WordPress (Site Kurulum)

Geçtiğimiz günlerde Web tasarım kurslarından bahsederken eğitimde yer alan ve ana konulardan birisi olan HTML çok fazla kullanmasakta arada karşımıza çıkan kod parçaları düzenlenmesinde gerekli olduğunu söylemiştir. Aynı şekilde Web Proğramlama eğitimi ana konusu PHP yazılım dili içinde kısmen geçerlidir. Bu işin içine girdiğinizde sistemin ne kadar gelişmiş ve rayına oturduğunu görürsünüz. Örnek HTML bir kaç sayfalık bir site yapacaksınız sıfırdan kodlamaya gerek yok, hazır ücretli ve ücretsiz şablonlardan birini bulup, üzerinde yapacağınız basit editlemelerle profesyonel bir site sadece 1 saate hazır. Aynı şekilde PHP içinde hazır proğramlar olup, onları kurararak hemen sitenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Onlardan biride dünya genelinde en çok kullanılan sistemlerden olan WordPress ülkemiz webmasterlerininde imdadına koşmaktadır.
WordPress Nedir?
PHP yazılım dile hazırlanmış bir tür site diyebiliriz. Bilgileri MySQL veritabanında saklayıp aynı zamanda kolayca yönetebilmeniz için yönetim paneli eklenmiştir. Bir çok yazılımcının ortak geliştirdiği WordPress aynı zamanda açık kaynak kodludur. Açık kaynak demek, kodlara müdahale etme ve sizinde onu kendiniz için geliştirme ve yeni özellikler ekleyebilmeniz demektir. Ücretsiz kullanım imkanı sunulan bu muhteşem yazılım dünya genelinde milyonlarca sitenin alt yapısını oluşturmaktadır. Türkçe olması ile ülkemizdede binlerce site WordPress ile yapılmıştır. Hatta şuan içerisinde bulunduğunuz site de bir wordpress tabanlıdır.

WordPress Tema Ekleme Özelliği; Öylesine harika bir sistem ki bunu ülkemizde biri yapsa bırakın satmayı aylık kira ile kullandırırdı. WordPress ilk kurulduğunda standart pekte ilgi çekici bir görününde karşınıza çıkmaktadır. Bu noktadan sonra iş size düşüyor. WordPress ile aynı zamanda bir sektör ortaya çıktı. Ücretli ve ücretsiz tema yazanlar, eklenti hazırlayanlar bu işten para kazanıyorlar. Ücretsiz binlerce wordpress teması bulabileceğiniz gibi size özgü bir tasarım olmasını isterseniz 40 ile 200 dolar arasında bir ücret ödeyerekte alabilirsiniz.

WordPress Eklentiler İle Ekstra Özellik; İlk kurulumda çok fazla işlevi olmadığını yukarda tema konusunda ele aldım. Aynı zamanda sitenize ücretli ve ücretsiz binlerce eklentiden istediğinizi ekleyebilirsiniz. Eklentiler sitenizde olmayan özellikleri ekleme amaçlıdır. Örnek sitenizde video yayınlamak istiyorsanız bu amaçla yazılmış eklentiyi 30 saniyede kurabilirsiniz. Aynı şekilde resimlerden slayt yada manşet yapabilirsiniz.

WordPress Seo Uyumludur; All İn On Seo yada Wpseo gibi eklentilerden birini kurarak sitenize %100 etkili seo optimizasyon yapmış olursunuz. Ana sayfa ve tüm içeriklerin seo durumunu bizzat yönetebilir, spam sorununa karşı kolayca önlem almış olursunuz.

WordPress İle Hangi Siteler Yapılır; Tema desteği ile aklınıza gelecek her türlü siteyi yapabilirsiniz. Blog, haber, sağlık ve moda sitelerine ek olarak Eticaret olarak adlandırdığımız satış siteleri yaparak online ürün satışı bile yaparsınız. WordPress ile yapılmış örnenk bir satış sitesi http://www.avonparfum.net

WordPress Kursu

Türkiye genelinde ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları sağlayan başta Halk Eğitim Merkezi (HEM) İsmek, Beltek, Komek hiç birinde tek başına WordPress kursu yoktur. Web tasarım kursundan öğreneceğiniz HTML ve Web Proğramlama kursundan öğreneceğiniz PHP sizlere WordPress site kurmanız için yeterli olacaktır. Böylesine gelişmiş bir konu olan WordPress kursu kısa sürede bahsi geçen kurumların eğitimleri arasına girecektir.

İsmek WordPress Kursu

WordPress Kurulum Dersleri Webmasteryolcu.com

Öncelikle bir adet domain ve hosting dediğimiz barındırıcıya ihtiyyaç duyulmaktadır. Bunları sağladıktan sonra wordress.org sitesinden sistemin en güncel versiyonunu indirerek hostingimize yüklüyoruz. Cpanel de ise Veritabanı kurulumu ve yetkilendisini yaparak ilk adımı atmış oluruz. Burada detaylı anlatmaya kalkarsam sayfa yetmez, o nedenle bu işin uzmanlarından olan ve ücretsiz destek veren kaynaklardan birini aşağıda bulacaksınız.
https://www.webmasteryolcu.com