçeveli şekilde asarlar. Sizin eğitim sonunda alacağınız sertifika bu tür hizmet veren yerlerde çalışmanızı sağlar.

Sertifika ve Belge Kıyaslaması Hangisi Üstün?
En üstün belge ustalık belgesi olup, hemen bir alt kademe ise kalfalık belgesi olup, son sırada ise sertifika gelmektedir. Sertifika sahibi birisi kalfalık belgesi alması için kısa süreli bir eğitim ve kalfalık sınavı sonrası kalfalık belgesi alabilir. Yani kalfalık belgesi almanızı kolaylaştırır.

245 Yorum

Yorum yap
 1. Benim merak ettiğim konu MEB Onaylı sertifika ile Üniversite Onaylı sertifikalar arasında herhangi bir fark olup olmadığıdır. Zira MEB Onaylı sertifikaların her yerde kabul gördüğünü bilmemize rağmen, diğer bir öğretim kurum olan hatta yüksek öğrenim kurumu olan üniversitelerin vermiş olduğu sertifikaların da MEB sertifikaları gibi aynı haklara sahip olup olmadığını öğrenmek istiyordum. Eğer aynı değilse elimdeki üniversite onaylı sertifikaları nasıl MEB onayına sunabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Atakan: Katıldığınız kurslardan iki türlü belge alırsınız. Sertifika tümü MEB onaylı olur. Sertifika verme yetkisi olmayanlar ise katılım belgesi vermektedir. Katılım belgesi çok etkin kabul görmez. Sertifika var ise aynı işlemi görür.

 2. Mrb. Hayriye hanim gibi bnmde sertifikam var 0-6yas 500 kusur saatlik. Acik ogretim lisans maliye 3.siniftayim. henuz lisans mezunu degilim.Anaokulu icin ucretli ogretmenlige basvurabilirmiyim.ornegi varmi acaba suan batmanda yasiyorum

  1. Sabriye: Son sınıfta yada mezun olmanız halinde kurslarda vs görev yapabilirsiniz.

 3. ilahiyat lisans mezunuyum diplomam %30 arapca egıtım gordugume daır formasyon belgem var meb onaylı arapça sertifası almayı planlıyorum alacagım bu sertıfıka konsoluslukda calısmam ıcın yeterlımıdır ve calısabılecegım ıs alanlarını ogrenebılırmıyım teseekkurler

  1. Nesibe: Konsolosluklarda yönetmeliğin nasıl olduğu konusunda bilgimiz bulunmuyor. Fakat MEB onaylı olması nedeniyle Türkiye’nin her yerinde geçerlidir.

 4. Üniversiteyi bitirdikten sonra gitar öğretmenliği için sertifikam yeterli mi tekrar usta öğretici belgesi almam gerekiyor mu

  1. Esra: Sertifika yeterli olmaz. Eğitimci olabilmek için öncelikle o alanda yüksek öğrenim gerekir. Yani senin bilgisayar mühendisi olman müzik alanında eğitimci olmana imkan sağlamaz. Çünkü senin alanın bilgisayar müzik alanından mezun olmak gerekir.

 5. mrb ben halk eğitimden gitar sertifikası aldım.Halk eğitimde öğretmenlik yapmam için ne yapmam gerekiyor?Usta öğreticilik kursunun eğitim süresi ne kadar?

  1. Esra: Gitar öğretmeni olabilmek için lisans mezunu olmak gerekiyor.

 6. güzellik kursu öçmak için hangi belgeler gerekir

  1. Emine: Bu tür konularda bilgiye Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz. Çünkü kurs açma yetkisini onlar vermektedir.

 7. Merhaba
  2010 yılında bilgisayar kursu gördüm ancak sertifikam kursta kaldı teslim almadım. Simdi almak istiyorum alabilir miyim?

  1. Yağmur: Eğitim aldığınız kurs merkezi yöneticisi ile görüşmeniz gerekir.

 8. Merhabalar Makina cnc işlem üzerine belge almak istiyorum belgeyi aldığında
  Mercedes gibi yerlerde beni üstün tutar mı daha önce
  Calismisligimm var

  1. Osman: Kurumsal firmalarda sertifikadan öte teknisyenlik, mühendislik eğitimlerine önem verilmektedir.

 9. Belediyenin kuaforluk kursuna gidiyorum aldığım sertifika dukkan açmaya yetersiz biliyorum.merak ettiğim şu bu kurs sonunda en azindan bi kuaförü idare edecek kadar kesim boya gibi işlemleri öğrenmiş olacakmiyim yoksa cok mu yetersiz bu kurslar

  1. Yağmur: Bu senin öğrenme kapasitene bağlıdır. Sadece kursları suçlamak olmaz.

 10. Benim MEB onaylı Halk Eğitim Merkezinden aldığım 0-6 yaş okul öncesi eğitim sertifikam var.Şu an önlisans mezunuyum( banka ve sigorta )halen iktisat fakultesi 3. sınıf öğrencisiyim.öğretmenlik yapma şansım varmı?

  1. Hayriye: Mesleki eğitim merkezlerinden usta öğretici belgesi alman gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir