Usta Öğretici Nedir, Nasıl Olunur?

2022-2023 Eğitim öğretim dönemi hazırlıkları başladı. Halk eğitim merkezlerinde görev yapmak isteyen usta öğretici ve uzman başvuruları 1 Agustos 2022 tarihinde başlıyor. Başvuru yapabilmek için 1 aylık zamanınız bulunuyor. 31 Ağustos 2022 tarihine kadar başvurular alınacaktır. Başvurular e-Yaygın sistemi üzerinden yapılacaktır.

 • Başvuruların alınması: 1-31 Ağustos 2022
 • Kurum tarafından onaylanması: 1-9 Eylül 2022
 • Başvuruların değerlendirilmesi: 12-16 Eylül 2022
 • Taslak sıralamanın yayınlanması: 19 Eylül 2022
 • İtirazların değerlendirilmesi: 20-21 Eylül 2022
 • Sıralamanın ilanı: 22-23 Eylül 2022
 • Görevlendirme yapılması: 26 Eylül 2022
 • Kurslaların açılması: 3 Ekim 2022

Eğitim görevlisi olmak için ille de lisans mezunu ya da öğretmen olmak zorunda değilsiniz! Yaygın eğitim kurumlarında (kurslarda) usta öğretici ya da mezuniyet durumunuza göre uzman olarak görev alabilirsiniz. (1).

Usta öğretici başvuruları nasıl ve nereden yapılır? Bu sorunun cevabı: başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Dilerseniz, öne çıkan kurumların; başvuru yöntemlerine birlikte bakalım. (2).

Usta öğretici alımları başladı

HALK EĞİTİM MERKEZİ, Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin her yerinde bulunan Halk eğitim merkezleri için başvurular: E-Yaygın otomasyonu üzerinden online olarak yapılmaktadır. Usta öğretici adayları, ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklamaları gerekir. https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx Açılan sayfada (menüden) e-Devlet Girişi butonuna tıklayarak, e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. (3).

Açılan sayfada, başvurular kısmında “Usta Öğretici Başvuru” kısmından işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Usta öğretici başvurusu

Mezuniyet Belgesi: İlkokul diploması da geçerli olmak üzere mezun olduğunuz son okulun diploma görüntüsünü yükleyiniz.

Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri: Sonraki aşamada ise ustalık belgesi yanı sıra 4. seviye kurs bitirme belgesi ya da 4. seviye ve üzeri mesleki yeterlilik belgeniz varsa yükleyiniz.

İş Deneyim Bilgileri: Daha önce öğretim görevlisi olarak görev yaptıysanız, bu aşamada belirtmeniz gerekir. Çalışma süresini gün bazında belirtmeniz gerekir. Maksimum gün sayısı 3600 olduğunu belirtmek istiyorum. Buradan 10 puan alma fırsatınız bulunuyor.

Diğer Belgeler: Bir sonraki aşamada ise bilgi ve başarınızı kanıtlayacak ek belgeler yükleyebilirsiniz. Usta öğretici belgesi, antrenörlük, icazet ya da farklı belgeleriniz varsa diğer belgeler kısmından yükleyebilirsiniz.

Kurum ve Kurs Seçimi: Bu bölümden: Eğitim vermek istediğiniz kurs alanı, branş ve görev yapmak istediğiniz kurs merkezini seçebilirsiniz. Kurs alanı kısmından, eğitimini verdiğiniz branşın alanını (bölümünü seçin) altta o alana ait branşlar çıkacaktır. Kursu seç butonuna tıklayarak, branş seçimi yapabilirsiniz. Sonrasında ise il ve ilçe kısmından görev yapmak istediğiniz Halk Eğitim Merkezi şubesini seçebilirsiniz.

Başvuruyu Tamamlayın: Tüm aşamaları geçtikten sonra, telefon numarası, e-posta adresi bilginizi girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz onaylanması halinde, başvurunuza göre sıra numarası verilmektedir. Sisteme eklediğiniz belgelerin asılları, kurum tarafından istenmektedir.

İSMEK, Usta Öğretici Başvurusu

İstanbul’da yaşayanlar için İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) eğitimcilere ciddi bir alternatif imkan sunuyor. İsmek iş başvurusu için, daha önce kullanılan kariyer.ismek.ist adresi yerine https://kariyer.ibb.istanbul/ adresi kullanılmaya başlandı. ÜYE OL, Giriş yap ve uygun ilana ya da genel başvuru ilana başvuru yapabilirsin. Başvurunuz olumlu sonuçlanması halinde mülakat için çağrılacaksınız. (4).

İsmek usta öğretici başvurusu

KOMEK: Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, Konya il merkezi ve tüm ilçelerde bulunan 47’si KOMEK 22’si ASEM olmak üzere 69 farklı şube ile eğitim vermektedir. KOMEK’TE öğretim görevlisi olmak için başvurunuzu E-Yaygın üzerinden yapmanız gerekir. KOMEK tarafından yapılan açıklama aşağıda yer almaktadır. (5).

ATASEM: Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Sanat Eğitim Merkezi; usta öğretici başvuruları da kurumun İnternet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Antalya’nın tüm ilçelerinde bulunan kurs merkezlerinde görev alabilirsiniz. Başvuru yapmak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://atasem.org.tr/insan-kaynaklari

Usta Öğretici Nedir?

Örgün eğitim kurumlarında (okullarda) görev yapan eğitimcilere “Öğretmen” unvanı veriliyor. Yaygın eğitim kurumlarında ise “Usta Öğretici” ya da mezuniyet durumuna göre “Uzman” unvanı verilmektedir. Usta ile öğretmen ya da uzman arasındaki fark nedir? Usta öğretici: İlkokul, ortaokul ve lise mezunlarının gerekli belgeyi almaları sonucunda ulaştıkları unvandır. Uzman ise ön lisans ya da lisans mezunlarıdır.

Kursların “Onay” belgesinde branşın eğitimcisi ile ilgili bilgiye yer verilmektedir.

Örnek: 360 saat diksiyon eğitimine katılmış olan lisans ya da ön lisans mezunları, uzman olarak diksiyon eğitimi verebilir. Bir üst eğitim olan “Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk” branşında ise uzmanın 4 yıllık fakülte mezunu olması gerektiğini görürsünüz. https://e-yaygin.meb.gov.tr/download.ashx?fileID=3199

Usta Öğretici Nasıl Olunur?

Uzman ve usta öğreticilerde aranan şartlarla ilgili yönetmeliğe aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=14455&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5 Uzmanların minimum ön lisans mezunu olması gerektiğini biliyoruz.

Usta öğreticiler ise minimum ilkokul mezunu olmaları yanı sıra belirli bir çalışma sürelerine ulaşmaları gerekir. İlkokul ve ortaokul mezunları, ustalık alanlarında minimum 11 yıl çalıştıklarını belgelendirmeleri gerekir. Lise ve yüksek öğrenim mezunlarında 4 yıllık çalışma zorunluluğu bulunmaktadır.

Meslek lisesinden mezun olanlara ise mezuniyet ile birlikte ustalık ve iş yeri açma belgesi verilmektedir.

İlkokul ve Ortaokul mezunları için usta öğreticiliğe giden süreci bir kez daha hatırlayalım mı? İlkokul ve ortaokul mezunu 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış bireyler için çıraklık süreci bulunmaktadır. 19 Yaşından gün alanlar ise mesleki eğitim merkezlerine başvuru yaparak kalfalık eğitimi ve sınava katılabilirler.

Kalfalık belgesinin alınması ile birlikte 5 yıllık çalışma süreciniz başlamaktadır. Bu sürecin tamamlanması ile birlikte ustalık belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Ustalık belgesini alanlar ise bir Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılacak olan “iş pedagojisi” kurslarına katılarak usta öğretici belgesi alabilirler. (6).

Usta Öğretici Maaşları Ne Kadar?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri “usta öğretici maaşları” olmaktadır. Bu soruya net bir yanıt vermek mümkün değildir. Eğitim vereceğiniz kurum, eğitim vereceğiniz alan (branş) yanı sıra çalışma şekliniz (kadrolu, sözleşmeli, ders saatine dayalı) olarak birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle usta öğretici maaşları ile ilgili buradan bir rakam belirtmemiz mümkün olmayacaktır.

Usta öğretici maaşları ile ilgili yenilikten bahsetmek istiyorum. Bundan sonra her 5 derse ek olarak 1 ders ek ödeme alacaklar. Ders başına ücret alan usta öğreticiler için ücretlendirmeye bakacak olursak; haftalık 30 saat eğitim veren bir usta öğretici aylık 5740₺ alacaktır. Haftalık 40 saat eğitim veren bir usta öğreticisi ise minimum 7400₺ ödeme alacaktır.

SIK SORULAN SORULAR

Usta öğretici belgesi ne işe yarar? İş yeri açma imkanı yanı sıra, görev yaptığı iş yerinde, çırak ve kalfaların eğitimini sağlamaktadır. Aynı şekilde Halk Eğitim Merkezi vb. kurslarda alanına uygun branşlarda eğitimci olabilmektedir. Buna ek olarak meslek liselerinde de eğitimci olma fırsatı bulunmaktadır.

Usta Öğretici Nerede Çalışır? Bu sorunun cevabı, sadece usta öğreticileri ilgilendirmektedir. Usta öğreticiler başta halk eğitim merkezi olmak üzere ihtiyaç haline meslek lisesi ve olgunlaşma esntitülerinde görev verilmektedir.

Usta Öğretici Kaç Saat Çalışır? Mevzuata baktığımızda hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 07.00 ile 22.00 saatleri arasında, kurum yönetiminin belirlediği gün ve saat aralığında; günlük 8, haftalık 40 saati geçmeyecek düzeyde çalışmaktadır.

Lise Mezunu Usta Öğretici Olabilir mi? Tabii ki olabilir. Meslek lisesinden mezun olanlar diploma yanında usta öğretici belgesi almaktadır. Diğer liseler içinse kalfalık ve ustalık şartlarını karşılamaları gerekir.

REFERANSLAR

1. Bakanlığı, M. E. (2010). MEB Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği.

2. URAL, O., & AKBAŞ, V. HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE EĞİTİCİ PERSONEL ADAYLARININ SEÇİM SÜRECİ.

3. ÖZER, M. (2020). Türkiye’de Mesleki Eğitimde Paradigma Değişimi. Gazi University Journal of Gazi Educational Faculty (GUJGEF), 40(2).

4. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

5. ÖRSELLİ, E., & BİLİCİ, Ö. G. Z. Sosyal ve Kültürel Belediyecilik Hizmetlerinden Vatandaşların Memnuniyeti: Konya Örneği. Full Text Book, 313.

6. Kanunu, M. E. (1986). 3308 Sayılı,(1986). Resmi Gazete, (19139).

125 Yorum

Yorum yap
 1. Merhba ben meslek lisesi mezunuyum mermer ustasiyim nasil usta ogretici olurum . Varmi bu bolum

  1. Tayfun: Mesleki uzmanlık merkezlerinden ustalık ve usta öğretici belgesi almanız gerekir.

 2. Felsefe yukseklisans mezunuyum.formasyonum var.cocuk gelisimi bölümünde usta ogretici olma hakkim var mi. Ve hangi alanlara usta ogretici olarak basvurma sansim var bilgi alabilirmiyim.hayirli gunler

  1. Aslı: ismekkariyer.org sayfasından merak ettiğin detaylara ulaşabilirsin.

 3. ben devlet kurumunda memur olarak çalışmaktayım ancak el sanatları mezunuyum. halk eğitimlerde usta öğretici kadrosunda kadrolu olarak kurum değiştirme imkanım olabilir mi

  1. Sercan: Bu konuda detaylı bilgiye ancak kurum yöneticilerinden alabilirsiniz.

 4. Onlisans mezunuyum kpss puanim 64.6 ismekte kurani kerim ogretmenligi yapmak istiyorum usta ogretici olabilirmiyim

  1. Gül: kariyer.ismek.org adresinde ilgilendiğiniz branş için gerekenleri görebilir ve online başvuru yapabilirsiniz.

 5. Tekrar Merhaba. İlçemde bulunan meslek eğitim merkezine
  Gidip belgeleri mi gösterdim.Fakat bana 1 senelik el san atları
  Bölümüyle alakali bir yerde sigortalı olarak çalışmış olmam
  Gerektiğini.Daha sonrasında kalfalik için başvuru yapabilecegıbı
  Söylediler.El sanatlari yla ilgili bir iş ne olabilir.Neden böyle bir
  Sey istediler.

  1. Ebrar: Hediyelik eşya üretimi yapan bir yer düşünebilirsin. Bunun dışında el sanatları alanında MEB onaylı sertifikanız olması kalfalık sınavı için yeterlidir.

 6. İyi akşamlar. Ben 3 senedir. Halk egitim merkezi kursuna gidiyorum.
  Düz lise mezunuyum.usta ögretici olmak için ne yapmam
  Gerekiyor.

  1. Ebrar: Usta öğretici olmak için öncelikle kalfalık belgesi almak gerekir. Tüm bu işlemleri Mesleki Eğitim Merkezi MEM’lerde yapabilirsin. İlk etapta kalfalık belgesi sonrasında ustalık daha sonra ise usta öğretici belgesi alabilirsin. Başarılar

 7. Merhabalar. Sormak istediğim şu; ben lise mezunuyum ve 3 dönem olmak üzere toplam da 520 saatlik hem’den aldığım “uygulamalı tiyatro” eğitimi aldığım sertifikalarım var ve ben tiyatro ile ilgili usta öğretici belgesi almak istiyorum bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ve usta öğreticilik belgesi alan üzerinden mi veriliyor ya da genel olarak tüm branşlarda geçerli aynı sertika mi veriliyor bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz. Teşekkür ederim.

  1. İbrahim: Usta öğretici belgesi mesleki eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Bunun için size önerim ilçenizde bulunan MEM’e gelmenizdir.

 8. Merhaba,
  Ben Anadolu Üniv. Aöf. Bank. Ve Sig., İşletme bölümlerini bitirdim ve şimdi Medya Ve İletişim Okumaktayım. Usta Öğretici olmak istiyorum, başvuru tarihlerini ve başvuruyu nasıl ve ne şekilde ( ve hangi branşlarda) yapmam gerektiği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Sermin: İstanbul’da yaşıyorsanız İsmek iş başvuru sayfasını incelemelisin. https://www.ismekkurs.com/ismek-is-basvurusu

 9. merhaba 2 yıllık sosyal hizmet mezunu birinin halk eğitim merkezlerinde hangi kursları açma yetkisi var ve hangi modüllerde ders verebilir dönüs yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  1. KRC: Bu bilgilere yalnızca halk eğitim merkezi müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz.

 10. İyi günler dileklerimle.Ben açık öğretimden yeni mezun oldum.İsmek e devam ediyorum.Bir çok branşına gittim.Kırkyama,mefruşat,takı,arapça,cilt bakımı,makyaj,kuaförlük,El nakışı,iğne oyası.Zamanım boş geçirmek istemedim.Uzmanlaşıp usta öğretici olmak istiyorum

  1. Nuray: Usta öğretici olmak için aynı zamanda Mesleki Eğitim Merkezlerinden de eğitim almak gerekir. Çünkü bu kurum size kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgesi almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir