Şile İsmek

İstanbul’un bir ilçesi olmasına karşın şehirden ve şehrin gürültüsünden uzak bir yer Şile özellikle yaz aylarında günübirlik tatilcilerin uğrak yeri haline geldiği görülmektedir. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakan bu ilçeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında şile kalesi, feneri tarihi evleri gibi önemli yerler bulunmaktadır.

Aynı şekilde buraya geldiğinizde Sarıkavak ve heciz kalesini görmeden dönmeyin. Osmanlı İmparatorlu döneminden kalma cami, hamam ve kiliseler ile geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını görürsünüz. Şimdi dilerseniz asıl konumuz olan eğitime dönelim ve ilçede ücretsiz yararlanabileceğiniz sanat ve meslek edindirme kurslarına bakalım. İlk olarak karşımıza çıkan istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK Kursları çıkmaktadır. İlçede tek şube ile Hacı Kasım Mahallesinde bulunmaktadır.
Şile Kurs
Hacı Kasım Mahallesi, Üsküdar Caddesi, No:134 (Yapıkredi Bankası Alt Katı)
0216 711 01 00

İleri Seviye İngilizce Kursu
Sevcan Çiftçi yönetiminde hizmet veren Şile İsmek kurs merkezinde eğitimler geçen yıla göre yaklaşık %70 oranında artış göstermektedir. Bu gelişim özellikle yabancı dil alanında bariz bir şekilde görülmektedir. Ücretsiz yabancı dil eğitimi almak isteyenler için Arapça ve İngilizce branşı bulunmaktadır. İngilizce başlangıç, temel ve ileri seviye B1 olmak üzere 3 branş içermektedir.

Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama ve Dikimi
Yaklaşık 20 farklı branşta eğitim imkanı bulacağınız kursumuzda özellik el sanatları, ev tekstili ve giyim kursları dikkat çekmektedir. Şimdi detaylarına bakacağımız branş ise kadın kıyafetlerine dair kalıp çıkarma ve dikimi yönünde olacaktır. Temel düzeyde modelist olup, kendi kıyafetini kendisi hazırlayıp, dikmek isteyenleri ilgilendirmektedir.

Ev Tekstili Kursları
Yine hanımların hoşuna gidecek bir diğer alan ise ev tekstili branşları olup, bu konuda bilgi sahibi olarak nevresim ve yatak örtüleri dikimi yapabilirsiniz. İster kendi eviniz için isterseniz kazanç amaçlı bu eğitimlere katılmalısınız. Hatta kendi işinizi kurmak içinde oldukça idealdir.

Şileye Nasıl Gidilir?
Özellikle yaz aylarında nüfusu iki katına çıkan ilçe İstanbul’a 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kendi aracı ile gitmek isteyenler İstanbul Avrupa Yakasından Fatih Köprüsü’nü geçerek Ümraniye Şile çıkış bağlantı yolundan devam etmeli ve Ömerli istikametinde yeni Şile Yolundan gitmelidir. İstanbul’un tatil merkezi bu ilçeye 45 dakika ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenler içinde Harem’den hareket eden Harem Şile Ağva otobüsleri 45 dakika aralıklarla hareket etmektedir. Seferler ve ulaşım hakkında bilgi almak için 0212 712 20 70 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir